Κλεπτομανια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    Κλεπτομανια

    ξερετε την διαφορα μεταξυ κλεπτομανιας και κλοπης απο αναγκη?δηλ καποιος να παιρνει κατι συγκεκριμενο που ειναι βασικο πχ φαι η κατι αλλο συστηματικα?
    γνωριζω την διαφορα αλλα θα θελα να δω και την αποψη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    γεια σου sunset !! Νομιζω πως ξερω, let 's try to explain therefore!! Η κλοπη απο αναγκη ειναι οταν φτανεις στο σημειο να κλεψεις για βιοποριστικους λογους, δλδ στερεισαι καποια πραγματα κ επομενως για να μπορεις να ανταπεξελθεις στην καθημερινοτητα σου μπορει να κλεψεις φαγητο, χρηματα, κινητο κα.. Η κλεπτομανια ειναι "αρρωστια" κ "παθος" κατα καποιο τροπο, δλδ δεν κλεβεις επειδη δεν εχεις να ζησεις, αλλα επειδη σου χει γινει κατι σαν ψυχαναγκασμος κ κακη συνηθεια κ το παιρνεις συστημα κ θελει αντιμετωπιση συνηθως απο ειδικο... αυτα απο μενα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Η κλεπτομανία μπορεί να προέρχεται απο διαφόρους λόγους , ακόμα και απο την αντιδραστική συνείδηση αλλά είναι στιγμιαία . Εγώ μια φορά ας πούμε είχα πάθει τέτοιου είδους μανία μέσα σε ένα πολυκατάστημα . Μου δημιουργήθηκε απο οργή επειδή είχα συνηδειτοποιήσει το εμπορικό ''τρύκ'' που χρησιμοποιούσαν με τα προοιόντα τους . Εβαζαν κάποιο σε εξευτελίστική τιμή ως κράχτη για την προσέλευση του κόσμου , και όλα τα άλλα πέραν του οτι δεν ήταν φτηνά , ήταν υπερτιμολογημένα αρκετά !!! Αυτή η κοροιδία τους μου δημιούργησε έντονα την επιθυμία να τους εκδικηθώ μέσω να τους κλέψω κάτι !! : ) Δεν το εχω ξαναπάθει , ούτε μου είχε ξανασυμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο , ούτε είμαι περήφανος γι'αυτό , αυθόρμητα όμως εκείνη την στιγμή το έκανα !! χεχε

    Δεν ξέρω αν αυτό λογίζεται ως κλεπτομανία , γιατί δεν πιστεύω οτι θα το ξανακάνω και ποτέ , αλλά συνειδητοποιώ οτι εκείνη την στιγμή για κάποιο περίεργο λόγο αυτή η επιθυμία μου παρέκαμψε τις ηθικές αναστολές μου , και οτι κάπως έτσι αλλά σε μια μόνιμη κατάσταση θα πρέπει να βρίσκεται ο κλεπτομανής . Καθαρά προσωπική μου άποψη η συγκεκριμμένη !

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    συμφωνω με τον τελ!.το χα παθει και εγω καποια στιγμη απο το γαμωτο και επειδη οι συνθηκες δεν μου επετρεπαν να παρω κατι,δηλ μπορουσα αλλα ηταν καπως δυσκολο και μου σπαγε τα νευρα και το κανα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Frik δεν νομιζω να ειναι ενδειξη κλεπτομανιας αυτο που εκανες, αλλα μια μορφη αντιδρασης στον καταναλωτισμο κ στις μεθοδους που χρησιμοποιουν για να εξαπατουν τον κοσμο.. οταν εχουν ακριβυνει τα παντα κ εχουν στημενα κοπλα λογικο ειναι να σου τη δωσει κ να κανεις κατι τετοιο, dont 't worry !! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Νομίζω πως ο ορισμός είναι αυτός που έδωσε η Lacrymosa. Aυτή την σκέψη να κλέψω, την 'εχω κάνει και γω. Μου τη σπάει και μένα που οι εταιρείες θησαυρίζουν εις βάρος μας. :mad: Θυμάμαι που οι κολλητές μου είχαν κλέψει στριγκάκια :p με μεγάλη επιτυχία και χωρίς να το καταλάβω! Είχαν μεγάλο ταλέντο σ' αυτό!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    οχι λακρυ , δεν είναι λογικό αυτό που είχα κάνει .Η λογική λέει οτι απλά δεν ψωνίζεις απο εκεί , και κάνεις μια καταγγελία στην αρχή προστασίας του καταναλωτή με την κατηγορία του αθέμιτου μαρκετινγκ. Δεν πας κόντρα στον καταναλωτισμό με το να κλέψεις ένα καταναλωτικό αγαθό , όπως έκανα εγώ . Κάπως έτσι μπορεί να σκέφτονται και οι πολιτικοί μας. ''Αφού το σύστημα είναι σάπιο και δεν μπορώ να το αλλάξω , ας καρπωθώ και έγω κάτι απο αυτό '' !! Η διαφορά μπορεί να είναι οτι εγώ ζημίωσα ένα πολυκατάστημα , ενώ αυτοί το κράτος και κατ'επέκταση όλους μας , αλλά υπάρχει κάτι το κοινό στην αντίληψη .

    Η κλεπτομανία νομίζω οτι συστήνεται και αυτή απο κλίμακες . Απο την στιγμιαία μανία σαν αυτή που έπαθα , και ήταν μανία όντως , ήθελα να το κάνω πάση θυσία , και την μανία διαρκείας που καταντάει και αυτοσκοπός στο τέλος , που πολύ πιθανότατα να πηγάζει και αυτή απο αντίδραση σε όλα αυτά που μας μαστίζουν . Απλά στην δεύτερη περίπτωση είσαι άρρωστος , δεν μπορείς να το ελένξεις και γίνεται άλλο ένα μέσο εθισμού που δίνει προσκαιρη εφορία . Ενα alternative junkie δηλαδή .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Frik αυτό που έπαθες δεν είναι κλεπτομανία. Η κλεπτομανία είναι αρρώστια και δεν κλέβεις ούτε για λόγους εκδικησης και ούτε επειδη έχεις βιοποριστικες ανάγκες. Για παράδειγμα η Winona Ryder είχε αυτή την αρρώστια παρ'οτι δεν είχε ανάγκη..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •