Λεκτικη μνημη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Πετράν, αυτοί οι "τυποι προσωπικοτήτων" είχαν στοιχειοθετηθεί ας πούμε τυχαία; Ποιο "σκοπό" εξυπηρετουσε εξ αρχής αυτή η κατηγοριοποίηση; Ας πουμε "θεραπευτικό";Δηλ. ανάλογα με την προσωπικότητα επέλεγαν κατάλληλη θεραπεία/παρεμβαση;


    Αυτά απλά υπάρχουν από την ψυχαναλυτική παράδοση που είχε κυριαρχήσει την ψυχιατρική έως πρόσφατα. Απλά έβγαιναν αυθαίρετα από τις κλινικές παρατηρήσεις του κάθε κλινικού ψυχαναλυτή και ένωναν "όσες ταιριάζανε" μεταξύ τους. Στην αρχή ήταν πολύ πιο πολλές, κάθε ψυχαναλυτής έβγαζε και μια δική του εκδοχή διαταραγμένης προσωπικότητας. Επίσης έχουν βγάλει υπο-κατηγορίες για την κάθε μια από αυτές, π.χ. η ναρκισσιστική α, η ναρκισσιστική β χαμός.

    Παράλληλα η ψυχολογία άρχισε να κάνει πολλές "ψυχομετρικές μελέτες" για να βρει κάποια πιο επιστημονική συσχέτιση μεταξύ διαφόρων στοιχείων προσωπικότητας. Εφάρμοσαν μια στατιστική τεχνική που λέγεται "ανάλυση παραγοντων" όπου βρίσκει αν κάποια στοιχεία που σκοράρονται σε κάποια τεστ (προσωπικότητας) τείνουν να συν-υπάρχουν με άλλα σκοραρισμένα στοιχεία. Με αυτή την τεχνική κάποιοι ψυχολόγοι όπως ο Cattell βγάλαν στην αρχή κάπου στα 120 στοιχεία προσωπικότητας, και εφαρμόζοντας ξανά αυτή την τεχνική και ξανά κατέληξαν σε θεωρίες προσωπικότητας όπως το "big 5" του Cattell όπου όλα τα στοιχεία προσωπικότητας βασίζονται σε 5 μεγάλους παράγοντες κλπ. η ψυχιατρική δεν ενημερώθηκε ποτέ όμως από αυτά τα πιο επιστημονικά στοιχεία και συνέχισε τις διαταραγμένες προσωπικότητας σύμφωνα με την ψυχαναλυτική παράδοση.


    Τελικά απλά έμεινε επειδή πολλοί τις έχουν συνηθίσει και επειδή όντως κάποιες από αυτές τείνουν να συν-υπάρχουν με axis-1 διαταραχές όπως η σχιζοειδής προσωπικότητα που συχνά συνυπάρχει με (η οδηγεί σε) σχιζοφρένεια η η οριακή που έχει πολύ ασταθή διάθεση και μοιάζει (η ίσως να είναι μια ιδιότυπη μορφή) διπολικής.


    Φυσικά η αλήθεια δεν είναι ποτέ τόσο clear-cut σε τέτοια θέματα. Οι σύγχρονες ψυχολογικές θεωρίες προσωπικότητας θεωρούνε ότι η προσωπικότητα δεν είναι ένα σταθερό clear-cut σύνολο στοιχείων, αλλά πολλά σύνολα στοιχείων συμπεριφοράς που μπορεί να αλλάζουν μέσα στον χρόνο και ανάλογα με την περίσταση.. Π.χ. «άλλος άνθρωπος μπορεί να είμαι στην εργασία, άλλος μπορεί να είμαι στις σχέσεις. Ακόμα πιο συγκεκριμένα, άλλος μπορεί να είμαι με την χ παρέα και άλλος με την ψ παρέα. Κατά μέσο όρο μπορεί να μην έχω χιούμορ αλλά με μια συγκεκριμένη παρέα μου βγαίνει. Ήμουν πολύ πιο εσωστρεφής παλιά αλλά μετά από μια σημαντική περίοδο που πέρασα πολλά αναθεώρησα και άρχισα να γίνομαι πιο εξωστρεφής» κλπ. Οπότε η προσωπικότητα είναι κάτι πάρα πολύ πιο χαοτικό, μη-γραμμικό και δυναμικό από τις απλές περιγραφές του DSM η κάποιου ψυχολογικού τεστ προσωπικότητας. :P

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Εγώ αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα με τις λέξεις . Ενώ ποτέ μου δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ορθογραφία ξαφνικά τα δύο τελευταία χρόνια έρχονται στιγμές που ξεχνάω αρκετές λέξεις πως γράφονται . Ακόμα και τώρα είχα ένα σκάλωμα στην τελευταία . Αν είναι (γράφωνται) η (γράφονται) και ζοριστικα λίγο να επιλέξω την δεύτερη . Ξέρει κανείς κάτι επι αυτού . παλαιότερα δεν είχα τέτοια θέματα και είμαι αρκετά νέος για να εμφανίζω σηεμία άνοιας απο τώρα . Πετράν εσύ ξέρεις τίποτα ? Παθολογικά δεν έχω κάτι βάση των τελευταίων εξετάσεων μου . Ετσι νομίζω δηλαδή.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Εγώ αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα με τις λέξεις . Ενώ ποτέ μου δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ορθογραφία ξαφνικά τα δύο τελευταία χρόνια έρχονται στιγμές που ξεχνάω αρκετές λέξεις πως γράφονται . Ακόμα και τώρα είχα ένα σκάλωμα στην τελευταία . Αν είναι (γράφωνται) η (γράφονται) και ζοριστικα λίγο να επιλέξω την δεύτερη . Ξέρει κανείς κάτι επι αυτού . παλαιότερα δεν είχα τέτοια θέματα και είμαι αρκετά νέος για να εμφανίζω σηεμία άνοιας απο τώρα . Πετράν εσύ ξέρεις τίποτα ? Παθολογικά δεν έχω κάτι βάση των τελευταίων εξετάσεων μου . Ετσι νομίζω δηλαδή.


    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν εξασκούσες για καιρό το γράψιμο σύνθετων κειμένων με αποτέλεσμα να "ξε-μάθεις" κάποια πράγματα. Μέχρι που γράφτηκες σε αυτό το φορουμ. Το είχα πάθει και εγώ με τα ελληνικά όταν πήγα Αγγλία και ακόμα κάνω λάθη. Προφανώς είσαι νέος για να είναι οργανικό και αν ήταν θα είχες και άλλα σοβαρότερα προβλήματα (όπως προβλήματα στην παραγωγή η κατανόηση του λόγου η να κρατήσεις/χειριστείς σωστά το στυλό η το πληκτρολόγιο) :P

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Και μιας και λέμε για τέτοια νευροψυχολογικά, πριν λίγο προσπαθούσα να κλείσω το air-condition με το tvcontrol. Ιδεοκινητική δυσπραξία λολ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    To θεμα με τις διαταραχες προσωπικοτητας ειναι χαοτικο ,οπως λεει κ ο Πετραν.
    Οι ψυχιατροι αποφευγουν να δωσουν τετοια διαγνωση - ειναι κουραστικο- εξ αλλου υπαρχει κ συνοσηροτητα κ αντε να βγαλεις ακρη, οποτε το αποφευγουν κ πολυ ευκολα δινουν τη γνωστη διαγνωση ψυχωση-καταθλιψη-αγχος...
    Οι διαταραχες προσωπικοτητας ,που αφορουν κυριως το χαρακτηρα του ατομου ,απαιτουν πολλη δουλεια κ χρονο ,οι ψυχιατροι δεν πιστευουν στη ψυχοθεραπεια παρα μονο στη φαρμακοληψια ,οποτε για να σε κρατησουν σαν πελατη πολυ ευκολα σου δινουν τη ταμπελα του ψυχωτικου η του καταθλιπτικου...
    Απο την αλλη οι ψυχολογοι -οι πιο πολλοι - βασιζονται σε τεστ ,που πολλα εχουν αμφισβητηθει, επομενως πρεπει να ψαχτει πολθ το ατομο με διαταραχη προσωπικοτητας ειδικα αν ειναι στο μεταιχμιακο φασμα .............
    Το DSM ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΚΑΝΙΚΙ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ,σιγα , σιγα ,θα καταργησει ολες τις διαταραχες ,και θα αυξηθουν ετσι οι διαγνωσεις της σχιζοφρενειας κ οι πωλησεις των αντιψυχωσικων....
    Αρα αυτο που μενει για ολους εμας τους διαταραγμενους ειναι πιστη στον εαυτο μας, τυχη να βρεθει καλος ψυχοθεραπευτης που αγαπαει τη δουλεια του κ τους ανθρωπους κ ελπιδα για μια εμπνευση που θα μας λυτρωσει
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ομως ξαναρωταω, εν τελει η απωλεια λεκτικης μνημης ειναι συμπτωμα σχιζοφρενειας?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν εξασκούσες για καιρό το γράψιμο σύνθετων κειμένων με αποτέλεσμα να "ξε-μάθεις" κάποια πράγματα. Μέχρι που γράφτηκες σε αυτό το φορουμ. Το είχα πάθει και εγώ με τα ελληνικά όταν πήγα Αγγλία και ακόμα κάνω λάθη. Προφανώς είσαι νέος για να είναι οργανικό και αν ήταν θα είχες και άλλα σοβαρότερα προβλήματα (όπως προβλήματα στην παραγωγή η κατανόηση του λόγου η να κρατήσεις/χειριστείς σωστά το στυλό η το πληκτρολόγιο) :P
    Πετραν , παρότι δέκα χρόνια καταθλιπτικός συν μετατραυματικό στρές , ποτέ δεν σταμάτησα να γράφω κείμενα . Μπορεί να είχα περιόδους που λόγο άνχους δεν υπήρχε η διάθεση και τότε απείχα κάπως αλλα΄ποτέ πάνω απο 10 μέρες max , και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ορθογραφίας η συντακτικού όταν ξεκίναγα έπειτα . Γράφω και σε άλλα φόρουμ , ποικίλης ύλης , εδώ και χρόνια . Είχα μια δυσκολία στην ταχύτητα της σκέψης και της γραφής εν συγκρίση με την ικανότητα που είχα πρίν την κατάθλιψη , αλλά ποτέ μου δεν έκανα ορθογραφικά η να κολλάω πως να διατυπώσω μια φράση , ερχόνταν αυτόματα . Πέρα απο αυτό βλέπω και μια δυσκολία στην χρήση των Αγγλικών μου , μην μπορώντας να ανακαλέσω ολόκληρες λέξεις , που τις είχα παιχνίδι . Στην δουλειά μου διαχειριζόμουν τα Αγγλικά καθημερινά και γνώριζα άπταιστα ένα καρο ορολογίες σχετικές με αυτό που έκανα , και τώρα ζορίζομαι να ανασύρω ακόμη και τις απλές . Οταν λές κατανόηση του λόγου τι εννοείς ? Δυσκολία στην ικανότητα αντίληψης των λεγόμενων κάποιου φαντάζομαι . Το παθαίνω και αυτό , απλώς υπάρχουν στιγμές που είναι έντονο , και στιγμές που είναι σε ύφεση .
    Διαπιστώνω και δυσκολία στον χειρισμό κάποιων αντικειμένων , για παράδειγμα με τον στυλό μιας και το ενέφερες . Οταν θέλω να γράψω κάτι σε χειρόγραφη μορφή , καταλαβαίνω οτι τα γράμματα μου είναι διαφορετικά , παλία έκανα καλλιγραφικά , ενώ τώρα δεν είναι τόσο περιποιημένα , συν οτι δυσκολεύομαι να γράψω γιατί είτε πιέζω τον στυλό πολύ πάνω στο χαρτί και κουράζω το χέρι μου γρήγορα . Η όταν θέλω να γράψω σε γρήγορο ρυθμό κάνω καλικαντζούρες , που παλαιότερα πάλι δεν είχα πρόβλημα . Ολα αυτά σου βαράνε κάποιο ''καμπανάκι'' βάση αυτών που ξέρεις ?

    Εχω ακούσει μια θεωρία που με έχει ανχώσει κάπως , και παρότι αναγνωρίζω το ενδεχόμενο να την διυλίζω στο μυαλό μου χωρίς λόγο , πιστεύω οτι μπορεί να είναι και αληθινή . Λένε οτι η μακροχρόνια κατάθλιψη , που μένει χωρίς αντιμετώπιση μπορεί να οδηγήσει σε γεροντική άνοια . Ισχύει κάτι τέτοιο ? Εγώ τα τελευταία εννέα χρόνια δεν έχω πάρει κανένα φάρμακο , πέρα απο λίγη χρήση βοτάνων , και αναρωτιόμουν αν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και απλώς είναι στα αρχικά στάδια .

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κατερινάκι άδειασες τα μηνύματά σου να μπορώ να σου στέλνω;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ομως ξαναρωταω, εν τελει η απωλεια λεκτικης μνημης ειναι συμπτωμα σχιζοφρενειας?


    Ναι μπορεί να είναι κατερινάκι. Δεν είναι στανταρ, αλλά αρκετοί με ψυχώσεις έχουν γνωστικές δυσκολίες. Αν είσαι Αθήνα μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο αιγινήτειο για να το δεις, διάβασε το πρώτο ποστ μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Πετραν , παρότι δέκα χρόνια καταθλιπτικός συν μετατραυματικό στρές , ποτέ δεν σταμάτησα να γράφω κείμενα . Μπορεί να είχα περιόδους που λόγο άνχους δεν υπήρχε η διάθεση και τότε απείχα κάπως αλλα΄ποτέ πάνω απο 10 μέρες max , και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ορθογραφίας η συντακτικού όταν ξεκίναγα έπειτα . Γράφω και σε άλλα φόρουμ , ποικίλης ύλης , εδώ και χρόνια . Είχα μια δυσκολία στην ταχύτητα της σκέψης και της γραφής εν συγκρίση με την ικανότητα που είχα πρίν την κατάθλιψη , αλλά ποτέ μου δεν έκανα ορθογραφικά η να κολλάω πως να διατυπώσω μια φράση , ερχόνταν αυτόματα . Πέρα απο αυτό βλέπω και μια δυσκολία στην χρήση των Αγγλικών μου , μην μπορώντας να ανακαλέσω ολόκληρες λέξεις , που τις είχα παιχνίδι . Στην δουλειά μου διαχειριζόμουν τα Αγγλικά καθημερινά και γνώριζα άπταιστα ένα καρο ορολογίες σχετικές με αυτό που έκανα , και τώρα ζορίζομαι να ανασύρω ακόμη και τις απλές . Οταν λές κατανόηση του λόγου τι εννοείς ? Δυσκολία στην ικανότητα αντίληψης των λεγόμενων κάποιου φαντάζομαι . Το παθαίνω και αυτό , απλώς υπάρχουν στιγμές που είναι έντονο , και στιγμές που είναι σε ύφεση .
    Διαπιστώνω και δυσκολία στον χειρισμό κάποιων αντικειμένων , για παράδειγμα με τον στυλό μιας και το ενέφερες . Οταν θέλω να γράψω κάτι σε χειρόγραφη μορφή , καταλαβαίνω οτι τα γράμματα μου είναι διαφορετικά , παλία έκανα καλλιγραφικά , ενώ τώρα δεν είναι τόσο περιποιημένα , συν οτι δυσκολεύομαι να γράψω γιατί είτε πιέζω τον στυλό πολύ πάνω στο χαρτί και κουράζω το χέρι μου γρήγορα . Η όταν θέλω να γράψω σε γρήγορο ρυθμό κάνω καλικαντζούρες , που παλαιότερα πάλι δεν είχα πρόβλημα . Ολα αυτά σου βαράνε κάποιο ''καμπανάκι'' βάση αυτών που ξέρεις ?

    Εχω ακούσει μια θεωρία που με έχει ανχώσει κάπως , και παρότι αναγνωρίζω το ενδεχόμενο να την διυλίζω στο μυαλό μου χωρίς λόγο , πιστεύω οτι μπορεί να είναι και αληθινή . Λένε οτι η μακροχρόνια κατάθλιψη , που μένει χωρίς αντιμετώπιση μπορεί να οδηγήσει σε γεροντική άνοια . Ισχύει κάτι τέτοιο ? Εγώ τα τελευταία εννέα χρόνια δεν έχω πάρει κανένα φάρμακο , πέρα απο λίγη χρήση βοτάνων , και αναρωτιόμουν αν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και απλώς είναι στα αρχικά στάδια .

    Ναι υπάρχει αυτή η θεωρία που λες, ότι δηλαδή σε κάποιες μορφές χρόνιας κατάθλιψης/άγχους υπάρχει κάποιος ελαφρύς νευροεκφυλισμός σε κάποιες δομές του εγκεφάλου που έχουν σχέση με την μνήμη (αμυγδαλή και ιππόκαμπος) όπως και πάλι αυτό δεν είναι στανταρ και όταν και πάλι υπάρχει, τα επίπεδα είναι πολύ χαμηλότερα από αυτά της άνοιας (σκέψου ότι στην άνοια τύπου alzheimer το άτομο είναι εντελώς δυσλειτουργικό και φτάνει στο επίπεδο να μην αναγνωρίζει τα δικά του πρόσωπα η να μην μπορεί να χειριστεί κοινά αντικείμενα. Στην κατάθλιψη σεν συμβαίνει κάτι τέτοιο ανεξαρτήτως πόσο χρόνια την έχεις!)


    Σκέψου όμως μήπως έχεις άγχος η χαμηλή διάθεση αυτή την περίοδο. Αν είχες κάτι τέτοιο και αυτό θα παρεμπόδιζε κάποιες από αυτές τις γνωστικές λειτουργίες που περιγράφεις. Σκέψου πόσο σοβαρά το έχεις. Όλοι μπορεί να έχουμε βήχα, αλλά αυτό δεν σημαίνει και πνευμονία. Αν σε ανησυχεί πάρα πολύ και παρεμποδίζει πράγματα στην καθημερινότητά σου, κλείσε ραντεβού με ένα νευρολόγο για αρχή, αλλά το πιο πιθανό είναι να σου πει ότι είναι από την κατάθλιψη/άγχος και ότι αν τα καταπολεμήσεις θα σταματήσουν να υπάρχουν. Για πιο λεπτομερειακό νευροψυχολογικό έλεγχο όπως είπα και στο κατερινάκι, το αιγινήτειο στην Αθήνα διαθέτει νευροψυχολόγο που μπορεί να σου κάνει τεστ και να δει αν κάποιες από τις γνωστικές λειτουργίες έχουν πρόβλημα και σε πιο βαθμό. Αν κλείσεις ραντεβού στο αιγινήτειο θα σου πει εκεί ο γιατρός αν χρειάζεσαι τέτοια εξέταση.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Κοίτα αυτά που έχω προσέξει με βάση και τα όσα έχουν περιγραφεί, έχω διαβάσει και κατάφερα να τα εντοπίσω είναι τα εξής:
    -δυσκολίες στην μνήμη, όπως να χρειαστεί λίγος παραπάνως χρόνος για να θυμηθείς κάτι
    -δυσκολίες στην συγκέντρωση
    -δυσκολίες να "είσαι εκεί" όταν μιλάνε πολλοί μαζί, να κλείνεσαι στο καβούκι σου δηλαδή
    -απροσανατολισμός στα συναισθήματα

    είναι και άλλα βέβαια

    Ακούγεται κάποιο από αυτά γνώριμα?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Κοίτα αυτά που έχω προσέξει με βάση και τα όσα έχουν περιγραφεί, έχω διαβάσει και κατάφερα να τα εντοπίσω είναι τα εξής:
    -δυσκολίες στην μνήμη, όπως να χρειαστεί λίγος παραπάνως χρόνος για να θυμηθείς κάτι
    -δυσκολίες στην συγκέντρωση
    -δυσκολίες να "είσαι εκεί" όταν μιλάνε πολλοί μαζί, να κλείνεσαι στο καβούκι σου δηλαδή
    -απροσανατολισμός στα συναισθήματα


    είναι και άλλα βέβαια

    Ακούγεται κάποιο από αυτά γνώριμα?
    εγω εχω κ τα τρια που προανεφερες

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by kyknos25 View Post
    εγω εχω κ τα τρια που προανεφερες



    Ναι αυτά είναι πολύ συχνά στο χρόνιο άγχος/κατάθλιψη και ίσως λίγο χειρότερα κάποιες περιπτώσεις στην ψύχωση. Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν φτάνουν τα κλινικά επίπεδα νευρολογικών καταστάσεων όπως σε νευροεκφυλιστικές καταστάσεις (alzheimer, pick, parkinson κλπ.) η νευροαναπτυξιακές (νοητική στέρηση/μαθησιακές δυσκολίες) η μετά από εγκεφαλικό/κάκωση. Και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει σύνδεση μεταξύ χρόνιου άγχους/κατάθλιψης/ψύχωσης και αύξηση της πιθανότητας εμφάνισης άνοιας σε προχωρημένη ηλικία. Αλλά θα το ψάξω.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Ναι πετραν ψαξτο σου στειλα κ πμ αλλα δε πηρα ποτε απαντηση :P

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Ναι, τελικά υπάρχουν έρευνες που πιστοποιούν την σύνδεση. Μεταξύ αυτών


    http://www.everydayhealth.com/alzhei...-dementia.aspx

    (αυτοί που φροντίζουν τα άτομα με άνοια έχουν πολλαπλάσια πιθανότητα να πάθουν άνοια η ίδιοι λόγω του άγχους! Ειρωνία...)


    Επίσης οι βετεράνοι πολέμου με μετα-τραυματικό άγχος φαίνεται να έχουν διπλάσια πιθανότητα

    http://dementiawareness.blogspot.com...-dementia.html


    Βέβαια η πιθανότητα εμφάνισης άνοιας μεγαλώνει έτσι και αλλιώς με την ηλικία. Στις ηλικίες 60-69 όλοι έχουμε 2% πιθανότητα ενώ στις ηλικίες 80-85 το ποσοστό εκτοξεύεται στο 12-15%. Ε τώρα στα 85 τι να έχεις 15% και τι 30% ας φτάσουμε εκεί και βλέπουμε λολ

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. λεκτικη βια στο σχολειο απεναντι στο γιο μου
    By Maria_T in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-01-2011, 11:56
  2. Για να γραψεις μουσικη θες δυνατη μνημη...
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2010, 03:24
  3. ΕΥΦΙΑ=ΜΝΗΜΗ
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-12-2010, 00:37
  4. Replies: 130
    Last Post: 03-05-2010, 01:05
  5. λεκτική βία
    By Helena in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2007, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •