ΠΟΙΟΙ ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ -ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΨΙΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    Red face ΠΟΙΟΙ ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ -ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΨΙΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ?

    Η καταθλιψη ειναι νοσος του μυαλου . Τα τελευταια χρονια (απο τα λιγα που γνωριζω) εχει προχορισει αρκετα η ιατρικη γνωση για την καταθλιψη , δεν ξερω αν εχει κανει το ιδιο και η ιατρικες θεραπειες πανω της!
    Θα θελα να μαθω απο οποιον σας γνωριζει τι ειναι τελικα? και πως την καταλαβαινεις πανω σε καποιον η και στον εαυτο μας? εχει να κανει με προδιαθεση ? κληρονομικότητα ? Η θεραπεια εχει να κανει μονο με φαρμακα? και λιγες συμβουλες απο τον θεραπευτη? Με ψυχιατρο ειναι σωστα η με ψυχολογο?
    Προλαβαίνοντας την σκεψη σας στο ερωτημα "και γιατι ρε φιλε δεν το ψαχνεις στο ιντερνετ μονος σου ? παρα ,,," θα σας πω οτι εγινε και αυτο αλλα επαθα παραπλυροφοριση απο την ΥΠΕΡπλυροφοριση ! στην ελληνιστι διαλεκτος -αργκω- ψυλο μπερδεψα τα μπουτια μου!¨)¨
    Απο τα λιγα που καταλαβα -δυστυχως - σχεδον μονο με φαρμακα ,χαπια κατι κανεις για την θεραπεια της. Δεν εχω καταλαβει αν ειναι νοσος? ασθενεια? παθηση? ιος? καπου διαβασα οτι ειναι λεει διαθεση ! ακομα και οτι ειναι επιστημονική εξήγηση διαγνωση της κακης διαθεσης και της τεμπελιας! ΥΜΑΡΤΟΝ ¨) .
    Εσεις οπου και αρκετοι ειστε ψυχολογοι η ψυχιατροι μπορειτε να το εξηγησετε απλα? τι γνωριζετε για τις θεραπειες?
    Ευχαριστω ¨)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Μπορείς να βάλεις σε σειρά τις ερωτήσεις σου?
    Πάντως απο αυτά που ξέρω μπορώ να σου απαντήσω αλλα είναι τεράστιο το θέμα της κατάθλιψης.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Hara_ View Post
    Μπορείς να βάλεις σε σειρά τις ερωτήσεις σου?
    Πάντως απο αυτά που ξέρω μπορώ να σου απαντήσω αλλα είναι τεράστιο το θέμα της κατάθλιψης.
    Εχεις δικιο πολλες ερωτησεις ε? ¨) ξερεις οι πιο πολλες θραπειες ειναι με χαπια και παλυ χαπια! δεν υπαρχει καποια αλλη μεθοδος?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    υπαρχει η ψυχοθεραπεια. ειδικα η γνωσιακη συμπεριφορικη θεωρειται πολυ καλη.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Για να βάλουμε πρώτα απ' όλα μια τάξη με το γλωσσικό του θέματος, στην καθημερινή ζωή τείνουμε πολλές φορές να περιγράφουμε ως κατάθλιψη μια πεσμένη διάθεση την οποίοι όλοι οι άνθρωποι βιώνουν φυσιολογικά κατά καιρούς. Άλλο πράγμα όμως είναι η κλινική κατάθλιψη, δεν έχει καμιά σχέση ως προς την ένταση, την διάρκεια και την πληθώρα των συμπτωμάτων. Μόνο ένας άνθρωπος που την έχει βιώσει μέχρις εσχάτων μπορεί να καταλάβει πόσο οδυνηρή είναι.


    Σύμφωνα με τον παραπάνω ορισμό, πρόκειται για ασθένεια και ως τέτοια αντιμετωπίζεται από την επιστημονική κοινότητα. Για μένα προσωπικά έχει και έναν άλλο χαρακτήρα περισσότερο φιλοσοφικό θα έλεγα. Ίσως είναι και απαραίτητο στάδιο για μια πνευματική κάθαρση και την μετάβαση σε μια νέα εποχή. Άκουσα τελευταία πως αν δεν έχεις περάσει κατάθλιψη, δεν μπορείς να προσδιορίσεις εκ νέου τον εαυτό σου, να βρεις ποια ήταν τα λάθη, ν' αναθεωρήσεις τον τρόπο σκέψης σου και να προχωρήσεις μπροστά. Ίσως έχουν δίκιο.


    Για την θεραπεία της, εκτός από την γνωσιακή-συμπεριφορική που βασίζεται περισσότερο στο παρόν του ασθενή και ο γιατρός είναι αρκετά παρεμβατικός (προσπαθώντας να σε καθοδηγήσει), υπάρχει και η ψυχοδυναμική που στηρίζεται περισσότερο στις παρελθούσες εμπειρίες και ο γιατρός σ' αφήνει να μιλάς μόνος για ώρα χωρίς να παρεμβαίνει. Το ποια είναι η κατάλληλη μέθοδος εξαρτάται νομίζω από την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.


    Να σ' ενημερώσω ότι στην Ελλάδα δια νόμου, αναγνωρίζονται μόνο οι ειδικότητες του ψυχολόγου, του ψυχιάτρου και του ψυχαναλυτή ο οποίος βασίζει την θεραπευτική διαδικασία επάνω στην γνωστή μέθοδο της ψυχανάλυσης. Η λέξη ψυχοθεραπευτής δεν είναι επίσημη, γι' αυτό καλό θα ήταν ν' αποφύγεις αυτούς που στο ταμπελάκι τους γράφουν μόνο ψυχοθεραπευτής.


    Ο συνδυασμός φαρμάκων και ψυχοθεραπείας έχει πάντοτε καλύτερα αποτελέσματα απ' ότι τα φάρμακα ή η ψυχοθεραπεία ξεχωριστά.


    Τώρα τα άιτια ποικίλουν και καλύτερα να μην το ξεψαχνίσεις το θέμα γιατί θα μπερδευτείς. Για μένα προσωπικά, η ρίζα του κακού βρίσκεται στην οικογένεια και στις απογοητευτικές εμπειρίες που έζησα, την μία πάνω στην άλλη. Κάποια στιγμή όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα συσσωρεύτηκαν και έγινε η μεγάλη έκρηξη.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Για να βάλουμε πρώτα απ' όλα μια τάξη με το γλωσσικό του θέματος, στην καθημερινή ζωή τείνουμε πολλές φορές να περιγράφουμε ως κατάθλιψη μια πεσμένη διάθεση την οποίοι όλοι οι άνθρωποι βιώνουν φυσιολογικά κατά καιρούς. Άλλο πράγμα όμως είναι η κλινική κατάθλιψη, δεν έχει καμιά σχέση ως προς την ένταση, την διάρκεια και την πληθώρα των συμπτωμάτων. Μόνο ένας άνθρωπος που την έχει βιώσει μέχρις εσχάτων μπορεί να καταλάβει πόσο οδυνηρή είναι.

    (Δυστυχώς) έτσι είναι.


    Σύμφωνα με τον παραπάνω ορισμό, πρόκειται για ασθένεια και ως τέτοια αντιμετωπίζεται από την επιστημονική κοινότητα. Για μένα προσωπικά έχει και έναν άλλο χαρακτήρα περισσότερο φιλοσοφικό θα έλεγα. Ίσως είναι και απαραίτητο στάδιο για μια πνευματική κάθαρση και την μετάβαση σε μια νέα εποχή. Άκουσα τελευταία πως αν δεν έχεις περάσει κατάθλιψη, δεν μπορείς να προσδιορίσεις εκ νέου τον εαυτό σου, να βρεις ποια ήταν τα λάθη, ν' αναθεωρήσεις τον τρόπο σκέψης σου και να προχωρήσεις μπροστά. Ίσως έχουν δίκιο.

    Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές γι' αυτό, ακόμα δεν έχω καταλήξει..

    Για την θεραπεία της, εκτός από την γνωσιακή-συμπεριφορική που βασίζεται περισσότερο στο παρόν του ασθενή και ο γιατρός είναι αρκετά παρεμβατικός (προσπαθώντας να σε καθοδηγήσει), υπάρχει και η ψυχοδυναμική που στηρίζεται περισσότερο στις παρελθούσες εμπειρίες και ο γιατρός σ' αφήνει να μιλάς μόνος για ώρα χωρίς να παρεμβαίνει. Το ποια είναι η κατάλληλη μέθοδος εξαρτάται νομίζω από την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.


    Να σ' ενημερώσω ότι στην Ελλάδα δια νόμου, αναγνωρίζονται μόνο οι ειδικότητες του ψυχολόγου, του ψυχιάτρου και του ψυχαναλυτή ο οποίος βασίζει την θεραπευτική διαδικασία επάνω στην γνωστή μέθοδο της ψυχανάλυσης. Η λέξη ψυχοθεραπευτής δεν είναι επίσημη, γι' αυτό καλό θα ήταν ν' αποφύγεις αυτούς που στο ταμπελάκι τους γράφουν μόνο ψυχοθεραπευτής.

    Δηλαδή, τι πρεπει να γράφουν;Δώσε ένα παράδειγμα.


    Ο συνδυασμός φαρμάκων και ψυχοθεραπείας έχει πάντοτε καλύτερα αποτελέσματα απ' ότι τα φάρμακα ή η ψυχοθεραπεία ξεχωριστά.


    Τώρα τα άιτια ποικίλουν και καλύτερα να μην το ξεψαχνίσεις το θέμα γιατί θα μπερδευτείς. Για μένα προσωπικά, η ρίζα του κακού βρίσκεται στην οικογένεια και στις απογοητευτικές εμπειρίες που έζησα, την μία πάνω στην άλλη. Κάποια στιγμή όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα συσσωρεύτηκαν και έγινε η μεγάλη έκρηξη.

    Same shit here...
    Ελπίζω να σε βοήθησα.
    Ωραίο ποστ,το διάβασα ευχάριστα
    Last edited by Σουέλ; 11-07-2011 at 15:47.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μπορεί να γράφουν είτε ψυχίατρος, είτε ψυχολόγος, είτε ψυχαναλυτής ή συνδυασμούς όλων των προηγούμενων. Να μην ξεχάσω να πω (αν δεν το ξέρεις) ότι ο ψυχολόγος δεν έχει το δικαίωμα να χορηγεί φάρμακα. Μπορείς να πας πρώτα σ' αυτόν και αν το θεωρήσει σωστό να σε παραπέμψει σε ψυχίατρο. Λένε πως είναι καλύτερα να είσαι συστημένος αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τον λόγο. Όταν ένας επιστήμονας είναι καλός, είναι καλός με όλους και όχι κατά προτίμηση (νομίζω).
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ρε συ Σούελ, ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις,υπάρχει κάποια εξέταση για να βλέπουμε πως κατανέμονται τα επίπεδα των ορμονών στον εγκέφαλο; για να μάθουμε αν έχουμε αυτήν την πολυπόθητη χημική ισορροπία δηλαδή. Μήπως ρώτησα βλακεία;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Μπορεί να γράφουν είτε ψυχίατρος, είτε ψυχολόγος, είτε ψυχαναλυτής ή συνδυασμούς όλων των προηγούμενων. Να μην ξεχάσω να πω (αν δεν το ξέρεις) ότι ο ψυχολόγος δεν έχει το δικαίωμα να χορηγεί φάρμακα. Μπορείς να πας πρώτα σ' αυτόν και αν το θεωρήσει σωστό να σε παραπέμψει σε ψυχίατρο. Λένε πως είναι καλύτερα να είσαι συστημένος αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τον λόγο. Όταν ένας επιστήμονας είναι καλός, είναι καλός με όλους και όχι κατά προτίμηση (νομίζω).
    Τζίπσι, δεν έχω δει ποτέ "ψυχαναλυτής" και σε συνδυασμό μόνο το "ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής".Τι σημαινει "ψυχοθεραπευτής" και δεν ειναι κατοχυρωμένο; Είναι φλου ας πούμε ή όρος αδόκιμος;
    Για τη συνταγογράφηση το ξέρω, είμαι παλιά καραβάνα
    Αυτό με το συστημένος, δεν το καταλαβαίνω ούτε εγώ...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Κοίταξε, αν υπάρχει το ψυχοθεραπευτής μαζί με το ψυχίατρος τότε είναι οκ. Μπορεί να φαίνονται λεπτομέρειες αλλά είναι θέμα νομοθεσίας.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Δεν είναι λεπτομέρειες.Υποθέτω ότι η κάθε λέξη δηλωνει κάτι, απλά δεν γνωρίζω τις διαφορες, εκτός απο το "ψυχίατρος" φυσικά.
    Το "ψυχαναλυτής" μοιάζει να αναφέρεται στη μεθοδο. Το "ψυχολογος" και το "ψυχοθεραπευτής¨δεν ξέρω τι διαφορά έχουν...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Το ίδιο πράγμα είναι, απλά η μία αναγνωρίζεται νομικά και η άλλη όχι.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Για να βάλουμε πρώτα απ' όλα μια τάξη με το γλωσσικό του θέματος, στην καθημερινή ζωή τείνουμε πολλές φορές να περιγράφουμε ως κατάθλιψη μια πεσμένη διάθεση την οποίοι όλοι οι άνθρωποι βιώνουν φυσιολογικά κατά καιρούς. Άλλο πράγμα όμως είναι η κλινική κατάθλιψη, δεν έχει καμιά σχέση ως προς την ένταση, την διάρκεια και την πληθώρα των συμπτωμάτων. Μόνο ένας άνθρωπος που την έχει βιώσει μέχρις εσχάτων μπορεί να καταλάβει πόσο οδυνηρή είναι.


    Σύμφωνα με τον παραπάνω ορισμό, πρόκειται για ασθένεια και ως τέτοια αντιμετωπίζεται από την επιστημονική κοινότητα. Για μένα προσωπικά έχει και έναν άλλο χαρακτήρα περισσότερο φιλοσοφικό θα έλεγα. Ίσως είναι και απαραίτητο στάδιο για μια πνευματική κάθαρση και την μετάβαση σε μια νέα εποχή. Άκουσα τελευταία πως αν δεν έχεις περάσει κατάθλιψη, δεν μπορείς να προσδιορίσεις εκ νέου τον εαυτό σου, να βρεις ποια ήταν τα λάθη, ν' αναθεωρήσεις τον τρόπο σκέψης σου και να προχωρήσεις μπροστά. Ίσως έχουν δίκιο.


    Για την θεραπεία της, εκτός από την γνωσιακή-συμπεριφορική που βασίζεται περισσότερο στο παρόν του ασθενή και ο γιατρός είναι αρκετά παρεμβατικός (προσπαθώντας να σε καθοδηγήσει), υπάρχει και η ψυχοδυναμική που στηρίζεται περισσότερο στις παρελθούσες εμπειρίες και ο γιατρός σ' αφήνει να μιλάς μόνος για ώρα χωρίς να παρεμβαίνει. Το ποια είναι η κατάλληλη μέθοδος εξαρτάται νομίζω από την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.


    Να σ' ενημερώσω ότι στην Ελλάδα δια νόμου, αναγνωρίζονται μόνο οι ειδικότητες του ψυχολόγου, του ψυχιάτρου και του ψυχαναλυτή ο οποίος βασίζει την θεραπευτική διαδικασία επάνω στην γνωστή μέθοδο της ψυχανάλυσης. Η λέξη ψυχοθεραπευτής δεν είναι επίσημη, γι' αυτό καλό θα ήταν ν' αποφύγεις αυτούς που στο ταμπελάκι τους γράφουν μόνο ψυχοθεραπευτής.


    Ο συνδυασμός φαρμάκων και ψυχοθεραπείας έχει πάντοτε καλύτερα αποτελέσματα απ' ότι τα φάρμακα ή η ψυχοθεραπεία ξεχωριστά.


    Τώρα τα άιτια ποικίλουν και καλύτερα να μην το ξεψαχνίσεις το θέμα γιατί θα μπερδευτείς. Για μένα προσωπικά, η ρίζα του κακού βρίσκεται στην οικογένεια και στις απογοητευτικές εμπειρίες που έζησα, την μία πάνω στην άλλη. Κάποια στιγμή όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα συσσωρεύτηκαν και έγινε η μεγάλη έκρηξη.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ¨)

    Φιλε μου τσιμπσι ειληκρινα ηταν πολυ διευκρινιστικη η απαντηση σου , πολυ πληρης και αναλυτικη ! ευχαριστω! φανταζομαι εισαι γιατρος?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Δεν είναι λεπτομέρειες.Υποθέτω ότι η κάθε λέξη δηλωνει κάτι, απλά δεν γνωρίζω τις διαφορες, εκτός απο το "ψυχίατρος" φυσικά.
    Το "ψυχαναλυτής" μοιάζει να αναφέρεται στη μεθοδο. Το "ψυχολογος" και το "ψυχοθεραπευτής¨δεν ξέρω τι διαφορά έχουν...
    Να σας τα ξεκαθαρίσω λίγο, γιατί στη χώρα μας είναι αρκετά αυθαίρετα... Οι σπουδές που υπάρχουν στην Ελλάδα, είναι ψυχολόγος, και ψυχίατρος. Ο ψυχολόγος κάνει συμβουλευτική,για τις πιο ''απλές'' περιπτώσεις δηλαδή, και αν κάνει επιπλέον σπουδές στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα ιδιωτικά, μπορεί να γίνει και ψυχοθεραπευτής. (Η ψυχανάλυση είναι μια μέθοδος ψυχοθεραπείας, όπως και η γνωστικοσυμπεριφορική).
    Ο ψυχίατρος δίνει φάρμακα, και αν έχει ακολουθήσει και αντίστοιχη κατεύθυνση, είναι και ψυχοθεραπευτής.
    Τα θέματα τώρα, είναι τα εξής: Στην Ελλάδα, δεν είναι αναγνωρισμένος από το κράτος ο όρος ''ψυχοθεραπευτής'', εγώ δηλαδή που είμαι ψυχολόγος, μπορώ να γράψω έξω από την πόρτα μου μόνο ''ψυχολόγος'', ακόμα κι αν έχω ειδικευτεί σε κάποια ψυχοθεραπευτική μέθοδο. Το αποτέλεσμα είναι ότι πολλοί το εκμεταλλεύονται αυτό, και είναι ό,τι δηλώσουν.
    Οπότε, γενικά προσέχουμε, αν πάμε σε ψυχολόγο και έχουμε σοβαρό θέμα, να βεβαιωθούμε ότι είναι και ψυχοθεραπευτής, και αν πάμε σε ψυχίατρο να είναι επίσης και ψυχοθεραπευτής, γιατί διαφορετικά θα μας γράψει μόνο φάρμακα, που δεν είναι και το καλύτερο. Εναλλακτικά μπορούμε να έχουμε τον ψυχίατρο που μας γράφει τα φάρμακα, και κάποιον ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Gypsy, τώρα είδα ότι τα είπες ήδη τα περισσότερα από αυτά που έγραψα :-)
    (Η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία και η ψυχανάλυση είναι το ίδιο)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τροποι αντιμετωπισης της καταθλιψης
    By tessa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 03-06-2013, 12:44
  2. Replies: 101
    Last Post: 15-06-2011, 22:04
  3. Ποιοι και γιατι θελουν να κλεισει το φορουμ?
    By πανος12345 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 121
    Last Post: 02-11-2009, 23:13
  4. Κρεμμυδι,τσαι και γενικα διατροφη
    By νικος32 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 03-08-2007, 23:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •