Λεκτικη μνημη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    Λεκτικη μνημη

    Εχετε παρατηρησει απωλεια λεκτικης μνημης? με τα αντιψυχωσικα δεν υπαρχει προβλημα? ειναι συμπτωμα ψυχωτικης διαταραχης?
    Πολλες φορες δεν λεω τα πραγματα με το ονομα τους ,αλλα περιφραστικα ....πχ αντι για αναπτηρα - αυτο που αναβει......
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αυτό θεωρείται απώλεια λεκτικής μνήμης; Όλοι το παθαίνουν πολλές φορές νομίζω. Κατερινάκι, εσύ νομίζω μου είχες πει ότι έχεις διαταραχή δραματικής προσωπικότητας. Ποια είναι τα συμπτώματα;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Εχετε παρατηρησει απωλεια λεκτικης μνημης? με τα αντιψυχωσικα δεν υπαρχει προβλημα? ειναι συμπτωμα ψυχωτικης διαταραχης?
    Πολλες φορες δεν λεω τα πραγματα με το ονομα τους ,αλλα περιφραστικα ....πχ αντι για αναπτηρα - αυτο που αναβει......
    και εγω το παθαινω αυτο οταν κουραζομαι και αγχωνομαι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Στο αλτζχαιμερ το εχεις αυτο που δεν θυμασαι τα ονοματα... Αλλα οχι να σου τυχαινει απλως καποιες φορες!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    και εγω το παθαινω αυτο οταν κουραζομαι και αγχωνομαι!

    Όταν υπάρχει έντονο στρες και ψυχολογική φόρτιση όπως στις ψυχικές διαταραχές πολλές φορές υπάρχει δυσκολία στην ανάσυρση μιας λεκτικής πληροφορίας αλλά όχι στις αποθηκευμένες μνήμες τις ίδιες (που αρχίζουν και καταστρέφονται σταδιακά όπως στην alzheimer.). Συνήθως με το που μειώνεται το στρες/η κακή διάθεση κλπ. επανέρχεται και η δυνατότητα καλύτερης ανάσυρσης. Μερικές φορές στις ψυχώσεις υπάρχει καμιά φορά γενικότερο πρόβλημα στις γνωστικές λειτουργίες (προσοχή, μνήμη, οπτικοχωρική αντίληψη, γλώσσα κλπ.) αλλά αυτό δεν είναι στανταρ. Αν είσαι Αθήνα μπορείς να κλείσεις ραντεβού για νευροψυχολογική αξιολόγηση στο Αιγινήτειο (ένας ειδικός ψυχολόγος σου κάνει διάφορα τεστ-σαν "puzzle" είναι- για να δει αν υπάρχει πρόβλημα σε κάποιες από αυτές τις γνωστικές λειτουργίες).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Εχετε παρατηρησει απωλεια λεκτικης μνημης? με τα αντιψυχωσικα δεν υπαρχει προβλημα? ειναι συμπτωμα ψυχωτικης διαταραχης?
    Πολλες φορες δεν λεω τα πραγματα με το ονομα τους ,αλλα περιφραστικα ....πχ αντι για αναπτηρα - αυτο που αναβει......
    Είναι σύμπτωμα αδράνειας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Εγώ ουτε περιφραστικά.Λέω "αυτό μωρε το πώς-το-λενε":confused:
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Είναι σύμπτωμα αδράνειας.

    Παίζει και αυτό. Αν γενικά δεν "δραστηριοποιείς" το μυαλό σου με σχετικά απαιτητικά πράγματα τότε και αυτό θα αδρανοποιηθεί (και σε φάση ψυχικής διαταραχής συμβαίνει αυτό για προφανείς λόγους...είναι λιγάκι δύσκολο να έχεις αρνητικές σκέψεις και να αισθάνεσαι άσχημα και ταυτόχρονα να πρέπει να εργαστείς νοητικά, αν και βοηθάει πολύ).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πετράν, ποια είναι τα συμπτώματα διαταραχής δραματικής προσωπικότητας; πλιζ τελ μι!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Πετράν, ποια είναι τα συμπτώματα διαταραχής δραματικής προσωπικότητας; πλιζ τελ μι!

    Voila

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%...84%CE%B1%CF%82

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πως μπορεί να ξέρει κάποιος, σε τι τύπο προσωπικότητας ανήκει;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Πως μπορεί να ξέρει κάποιος, σε τι τύπο προσωπικότητας ανήκει;

    Διάβασες το άρθρο? Εχμ αυτοί δεν είναι "νορμάλ τύποι προσωπικότητας" (τώρα θα μου πεις...τι είναι νορμαλ...) αλλά στοιχεία προσωπικότητας που ξεφεύγουν πάρα πολύ σε σημείο να μην μπορεί να λειτουργήσει κάποιος π.χ. στις σχέσεις του με τους άλλους. Τέσπα αυτά με τις προσωπικότητες είναι πολύ φλου και αλλάζουν ανάλογα με την εποχή. Ήταν πολύ της μόδας από το 1900 μεχρι το 1950-60 που η παραδοσιακή ψυχαναλυτική σχολή (που 'γέννησε" αυτά τα πράγματα) ήταν στα φόρτε της. Τώρα τελευταία επικεντρώνονται συνήθως στις πολύ πολύ δυσλειτουργικές καταστάσεις, όπως στην οριακή διαταραχή προσωπικότητας που το άτομο θέλει απεγνωσμένα προσοχή, αλλάζει άποψη από άσπρο σε μαύρο μέσα σε δευτερόλεπτα και αυτοχαρακώνεται (η στην "αντικοινωνική διαταραχή που τα πιο πολλά άτομα αυτής της κατηγορίας γίνονται εγκληματίες). Σπάνια θα βρεις διαγνώσεις για "οιστριονικές/δραματικές" η "ναρκισσιστικές διαταραχές" προσωπικότητας. Στο επόμενο διαγνωστικό manual των ψυχικών διαταραχών π.χ. που θα βγει το 2012 θα μείνουν μόνο 5 τύποι "προβληματικών προσωπικοτήτων".

    Πρόσεξε ότι όλοι έχουμε στοιχεία από αυτές τις "διαταραχές προσωπικότητας". Το γεγονός ότι "βλέπεις" τον εαυτό σου σε πάρα πολλές από αυτές δεν σημαίνει και ότι έχεις όλες αυτές τις διαταραχές! Επίσης πολύ σπάνια θα δεις να μπένει διάγνωση για μία μόνο διαταραχή προσωπικότητας και άτομα με έντονες διαταραχές θα τείνουν να έχουν "μια μίξη" από ακραία δυλειτουργικά στοιχεία αυτών των προσωπικοτήτων.


    Τώρα για το αν έχεις κάποια από αυτές τις διαταραχές? Απλά κοίτα το άρθρο που σου έστειλα και σκέψου αν κάποια από αυτά τα στοιχεία (που μπορεί να έχεις, μπορεί και όχι) σε κάνουν δυσλειτουργική π.χ. στις σχέσεις σου με τους άλλους (η σε "χαλάνε")

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Πετράν, αυτοί οι "τυποι προσωπικοτήτων" είχαν στοιχειοθετηθεί ας πούμε τυχαία; Ποιο "σκοπό" εξυπηρετουσε εξ αρχής αυτή η κατηγοριοποίηση; Ας πουμε "θεραπευτικό";Δηλ. ανάλογα με την προσωπικότητα επέλεγαν κατάλληλη θεραπεία/παρεμβαση;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ναι καλέ αυτά τα ήξερα. Εγώ μιλούσα για το φυσιολογικό-νευρωτικό φάσμα. Παρόλο που πιστεύω ότι ούτε σ' αυτό υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα συμπεράσματα και το DSM μου φαίνεται και λίγο μπαρούφα. Καλά κάνουν και το αναθεωρούν.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    ...και το DSM μου φαίνεται και λίγο μπαρούφα. Καλά κάνουν και το αναθεωρούν.
    Εγώ λέω να τους στείλω τη φωτογραφία μου για το παράρτημα οπτικοακουστικό υλικό (αν είχαν)...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. λεκτικη βια στο σχολειο απεναντι στο γιο μου
    By Maria_T in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-01-2011, 12:56
  2. Για να γραψεις μουσικη θες δυνατη μνημη...
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2010, 04:24
  3. ΕΥΦΙΑ=ΜΝΗΜΗ
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-12-2010, 01:37
  4. Replies: 130
    Last Post: 03-05-2010, 02:05
  5. λεκτική βία
    By Helena in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2007, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •