τι κανει ενας σταθεροποιητης?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649

    τι κανει ενας σταθεροποιητης?

    εχω την εξης απορια: τι κανει ενας σταθεροποιητης συναισθηματος? (αντιεπιληπτικο)
    ποια η διαφορα του απο τα αντικαταθλιπτικα? εμενα παλια στο πρωτο καταθλιπτικο, μου εδινε ο τοτε ψυχιατρος κ ενα σταθεροποιητη, tegretol. δεν εχω διπολικη, μονοπολικη ειχα (κ εχω).
    αναρωτιομουν αν θα με βοηθουσε καθολου να το ψαξω να παρω κ τωρα. ειναι κωλοφαρμακα τα αντιεπιληπτικα ή ελαφρα? εχουν σοβαρες περενεργειες? θελουν εξετασεις αιματος νομιζω?
    τελικα μετα απο 12 χρονια, αναθεωρησα μερικως για τα φαρμακα, γιατι το αντικαταθλιπτικο που παιρνω κανα διμηνο με βοηθαει νομιζω! ημουν πολυ αρνητικη, αλλα στη θεα νεων δεδομενων...
    ουφ! κουραστηκα να κανω την ανθεκτικη συνεχεια!
    Last edited by Lou!; 07-07-2011 at 18:38.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    O σταθεροποιητης κανει αυτο που λεει, εμποδιζει το συναισθημα να φτασει στα ακρα και ετσι αποφευγεις την καταθλιψη και τη μανια μαζι. Αν εχει παρενεργειες, το καλυτερο ειναι να το κοιταξεις για το συγκεκριμενο φαρμακο στο διαδικτυο μονη σου. Παντως, σε καθε ατομο οι παρενεργειες μπορει να μην ειναι ιδιες. Εξετασεις αιματος καποια, εχω υποψη μου, μπορει να χρειαζονται, σε περιπτωση που αυξημενη παρουσια τους στο αιμα εχει τοξικη δραση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μην φορτωθείς με έξτρα φάρμακα ρε συ. αν είσαι οκ με το αντικαταθλιπτικό μείνε σε αυτό. εξάλλου ο γιατρός που στο έδωσε, δεν θα σου έδινε και το άλλο, αν υπήρχε ανάγκη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    δεν ξερω τι κανει ,αλλα μου φαινεται ριψοκινδυνο και θα συμφωνησω με την Κλαιρη, μην φορτωνεσαι φαρμακα στα καλα καθουμενα..
    Τι σε κανει να το ψαχνεις λουλουδακι μου?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ενταξει, οκ. ας πουμε οχι για την ωρα. σημερα νιωθω μια χαρα, χτες ημουν περιεργα, μετρια. τι με κανει να το ψαχνω? εχω παρατηρησει οτι οταν ειμαι καλα, ειμαι καλα, ολα πολυ ωραια.

    αλλα οταν πεφτω ρε γμτ, δεν εχω μετρο στο πεσιμο! δεν ξερω πως λειτουργουν κ τα συναισθηματα των αλλων ανθρωπων για να ξερω αν ειναι νορμαλ ή οχι. με το αντικαταθλιπτικο ειδα οτι αυτο βελτιωθηκε σημαντικα, που ειναι κ το μεγαλο οφελος στην περιπτωση μου. δηλ, ας πουμε γινεται κατι ή αρχιζω κ σκεφτομαι ασχημες σκεψεις κ μεσα σε 2-3 λεπτα, πεφτω σε καταθλιψη κανονικη! ενω καποιος αλλος θα ενιωθε απλη θλιψη. ειναι λες κ το συστημα δεν εχει θλιψη, απο το νορμαλ παει κατ ευθειαν σε καταθλιψη! λες κ δεν εχω φρενα στο συναισθημα κ πεφτω απο το γκρεμο στον πατο! πιο κατω δεν παει, οσο πιο σκατα μπορω να νιωσω με το βιολογικο υποβαθρο που εχω το νιωθω σε χρονο dt.

    κ αρχιζω αυτα τα θελω να πεθανω κ δε μ αρεσει τπτ στη ζωη κ δεν εχω επιθυμια για τπτ κ ολα τα χαριτωμενα της καταθλιψης. με το αντικαταθλιπτικο απεχτησα κ ενδιαμεσα επιπεδα θλιψης, καλο αυτο.

    ρωτησα αυτη την ψυχιατρο που πηγα κ μου γραψε τα αντικαταθλιπτικα κ μου πε θα το δουμε στο μελλον κ αν χρειαστει, γιατι οι σταθεροποιητες ειναι πιο μπελαλιδικα φαρμακα.

    ευτυχως τα αντικαταθλιπτικα ειναι μαλλον ελαφρα φαρμακα. δε βλεπω καμια παρενεργεια, εκτος απο τη λιμπιντο! (σε φασεις μεγαλης λυσσας μπορει να ναι κ καλο! ενα αντικαταθλιπτικο επρεπε να δινουν σε εκεινη τη λυσσαρα γκομενα στην "αυτοκρατορια των αισθησεων", που στο τελος σκοτωσε τον εραστη της απο το πολυ το παθος! λοοοοολ! )
    Last edited by Lou!; 07-07-2011 at 16:43.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Βρε, και τι δουλεια εχει το σταθεροποιητικο διαθεσης? Αυτο ειναι για να πιανει και τη μανια, που εσυ δεν λες να εχεις, αρα? Μην μπλεκεις τσαμπα, καλα σου λενε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Lou! οι σταθεροποιητες ειναι αντιεπιληπτικα φαρμακα που δινονται κατα κυριο λογο σε περιπτωσεις διπολικης διαταραχης ωστε να εξισορροπουν το συναισθημα στο ενδιαμεσο κ να μην εχεις ακραιες συναισθηματικες εναλλαγες.. επαιρνα κι εγω, το τοπαμακ, δεν ειχα παρενεργειες, ηταν σχετικα ελαφρυ, βεβαια υπαρχουν κ σταθεροποιητες με περισσοτερες παρενεργειες κ καποιοι αμα παιρνεις θελει να κανεις τακτικες εξετασεις για τα επιπεδα του φαρμακου στο αιμα (το ντεπακιν απ ο,τι ξερω..)

    τωρα εσυ που εχεις μονοπολικη καταθλιψη νομιζω δεν χρειαζεται να μπεις στο τριπακι αυτο κ να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με ενα επιπλεον φαρμακο, αλλωστε αμα χρειαζοταν η ιδια η γιατρος θα στο ελεγε απο μονη της, να σαι σιγουρη γι αυτο, κ μην την λες ρε συ απο μονη σου, εδω αλλοι λενε μην δινεις κ εσυ την ειπες να σου δωσει χεχε !!!

    καποιες φασεις μπορει να εχεις κυκλοθυμια, αλλα αυτο δεν παει να πει οτι εισαι για σταθεροποιητικο! το αντικατ που παιρνεις φτανει κ περισσευει, ποιο παιρνεις??

    οσο για την τσοντα που λες, την "αυτοκρατορια των αισθησεων" ειναι γαματη, αν κ old κ classic τη λατρευω αυτη τη τσοντα, σταθερη αξια !!! τη θυμαμαι τη σκηνη λολ, δεν νομιζω με αντικατ δεν θα εκανε τα ιδια χεχε !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    βασικα αυτη μου ειπε οτι δινουν κ σε αλλες περιπτωσεις εκτος της διπολικης, οταν το συναισθημα ξεφευγει γενικως, αλλα δεν καταλαβα ακριβως τι εννοουσε, γι αυτο ρωτησα τι διαφορα εχει απο τα αντικατ, αυτη μου ειπε οτι ειναι πολυ διαφορετικα φαρμακα κ λειτουργουν με διαφορετικο τροπο.

    κ εγω τοσα χρονια δεν ημουν υπερ των φαρμακων κ δεν επαιρνα, ακουγα φαρμακα κ παθαινα αλλεργια, αλλα τωρα τελευταια κουραστηκα κ ειπα να δοκιμασω κ εγω, χεχε!

    ενταξει τον αφηνω το σταθεροποιητη για την ωρα! δεν το αντεχω κ πολυ παντως να μη νιωθω καλα, με χαλαει πολυ!

    το εφεξορ παιρνω, στα 150 μγ κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    λολ το εφεξορ παιρνεις κ εισαι πολυ ευχαριστημενη, ετσι?? μπες στο θρεντ της τανιας κ πες της οτι θα δει διαφορα κ θα ειναι κι αυτη ευχαριστημενη σε λιγο καιρο, αλλα θελει να δωσει λογο ακομα χρονο στο φαρμακο να δρασει !!

    περαν της διπολικης, απο οσο γνωριζω οι σταθεροποιητες δινονται κ σε περιπτωσεις ατομων με οριακη/μεταιχμιακη διαταραχη προσωπικοτητας (borderline disorder), οπου υπαρχουν κ εκει ακραιες συναισθηματικες εξαρσεις κ υφεσεις, βεβαια περαν ολων αυτων μπορει να δωσει καποιος γιατρος σταθεροποιητη κ για αλλους λογους.. απλα το πιο συνηθες ειναι στη bipolar disorder..

    therefore αστον για την ωρα, μην επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με κατι που μπορει να μην σου χρειαζεται καν!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    βασικα αυτη μου ειπε οτι δινουν κ σε αλλες περιπτωσεις εκτος της διπολικης, οταν το συναισθημα ξεφευγει γενικως, αλλα δεν καταλαβα ακριβως τι εννοουσε, γι αυτο ρωτησα τι διαφορα εχει απο τα αντικατ, αυτη μου ειπε οτι ειναι πολυ διαφορετικα φαρμακα κ λειτουργουν με διαφορετικο τροπο.

    κ εγω τοσα χρονια δεν ημουν υπερ των φαρμακων κ δεν επαιρνα, ακουγα φαρμακα κ παθαινα αλλεργια, αλλα τωρα τελευταια κουραστηκα κ ειπα να δοκιμασω κ εγω, χεχε!

    ενταξει τον αφηνω το σταθεροποιητη για την ωρα! δεν το αντεχω κ πολυ παντως να μη νιωθω καλα, με χαλαει πολυ!

    το εφεξορ παιρνω, στα 150 μγ κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη!
    λου....χαίρομαι που μετά από καιρό σε διαβάζω αισιόδοξη και χαρούμενη.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    λου....χαίρομαι που μετά από καιρό σε διαβάζω αισιόδοξη και χαρούμενη.....
    χαλλοoυ Θεοφανια!

    ευχαριστω! ευχομαι κ σε εσενα κ σε ολους υγεια κ Χ Α Ρ Α! (α, κ αγαπη! )

    σημαντικο αγαθο η χαρα, το εκτιμω ιδιαιτερα! κ ομολογω οτι ανα περιοδους μου εχει λειψει! γι αυτο κ το ευχομαι στους ανθρωπους! τι να την κανει κανεις τη ζωη χωρις χαρα?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ενταξει, οκ. ας πουμε οχι για την ωρα. σημερα νιωθω μια χαρα, χτες ημουν περιεργα, μετρια. τι με κανει να το ψαχνω? εχω παρατηρησει οτι οταν ειμαι καλα, ειμαι καλα, ολα πολυ ωραια.

    αλλα οταν πεφτω ρε γμτ, δεν εχω μετρο στο πεσιμο! δεν ξερω πως λειτουργουν κ τα συναισθηματα των αλλων ανθρωπων για να ξερω αν ειναι νορμαλ ή οχι. με το αντικαταθλιπτικο ειδα οτι αυτο βελτιωθηκε σημαντικα, που ειναι κ το μεγαλο οφελος στην περιπτωση μου. δηλ, ας πουμε γινεται κατι ή αρχιζω κ σκεφτομαι ασχημες σκεψεις κ μεσα σε 2-3 λεπτα, πεφτω σε καταθλιψη κανονικη! ενω καποιος αλλος θα ενιωθε απλη θλιψη. ειναι λες κ το συστημα δεν εχει θλιψη, απο το νορμαλ παει κατ ευθειαν σε καταθλιψη! λες κ δεν εχω φρενα στο συναισθημα κ πεφτω απο το γκρεμο στον πατο! πιο κατω δεν παει, οσο πιο σκατα μπορω να νιωσω με το βιολογικο υποβαθρο που εχω το νιωθω σε χρονο dt.

    κ αρχιζω αυτα τα θελω να πεθανω κ δε μ αρεσει τπτ στη ζωη κ δεν εχω επιθυμια για τπτ κ ολα τα χαριτωμενα της καταθλιψης. με το αντικαταθλιπτικο απεχτησα κ ενδιαμεσα επιπεδα θλιψης, καλο αυτο.

    ρωτησα αυτη την ψυχιατρο που πηγα κ μου γραψε τα αντικαταθλιπτικα κ μου πε θα το δουμε στο μελλον κ αν χρειαστει, γιατι οι σταθεροποιητες ειναι πιο μπελαλιδικα φαρμακα.

    ευτυχως τα αντικαταθλιπτικα ειναι μαλλον ελαφρα φαρμακα. δε βλεπω καμια παρενεργεια, εκτος απο τη λιμπιντο! (σε φασεις μεγαλης λυσσας μπορει να ναι κ καλο! ενα αντικαταθλιπτικο επρεπε να δινουν σε εκεινη τη λυσσαρα γκομενα στην "αυτοκρατορια των αισθησεων", που στο τελος σκοτωσε τον εραστη της απο το πολυ το παθος! λοοοοολ! )
    Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι ναι βρε αδερφε υπαρχουν ΚΑΙ πραγματα που μας σκοτωνουν,μας χαλανε πολυ και πεφτουμε ασχημα.

    Εσυ εχεις δει τι σε ριχνει πολυ?ειναι κατι συγκεκριμενο?ειναι ενα σοβαρο θεμα ή ειναι ο καφες που λερωσε το τραπεζομαντηλο?
    καταλαβαινεις τι λεω Λου?
    στην συνεχεια μπορεις να ψαξεις (κι εγω αυτο κανω) το ασπρομαυρο των σκεψεων..το εχεις αυτο?εμενα παρατηρησα οτι αυτη ηταν η αιτια των κατακορυφων πτωσεων.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ναι, το εχω κ το ασπρομαυρο, αλλα δεν τα ελεγχω αυτα κ τοσο καλα! θελω να πω, συμβαινουν τα πραγματα, δεν καθομαι με το μικροσκοπιο να δω αν σκεφτομαι ασπρομαυρα η οχι! συμβαινουν τα πραγματα κ το συναισθημα με κατακλυζει! γενικα το ασπρομαυρο το χω παντως. αν κ το εχω μειωσει σε θεματα που εχω δουλεψει σε ψυχοθεραπεια παλια, αλλα προκυπτουν κ καινουργια θεματα καθως η ζωη προχωραει! κ στα καινουργια το εχω πολυ! ή μπορει να λεω στον εαυτο μου, ενταξει δεν ηρθε κ το τελος του κοσμου, κ να νιωθω λες κ ηρθε το τελος του κοσμου! ισως σε ενα πιο βαθυ επιπεδο να μην εχω αναθεωρησει αρκετα, κ παροτι λεω στον εαυτο μου μια πιο μεσοβεζικη ιδεα, τελικα να νιωθω σαν να ενεργουσα ασπρομαυρα.

    οχι δεν ειναι απαραιτητα πολυ σοβαρα θεματα αντικειμενικα, ισως ειναι σοβαρα για μενα? τι να πω? πχ μπορει να αργησω σε ενα ραντεβου κ να αγχωθω ή πεσω ασχημα. ή κατι που μου ειπε καποιος, που την αλλη μερα θα μου εχει περασει κ δε θα το θυμαμαι. ή κ ετσι απλα, στα καλα καθουμενα. νομιζω οτι περα απο το ασπρομαυρο, εχω κ μια ευαισθησια στα συναισθηματα. αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη. οταν τσακωνομασταν με τον πρωην μου πχ, ριχναμε κ οι δυο ατακες α λα "ποιος φοβαται τη βιρτζινια γουλφ", κ αυτος μετα απο 5'' ηταν ετοιμος για δουλεια, κ εγω ηθελα 2 ωρες να συνελθω απο τον εκνευρισμο κτην ταραχη! δε νομιζω οτι ολοι οι ανθρωποι βιωνουν εξ ισου εντονα τα συναισθηματα. απο την αλλη ισως ο πρωην μου να τους εβλεπε τους καυγαδες πιο χαλαρα! δεν ξερω!

    φωτεινη θενκς παντως!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ναι, το εχω κ το ασπρομαυρο, αλλα δεν τα ελεγχω αυτα κ τοσο καλα! θελω να πω, συμβαινουν τα πραγματα, δεν καθομαι με το μικροσκοπιο να δω αν σκεφτομαι ασπρομαυρα η οχι! συμβαινουν τα πραγματα κ το συναισθημα με κατακλυζει! γενικα το ασπρομαυρο το χω παντως. αν κ το εχω μειωσει σε θεματα που εχω δουλεψει σε ψυχοθεραπεια παλια, αλλα προκυπτουν κ καινουργια θεματα καθως η ζωη προχωραει! κ στα καινουργια το εχω πολυ! ή μπορει να λεω στον εαυτο μου, ενταξει δεν ηρθε κ το τελος του κοσμου, κ να νιωθω λες κ ηρθε το τελος του κοσμου! ισως σε ενα πιο βαθυ επιπεδο να μην εχω αναθεωρησει αρκετα, κ παροτι λεω στον εαυτο μου μια πιο μεσοβεζικη ιδεα, τελικα να νιωθω σαν να ενεργουσα ασπρομαυρα.

    οχι δεν ειναι απαραιτητα πολυ σοβαρα θεματα αντικειμενικα, ισως ειναι σοβαρα για μενα? τι να πω? πχ μπορει να αργησω σε ενα ραντεβου κ να αγχωθω ή πεσω ασχημα. ή κατι που μου ειπε καποιος, που την αλλη μερα θα μου εχει περασει κ δε θα το θυμαμαι. ή κ ετσι απλα, στα καλα καθουμενα. νομιζω οτι περα απο το ασπρομαυρο, εχω κ μια ευαισθησια στα συναισθηματα. αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη. οταν τσακωνομασταν με τον πρωην μου πχ, ριχναμε κ οι δυο ατακες α λα "ποιος φοβαται τη βιρτζινια γουλφ", κ αυτος μετα απο 5'' ηταν ετοιμος για δουλεια, κ εγω ηθελα 2 ωρες να συνελθω απο τον εκνευρισμο κτην ταραχη! δε νομιζω οτι ολοι οι ανθρωποι βιωνουν εξ ισου εντονα τα συναισθηματα. απο την αλλη ισως ο πρωην μου να τους εβλεπε τους καυγαδες πιο χαλαρα! δεν ξερω!

    φωτεινη θενκς παντως!
    εγω μα το θεο σε καταλαβαινω γιατι ειχα το ιδιο ακριβως θεματακι...
    Μιλαμε οτι η διαδικασια ηταν ακριβως η ιδια και στα "σοβαρα" και στα μη "σοβαρα",γιατι νιωθω πως το εννοεις το "σοβαρα για εμενα"

    Τι προσπαθω να σου πω και φυσικα παντα απο την δικη μου πλευρα,γιατι βλεπω οτι εχουμε πολλα κοινα..εμενα τουλαχιστον με βοηθαει να δοκιμαζω προτινομενες εναλλακτικες,τις αλλαζω λιγο τις φερνω στα μετρα μου αν σε γενικες γραμμες μου κανουν!

    λοιπον,ανακαλυψα οτι ΜΕΓΑΛΟΠΟΙΩ μεσα μου το δραμα..οχι οτι δεν με ενοχλει και το κανω θεμα γιατι ειμαι μαζοχα,αλλα πραγματικα με ΕΝΟΧΛΕΙ..και εβλεπα τον απεναντι να το ξεπερναει σε χρονο dt και απορουσα!
    γιατι εγω εψαχνα να βρω που στο διαλο φταιω!το ειχα δηλ δεδομενο οτι φταιω εγω,καταλαβες?αυτο εφερνε αλυσιδωτες αντιδρασεις μεσα μου,αλλα η ριζα γτην δικη μου περιπτωση ηταν αυτη..
    οποτε θες το συζηταμε,με την κουβεντα κατι βγαινει εστω κι αν δεν λυνει ενα θεμα παντα ειναι καλο να νιωθουμε οτι μας καταλαβαινει καποιος..σε φιλω λουλουδακι μου
    υ.γ
    τετοιο fight με την ρειν δεν το περιμενα μαλακα!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ?
    By Remedy in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22
    Last Post: 02-08-2011, 18:53
  2. Ο,ΤΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ''ΣΗΚΩΝΕΙ'' ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 01-07-2011, 15:54
  3. τα εχω κανει ολα σ%$@@%$#τα
    By anaximandros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 26-01-2010, 23:24
  4. πως τα έχω κάνει έτσι..
    By marianna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-03-2008, 22:52
  5. Τι ειναι ο σταθεροποιητης
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 88
    Last Post: 31-10-2007, 13:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •