Εμμονή με ονόματα, ανάγκη για αφή-δείγμα αυτισμού? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τότε μάλλον θα πρέπει να το πάω αλλού, να το ψάξω ίσως με νευρολόγο, δε θα ήταν καλύτερο αυτό?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Απ'όσο γνωρίζω,υπάρχουν δυο απόψεις όσον αφορά τον αυτισμό και τις δδα:α.οφείλονται σε οργανικά αίτια β.οφείλονται σε ψυχολογικά αίτια.
    Συμμεριζεσαι καποια απο τις δυο, δηλ. την α, γι αυτό σκέφτεσαι να πας σε νευρολόγο;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Α, δε γνώριζα καν για τα ψυχολογικά αίτια. Ευχαριστώ Σουελ! Αλλά δεν το έχω κάνει θέμα σε ψυχολόγο, θα το ρωτήσω κι αυτό, μέσα στα τριακόσιες χιλιάδες σαράντα οχτώ και κάτι που ρωτάω...χαρά που θα κάνει πάλι ΛΟΛ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ρέιν, γνωρίζω κάποια πράγματα απο μια φίλη μου που ασχολειται με την ειδική αγωγή εδώ και χρόνια και την τρελαίνω στις ερωτήσεις!Υπάρχουν πολλές σχολές που η καθεμια υποστηρίζει το ένα απο τα δυο ή συνδυασμό των δυο.Και προσθέτω ότι σε κέντρα-σχολεία που ασχολουνται με αυτισμό και δδα και ειναι υπέρμαχοι της β άποψης για ψυχογενή αυτισμό, εφαρμόζουν ψυχανάλυση (!!) σαν θεραπεία στα παιδιά.
    Συμφωνώ, να ρωτησεις τον ψυχολογο σου,Εγώ διαγνωστηκα με δυσλεξία στην ΕΝΓ και δεν πηγα σε λογοθεραπευτή αλλά σε ψυχολόγο :)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ και για την κατάθεση του προσωπικού σου. Εμένα το ανηψάκι μου που αντιμετώπισε το ίδιο μετά από προτροπή του δάσκαλου πήγε λογοθεραπεία και μετά από δύο χρόνια η διαφορά ήταν τεράστια.;)

    Πάντως είναι και θέμα τύχης, γιατί από το περιβάλλον μου δεν το αναρωτήθηκε κανένας ούτε κανένας στον εκπαιδευτικό χώρο, ένας γυμναστής/γυμνάστρια μάλλον θα μπορούσε να το αντιληφθεί, γιατί ποτέ δεν έπιανα μία στα μήλα. χαχαα, γελάω τρομάρα μου με το χάλι μου, ε, ναι, έτσι.:D
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Α, τώρα που το θυμήθηκα, και κάτι άλλο. Μπορεί να πάω δέκα χιλιάδες φορές στο ίδιο μέρος. Δε θα συγκρατήσω ποτέ μα ποτέ τη διαδρομή, τσεκαρισμένο, σα να μη το μπορώ καν.
    Δεν έχεις κανένα πρόβλημα!Γιατί αν έχεις...
    τότε έχω κι εγώ!!:Ρ
    Στην πόλη μου μπερδεύω κεντρικούς δρόμους!! Από προσανατολισμό δεν σκαμπάζω αλλά νομίζω ότι είναι και γυναικείο χαρακτηριστικό!

    Τώρα για το ότι είσαι ολίγον αδέξια (not very sic) θυμάμαι δύο περιπτώσεις ανθρώπων που έχω γνωρίσει με τέτοια "αδυναμία" (sic): μία κοπέλα που ήταν πανέξυπνη (δηλαδή σαν κι εσένα) και μία άλλη που ποτέ μου δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο ήταν το πρόβλημά της (ίσως asperger syndrome) και στην δεύτερη περίπτωση η αδεξιότητά ήταν το τελευταίο μέσα σε όλα τα χαρακτηριστικά της που τραβούσε την προσοχή!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Μα δυσλεξία στη νοηματική γλώσσα;Δεν έχει ξαναγίνει :)
    Σε ενήλικες δεν τίθεται νομίζω θεμα αυτισμού.Οπότε προχώρα όπως προχωράς.Και στην τελική, γιατί να μην ειναι ίδιον του χαρακτήρα σου;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Το ενδεχόμενο να μην έμαθες μια διαδρομή ποτέ σου γιατί πολύ απλά δεν σε κέντριζε σε κάτι να την γνωρίζεις σου λέει κάτι ??

    Νομίζω οτι είναι καθαρά ψυχολογικού υπόβαθρου . Εγώ θυμάμαι οτι μέχρι και τα είκοσι μου που απολάμβανα κάπως την ζωή μου στην πόλη θυμόμουν άψογα όλους τους δρόμους που είχα περάσει . Μετα απο κάποια περιστατικά , που με κάναν να νιώσω αηδία για τις μεγαλουπόλεις , δεν μπόρεσα να θυμηθώ ξανά κανέναν καινούργιο δρόμο που περνούσα . με προβληματίζει πολύ και ενίοτε με στεναχωρεί , αλλά αναγνωρίζωντας τον λόγο προτιμώ να το παρακάμπτω σαν να μην τρέχει τίποτα.

    ρειν , νομίζω οτι επειδή είσαι ερευνητικό πνεύμα δεν σηκώνεις και πολλά πολλά με την καθημερινότητα . Δεν ξέρω αν ορίζεται σαν πρόβλημα αυτό.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Α Σούελ, πόσα δεν ξέρω...Ίδιον του χαρακτήρα μου? Ξέρεις πόσοι σε στραβοκοιτάνε όταν τους αγγίζεις τα μαλλιά στα καλά του καθουμένου? η μπαίνεις σε ένα κήπο απλά και μόνο γιατί ΕΚΕΙΝΟ το συγκεκριμένο λουλούδι είχε τόσο βελούδινα φύλλα όταν το κοίταζες απέξω από την καγκελόπορτα και ΕΠΡΕΠΕ να δεις αν είναι τόσο μαλακό όσο το χρώμα του? σου λέω ένα σχήμα μόνο, γιατί είναι αναρίθμητα.
    Iberούλα, μάκια μάκια μάκια σου. Πανέξυπνη δεν είμαι όμως, αλλά δεν πειράζει κιόλας. Φτάνει τόσο, μετά έρχεται ασθενοφόρο. μπουάχαα
    Φρικουμπίκο, ποτέ δεν τα πήγαιναμε καλά οι δυο μας (εγώ και η πραγματικότητα, είμαστε τσακωμένες λολ)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    τσακωμένες δεν είστε , δεν την αποδέχεσαι καθολικά .

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ρέιν, οι συμπεριφορες αυτές, εκτός του ότι μου ακούγονται πολύ οικείες, μου θυμίζουν παιδικές συμπεριφορες, που ποιητική αδεια τις λέμε και "αυτιστικές" καμιά φορά.Οπότε καλή μου, στο ντιβάνι, στο ντιβάνι...:)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Ο αυτισμός/asperger είναι καθαρά νευροαναπτυξιακή διαταραχή δεν έχει καμία σχέση με ψυχολογικά αίτια (μέρη του εγκεφάλου δεν ωριμάζουν σωστά). Συγγενεύει επίσης με το ιδεοψυχαναγκαστικό φάσμα γιατί υπάρχουν στετεοτυπίες και επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές αλλά δεν είναι το ίδιο. Ωστόσο συμπεριφορικές μέθοδοι όπως η Lovass μπορεί να "εκπαιδεύσουν" το αυτιστικό παιδί να είναι λειτουργικό.


    Έλα ρε rain asperger λολ, καινούργιο και αυτό. Δεν νομίζω να είσαι high-functioning autistic γιατί τα μηνύματα σου έχουν έντονη συναισθηματική χροιά, χιούμορ, καυστικότητα, μεταφορές. Αν ήσουν aspie θα είχες δυσκολία να κατανοήσεις τον αφηρημένο λόγο και να γράψεις έτσι, θα χρησιμοποιούσες κυριολεκτική γλώσσα σαν να δίνεις διάλεξη και θα είχες δυσκολία να κατανοήσεις τις αντιδράσεις τον άλλων και τον κοινωνικό περίγυρο.

    Μπορεί να έχεις αυτό το "male" στοιχείο ενασχόλησης με τα μπιχλιμπίδια και τα αντικείμενα Αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι αρκετό για mild autism/asperger :p
    Last edited by PETRAN; 06-07-2011 at 19:32.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Γεια σου Ρέιν! Εμένα αυτό με το ότι δεν έπιανες ποτέ τα μήλα, κάτι σε αναπτυξιακή δυσπραξία μου θυμίζει... Είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο σχετικό, δες αν είναι κάτι τέτοιο! ¨Οσο για τον αυτισμό, πρόσφατα έμαθα ότι πλέον οι σχετικοί του χώρου δέχονται ότι μπορεί ένας άνθρωπος να έχει αυτιστικά στοιχεία, χωρίς να είναι ωστόσο αυτιστικός! (από σεμινάριο κι αυτό) Και γω το έχω στο μυαλό μου ότι έχω κάποια αυτιστικά στοιχεία, που ίσως να είναι τελικά αυτό με την επιθυμία ελέγχου που σου είπε κ κάποιος πιο πάνω.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by streidi View Post
    Γεια σου Ρέιν! Εμένα αυτό με το ότι δεν έπιανες ποτέ τα μήλα, κάτι σε αναπτυξιακή δυσπραξία μου θυμίζει... Είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο σχετικό, δες αν είναι κάτι τέτοιο! ¨Οσο για τον αυτισμό, πρόσφατα έμαθα ότι πλέον οι σχετικοί του χώρου δέχονται ότι μπορεί ένας άνθρωπος να έχει αυτιστικά στοιχεία, χωρίς να είναι ωστόσο αυτιστικός! (από σεμινάριο κι αυτό) Και γω το έχω στο μυαλό μου ότι έχω κάποια αυτιστικά στοιχεία, που ίσως να είναι τελικά αυτό με την επιθυμία ελέγχου που σου είπε κ κάποιος πιο πάνω.


    Ναι, μπορεί να είναι πολύ ελαφριά υπο-υπο-κλινικά επίπεδα (και η αναπτυξιακή δυσπραξία που συν-υπάρχει συχνά με αυτισμό/asperger/ADHD/μαθησιακές δυσκολίες-ακόμα και σε σχιζοφρένεια που θα εμφανιστεί πολλά χρόνια αργότερα-ίσως να υπήρχε σε μια πολύ ελαφριά μορφή αλλιώς θα την είχαν καταλάβει). Τέτοια πάρα πολύ ελαφριά αυτιστικά/ψυχαναγκαστικά/δυσπραξικά στοιχεία μπορεί να υπάρχουν σε αρκετά μεγάλο μέρος του πληθυσμού και να μην χρειάζεται ποτέ να γίνει διάγνωση γιατί απλά δεν είναι σε επίπεδα διαταραχής. Αλλά μιλάμε για επίπεδα μικρότερα και του asperger/high functioning autism γιατί ακόμα και σε αυτές τις σχετικά λειτουργικές περιπτώσεις, το πρόβλημα φαίνεται.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Τότε μάλλον θα πρέπει να το πάω αλλού, να το ψάξω ίσως με νευρολόγο, δε θα ήταν καλύτερο αυτό?
    εχεις μεγαλο ζορι να ψαχνεσαι στους γιατρους???
    ασε και τπτ αψαχτο κοπελια!
    ερωτηση: ο δ η γ ε ις?
    σ τ α μερη που δεν θυμασαι πας μονη η σε πανε αλλοι?

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ειναι η υπερσουξεαλικοτητα δειγμα καποιας διαταραχης?
    By mariadimitra in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 05-11-2010, 19:59
  2. Σας εχω αναγκη ειμαι χάλια
    By giota in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 119
    Last Post: 11-11-2009, 13:32
  3. Ανάγκη για αίμα
    By anitak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-05-2007, 02:42
  4. Ανάγκη και για μια δεύτερη άποψη
    By aporia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 03-07-2006, 10:26
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •