Ένα ακόμα θέμα για το Risperdal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Ένα ακόμα θέμα για το Risperdal

    Έκανα ένα search στο google με αφορμή την περίεργη κατάσταση που νιώθω στο κεφάλι μου κατα διαστήματα, σάν να βρίσκομαι σε αρχικό στάδιο εγκεφαλικού επεισοδίου. Βέβαια όπως αναφέρει το Medlook (http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1141) "Τα κυριότερα σημεία εγκεφαλικού επεισοδίου είναι η ξαφνική εκδήλωση αδυναμίας ή μουδιασμάτων, δυσκολίες στην άρθρωση κατά την ομιλία που παρουσιάζονται ξαφνικά, σύγχυση, αποπροσανατολισμός και δυσκολίες στην κατανόηση." Το μούδιασμα επίσης μου είναι αρκετά γνώριμο αλλά και οι εκδηλώσεις αδυναμίας, ίσως και ένα δύο ακόμα. Βέβαια για να είμαι ακριβοδίκαιος αυτά δεν συμβαίνουν συχνά και δεν περιορίζουν σε χείριστο βαθμό τα επίπεδα λειτουργίας μου. Ας πάμε παρακάτω..

    Στην σελίδα ->
    http://64.233.183.104/search?q=cache:lNfhxyEB1zUJ:www.risperdalsideeffec ts.com/+risperdal+side+effects&hl=el&ct=clnk& cd=1&gl=gr

    Υπάρχη εκτενής αναφορά για τον κίνδυνο εγκεφαλικού επεισοδίου σε όσους βρίσκονται υπο φαρμακευτική θεραπεία με το Risperdal. Εκτός αυτού υπάρχει και μικρή αναφορά για τον διαβήτη ως ένα ακόμα ρίσκο χρήσης Risperdal.

    Αυτό που ξέρω είναι πως δεν είχα τέτοιου είδους ενοχλήσεις προτού αρχίσω να παίρνω Risperdal, και μάλον με τον καιρό οι ενοχλήσεις έχουν γίνει πιο συχνές. Παλαιότερα είχα γράψει πως δεν με απασχολούν οι παρενέργειες τόσο πολύ. Πλέον το σκέφτομαι, καθώς παίρνω το εν λόγω χάπι εδώ και 4 χρόνια. Είναι αρκετός καιρός. Υπάρχουν αναφορές θανάτου λόγω του risperdal (και στην τηλέόραση είχα ακούσει κάτι..) και γενικά των αντιψυχωσικών και αναρρωτιέμαι πως ίσως θα έρθει η στιγμή που θα θελήσω να το κόψω και να προχωρήσω παραπέρα στην ζωή μου, όπως θα έκανε και ο κάθε άνθρωπος που θέλει να αφήσει μια παλιά σελίδα της ζωής του πίσω...να πάρει πένα και να γράψει καινούργιες πλουσιότερες σελίδες.

    Θα μπορούσα επίσης να αναφερθώ στην αχόρταγη κερδοσκοπία του φαρμακευτικού συστήματος. Ένα σύστημα που μετράει νούμερα σε όλους τους τομείς...

    Τέλος, θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος απο εσάς παίρνει το risperdal για πολλά χρόνια και κατόπιν συνεχής λήψης τι παρενέργειες έχει δεί επάνω του? Έχετε νιώσει σχετικές παρενέργιες όπως αυτές που αναφέρω..? Είμαι αρκετά απαισιόδοξος ως προς τις απαντήσεις που ενδέχεται να πάρω σε αυτές μου τις ερωτήσεις...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    επαιρνα το risperdal χρόνια. το διέκοψα για ένα χρόνο και ήμουν μια χαρά. Δεν παρατήρησα τίποτα.
    Δυστυχώς μια επερχόμενη μανία έκανε το γιατρό μου να το ξαναβάλει στην θεραπεία μου. Αυτό που παρατηρώ είναι αύξηση βάρους, αμνησία , και τρέμουλο αν και για αυτό παίρνω το ακινετόν. παίρνω 2 χάπια των 4 mg.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μάλον ανησυχώ χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Άλλωστε στο ίδιο άρθρο που έθεσα κάνει λόγο για παρενέργειες τέτοιου είδους σε ηλικιωμένους...Η ερωτηση μου βέβαια έχει να κάνει με τις παρενέργειες που έχετε βιώσει οι ίδιοι, όσοι δηλαδή καταναλώνετε το φάρμακο και έχετε γνώμη επί αυτού απο πρώτο χέρι. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Κάτι ακόμα. Είμαι της άποψης οτι οι όποιες παρενέργειες περιορίζονται αισθητά κάτω απο έναν υγιεινό τρόπο ζωής όπως διατροφή και σωματική άσκηση (στο όριο του εφικτού σύμφωνα με τις υπάρχουσες συνθήκες..). Κάτι το οποίο προσπαθώ να το ακολουθήσω και ο ίδιος. Είναι και άλλα βέβαια. Ακόμα και διαβάζοντας ένα ευχάριστο βιβλίο ασκούμαστε πνευματικά. Θέλει λίγο προγραμματισμό και όρεξη η όλη υπόθεση.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    ναι έχεις δίκιο, τώρα μου δίνεις και μένα κουράγια. τις τελευταίες ημέρες πηγαίνω γυμναστήριο, προσέχω την εμφάνισή μου, αν και ζω μόνη προσπαθώ να τρέφομαι υγειινά. Στο χέρι μας είναι να μην μας πάρει από κάτω ένα μικρό πράσινο χαπάκι.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    εγώ έκανα την ένεση Risperdal Consta για 1 μιση χρόνο περίπου και είχα όλα τα παραπάνω συμπτώματα που αναφέρετε: ανησυχία, νευρικότητα, θολούρα στο μυαλό και θόλωμα στις σκέψεις, αύξηση βάρους, βραδυκινησία γενική, δυσκολία στη συγκέντρωση και μερική αμνησία. Έχω 5-6 μήνες που την έκοψα και παρατήρησα ότι βελτιώθηκε ως ένα πολύ μεγάλο βαθμό η μνήμη μου, συγκεντρώνομαι καλύτερα, δεν έχω καθόλου σχεδόν αυτό το θόλωμα στις σκέψεις μου (μάλλον αυτό το μούδιασμα που λες εσύ vince) και κινούμαι και λίγο πιο εύκολα σωματικά....κοινώς, ήταν πολύ άσχημες οι παρενέργειες της ένεσης, των 75mg για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και 50mg ύστερα.....και αυτό για κάθε 15 μέρες! Δεν πηγαίνω γυμναστήριο, δεν γυμνάζομαι ούτε προσέχω τη διατροφή μου, γι\'αυτό μάλλον δεν έχω χάσει καθόλου σχεδόν κιλά (1-2 μόνο) και δεν έχω ανέβει καθόλου ψυχολογικά...Αυτά τα λίγα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    vince το εγκεφαλικο πρεπει να επηρεαζει κυριως τους ηλικιωμενους...
    γενικα το risperdal δε πρεπει να το παιρνουν γεροι οπου υπαρχει και κινδυνος για οψιμη δυσκινησια.

    ασε εμενα μου ειπε ο ψυχιατρος οτι επαθα ψυχωση επειδη μου εδωσαν οι βλακες υπερβολικη δοση φαρμακων !!
    οπως ειχα πει και σε προηγουμενο ποστ πηρα το Risperdal στην αρχη περισσοτερο απο δικη μου βλακεια και αφελεια
    ενω δεν ειχα κανενα συμπτωμα παρα μονο λιγο αγχος.

    τωρα ομως εχω προβλημα να το κοψω ! Καθε φορα που το ελαττωνω στο 1mg μου ερχεται ενα φοβερο αγχος.
    Αυτο απο οτι ειδα στο ιντερνετ ειναι φυσιολογικο και μπορει να διαρκεσει πανω απο 10 εβδομαδες (αληθινη κολαση).
    Ωστοσο οι τρελογιατροι ,που τις περισσοτερες φορες ειναι ασχετοι, νομιζουν οτι ειναι αποτελεσμα ψυχωσης και σε χαπακωνουν αντι να κανουν υπομονη. Πιασε το αυγο και κουρευτο.

    Γενικα παντως πρεπει να το κοψεις πολυ αργα... Και οταν σου ερθουν παρενεργειες απο τη διακοπη να το αυξησεις
    λιγο και να πας ακομα πιο σιγα. Επισης μη δουλευεις εκεινη την περιοδο σου προτεινω αλλα να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερο αγχος..

    Περιμενε επισης να αρχιζεις να βλεπεις κανονικα τα χρωματα,πιο ζωντανα και οι αισθησεις να αρχιζουν να λειτουργουν παλι κατι το οποιο μπορει να προκαλεσει πανικο.
    Ελπιζω οταν τα κοψω να μην εχει δημιουργηθει βλαβη στον εγκεφαλο μου και να λειτουργω κανονικα.

    Εδω εχω κανει upload ενα βιβλιο που θα σου ειναι χρησιμο. Παντως αρχισε ψυχοθεραπεια πριν τα κοψεις.
    Εγω λεω να καταφυγω και στην ορθομοριακη ιατρικη (βιταμινες).

    http://rapidshare.com/files/159389590/Your_Drug_May_Be_Your_Problem_-_How_And_Why_To_Stop_Taking_Psychiatric_Drugs_--_3.0_Scrn___Prnt.pdf

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by maus
    Ελπιζω οταν τα κοψω να μην εχει δημιουργηθει βλαβη στον εγκεφαλο μου και να λειτουργω κανονικα.
    Το έχω σκεφτεί αρκετές φορές αυτό...και εγώ θέλω να ελπίζω το ίδιο.

    Σε ευχαριστώ για το λινκ. Φαίνεται ενδιαφέρον το βιβλίο. Όμως σε αντίθεση με σένα δεν ήταν απλό άγχος αυτό που βίωσα. Είχα πάθει ψύχωση και η μία σκέψη μετά την άλλη σαν ρίπες...άσχημα πράγματα. Ίσως βέβαια να το ξεπερνούσα και μόνος μου..ίσως και όχι. Ό John Nash λόγου χάρη το ξεπέρασε χωρίς φάρμακα (μετά απο αρκετό καιρό) αλλά και σε πολλές χώρες που δεν διαθέτουν τα χρήματα για την αγορά ψυχοφαρμάκων το ξεπερνάνε επίσης μόνοι τους...Θέλω να πιστεύω πως η δόση που παίρνω δεν είναι και τόσο μεγάλη (2mg ημερισίως) έτσι ωστε να μπορεί να εξελίσεται ο εγκέφαλος αυτόνομα σε σημαντικό βαθμό. Για την ώρα απλά ελπίζω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ok 2mg δεν ειναι πολλα. Βασικα εγω απο τα 1mg μετα απο δυο μηνες που απεβαλα το φαρμακο να εχω προβληματα..
    Παντως ψαξε και εδω :
    http://www.orthomed.org/store/masks/movie-01.html

    Λεει για την αντιμετωπιση της σχιζοφρενειας με την ορθομοριακη ιατρικη με βιταμινες.
    Στην Ελλαδα ορθομοριακη ιατρικη εχω δει στο www.goldenhealth.gr

    Φαινεται να εχει αποτελεσμα.Δινουν μεγαλες δοσεις βιταμινης c, b και μανησιου.
    Κυριως πρεπει να σταθεροποιηθει το ζαχαρο στο αιμα. Παλαιοτερα αντιμετωπιζαν την σχιζοφρενεια με τεχνητη
    υπογλυκαιμια...

    Το θεμα ειναι οτι οταν κοψουμε το Risperdal θα εχουμε καταρχην να αντιμετωπισουμε τις παρενεργειες
    απο τη διακοπη του ιδιου του φαρμακου και οχι της οποιαδηποτε αρρωστειας...

    Κουραγιο..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    15
    piga se psyxiatro me ti mana mou epeidi me zalize na pame eno imoun kala,aytos mou eipe kindyneveis apo sxizzofreneia gia ayto ksekinisa na pairno to risperdal .to epairna gia dyo mines me a[potelesma na exo axos polu kai yperkinitikotita kai ellepsi sygentrosis.symvouleytika ton psyxiatro alla mou eipe krata to.gia dyo mines to epairna kai eixa ta symptomata .to stamatisa apotoma me apotelesma na exo emmones.poioi exoun empeiries apo ayto to kolofarmako?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    εγω επερνε ρισπενταλ για 3,5 χρονια καποια στιγμη απο τις πολλες παρενεργειες και εφοσον οι φωνες δεν ειχαν περαση λεω να παει στο διαολο θα τα καταφερω μονος μου, ερωτευτικα και μου περασαν ολα .εκτος αυτου αφου εκοψα το ρεσπενταλ ηρθα στα κανονικα μου κυλα , σταματισε η νευρικοτητα που δεν μπορουσα να σταθω σε ενα μερος, επανηθλε η οξυδερκεια μου , η μνημη μου , η κριση μου , η φαντασια μου , τα συναισθηματα μου.επισης ειχα επιστευτα τιναγματα ολοκληρου του σωματος τα βραδια οταν προσπαθουσα να κοιμηθω σε σημειο να πεταγωμε απο το κρεβατι , τελος και αυτο.ειχα γινει ζομπι και εχω γινει ανθρωπος , ειναι κωλοφαρμακο τωρα περνω μισο σολιαν καιενα αντιανχολιτικο και ειμαι μια χαρα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    6
    Λοιπον... 7 μηνες με risperdal consta ημουνα και σε 3πλασια δοση.Οι στιγμεσ που ενιωθα περιεργα πραγματικα με καθηλωναν, δε μππορουσα να λειτουργησω- γνωμη μου ειναι οτι η ουσια αυτη σε μορφη consta (εννεσημο) ειναι θανατος. Γενικα για το σωφρονιστηκο συστημα πιστευω οτι ειναι καθαρα για την καταστολη των ανθρωπων που οι ψυχιατροι κρινουν επικυνδινους.
    Ετσι οι εισαγγελεις,οι μπατσοι και οι κοινωνικοι λειτουργοι καταδικαζουν κεφαλια για το καλο τους.
    ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΕΞΗΓΕΙΑΝΣΗΣ.
    Αναγνωριζω την ψυχοθεραπεια.
    Ενασ ψυχολογος ξερει να εκλογηκευσει τον ανθρωπο, ξερει να τον απελευθερωσει- χωρισ να του σπασει την προσωπικοτητα.
    Αυτα... το risperdal ειναι πολυ παλιο φαρμακο, που βασιζετε σε παλλιες θεραπευτικες μεθοδους.Υπαρχει ακομα γιατι η jonsen εχει καθιερωθει οικονομικα και ετσι οι παρενεργειες δε πειθουν αυτους που μας το πλασαρουνε.
    Τωρα το invega ο διαδοχος του risperdal εχει ενθουσιασει τους ψυχιατρους!
    Θα δειξει...
    Καποιοι βρισκουν καλο στα ψ-φαρμακα, δε θελω να τους επηρεασω με τα παραπανω, ετσι και αλλιως και εγω ακομα καποια βραδυα πινω zyprexa για να ηρεμησω και να διατηρησω τη γειωση μου. Διαβαζω σωστα πραγματα σε αυτο το topic. Θα βρεθει η ακρη πιστευω, καποια στιγμη θα αντιδρασουν οι γιατροι στη βιομηχανια.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    μην τα εξισοροπης ολα σε σχεση με την δικη σου εμπειρια μπορει για καποιους τα ψχοφαρμακα να κανουν καλο αλλα σιγουρα οχι σε ολους.επιπλεον ενας ψυχολογος μπορει να σε αναλαβει αναλογα την αρωστεια που εχεις , εμενα πχ δεν μπορει γιατι εχω ψυχωση και δεν με αναλαμβανει κανενας.στην ουσια μονοι μας γινομαστε καλα οταν εχουμε εντοπηση τα συπτωματα και πλεον με αυτογνωσια αντιμετωπιζουμε θετικα τις καταστασης και τα συμπτωματα.εγω αν καταφερα να περνω μισο σολιαν το καταφερα γιατι απλος αλλαξα ψυχολογια.σιγουρα τα φαρμακα με επαδρωναν αλλα δεν κανουν τιποτα αλλο απο αυτο δεν σε κανουν καλα, εσυ κανεις καλα τομ εαυτο σου

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    6
    Υπαρχουν ψυχοθεραπευτες που αναλαμβανουν να λυσουν συμπτωματα ψυχωσης αλλα σε συνεργασεια με ψυχιατρο. Ο ψυχιατρος με αυτη τη μεθοδο παιρνει δευτερο ρολο και ψ-θεραπευτης κανει τα βασικα.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    εμενα παντως που ζητησα απο τον ψυχειατρο μου να κανω ψυχαναληση μου ειπε οτι κανεις δεν θα με αναλαβει.μετα απο επιμονη μου εδωσε το τηλεφωνω ενως ψυχολογου ψυχειατρου για να μου εξηγηση.εγω παντως δεν ανεχομαι να κουβαλαω μαζι μου για ολη την ζωη μου αυτη την μαλακια που μου συνεβη και το ψαχνω με ολους τους δυνατους τροπους που μπορουν να υπαρχουν εκτος φαρμακων.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    6
    Νικο αν μπορεις να επικοινωνισεις μαζι μου προσωπικα καντο για να σου δοσω ενα τηλεφωνο να επικοινωνισεις. Στα δημοσια νασοκομεια παντος μην περιμενεις προκοπη παντως... δημοσιο ειναι! Ολα ειναι στη βουληση πιστευω παντως, ο νους καποια στιγμη προσαρμοζεται στην καθημερινοτητα,στις καταστασεις και γενικα στη ζωη. Απλα θελει λιγο θρασος για το ξεκινημα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •