AIDS & homosexuality
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    AIDS & homosexuality

    Έκανα μια έρευνα στο google για τα αίτια της ομοφυλλοφιλίας-ομοφυλλοφυλικών τάσεων. Αυτό μου κέντρισε την προσοχή:

    Βέβαια, υποστηρίχθηκε επίσης ότι τα δείγματα ίσως ήταν προβληματικά επειδή όλα τα άτομα πέθαναν από AIDS και οι διαφορές στον εγκέφαλο μπορεί να προήλθαν από ορμονικές ανωμαλίες που συνδέονται με το AIDS, αφού μερικά απο τα συμπτώματα του AIDS είναι οι νευρολογικές αλλοιώσεις. Επιπλέον, οι μελέτες είναι δύσκολο να γίνουν και πολύ δύσκολο να επαναληφθούν.

    Με άλλα λόγια λέει ότι όποιος κολλάει aids γίνεται ομοφυλλόφιλος, bisexual κτλ.... διαταράσεται η σεξουαλικότητα του.

    Έρχεται και σε κάποια συμφωνία με την υπογραφή που έχω σε αυτό το φορουμ , ότι κάθε ασθένεια είναι πρωτίστως σωματική.
    Last edited by carrot; 11-07-2011 at 03:10.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου. Δώσε καλύτερα το λινκ για να μην παρεμηνεύσουμε ένα απόσπασμα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Έκανα μια έρευνα στο google για τα αίτια της ομοφυλλοφιλίας-ομοφυλλοφυλικών τάσεων. Αυτό μου κέντρισε την προσοχή:


    Με άλλα λόγια λέει ότι όποιος κολλάει aids γίνεται ομοφυλλόφιλος....
    Λέει πως τα ευρήματα δεν είνα αξιόπιστα γιατί οι εγκεφαλικές αλλοιώσεις/διαφορές που βρήκαν, (πιθανόν) οφείλονται στο Αids...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Λέει πως τα ευρήματα δεν είνα αξιόπιστα γιατί οι εγκεφαλικές αλλοιώσεις/διαφορές που βρήκαν, (πιθανόν) οφείλονται στο Αids...
    Το ίδιο πράγμα δεν λές κι εσύ??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Μάλλον όχι.Εσύ είπες:
    "Με άλλα λόγια λέει ότι όποιος κολλάει aids γίνεται ομοφυλλόφιλος, bisexual κτλ.... διαταράσεται η σεξουαλικότητα του."

    Εγώ κατάλαβα ότι δεν κανει καμία αναφορά σε αυτό το θέμα,παρά μόνο στην αναξιοπιστία των ευρημάτων λόγω του ότι οι ασθενεις έπασχαν απο Aids,χωρίς να το συσχετίζει με την ομοφυλοφιλιά.Συσχετσμοί των δυο αυτών έχουν γίνει (ταινία "Φιλαδέλεφεια"), αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Λοιπόν στο Αγγλικό της wikipedia λέει πως το aids πρωτο-παρατηρήθηκε σε χρήστες ναρκωτικών και ομοφυλλόφιλους. Λες να είναι κάποιος man-made ιός..? Δεν είναι απίθανο..

    Πρίν λίγο καιρό υπήρχε μεγάλη καμπάνια στη τηλεόραση για το aids.
    Είπα να ανοίξω θέμα να το συζητήσουμε αν θέλετε.

    Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός με τόσα θέματα που έχω γεμίσει το φορουμ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ θυμάμαι που λέγανε ότι προήλθε από πειράματα σε εργαστήρια με πιθήκους και κάτι τέτοια..
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Γειά σας! παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό, αλλά δεν είχα γραφτεί μέχρι τώρα...
    Βασικά, δεν προκαλεί το aids ομοφυλοφιλία. Είχε όμως παρατηρηθεί περισσότερο σε ομοφυλόφιλους και ναρκομανείς λόγω του τρόπου ζωής τους. Δηλαδή, οι ομοφυλόφιλοι πολλές φορές λόγω του ότι δεν υπάρχει –προφανώς- κίνδυνος εγκυμοσύνης χρησιμοποιούν ελλιπείς προφυλάξεις, ενώ αρκετά συχνά δεν έχουν λιγότερο σταθερές σχέσεις. Από την άλλη οι ναρκομανείς δεν τηρούν απαραίτητα τις συνθήκες υγιεινής και μπορεί να χρησιμοποιήσουν βελόνες που έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί από άλλους, πράγμα που βοηθάει τους ιούς στο αίμα να μεταδοθούν.
    Από την άλλη σίγουρα μια εποχή που ο ρατσισμός κατά των ομοφυλόφιλων ήταν πολύ περισσότερος από ότι είναι τώρα ‘συνέφερε’ να κατηγορήσουν τους ομοφυλόφιλους για μια τέτοια ασθένεια. Και εννοείται πως οι προκαταλήψεις ακόμα καλά κρατούν αφού για να δώσεις αίμα πρέπει να πεις ότι δεν είχες ομοφυλοφιλική σχέση εδώ και πολλά χρόνια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    μπροκεν, καλα τα λες, μονο που αυτα ισχυουν για τον δυτικο κοσμο, ισως επειδη εκει , αρχικα εξαπλωθηκε μεταξη ομοφυλοφιλων και ναρκωμανων κι εμεινε περισσοτερο σε αυτες τις ομαδες, γιατι ειναι οντως ευκολοτερη η μεταδοση.
    στην αφρικη ομως, που η ασθενεια εχει τεραστια εξαπλωση, δεν υπαρχει τετοια διαφοροποιηση... υπαρχει τεραστια εξαπλωση, σε ολο τον πληθυσμο..

  11. #11
    εννοείται πως αναφερομουν στο δυτικό κόσμο..στην αφρική συντρέχουν άλλοι λόγοι για την εξάπλωση..
    εδώ υπάρχουν περιοχές στην αφρική όπου πιστεύεται ότι το να πας με παρθένα θα σε θεραπεύσει από τον ιό και βιάζουν μέχρι και νεογέννητα κοριτσάκια προκειμένου να γιατρευτούν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Μάλλον όχι.Εσύ είπες:
    "Με άλλα λόγια λέει ότι όποιος κολλάει aids γίνεται ομοφυλλόφιλος, bisexual κτλ.... διαταράσεται η σεξουαλικότητα του."

    Εγώ κατάλαβα ότι δεν κανει καμία αναφορά σε αυτό το θέμα,παρά μόνο στην αναξιοπιστία των ευρημάτων λόγω του ότι οι ασθενεις έπασχαν απο Aids,χωρίς να το συσχετίζει με την ομοφυλοφιλιά.Συσχετσμοί των δυο αυτών έχουν γίνει (ταινία "Φιλαδέλεφεια"), αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα.
    Η σεξουαλικοτητα δεν εχει να κανει με την ερωτικη προτιμηση.Σουελ τα λες σωστα και σωστα τα καταλαβες.

    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Λοιπόν στο Αγγλικό της wikipedia λέει πως το aids πρωτο-παρατηρήθηκε σε χρήστες ναρκωτικών και ομοφυλλόφιλους. Λες να είναι κάποιος man-made ιός..? Δεν είναι απίθανο..

    Πρίν λίγο καιρό υπήρχε μεγάλη καμπάνια στη τηλεόραση για το aids.
    Είπα να ανοίξω θέμα να το συζητήσουμε αν θέλετε.

    Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός με τόσα θέματα που έχω γεμίσει το φορουμ.
    Καλα εκανες πιστευω και ανοιξες αυτο το θεμα για να ενημερωθουν οσοι δεν γνωριζουν και οσοι εχουν παραπληροφορηθει.Κατα την δικια μου γνωμη οι ομοφιλοι τυγχαινουν ρατσιστικης συμπεριφορας (ιδιαιτερα απο το ισλαμ και σε λιγοτερο βαθμο απο το χριστιανισμο).Το man-made το ακουγα απο την εφηβεια μου , κατι σαν urbant legend.... κοντολογης δεν τα πιστευω.Υπηρχε η ασθενεια , αλλα παλιοτερα δεν ηξεραν οτι ευθύνοταν για καποιους θανατους.

    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Εγώ θυμάμαι που λέγανε ότι προήλθε από πειράματα σε εργαστήρια με πιθήκους και κάτι τέτοια..
    Τρομοκρατια εναντια στους ομοφιλοφιλους και εγω τα ιδια ακουγα.

    Quote Originally Posted by broken horse View Post
    Γειά σας! παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό, αλλά δεν είχα γραφτεί μέχρι τώρα...
    Βασικά, δεν προκαλεί το aids ομοφυλοφιλία. Είχε όμως παρατηρηθεί περισσότερο σε ομοφυλόφιλους και ναρκομανείς λόγω του τρόπου ζωής τους. Δηλαδή, οι ομοφυλόφιλοι πολλές φορές λόγω του ότι δεν υπάρχει –προφανώς- κίνδυνος εγκυμοσύνης χρησιμοποιούν ελλιπείς προφυλάξεις, ενώ αρκετά συχνά δεν έχουν λιγότερο σταθερές σχέσεις. Από την άλλη οι ναρκομανείς δεν τηρούν απαραίτητα τις συνθήκες υγιεινής και μπορεί να χρησιμοποιήσουν βελόνες που έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί από άλλους, πράγμα που βοηθάει τους ιούς στο αίμα να μεταδοθούν.
    Από την άλλη σίγουρα μια εποχή που ο ρατσισμός κατά των ομοφυλόφιλων ήταν πολύ περισσότερος από ότι είναι τώρα ‘συνέφερε’ να κατηγορήσουν τους ομοφυλόφιλους για μια τέτοια ασθένεια. Και εννοείται πως οι προκαταλήψεις ακόμα καλά κρατούν αφού για να δώσεις αίμα πρέπει να πεις ότι δεν είχες ομοφυλοφιλική σχέση εδώ και πολλά χρόνια.
    Και εδω ειναι ο λογος γιατι σχετιστηκε το aids με τους ομοφιλοφιλους.
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μπροκεν, καλα τα λες, μονο που αυτα ισχυουν για τον δυτικο κοσμο, ισως επειδη εκει , αρχικα εξαπλωθηκε μεταξη ομοφυλοφιλων και ναρκωμανων κι εμεινε περισσοτερο σε αυτες τις ομαδες, γιατι ειναι οντως ευκολοτερη η μεταδοση.
    στην αφρικη ομως, που η ασθενεια εχει τεραστια εξαπλωση, δεν υπαρχει τετοια διαφοροποιηση... υπαρχει τεραστια εξαπλωση, σε ολο τον πληθυσμο..
    Στην αφρικη :αξια της γυναικας=Καμια .Βιαζονται ? ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Δικαιωματα ? πλακα μου κανεις?
    Με αυτες τις συνθηκες ποσο ευκολο ειναι να μεταδοθουν ΣΜΝ?(Σεξουαλικως Μεταδιδώμενες Ασθενειες)
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Μια άλλη εκδοχή για την ύπαρξη του ειντς είναι ότι έχει φτιαχτεί από τις κυβερνήσεις για τον έλεγχο του πληθυσμού η ότι είναι η εκδίκηση της φύσης, του Θεού όπως λένε μερικοί ηλικιωμένοι στην ανθρωπότητα.
    Last edited by carrot; 13-07-2011 at 21:10.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Μπα ενας πολεμος ειναι αρκετος. ο τριτος παγκοσμιος πχ.
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Κατά κάποιο τρόπο ζούμε αυτό τον τρίτο παγκόσμιο.. έτσι δεν είναι Ithaki?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ AIDS
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 28-01-2013, 22:16
  2. φοβος για aids
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 11-06-2010, 11:21
  3. AIDS
    By Empneustns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-10-2009, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •