Εμμονή με ονόματα, ανάγκη για αφή-δείγμα αυτισμού? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 62
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Μπα, δε με προσέβαλλες, απλά όταν διαπίστωσες πως δεν είμαι well "πιστή" και πειθήνια, έχεις λυσσάξει. ΤO THE HILT άνευ μεταφυσικής μπουλσιτ προπαγκάντα. Μην απαντήσεις ξανά σε θέμα μου, αυτιά κλειστά σε "άνευ ελέγχου" υπηρετικό προσωπικό. Δε μου λες κάτι νέο, τα ζω από τα πέντε μου, λες να υποχωρήσω στις τακτικές εξαναγκασμού με κάλυμμα τώρα? Forget it. Άμα επιθυμείς μπορείς και για δέκα ακόμη χρόνια να με πολεμάς,όπως την προβληματική πρώην φίλη σου. Τι σου λέει ένας που μετά δέκα χρόνια μένει στάσιμος σε μίση? 'Ανετος?
    τοτε ειχα το κολλημα με την φιλη μου, τοτε ειχα μαλωσει, οταν ημουν αμερικη! τωρα το εχω ξεπερασει λολ! εσυ που εχεις μεινει οχι 10 χρονια αλλα κ εγω δεν ξερω ποσα στασιμη σε αυτα που σε μαθανε στο νηπιαγωγειο για τις θρησκειες κ κολλησες εκει κ δεν εψαξες τπτ παραπερα, τι εισαι προχω? ουαου!!!!!

    καλα θα ηταν να μην εισαι πιστη κ πειθηνια, ουτε εμενα μου αρεσουν οι πιστοι κ πειθηνιοι! αλλα εσυ εισαι τυφλωμενη φανατικη, απλα το κανεις με πατημα την αθεια! εχεις φορεσει το γαντι της θρησκοληψιας αναποδα! κ οτι εισαι τυφλωμενη κ φανατικη σε εμενα τουλαχιστον ειναι ολοφανερο! ειπαμε τα φιλτρα που φορας στα ματακια σου, σου στρεβλωνουν τη θεα! καθε φανατισμος στρεβλωνει την αντικειμενικη πραγματικοτητα, ακομα κ ο αθειστικος!!!

    εχεις προβλημα να απαντησω σε θεμα σου? εμενα μ αρεσε το θεμα σου κ ηθελα να απαντησω! μ αρεσε η ψυχολογικη θεωρια της αναγκης του ελεγχου κ ηθελα να γραψω 2 πραγματακια! κ ο πετραν συμπληρωσε πολλα ωραια κ ενδιαφεροντα! κ εμαθα κ εγω κατι για εμενα! αν εσενα δε σ αρεσει αγνοησε το! μπορει να αρεσει σε τριτους που διαβαζουν το θρεντ! ποτε δεν γνωριζεις!
    Last edited by Lou!; 07-07-2011 at 02:50.

  2. #47

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εμ, την αλλη φορα με εβγαλε θυμα της θρησκειας, τωρα με ειπε υποταγμενη, ε οχι, εχω κ εγω θεμα ελεγχου! :p

    εχασε τον ελεγχο για πρωτη φορα στα χρονικα του φορουμ κ υποχωρησε! τελικα η θεωρια αναγκης ελεγχου μια χαρα επιβεβαιωθηκε! .-
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    εμ, την αλλη φορα με εβγαλε θυμα της θρησκειας, τωρα με ειπε υποταγμενη, ε οχι, εχω κ εγω θεμα ελεγχου! :p

    εχασε τον ελεγχο για πρωτη φορα στα χρονικα του φορουμ κ υποχωρησε! τελικα η θεωρια αναγκης ελεγχου μια χαρα επιβεβαιωθηκε! .-

    lol σταματήστε να μαλώνετε, πρέπει να φιλιώσετε. Πάντως εμένα η ρειν μου αρέσει γιατί είναι άμεση στα ποστ της και τα λέει όλα in your face. Επίσης τα ποστ της έχουν πολύ χιούμορ και σπιρτάδα και φαίνεται η εξυπνάδα του ατόμου σε αυτούς τους τομείς (αντιθέτως με την υπόθεση περι αυτισμού/asperger lol) Βέβαια αυτό μπορεί να παρεξηγηθεί γιατί αν ο άλλος είναι σε φάση νευρωσική/κατάθλιψης κλπ. και κάνει ένα θρεντ για βοήθεια και η ρειν του απαντάει έξω από τα δόντια ίσως κάποιος να το πάρει στραβά, ότι του επιτίθεται κλπ. Είναι ο θηλυκός Albert Ellis του φόρουμ ρε παιδί μου τέλος, στα λέει στην μάπα και όπως είναι τα πράγματα και αν αντέχεις το δέχεσαι! Αυτό μ'αρέσει γιατί και το πολύ το σις και το σας και το γλυκιά μου/γλυκιέ μου και να στο πω εμμέσως έμμεσα για εκείνο το έμμεσο καταντάει μακακία. Παλιά εδώ υπήρχε τέτοια τυπική «εμμεσότητα» εδώ μέσα νόμιζα ότι συνομιλούσα με τον πρίγκιπα αλβέρτο και την κόμισα του nottingham και όταν κάποιες φορές έγραφα πιο άμεσα δεχόμουνα τα πυρά της "ψευτο-ηθικής" "μα δεν ντρεπεσααι εσύ ψυχολόγοςςςς στο πυυρρρρ" (!!!)Χρειάζεται και αυτή η αμεση φωνή για μένα στην ποικιλομορφία του φορουμ. Και νομίζω ότι αν είχε θέμα ελέγχου, δεν θα έγραφε αυτά τα καρα-άμεσα ποστ αλλά θα πρόσεχε και την κάθε λεξούλα να είναι στην σωστή θέση :P

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πετραν, κοιτα σαν καταθλιπτικη που ενιοτε ειμαι, οταν περναω φαση πατου πηγαδιου θελω να με κανακευουνε! να σου εξομολογηθω, την αδυναμια μου! δεν αντεχω το πολυ dynamic στα καταθλιπτικα μου. θελω να πω οτι κ να μου πουνε κατι πολυ δυναμικο οταν ειμαι στα πολυ νταουν, ετσι κ αλλιως δεν μπορω να το κανω κ νιωθω κ οτι δεν με καταλαβαινουν κ απο πανω. δεν με βοηθανε να σηκωθω! :)

    κ εμενα μ αρεσει το ντομπρο, αλλα κατα διακριση!

    απο εκει κ περα ο καθενας κανει την αυτογνωσια του! κ παιρνει τα κομματια που του πανε!

    δεν εχω καποιο προβλημα με τη ρειν, ας γραφει οπως θελει! προσωπικα, απο τη στιγμη που επιλεγει κ τα χωνει σε πολλους ιn their face oπως λες, θα μου αρεσε αν αντιστοιχα δεχοταν κ κριτικη απο τους αλλους, εφοσον κ η ιδια ασκει δριμεια κριτικη. κατι που δεν δεχεται σχεδον ποτε. αμυνεται κ της κριτικης που της ασκειται με in your face μεθοδο. αλλα αυτο ειναι δικο της θεμα. αν δεν ειχε θεμα ελεγχου, θα μπορουσε να δεχτει κριτικη. αλλα επειδη εχει δεν μπορει να δεχτει, εχει αναγκη το οχυρο-καβουκι της να την προστατευει, αυτο το πολυ δυναμικο κ επιθετικο στυλ.

    νομιζω οτι υπαρχουν πολλων ειδων κοστουμια που κρυβουν το θεμα ελεγχου. κ αυτο που λες, το "πολυ μη μου απτ, κ αχ, μου την ειπες κ θιχτηκα" ειναι ενα κοστουμι, αλλα κ το "πολυ δυναμικο, κ μολις μου την ειπες αντεπιτιθεμαι" ειναι ενα αλλο.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    πετραν, κοιτα σαν καταθλιπτικη που ενιοτε ειμαι, οταν περναω φαση πατου πηγαδιου θελω να με κανακευουνε! να σου εξομολογηθω, την αδυναμια μου! δεν αντεχω το πολυ dynamic στα καταθλιπτικα μου. θελω να πω οτι κ να μου πουνε κατι πολυ δυναμικο οταν ειμαι στα πολυ νταουν, ετσι κ αλλιως δεν μπορω να το κανω κ νιωθω κ οτι δεν με καταλαβαινουν κ απο πανω. δεν με βοηθανε να σηκωθω! :)

    κ εμενα μ αρεσει το ντομπρο, αλλα κατα διακριση!

    απο εκει κ περα ο καθενας κανει την αυτογνωσια του! κ παιρνει τα κομματια που του πανε!

    δεν εχω καποιο προβλημα με τη ρειν, ας γραφει οπως θελει! προσωπικα, απο τη στιγμη που επιλεγει κ τα χωνει σε πολλους ιn their face oπως λες, θα μου αρεσε αν αντιστοιχα δεχοταν κ κριτικη απο τους αλλους, εφοσον κ η ιδια ασκει δριμεια κριτικη. κατι που δεν δεχεται σχεδον ποτε. αμυνεται κ της κριτικης που της ασκειται με in your face μεθοδο. αλλα αυτο ειναι δικο της θεμα. αν δεν ειχε θεμα ελεγχου, θα μπορουσε να δεχτει κριτικη. αλλα επειδη εχει δεν μπορει να δεχτει, εχει αναγκη το οχυρο-καβουκι της να την προστατευει, αυτο το πολυ δυναμικο κ επιθετικο στυλ.

    νομιζω οτι υπαρχουν πολλων ειδων κοστουμια που κρυβουν το θεμα ελεγχου. κ αυτο που λες, το "πολυ μη μου απτ, κ αχ, μου την ειπες κ θιχτηκα" ειναι ενα κοστουμι, αλλα κ το "πολυ δυναμικο, κ μολις μου την ειπες αντεπιτιθεμαι" ειναι ενα αλλο.



    Fair enough που λένε και οι Άγγλοι. Πάντως και το πολύ χάιδεμα δεν κάνει καλό σε προβλήματα ψυχικής υγείας. Υπάρχει ο κίνδυνος να είσαι σε νεύρωση/κατάθλιψη, ο άλλος να σε κανακεύει και εσύ να μένεις στα ίδια προβλήματα που έχεις πάντα, αφού σου αρκεί αυτό και δεν κάνεις τις ουσιαστικές αλλαγές για να βελτιωθείς. Είναι μια χρυσή τομή πιστεύω μεταξύ των θετικών και των αρνητικών που θα πεις στον άλλο και ίσως τα δύο άκρα από μόνα τους να μην είναι αποτελεσματικά (εκτός από κάποιες περιπτώσεις ανάλογα και με τον χαρακτήρα κάποιου κλπ.)


    Θυμάμαι όταν άρχισα να έχου τους πανικούς όταν ήμουν πρωτοετής (ακόμα δεν ήξερα καλά καλά για ψυχοθεραπείeς, ΓΣΘ και τέτοια!) ήμουν για μέρες μέσα στο σπίτι και έτρεμα σαν το ψάρι. Η μάνα μου μέρα με τη μέρα με κανάκευε "έλα υπομονή θα περάσει, τα είχα πάθει και εγώ μικρή". Εγώ ένοιωθα όταν μου τα έλεγε καλά, με ανέβαζε. Και μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Είχα φτάσει στο σημείο να μην μπορώ να βγω καν έξω με τον κάθε ήχο πεταγόμουν. Μέχρι που ήρθε η μάνα μου και με ταρακούνησε πολύ δυνατά. Μου τα είπε έξω από τα δόντια και ουσιαστικά μου έκανε ΓΣΘ χωρίς να το ξέρει "Ε αν είναι να πεθάνουμε αγόρι μου θα πεθάνουμε δεν αξίζει όμως να ζούμε σαν νεκροί" μου είπε. Μου τα είπε με δυναμισμό λες και ήταν έτοιμη να μου βάλει τις φωνές. Από εκείνη την στιγμή ένιωσα μια απίστευτη ενέργεια. Ήταν τόσο έντονη η στιγμή που την θυμάμαι ακόμα. Θύμωσα, πείσμωσα, και βγήκα έξω έχοντας σφιγμένα τα δόντια αφού κανόνισα για καφέ με τους φίλους. Ναι έτρεμα όσο περπατούσα και ο καφές ήταν κόλαση, αλλά δεν το έβαζα κάτω, τα λόγια που άκουσα με οδηγούσαν. Αν και πήρε καιρό για να απαλλαγώ εντελώς από αυτό το πράγμα, εκείνη η στιγμή του ταρακουνήματος ήταν η αρχή του αγώνα που δεν θα έκανα ποτέ αν με κανάκευε και με χάιδευε συνέχεια.


    Βέβαια είναι διαφορετικό να στο λέει ένας δικός σου άνθρωπος η ο θεραπευτής σου και διαφορετικό να στο λέει ένας ξένος στο ιντερνετ. Ίσως τα ποστ της ρειν να είναι επιθετικά-δεν ξέρω- αλλά προσωπικά μου αρέσουν γιατί απλά λέει όλη την αλήθεια ανεξαρτήτως αν ο άλλος είναι έτοιμος να την δεχτεί. Συν του ότι όποιος το χιουμορ και το καυστικό μέσα του μπορεί να γελάσει πραγματικά με την ψυχή του λολ. Απλά θεωρώ τα ποστ της μια άλλη πρόταση που είναι καλό να υπάρχει και αυτή από τα άπειρα μηνύματα "έλα γλυκέ μου/γλυκή μου θα περάσει" που έτσι και αλλιώς υπάρχουν.




    p.s. προς τον ΚΕΝΟ, τελικά η ατάκα είναι όπως την είχες ΚΕΝΟ δικό μου λάθος χαχα. Την έλεγε και ο spiderman "your friendly neighborhood spiderman" !

  7. #52
    RainAndWind,
    πάντως όσες φορές απάντησες σε θέματα μου νόμιζα πως καθόσουν απέναντι μου και μου τα λεγες. Νόμιζα πως με ήξερες καλά για χρόνια. Αγγίζεις τον άλλο με το λόγο σου. Είσαι ακριβής σ΄αυτά που λες. Και χαίρομαι να διαβάζω τα ποστ σου.

    Τώρα να ξέρεις, πως όλοι, ο καθένας μας ξεχωριστά έχει τα δικά του κουσούρια και αδυναμίες, δεν είμαστε τέλειοι. Είμαστε εδώ για να αλληλοσυμπληρωνόμαστε. Ο καθένας πέρασε τα δικά του. Και το ότι ο καθένας πέρασε τα δικά του και τώρα παλεύει να τα ξεπεράσει είναι αυτό που μας ενώνει. Ο καθένας μας είναι συμπαραστάτης του άλλου.

    Όσον αφορά το θέμα θρησκείας, είναι σαν σχέση αρρώστιας με φάρμακο. Είναι όπως να κολλάς κάποιον μια αρρώστια (θρησκεία) και του δίνεις και τα φάρμακα της (πίστη, ελπίδες, προσευχές κλπ) για να γίνει καλά. Για να μας κάνουν να κερδίσουμε τα δυο τρια υποτίθεται καλά μας κάνανε να χάσουμε χίλια από τη ζωή μας και τώρα μας λένε πως τα φάρμακα αυτά θα μας βοηθήσουν να γίνουμε καλά. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
    γιάννης

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Εχμ..
    να επιστρέψουμε λίγο στο θέμα..
    Rain γι αυτά που σε απασχολούν έχεις κάνει κάτι?
    Εννοώ, όταν βλέπεις ένα λουλούδι σε έναν κήπο που θέλεις να αγγίξεις, έχεις δοκιμάσει να μην καταπατήσεις την ξένη ιδιοκτησία και να αγνοήσεις το ξένο λουλούδι που δεν σου ανήκει και δεν έχει την όρεξη να το πασπατέψεις?:Ρ:Ρ:Ρ
    Αυτό το ΠΡΕΠΕΙ που σε οδηγεί να το κάνεις πρέπει σιγά σιγά να το "μετασχηματίσεις" σε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Δηλαδή να προσπαθείς σιγά σιγά να μην ικανοποιείς την ανάγκη που έχεις να αγγίζεις λουλούδια και μαλλιά! Εφόσον κατανοείς ότι αυτό που κάνεις δεν προσφέρει κάτι στη ζωή σου, προσπάθησε να μην δίνεις σημασία και κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα συνηθίσεις. Just a thought.

    p.s. Για το θέμα της θρησκείας που είναι άσχετο με το θέμα που συζητάμε, θα κάνω ένα σύντομο σχόλιο: ο φανατισμός (και από τις δύο πλευρές) οδηγεί σε σκοταδισμό. So, χαλαρώστε!

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ιberis, αυτό το δεν είναι απαραίτητο, μπορώ να το κάνω είναι λιγουλάκι απαραίτητο? Για να μου δοθεί λίγος χρόνος να το συνηθίσω.:P
    Άλλη οπτική, όποιον ενοχλεί το τρεσπάσινγκ στον κήπο του για να μυρίσει ένας άνθρωπος ένα λουλούδι, δεν αξίζει ούτε το λουλούδι, ούτε τον άνθρωπο.
    Μπάτε στον κήπο μου, μυρίστε τα λουλούδια του, πάρτε κι ένα μαζί σας, εγώ σας αφήνω. Τους άλλους τους τσιγκούνηδες μην τους πλησιάζετε.λολ
    Για τα μαλλιά είναι διαφορετικό. Όταν βγαίνετε κοιτάτε να είναι απεριποίητα. χαχαα
    Γιάννη, καταλαβαίνω...

    Επίσης, what can be asserted without evidence can also be dismissed without evidence.Hitchens

    Τώρα πάω να χαιδέψω ξέφραγα μαλλιά και να σκύψω πάνω από λουσμένα λουλούδια.
    Γλυκέ μου Petran, νιανιανιανιανια χαχααα
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πετραν συμφωνω κ σε αυτα που γραφεις. ναι, τελικα δεν υπαρχει ενας γενικος κανονας, ειναι κ αναλογα το ατομο κ ποσα αντεχει να ακουσει σε μια δεδομενη στιγμη κ τι χαρακτηρας ειναι κλπ. μεγιστη αρετη η διακριση, που λενε, λολ! :D
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Γλυκέ μου Petran, νιανιανιανιανια χαχααα
    petran, τα νιαουρισματα ειναι μεχρι να τολμησεις να πεις κ εσυ μια γνωμη που δεν θα αρεσει στο ρεινακι! οσο τη βλεπεις σαν τον θηλυκο albert ellis, ολα καλα! :D
    μετα, ξερεις τι σε περιμενει! I paved the way! :p

    υγ: τι ειναι αυτος ο albert ellis btw, καποιος radical polemicist, libertarian? τον εχω ακουστα αλλα δεν γνωριζω κατι παραπανω! λολ!
    Last edited by Lou!; 08-07-2011 at 15:35.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ντοινγκ!!
    ειναι τρομεροοοο!!καλα εχεις τοσσοοο μεγαλο προβλημα και δεν δενεσαι στο σπιτι σου?
    τζιζους!
    Ρε συ σιγα,πιασε οτι σου αρεσει (εχμ προσοχη αν ειναι στο κατω μερος ανθρωπινου σωματος),μυρισε τα λουλουδακια κτλ.
    Εχουμε καταντησει να μας παρακολουθουμε σε ολα μα σε ολα..Ασε την Ρειν ησυχη μην την τσεκαρεις ολ δε ταιμ!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ρέιν, να κάνω μια ερώτηση; Είσαι αριστερόχειρας;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Rain, περναμε καποια περιεργη φαση και ανακαλυπτουμε νεα πραγματα που μας αγχωνουν στον εαυτο μας;;

    Ακολουθουν (κι αλλες) σκορπιες σκεψεις.

    Καθως αλλοι απερριψαν τον αυτισμο, προφανως, εχω να πω οτι αυτο με τα ονοματα και τα λουλουδια αν το ελεγες ετσι νετα σκετα σε καποιον θα σου ελεγε οτι ειναι ψυχαναγκαστικο, ισως ομως και να μην ειναι, ισως ο ψυχαναγκασμος σε αυτο βρισκεται στο οτι αυτες οι ενασχολησεις σε επαιρναν απο την μιζερη πραγματικοτητα, κατι που κανει και η ονειροποληση και η φαντασια. Επισης, μου εφερες στο μυαλο και τον ορο συναισθησια, οταν συνδεεις ενα χρωμα με καποιο γραμμα, η μια νοτα με ενα αρωμα κτλ, προφανως μπορει να ενταχθει και η αισθηση της αφης, οποτε ισως σου κινει την περιεργεια να συνδεσεις το χρωμα με την αφη, και επειδη πρεπει να το μαθεις, πας και το αγγιζεις.

    Οσο για αυτο με την ελλειψη προσανατολισμου, θα μπορουσε να ειναι αγχος, μπορει απλα να μη θες να ξερεις το δρομο και να πηγαινεις καπου. Ετσι, δε θα σου πει κανενας να πας καπου, να κανεις κατι, γλιτωνεις απο πολλους μπελαδες. Οπως τα ψυχοσωματικα οσο περισσοτερο τα παρατηρεις τοσο περισσοτερο μενουν και φουντωνουν, κατι τετοιο μοιαζει και αυτη η ελλειψη προσανατολισμου. Αν το παρεις ψυχαναλυτικα, κατι εξυπηρετει ντεφινατλι, αλλιως αν το παρεις νευρολογικα, κατι δεν παει καλα στον εγκεφαλο σου! Αλλα δεν κατεχω απο νευρολογιες.

    Επισης, διαφαινεται (βγαζει ματι) αυτη η μη αντοχη κανενος ειδους αυθεντιας πανω σου, προφανως επειδη την εφαγες με το κουταλι στο παρελθον. Οποτε η τακτικη της Λου ειναι παντελως λανθασμενη αν θελει ποτε να εισακουστει κατι που θα σου πει, η οποια προφανως και για τους δικους της λογους δε μπορει να το καταλαβει αυτο, οτι απλα στη λεει, αι πυροδοτει τις αντιδρασεις σου. Μπορει να εχει και δικιο, αλλα ο τροπος της, αφου υποτιθεται εχει καταλαβει τι ατομο εισαι, δεν ειναι αυτος που ενδεικνυται, αντιθετως, οποτε πολεμαει τα δικα της θεματα καθως στη λεει, τα οποια προχειρως αναλογιζομενη λεω παραδειγματικα οτι μπορει να εχουν να κανουν με το πως εσυ κυρα μου να μη δεχεσαι αφεντη κι εγω δε μπορω, γιαυτο δεν ειναι σωστο να το κανεις, σαν να απειλεις δλδ την κοσμοθεωρια της. Με τον ιδιο τροπο που εκεινη λεει οτι απειλει αυτη τη δικια σου. Και ολα αυτα τα συναγω επαναλαμβανω με τον ασυμβατο τροπο εξεθεσης ιδεων. Αλλα καθως ουτε η λου εχει συνειδηση της καταστασης, ουδεις μπορει να κρινει. Ενας αλλος σοφος ειχε πει το εξης, Never judge anybody by his act, because the real thing is not the act but the consciousness through which that act has been performed. Oποτε υπεπεσα στο ιδιο λαθος, αλαλ γενικα αν μιλαει κανεις με αγαπη, δεν κανει λαθος.

    Επιπλεον, απο οσο διαβαζω, η υγεια, σωματικη και ψυχικη, της μητερας κατα την κυηση εχει μεγαλο ρολο στην εξελιξη του παιδιου, για αυτο και βλεπουμε τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτερα παιδια με αναπτυξιακες διαταραχες, αυτισμο κτλ, γιατι στη συγχρονη εποχη το αγχος και οι εμμονες πανε κι ερχονται.
    Last edited by λιλιουμ; 08-07-2011 at 01:02.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    xaxaxaxaaxaa
    οτι ναναι εχει γινει αυτο το θεμα...
    αλλα εχει ενδιαφερον!

    ΛΟΙΠΟΝ
    απεφανθην η γιαλαντζη ψυχολογα.
    θα το πω κι εγω το κατιτις μου.
    αρχικα, συντασσομαι εν μερει (κι απορω πως εγινε αυτο) με την αποψη του ομπορο
    αντιπαρερχομαι την συνομιλια με την λου, γιατι δεν εγινε σε καλο κλιμα, παρολο που και οι δυο ειπατε ουσιαστικα πραγματα αλλα χωρις "αγαπη" η μια για την αλλη. εγω σας αγαπω και τις δυο για διαφορετικους λογους και αν δεν σας πονουσε αυτη η εμπλοκη, θα διασκεδαζα...

    ολο αυτο εμενα μου κανει σχετικο με το θεμα του ελεγχου..
    αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥΥΥΥ!!!

    διοτι
    ποια ειναι τελικα η σχεση της φιλης ηρους με τον ελεγχο??????
    ΧΑ!
    μιλησαμε για γνωση, αναγκη ερευνας και μαθησης, τσεκαρισμα και κατοχη γνωσης δηλαδη...κακο?
    μπα
    μιλησαμε και για γνωση και ελεγχο πανω στις αισθησεις ... με τι μοιαζει, πως μυριζει, ποσο απαλο ειναι?
    κακο?
    μπα (ισως κι ερωτικο..)
    γνωση, διαμορφωση εμπεριστατωμενης αποψης δηλαδη ουσιαστικα και εμβαθυνση στις αισθησεις?
    αυτος ειναι ο ελεγχος που απασχολει την ρειν?
    ε ναι, μαλλον τελικα.

    γιατι η κακομοιρα ελεγκτικη ρειν, που 'εχει αποψη για να την επιβαλει στους αλλους και να ποδηγετει" (ελευθερη μεταφραση) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ, ΟΥΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ!!!!!
    ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ?

    ειναι ελεγχος ηρωσικος φιλοι μου, ελευθερος και αντιρατσιστικος, αν θελετε την γνωμη μου.
    ισως ακομα να ειναι και ενας ελεγχος που δεν επιθυμει να παρει αν και θαπρεπε(????)
    μπορει...

    να σου πω μια μικρη δικη μου ιστορια προσανατολισμου ρειν μιας που το εθιξες.
    εγω που λες, εχουσα διπλωμα απο τα 18 μου, δεν ειχα οδηγησει ποτε για διαφορους λογους.
    πριν 6 χρονια, χρειαστηκε να οδηγησω κιαι οδηγω απο τοτε καθημερινα.
    σε πληροφορω οτι μεχρι να οδηγησω, δεν ηξερα πως συνδεονται οι περιοχες της πολης μου μεταξυ τους, μην μιλησουμε δε για εκτος πολης.
    καθως, παντοτε με "πηγαινανε", ως παιδι ο μπαμπας μου κι ως ενηλικη ο γκομενος μου, η ακομα και ασχετοι φιλοι, παρεδωσα το δικαιωμα να με "πηγαινει" οποιος οδηγουσε κι ετσι, ακριβως οπως οταν ημουν παιδι, το μυαλο μου κατεβαζε ρολα στην εκμαθηση του παραμικρου προσανατολισμου.
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΕΝΟ!
    ε πως εγινε ομως και απο την πρωτη μερα που μπηκα σε αυτοκινητο σαν οδηγος δεν ξεχνω ποτε δρομο που εχω περασει και εχω μαθει να πηγαινοερχεμαι παντου?????


    απλουστατα, παρελαβα τον ελεγχο του εαυτου μου (οσον αφορα τον προσανατολισμο) γιατι αποφασισα οτι πλεον ειναι δικη μου ευθυνη η μετακινηση μου.
    εσυ γιατι δεν το κανεις ομως???
    ειναι αδυναμια ελεγχου, η φοβος μηπως τελικα παρεις τον ελεγχο?
    και ποιον ελεγχο?
    της μετακινησης σου η μηπως της ζωης σου???
    ε???????

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. ειναι η υπερσουξεαλικοτητα δειγμα καποιας διαταραχης?
    By mariadimitra in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 05-11-2010, 19:59
  2. Σας εχω αναγκη ειμαι χάλια
    By giota in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 119
    Last Post: 11-11-2009, 13:32
  3. Ανάγκη για αίμα
    By anitak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-05-2007, 02:42
  4. Ανάγκη και για μια δεύτερη άποψη
    By aporia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 03-07-2006, 10:26
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •