Ψυχοφάρμακα και κούραση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619

    Ψυχοφάρμακα και κούραση

    Πόση κουραση (αν) σας προκαλουν τα ψυχοφαρμακα? Τι παιρνετε και σε τι δοση? Ειδατε αλλαγη με μειωση της δοσης? Σε ποσο καιρο? Βοηθανε ελαφρες δραστηριοτητες η η κουραση τις εμποδιζει να αναδειξουν τις δυναμεις του οργανισμου? Ποια ειναι τα χειροτερα φαρμακα απο πλευρας κουρασης και ποια τα καλυτερα που εχετε δοκιμασει?
    Εχετε ακουσει ποιοι μπορει να ειναι οι μηχανισμοι που εμπλεκονται στη δημιουργια του αισθηματος κουρασης και πως ακριβως δημιουργειται, η και πως μπορει να αντιμετωπιστει (αν), περα απο τη μειωση της δοσης?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    γενικα, ολα τα ψυχοφαρμακα προκαλουν κουραση...απο δικη μου εμπειρια το χειροτερο ειναι το Zyprexa. Κοιμομουν 17 ωρες με 20μγκ και ειχα βαλει νομιζω 21-22 κιλα σε ενα μηνα. Αμα παιρνεις πολλα φαρμακα μαζι ωστοσο παλι θα κοιμασαι και θα παχυνεις..Προτεινω να παιρνετε σπιρουλινα για την κοπωση...εμενα με βοηθαει αρκετα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    ναι προκαλουν αρκετη κουραση, αλλα ειναι και αναλογα με τον οργανισμο του ασθενους, το φαρμακο που παιρνει, τι επαιρνε πιο πριν , περιβαλλοντικοι παραγοντες και αλλα...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Quote Originally Posted by the_downward_spiral View Post
    γενικα, ολα τα ψυχοφαρμακα προκαλουν κουραση...απο δικη μου εμπειρια το χειροτερο ειναι το Zyprexa. Κοιμομουν 17 ωρες με 20μγκ και ειχα βαλει νομιζω 21-22 κιλα σε ενα μηνα. Αμα παιρνεις πολλα φαρμακα μαζι ωστοσο παλι θα κοιμασαι και θα παχυνεις..Προτεινω να παιρνετε σπιρουλινα για την κοπωση...εμενα με βοηθαει αρκετα.
    H σπιρουλινα ειναι απλως ενα φυκος, που συνηθως το παιρνουν αυτοι που ειναι σε διαιτα και οσοι θελουν εξτρα πρωτεινες νομιζω/αμινοξεα και δεν ξερω και ισως καποιες αλλες ουσιες. Τι ρολο υποτιθεται οτι παιζει ακριβως στην κοπωση?
    Ποιος σου συνεστησε τη σπιρουλινα?
    Τι αποτελεσματα ειδες και σε ποσο χρονο?

  5. #5
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    H σπιρουλινα ειναι απλως ενα φυκος, που συνηθως το παιρνουν αυτοι που ειναι σε διαιτα και οσοι θελουν εξτρα πρωτεινες νομιζω/αμινοξεα και δεν ξερω και ισως καποιες αλλες ουσιες. Τι ρολο υποτιθεται οτι παιζει ακριβως στην κοπωση?
    Ποιος σου συνεστησε τη σπιρουλινα?
    Τι αποτελεσματα ειδες και σε ποσο χρονο?
    έπαιρνα πέρισι σπιρουλίνες και πραγματικά είναι από τις καλύτερες βιταμίνες.
    Βοηθούν στην κόπωση, σου δίνουν ενέργεια, δεν είναι ένα απλό φυκι. Κάνει καλό σε πολλά πράγματα....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Δεν ειναι placebo δηλαδη?
    Ποσο κοστιζουν? Να δοκιμασω?
    Αμα δε μου κανουν θα πουλαω μισο μπουκαλακι σπιρουλινα εδω στο φορουμ :Ρ

  7. #7
    λολλλλλλλλλλλλ

    Θα τα αγοράσω εγώ, μη στεναχωριέσαι..:Ρ
    Νομιζω κάνουν γύρω στα είκοσι ευρώ και διαρκούν για δυο μήνες, αλλά δεν ορκίζομαι...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ενταξει το κοιταξα, και λιγοτερο κανουν, ευχαριστω.
    Αλλος την εμπειρια του απο κουραση λογω ψυχοφαρμακων? Βοηθαει η φυσικη ασκηση και ποσο? Ειναι δυνατον να γινει φυσικη ασκηση?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    elafi εσυ τι χαπια παιρνεις?

  10. #10
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Ενταξει το κοιταξα, και λιγοτερο κανουν, ευχαριστω.
    Αλλος την εμπειρια του απο κουραση λογω ψυχοφαρμακων? Βοηθαει η φυσικη ασκηση και ποσο? Ειναι δυνατον να γινει φυσικη ασκηση?
    κοίτα, επειδή δεν παίρνω φάρμακα δεν ξέρω.
    Ρώτα τον φαρμακοποιό, όλο και κάτι θα ξέρει. Στο κάτω-κάτω βιταμινες είναι, κακό αποκλείεται να σου κάνουν...:ΡΡΡΡ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    η φυσική άσκηση βοηθάει. εγώ πάω συνήθως κουρασμένη στο γυμναστήριο και φέυγω όλο ενέργεια!
    τώρα για βιταμίνες και τέτοια καλό είναι να τις παίρνεις από τροφές, αλλά αν δεν μπορείς καλά είναι και τα συμπληρώματα.
    τρώγε όμως και φρουτάκια αν μπορείς!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Εγω πηγαινα γυμναστηριο, ειδικα τον πρωτο καιρο μεχρι να με πιασουν τα φαρμακα, και απο ενα σημειο και περα βαριομουνα στη μεση της ασκησης και δεν εβλεπα το νοημα. Ενιωθα οτι δε μου εδινε ενεργεια, αλλα τι εκανα αγγαρεια. Γι αυτο ρωταω για την ασκηση. Ισως φταιει και το συγκεκριμενο γυμναστηριο βεβαια, ο τροπος διαρθρωσης των οργανων, η παλαιοτητα κλπ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ελάφι, όταν λες κούραση καταλαβαίνω καταστολή απο τα φάρμακα.Αυτό εννοείς ή είμαι αλλού γι' αλλού;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ξερω κι εγω, εσυ λες την αιτια, εγω λεω το αποτελεσμα. Μαλλον καταστολη ναι, αλλα παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο. Πχ εγω εχω και υποθυρεοειδισμο, που προκαλει κουραση, και δεν ξερω (εχω ανοιξει νημα) αν το προκαλεσαν τα φαρμακα η οχι.
    Αυτη η καταστολη λοιπον, πως αντιμετωπιζεται? Με υπομονη μεχρι να μειωθει η δοση? Η υπαρχει κατι καλυτερο?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Εγω πηγαινα γυμναστηριο, ειδικα τον πρωτο καιρο μεχρι να με πιασουν τα φαρμακα, και απο ενα σημειο και περα βαριομουνα στη μεση της ασκησης και δεν εβλεπα το νοημα. Ενιωθα οτι δε μου εδινε ενεργεια, αλλα τι εκανα αγγαρεια. Γι αυτο ρωταω για την ασκηση. Ισως φταιει και το συγκεκριμενο γυμναστηριο βεβαια, ο τροπος διαρθρωσης των οργανων, η παλαιοτητα κλπ.
    σε πιάνει και σε βοηθάει και κάνει ωραίο και δυνατό και ανθεκτικό το σώμα σου. αλλά όντως πρέπει να γουστάρεις και λίγο, να το βλέπεις σαν τρόπο ζωής. δοκίμασε κάτι πιο ομαδικό ίσως? ή ποδήλατο έξω, μαζί με κάποιο φίλο σου. και το μπάνιο κάνει καλό και χαλαρώνει κιόλας.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κούραση συνέχεια
    By eve in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 23:04
  2. ΖΕΣΤΗ, ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΑΚΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2010, 13:23
  3. Κούραση πού οφείλεται και πώς αντιμετωπίζεται
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2010, 06:07
  4. ευκολη κουραση κοψιμο αναπνοης..
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-04-2010, 16:07
  5. ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ
    By jim33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-10-2006, 04:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •