Λεκτικη μνημη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    καλα ποιος εισαι!!θενκσσσσ

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Κάπου είχα διαβάσει ότι τα αντικαταθλιπτικά SSRI (ladose, cipralex etc.) έχουν και νευροπροστατευτικό ρόλο και προφυλάσουν τα εγκεφαλικά κύτταρα από εκφυλισμό και βλάβες. Λένε ότι τώρα τελευταία κάνουν δοκιμές σε άτομα που έχουν πάθει εγκεφαλικό και σε alzheimerικούς για να δουν αν υπάρχει βελτίωση. Δεν ξέρω αν ισχύει η αν είναι greek statistics από τις φαρμακευτικές λολ.


    Στο αιγινήτειο ξέρω ένα νευρολόγο που κάνει έρευνα για τον βελτίωση άνοιας με μεσογειακή διατροφή και μας είπε ότι βρήκε κάποιο λινκ αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι και πως. Είναι αυτονόητο πάντως ότι θα έχεις καλύτερους νευρώνες αν τρως δημητριακά και σαλάτες σε σύγκριση με το αν τρως χαμπουγκερ και γύρο :P


    Και επίσης είναι σίγουρο ότι μειώνονται οι πιθανότητες αν κάνεις γνωστικά απαιτητικά πράγματα. Τώρα τελευταία χρειάστηκε να σχεδιάσω και να αναλύσω ένα πείραμα ψυχολογίας που είχε και κάποια απαιτητικά μαθηματικά (ναι υπάρχει και αυτό στην ψυχολογία λολ) και αν και ένιωθα συνεχώς θολωμένος από την σκέψη, αφού τέλειωσε όλο αυτό ένοιωσα μια μεγάλη ευεξία, λες και είχα γυμναστεί σωματικά. Οπότε καλό είναι να δουλεύουμε μυαλό και σώμα όσο πιο πολύ γίνεται.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    PETRAN

    η πρωιμη ανοια ειναι η ανοια σε μικρη ηλικια? ας πουμε γινεται να εχεις πρωιμη ανοια στα 27?
    Και ποια ειναι η διαφορα της ανοιας απο την σχιζοφρενεια?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    PETRAN

    η πρωιμη ανοια ειναι η ανοια σε μικρη ηλικια? ας πουμε γινεται να εχεις πρωιμη ανοια στα 27?
    Και ποια ειναι η διαφορα της ανοιας απο την σχιζοφρενεια?
    κατερινακι αν σου πω οτι εχω κ εγω τις ιδιες αποριες??

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    1896: Ο Emil Krepelin, διέδωσε σε όλο τον κόσμο τον όρο πρώιμη άνοια (dementia praecox). ... ή στα πρώτα χρόνια της τρίτης δεκαετίας της ζωής, χωρίς να αποκλείεται άλλη ηλικία. Εμφανίζεται σε όλες (αν και πιο συχνά στις χαμηλότερες ... Εκείνο που είναι σημαντικό είναι να αναγνωρίζουμε ποια σχήματα συμπεριφοράς και ...
    http://www.sofpsi-ser.gr/Simboules/s...a/sxizofrenia-



    Τη βαψαμε , σε ολες τις ηλικιες εμφανιζεται ,οπως λεει ο μαστερ!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    http://www.psynet.gr/index.php?optio...19:-&Itemid=26
    εγω παντως εχω τετοια συμπτωματα κ ανησυχω

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by kyknos25 View Post
    http://www.psynet.gr/index.php?optio...19:-&Itemid=26
    εγω παντως εχω τετοια συμπτωματα κ ανησυχω
    K εγω!!!!!!!!!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    1896: Ο Emil Krepelin, διέδωσε σε όλο τον κόσμο τον όρο πρώιμη άνοια (dementia praecox). ... ή στα πρώτα χρόνια της τρίτης δεκαετίας της ζωής, χωρίς να αποκλείεται άλλη ηλικία. Εμφανίζεται σε όλες (αν και πιο συχνά στις χαμηλότερες ... Εκείνο που είναι σημαντικό είναι να αναγνωρίζουμε ποια σχήματα συμπεριφοράς και ...
    http://www.sofpsi-ser.gr/Simboules/s...a/sxizofrenia-



    Τη βαψαμε , σε ολες τις ηλικιες εμφανιζεται ,οπως λεει ο μαστερ!



    Παιδιά, μην μπερδεύεστε με ότι διαβάζετε στο ιντερνετ. "Άνοια" σημαίνει μείωση στις γνωστικές λειτουργίες (π.χ. προσοχή, μνήμη, γλώσσα, σκέψη κλπ.) και στην ευρύτερη νοημοσύνη και οι πιο συχνές αιτίες άνοιας στην σημερινή εποχή είναι νευρολογικές (νευροεκφυλιστικές) καταστάσεις όπως η alzheimer και διάφορες άλλες νευρολογικές ασθένειες. Ο emil kraepelin απλά ονόμασε την "σχιζοφρένεια" με τον όρο "πρώιμη άνοια" ("dementia praecox"), επειδή νόμιζε ότι τα πιο βασικά συμπτώματα της σχιζοφρένειας είναι τα γνωστικά (δηλαδή προβλήματα στην προσοχή,μνήμη και ικανότητα σκέψης) και ότι τα παρανοικά συμπτώματα (ψευδαισθήσεις, παραισθήσεις και παρανοικοί ιδεασμοί) είναι περιφερειακά συμπτώματα. Επειδή όμως οι παραισθήσεις και οι παρανοικοί ιδεασμοί αποδείχτηκαν να είναι πολύ πιο προβληματικά συμπτώματα από τα γνωστικά (ανεξαρτήτως αν είναι "κεντρικά" η "περιφερειακά" συμπτώματα), τελικά άλλαξε το όνομα της ασθένειας σε "σχιζοφρένεια" (όχι ότι είναι καλύτερο όνομα αλλά τέλος πάντων).


    Με λίγα λόγια "πρώιμη άνοια" ήταν το όνομα της σχιζοφρένειας το 1920 πριν αλλάξει σε σχιζοφρένεια. Μην μπερδέυστε με ότι διαβάζετε στον ιντερνετ, ιδιαίτερα όταν έχουν ορολογίες!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    http://psuxoula.blogspot.com/2008/10/capgras.html
    petran διαβασε αυτο σε παρακαλω νομιζω οτι το εχω

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. λεκτικη βια στο σχολειο απεναντι στο γιο μου
    By Maria_T in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-01-2011, 12:56
  2. Για να γραψεις μουσικη θες δυνατη μνημη...
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2010, 04:24
  3. ΕΥΦΙΑ=ΜΝΗΜΗ
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-12-2010, 01:37
  4. Replies: 130
    Last Post: 03-05-2010, 02:05
  5. λεκτική βία
    By Helena in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2007, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •