Ταξιδι πισω στο χρονο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851

    Ταξιδι πισω στο χρονο!!!

    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Επίσης, να ανοίξουμε θέμα "τι μετανιώνετε".
    το 'πε και το κανα!


    οκ ας υποθεσουμε οτι εχετε τη δυνατοτητα να δειτε τη ζωη σας σε ταινια, και με τη μηχανη του χρονου να γυρισετε πισω σε μια συγκεκριμενη σκηνη, για να αλλαξετε κατι που συνεβη, επηρεαζωντας διαφορετικα το παρον αλλα και το μελλον σας. οσοι εχουν δει τη τριλογια Back to the Future σιγουρα θα καταλαβουν τι εννοω. καποιοι ισως πουν δε θα αλλαζαν τπτ γιατι δε θα ηταν αυτοι. μα αμα μπορουσατε να αλλαξετε καταστασεις και στιγμες που σας τραυματισαν ψυχολογικα/μετανιωσατε για μια ζωη που δεν κανατε/και γενικα σας σημαδεψαν και σας οδηγησαν να υποφερετε, τωρα θα εισασταν καλυτεροι ανθρωποι...


    ξεκινω πρωτος με δυο τρεια που μου ερχονται τωρα:
    1. δε θα εχεζα στα 19 μου αυτη απ'το εξωτερικο, διαλυοντας σχεση 2μιση χρονων και το "εισιτηριο" μου για το εξωτερικο και ενα καλυτερο μελλον.
    2. δε θα πηγαινα στη κηδεια της γιαγιας μου (συνεβη πριν καν ενηλικιωθω) γιατι απο τοτε και μετα ειναι λες και εγινα ενα με τον θανατο και γνωρισα τον αρνητισμο.
    3. θα επελεγα κατι ευκολοτερο για σπουδες, γιατι παρολο που τοτε η επιλογη μου εδειχνε να ειναι σωστη και να μου ταιριαζει, τελικα λογο πολλων παραγοντων δεν τις τελειωσα ποτε.


    εσεις γιατι μετανιωνετε και τι θα αλλαζατε στο παρελθον σας αν σας δινοταν αυτη η δυνατοτητα ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Κάτσε γιατί έχω μια λίστα τεράστιααααααα.Έτσι στα γρήγορα θα πω:
    1. Να ήμουν λιγο πιο σοφή στα 18 και να σπούδαζα κάτι άλλο απο τον εμετό που τελικά σπούδασα.
    2. Να μην πάταγα ποτέ το πόδι μου σε ψυχίατρο

    Να πω όμως πως υπάρχουν προοπτικές να κάνω κατι και για τα δυο και να αλλάξω την κατάσταση.Αλλά νιώθω μια κούρασηηηηηηη
    Κάθε μερα κάτι θα προσθέτω...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ωραιο θεμα χαιρομαι που τελικα ανοιχτηκε!!

    ετσι απο αυτα που μου ερχονται τωρα στο μυαλο μου ενδεικτικα λεω

    1.δεν θα εκανα τις ακροτητες με το διαβασμα που εκανα οταν πηγαινα ακομη σχολειο.. δεν αξιζε κ εγω ζημιωθηκα στην τελικη, μακαρι να ημουν λιγοτερο μαλακας κ να ξυπνουσα νωριτερα..
    2.δεν θα αφηνα να μου κανουν οι αλλοι πλυση εγκεφαλου γι αυτο που σπουδασα το οποιο ειτε το αδιαφορω ειτε το σιχαινομαι...
    3.δεν θα ημουνα τοσο νευρικη κ τελειομανης...
    4.θα εκανα πιο εξυπνες επιλογες..
    5.δεν θα δοκιμαζα μπαφο στα 15 κ δεν θα εκανα ναρκωτικα ποτε..
    6.δεν θα παταγα σε ψυχιατρο ουτε θα παιρνα ψυχοdrugs..
    7.θα εκανα τα παντα για να σωσω την 3 χρονων σχεση μου κ δεν θα τα τιναζα ολα στον αερα για μια μαλακια της στιγμης..

    αυτα προς το παρον!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    1) Στα 20 μου θα είχα φύγει κάπου περιπλανώμενος στην Ασία .
    2) Αλλο επάγγελμα. Οταν το διάλεξα το γουσταρα πολύ , αλλά η Ελλάδα του έβαζε 'ταβάνι' , και δεν γούσταρα να το εξασκώ στο εξωτερικό.
    3) Δεν θα πηγαινα ποτέ φαντάρος , εκτός και αν κάνανε την θητεία τρεις μήνες . Την βασική εκπαίδευση δηλαδη. Απο εκεί και μετα το μονο που σου μαθαίνουν είναι η τεμπελια.(o ποιο χαμένος χρόνος της ζωής μου)
    4) Δεν θα επνιγα κάποια συναισθηματα μου με ηλιθιους ψωροπερηφανους τρόπους , επειδη νόμιζα τότε οτι είμαι ''ατσάλινος'' και δεν μασάω.
    5) θα είχα ασχοληθει να μαθω περισσότερα περί Θεού σε μικρότερη ηλικία , τώρα καταλαβαίνω οτι αυτά που χλεύαζα θα μπορούσαν να είχαν λειτουργήσει προς ώφελος μου.
    6) Δεν θα είχα ασχοληθει με δύο συγκεκριμμένες 'τύπισες' που θελανε να παίξουν με τον εγωισμό μου και το καταφέρνανε καλά. Παραλίγο να με κάνουν μισογύνη ως αποτελεσμα.
    7) θα είχα αφιερώσει πιο πολύ χρόνο σε κάποια οικογενειακά προβληματα του παρελθόντος .Τοτε το εβλεπα ανουσίο , η ασήμαντο , αλλα ήταν πολύ σπουδαίο για τους οικογενειακούς δεσμούς.
    8) Γενικά δεν θα ήμουν τόσο ξερόλας και υπερόπτης .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τι όμορφο θέμα! Πόσα θα άλλαζα. Πόσες σελίδες έχεις διάθεση να διαβάσεις αναγνώστη?

    Κάθε φορά που μητέρα μου χτυπούσε τη γιαγιά μου θα ήθελα να το σταματούσα, να πάγωνα το χρόνο, να μη βρει το στόχο η παλάμη,
    να μη μείνει το σημάδι στο μάγουλο, στο μπούτι.

    Θα ήθελα να μην είχα παντρευτεί. Η σκηνή μπροστά στην εκκλησία να ήταν αντί εγώ σαν μαρέγκα με το νυφικό της κόλασης (ξέρεις, η κουρτίνα οργάντζα που έγινε ξαφνικά αλά σκάρλετ ο'χάρα ωτ κουτύρ παρουσίαση, λολ, και γω δεν φαινόμουν μέσα στο υπέρλευκο το πλιάτσικο της ελευθερίας μου, πόσο ψεύτικα όλα...) ε, εκείνη τη στιγμή η νύφη να έβαζε τα πόδια της στους ώμους, αντί να πλησιάσει το ιερό άβατον απαράβατον, με κείνο το βλέμμα της ευτυχοδυστυχίας, που είναι σα να σου λέει, πόσο χαίρομαι και έχει μέσα ένα λυγμό ρε παιδί μου.

    Θα ήθελα να είχα παίξει πολύ πολύ περισσότερο με τα παιδιά μου, να είχα κάνει περισσότερες βουτιές, να είχα μάθει κι άλλα πόκεμον, να είχα λιώσει κι άλλα γόνατα να τσουλιόμαστε χάμου, να είχα φάει μαζί τους στο τραπέζι καλύτερα μια σαλάτα και μια φέτα ψωμί όχι ξερωγώ γεμιστά δίχως να έχω μετά κουράγιο να μοιραστώ τη στιγμή, και τόσα άλλα.

    Θα ήθελα να είχα παλέψει περισσότερο για τ' αδέρφια μου, τις αδερφές μου, όλου του πλανήτη. Να είχα δώσει το χέρι μου σε όσους περισσότερους μπορούσα.
    Θα ήθελα να μην είχα εγκαταλείψει το όνειρό μου για να αποδράσω από την κακοποίηση.
    Θα ήθελα να είχα φιλήσει τον παππού μου πριν πεθάνει, δε με άφηναν να τον δω τις τελευταίες βδομάδες. Πόσο μαλακία είναι αυτή η προστασία των παιδιών, δεν είναι? λολ, εκεί με προστάτευαν, άκου ρε φίλε κάτι πράματα...

    Δε θα είχα μπει ποτέ στο χώρο του οργανωμένου αθλητισμού. Ποτέ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Εγώ δεν θα άλλαζα ΤΙΠΟΤΑ!Το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές. Μέσα από αυτά που πέρασα και περνάω είμαι αυτή που είμαι και αν δεν τα πέρναγα δεν θα μάθαινα πολλά πράγματα. Όσα και να έχω περάσει(που έχω περάσει πάαααρα πολλά) είμαι ευγνόμων πραγματικά και χαίρομαι που τα πέρασα. Με αλλάζουν σαν άνθρωπο προς το καλύτερο και ωριμάζω..μάθημα ζωής για μένα!Δεν μετανιώνω για ΤΙΠΟΤΑ!Γιατί ποτέ δεν είναι αργά,τουλάχιστον για μένα, να αλλάξεις κάποια πράγματα...δύναμη θέλει και αισιοδοξιά αλλά και αγάπη για τον εαυτό σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ααααα, νόμιζα ότι το θέμα ήταν σε ποια εποχή θα θέλαμε να ζήσουμε αν μπορούσαμε να ταξιδέψουμε πίσω στο χρόνο!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Τι όμορφο θέμα! Πόσα θα άλλαζα. Πόσες σελίδες έχεις διάθεση να διαβάσεις αναγνώστη?
    γραψε και την ιστορια της ζωης σου αμα εχεις ορεξη, κανενα προβλημα.

    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Εγώ δεν θα άλλαζα ΤΙΠΟΤΑ!Το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές. Μέσα από αυτά που πέρασα και περνάω είμαι αυτή που είμαι και αν δεν τα πέρναγα δεν θα μάθαινα πολλά πράγματα. Όσα και να έχω περάσει(που έχω περάσει πάαααρα πολλά) είμαι ευγνόμων πραγματικά και χαίρομαι που τα πέρασα. Με αλλάζουν σαν άνθρωπο προς το καλύτερο και ωριμάζω..μάθημα ζωής για μένα!Δεν μετανιώνω για ΤΙΠΟΤΑ!Γιατί ποτέ δεν είναι αργά,τουλάχιστον για μένα, να αλλάξεις κάποια πράγματα...δύναμη θέλει και αισιοδοξιά αλλά και αγάπη για τον εαυτό σου!
    απαντησα ηδη γι'αυτο. ναι σιγουρα δε θα ησουν εσυ ακριβως αν η ζωη σου ηταν εστω και λιγο διαφορετικη. μα για φαντασου αμα μπορουσες να ησουν καλυτερη σιγουρα θα ξεφορτωνοσουν καμποσες αναμνησεις. γιαυτο γραψε κατι που μετανιωσες ή συνεβη και σε σημαδεψε κι αστα τα μαθηματα ζωης.

    Quote Originally Posted by claire View Post
    ααααα, νόμιζα ότι το θέμα ήταν σε ποια εποχή θα θέλαμε να ζήσουμε αν μπορούσαμε να ταξιδέψουμε πίσω στο χρόνο!
    εαν οπου εποχη = σκηνη της ζωης σου, πεστο κι ετσι ναι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    KENO ήδη απάντησα και πρόσεχε τον τρόπο σου! Πρόφανώς θές να ακούσεις κάτι αλλο και ότι έγραψα τα θεωρείς π@π@ριες...ΛΑΘΟΣ σου αν το κάνεις γτ ότι έγραψα τα εννοούσα και δεν θα άλλαζα ΤΙΠΟΤΑ!Να σέβεσαι αυτά που γράφουμε που θα μου πεις να αφήσω τα μαθήματα ζωής! Έχω κάθε δικάιωμα να γράφω όπως νιώθω...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μα δε θελησα να προσβαλλω. σεβομαι την επιλογη σου. απλα σε ειχα προλαβει στο αρχικο μου ποστ και ειχα γραψει αυτο:
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    καποιοι ισως πουν δε θα αλλαζαν τπτ γιατι δε θα ηταν αυτοι.
    και μετα ερχεσαι στο απο πανω ποστ και μου λες κι εσυ οτι οντως δε θα αλλαζες τπτ γιατι ολα ηταν μαθηματα ζωης, και χωρις αυτα δε θα ησουν αυτο που εισαι τωρα. μα γιατι το παιρνετε τοσο σοβαρα ? ενα χαζοθεματακι της πλακας ειναι. γραψτε εκει τι μετανιωσατε/σας σημαδεψε, κι αμα ειχατε αλλη ευκαιρια θα το αλλαζατε, και ολα οκ. μη το φιλοσοφειτε τοσο το θεμα, φορουμ ειναι ελεος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αυτό το θέμα τριβέλιζε το μυαλό μου τις τελευταίες μέρες...Λένε πως είναι καλύτερο να μετανιώνουμε για πράγματα που έχουμε κάνει παρά γι' αυτά που δεν έχουμε κάνει. Μετανιώνω λοιπόν που πριν απο 6,5 χρόνια δεν πλησίασα τον άντρα που ερωτεύτηκα. Τον μόνο άντρα που ερωτεύτηκα. Ήμουν μικρή, ήταν αρκετά μεγαλύτερος και πολύ έξυπνος. Θεώρησα ότι δεν είμαι αρκετή, φοβήθηκα μήπως πληγωθώ ξανά και επέλεξα να ζω προστατευμένη μέσα στο κουκούλι της φαντασίας μου. Δεν γνώρισα κάποιον άλλο να μ' αρέσει και έμεινα να λιώνω μέσα στην μοναξιά. Δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί αν τελικά έκανα το βήμα. Ίσως να ήταν καλύτερα, ίσως και χειρότερα. Δεν θα μάθω ποτέ... Ίσως τώρα να είμαι πιο ώριμη και κατάλληλη γι' αυτόν αλλά δεν ξέρω...τώρα κουράστηκα, απ' όλους και απ' όλα.


    Θα πήγαινα στον ψυχίατρο νωρίτερα, γιατί επί 2,5 χρόνια και παραπάνω η κατάθλιψη με ισοπέδωνε και δεν ήθελα να μπλέξω με γιατρούς και χάπια. Πίστευα ότι θα περάσει από μόνο του. Πόσο λάθος έκανα! Νιώθω ότι έχω χάσει στιγμές, ώρες, μέρες, μήνες, χρόνια αληθινής ζωής με το να μην δέχομαι ν' αντιμετωπίσω την ασθένεια και να εθελοτυφλώ. Και αυτό είναι ένα μήνυμα μου προς όλους τους καταθλιπτικούς...Πηγαίνετε στον γιατρό όσο πιο γρήγορα μπορείτε! Μην αφήνετε την ζωή να φεύγει σαν άμμος μέσα από τα χέρια σας...


    Θα επέλεγα να μην σκέφτομαι τόσο πολύ. Η πολλή σκέψη φέρνει αδράνεια και εγώ έχω γίνει πολύ αδρανής...


    Θα πλάκωνα το ξύλο πολλές καριόλες που με εχθρεύονταν χωρίς να με νοίαζει τι θα πουν οι άλλοι και χωρίς να προσπαθώ να τηρήσω τους ηλίθιους κανόνες κοσμιότητας. Από εδώ και πέρα, θα πέσει πολύ ξύλο!!!

    Αυτά προς το παρόν... Εάν σκεφτώ και άλλα θα τα καταθέσω. Πάντως ΚΕΝΟ είσαι μέσα στο μυαλό μου με τα θέματα που βάζεις...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Την γνώμη μου είπα ασχετα αν ανεφερα κατι ίδιο που εγραψες στην αρχη! Αλλά δεν καταλαβαίνω γτ να το σχολιαζεις αρνητικά..αυτη ειναι η αποψή μου!Ουτε προσπαθησα να φιλοσοφισω,ουτε τπτ...ετσι ένιωσα βρε παιδάκι μου τι να κάνουμε τώρα?Αν κάποιοι δεν το δέχονται δεν με ενδιαφερει!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ααααα!βρήκα τι θα ήθελα να κάνω που δεν είχα κάνει νωρίτερα...Θα ήθελα να πήγαινα σε ψυχολόγο από πολύ μικρή και ίσως αυτή την αλλάγη που αισθάνομαι τώρα να την ένιωθα πιο νωρίς!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    1.θα επαιρνα περισσοτερα ρισκα μετα τα 18.
    2.θα αφηνομουν λιγοτερο στα βολεματα και τις ευκολιες μου
    3.θα προσπαθουσα περισσοτερο..
    4.θα κολλουσα λιγοτερο σε καταστασεις και ανθρωπους αχρειαστους.
    5.θα μαθαινα νωριτερα ΝΑ ΦΕΥΓΩ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ.αυτο ηταν το μεγαλυτερο μαθημα της ζωης μου. δυσκολευτηκα πολυ να το μαθω.
    6.θα αφοσιωνομουν περισσοτερο στην προηγουμενη σχεση μου,τοτε που επρεπε..
    7.θα εκανα οικονομια
    8.θα εδινα περισσοτερα σε καποιους ανθρωπους

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Πάντως ΚΕΝΟ είσαι μέσα στο μυαλό μου με τα θέματα που βάζεις...
    εσυ να δεις ποσο εισαι, με αυτο που γραψες στη παραπανω προταση οτι η πολλη σκεψη οδηγει σε αδρανεια. με βασανιζει κι εμενα αυτο το πραμα, ελεγα να κανω θεμα συγκεκριμενο, αλλα το επεξεργαζομαι κι αλλο. ασε που δε θελω να ανοιγω συνεχως καινουργια θεματα γιατι με κατηγορησαν στο παρελθον οτι τραβαω επιτηδες τη προσοχη...

    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Δεν γνώρισα κάποιον άλλο να μ' αρέσει και έμεινα να λιώνω μέσα στην μοναξιά.
    το κακο με τα λιονταρια συχνα ειναι οτι βλεπουν καποια απλα πραγματα σπουδαια λογο της περηφανιας τους. ετσι πρεπει να βρουν καποιον συντροφο που μοιαζει πολυ σπουδαιος στα ματια τους, ακομα κι αν εχουν τεραστια διαφορα ηλικιας και ουσιαστικα δε ταιριαζουν. ολα στο μυαλο ειναι ομως. κι εγω μικροτερος ακυρωνα φιλους κι εδινα χυλοπιτες σε κοπελες για πλακα. μεχρι που ξεκινησα να κλεινω σαν χαρακτηρας, περασα τα 25 κι αρχισα να μη μετραω τοσο, και τελικα ψιλοσαπιζω στη μοναξια. κι αυτο ειναι αλλο ενα που μετανιωσα, αμα μου λεγαν να γυρισω πισω το χρονο, θα ελεγα ΝΑΙ σε οσες ειπα ΟΧΙ!

    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Ααααα!βρήκα τι θα ήθελα να κάνω που δεν είχα κάνει νωρίτερα...Θα ήθελα να πήγαινα σε ψυχολόγο από πολύ μικρή και ίσως αυτή την αλλάγη που αισθάνομαι τώρα να την ένιωθα πιο νωρίς!
    ειδες που τελικα δεν ηταν και τοσο δυσκολο ?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. θέλω την ζωή μου πίσω..
    By apostoloss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 16-02-2011, 18:17
  2. διαβάστε με!ευχαριστώ για το χρόνο σας
    By nikol_22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2011, 05:34
  3. Πως ενα ατομο γ@#$ει την Ψυχολογια σου σε χρονο DT
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 25-10-2010, 17:54
  4. ENA ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ...
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-2008, 01:34
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •