Δεν μπορώ να το δεχτώ.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    θα κατσεις με τις φωνες κ τους ψιθυρους ολο το καλοκαιρι? χαρας στα κουραγια σου!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Όχι βρε.. δεν ακούω φωνές συνέχεια... έτυχε χθές να μείνω ξάγρυπνος, δεν ξέρω για ποιό λόγο, και έφτασα στα όρια μου. Όταν αρχίσει για μένα η αποτοξίνωση από το ίντερνετ και σταματήσω να ασχολούμια πιστεύω θα είναι καλύτερα.. αν κόψω και το κάπνισμα... ουουου θα βελτιωθούν και οι φυσικές μου άμυνες.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    καλα θα ηταν η ψυχωση βινς να οφειλεται στο καπνισμα κ το ιντερνετ. τοτε ολοι οι ψυχωσικοι θα εκοβαν το καπνισμα κ το ιντερνετ κ θα γινοντουσαν καλα!
    απλα εισαι αλλος ενας που δε μπορει να δεχτει οτι εχει καποιο προβλημα κ ψαχνει λυσεις της πλακας. σορι κιολας που σου τα λεω χυμα, αλλα ετσι νομιζω!
    απλα θα ταλαιπωρεισαι τζαμπα χωρις φαρμακα κ μια μερα θα αναγκαστεις να τα ξαναπαρεις, οταν θα εισαι κουρασμενος κ πληρως δυσλειτουργικος.

    εγω στη θεση σου κ το φαρμακο θα επαιρνα κ θα το λεγα κ στους φιλους μου για να με προσεχουν! μπορει να το ελεγα κ δημοσια στα πλαισια μιας προσπαθειας κατα του στιγματος των ψυχικων νοσων. για καταθλιψη χαλαρα το ξερει ο μισος πλανητης οτι εχω περασει. κ οτι εχω νοσηλευτει, ακομα κ αυτο. κ απο εκει κ περα θα κοιταζα να ζησω τη ζωη μου οσο μπορω καλυτερα.

    αυτη ειναι η γνωμη μου, εσυ κανε οπως νομιζεις καλυτερα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν είναι αυτό το ζήτημα το αν δέχομαι την οποιαδήποτε αρρώστια.. βρε και παυσανία πες με να το δεχτώ το καινούργιο μου όνομα αν αυτό σε ευχαριστεί.. είναι τι παρατηρώ και μπορώ να σου πω πως είμαι αρκετά πιο χαλαρός όταν δεν έχω το μυαλό μου εδώ μέσα.

    ...Ρε συ σιγά μην βγάλω και διάγγελμα στη βουλή!
    Last edited by carrot; 11-07-2011 at 20:35.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Άσχετο αλλά με πιάνει μια απίστευτη θλίψη και μια παράνοια σκέφτομαι ότι κοντέυουν να μας εξοντώσουν όλους όσους έχουμε απομείνει άλλωστε το ποσοστό από 1% έχει γίνει 0.3-0.7%.... γκρρρ, αν και πιθανώς να είναι πολύ περισσότεροι όσοι κινούνται γύρω από αυτό το φάσμα της ψύχωσης με διάφορες ονομασίες......

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ξέρεις εχω μια υποψία τι έπαθα πριν 6-7 χρόνια.
    Καλύτερα όμως να κάνω την ερώτηση στον γιατρό μου.
    Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.. ειλικρινά.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Χμμ, να και κάτι ενδιαφέρον. Τα μυαλό ενός σχιζοφρενούς...

    http://www.schizophrenia.com/images/COS_map.jpg

    http://www.schizophrenia.com/disease.htm

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Κάτι άλλο που το έχω απορία, μικρός είχα ζαλάδες, εδώ και αρκετά χρόνια δεν έχω. Τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με την ασθένεια?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ρε παιδιά βοήθεια πως μπορώ να κάνω θετικές σκέψεις εκεί που πάω να κάνω το καλό κάτι θα διαβάσω στο ίντερνετ και θα μου ανάψουν τα λαμπάκια βοηθήστε με.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Δεν είναι αυτό το ζήτημα το αν δέχομαι την οποιαδήποτε αρρώστια.. βρε και παυσανία πες με να το δεχτώ το καινούργιο μου όνομα αν αυτό σε ευχαριστεί.. είναι τι παρατηρώ και μπορώ να σου πω πως είμαι αρκετά πιο χαλαρός όταν δεν έχω το μυαλό μου εδώ μέσα.
    απορω τι μπαινεις αφου το φορουμ σε χαλαει!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Ρε παιδιά βοήθεια πως μπορώ να κάνω θετικές σκέψεις εκεί που πάω να κάνω το καλό κάτι θα διαβάσω στο ίντερνετ και θα μου ανάψουν τα λαμπάκια βοηθήστε με.
    σταμάτα να ψάχνεις στο ίντερνετ συνέχεια! τι πιο απλό;:confused:

    έδιτ: παίζε παιχνίδια!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    καλα θα ηταν η ψυχωση βινς να οφειλεται στο καπνισμα κ το ιντερνετ. τοτε ολοι οι ψυχωσικοι θα εκοβαν το καπνισμα κ το ιντερνετ κ θα γινοντουσαν καλα!
    απλα εισαι αλλος ενας που δε μπορει να δεχτει οτι εχει καποιο προβλημα κ ψαχνει λυσεις της πλακας. σορι κιολας που σου τα λεω χυμα, αλλα ετσι νομιζω!
    απλα θα ταλαιπωρεισαι τζαμπα χωρις φαρμακα κ μια μερα θα αναγκαστεις να τα ξαναπαρεις, οταν θα εισαι κουρασμενος κ πληρως δυσλειτουργικος.

    εγω στη θεση σου κ το φαρμακο θα επαιρνα κ θα το λεγα κ στους φιλους μου για να με προσεχουν! μπορει να το ελεγα κ δημοσια στα πλαισια μιας προσπαθειας κατα του στιγματος των ψυχικων νοσων. για καταθλιψη χαλαρα το ξερει ο μισος πλανητης οτι εχω περασει. κ οτι εχω νοσηλευτει, ακομα κ αυτο. κ απο εκει κ περα θα κοιταζα να ζησω τη ζωη μου οσο μπορω καλυτερα.

    αυτη ειναι η γνωμη μου, εσυ κανε οπως νομιζεις καλυτερα.

    Το κρυφό μυστικό είναι ότι το κάπνισμα (η νικοτίνη, όχι η μαριχουάνα/κάνναβη) βοηθάει στην ψύχωση, δρα στους νικοτινικούς (ακετυλοχολινικούς) υποδοχείς που σχετίζονται με γνωστικές λειτουργίες όπως η προσοχή και η μνήμη και βοηθάει στην συγκέντρωση (οπότε και στην πιο "νορμαλ" ροή των σκέψεων). Γιατί λες να το αφήνουν τόσο στις ψυχιατρικές? λολ


    http://schizophrenia.about.com/od/co...chiz_smoke.htm

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Το κρυφό μυστικό είναι ότι το κάπνισμα (η νικοτίνη, όχι η μαριχουάνα/κάνναβη) βοηθάει στην ψύχωση, δρα στους νικοτινικούς (ακετυλοχολινικούς) υποδοχείς που σχετίζονται με γνωστικές λειτουργίες όπως η προσοχή και η μνήμη και βοηθάει στην συγκέντρωση (οπότε και στην πιο "νορμαλ" ροή των σκέψεων). Γιατί λες να το αφήνουν τόσο στις ψυχιατρικές? λολ


    http://schizophrenia.about.com/od/co...chiz_smoke.htm
    χαχα! δεν το ηξερα! :D ωστε πολλα θετικα μαζευονται σιγα σιγα στο τσιγαρο!

    ξερω κ απο προσωπικη εμπειρια κ εμπειρια της μητερας μου κ ειναι κ κοινο μυστικο αναμεσα σε ολους τους καπνιστες, οτι βοηθαει στη δυσκοιλιοτητα.
    επισης ακουσα σε μια εκπομπη στην τβ πριν καποια χρονια, νομιζω ηταν ο τριχοπουλος, οτι βοηθαει κ στο παρκινσον! αληθευει? εσυ πιθανως θα γνωριζεις. κ ειπε οτι τα καλα του τσιγαρου δεν τα λενε για να μην παρουν φορα απαντες κ καπνιζουν! λολ! :)

    παντως, ναι στις ψυχιατρικες κλινικες το επιτρεπουν το καπνισμα!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Χμμ, να και κάτι ενδιαφέρον. Τα μυαλό ενός σχιζοφρενούς...

    http://www.schizophrenia.com/images/COS_map.jpg

    http://www.schizophrenia.com/disease.htm


    Wow, φανταστικό site με μαζεμένες έρευνες για την νευροεπιστήμη της σχιζοφρένειας thanks. Όπως φαίνεται χάνεται σταδιακά αρκετή φαιά ουσία από όλο τον εγκέφαλο (και αυτό χωρίς να ευθύνονται τα φάρμακα) δυστυχώς. Από ότι συμφωνούν οι σύγχρονες έρευνες, πιθανότατα οι μισές σχιζοφρένειες (με αποδιοργανωμένη σκέψη και αρνητικά συμπτώματα) να είναι από μια νευροαναπτυξιακή/νευροεκφυλιστική διαδικασία τύπου σκλήρυνσης κατα πλάκας που αντί να χτυπάει την λευκή ουσία (όπως στην ΣΚΠ), "χτυπάει" την φαιά ουσία (και μπορεί να είναι και αυτοάνωσος ο λόγος). Γι αυτό ίσως που πολλές φορές η διαταραχή έχει έναν χαρακτήρα "εξάρσεων" και "υφέσεων" όπως ακριβώς η ΣΚΠ. Οι άλλες μισές διαγνώσεις ψυχώσεων που έχουν πιο πολύ φόβο, παράνοια κλπ. σχετίζονται και με τραυματικές εμπειρίες και με την μετα-τραυματική διαταραχή άγχους. Οπότε αυτό που λένε "σχιζοφρένεια" και "ψύχωση" το πιο πιθανό να είναι δύο η περισσότερες διαταραχές/ασθένειες, άλλες πιο νευρολογικές και άλλες πιο ψυχολογικές/αντιδραστικές καταστάσεις στο άγχος. Τέσπα, thanks για το site, σκέφτομαι να κάνω πτυχιακή για γνωστικές λειτουργίες στις ψυχώσεις και έχει πολύ πράμα, cheers mate.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Το κρυφό μυστικό είναι ότι το κάπνισμα (η νικοτίνη, όχι η μαριχουάνα/κάνναβη) βοηθάει στην ψύχωση, δρα στους νικοτινικούς (ακετυλοχολινικούς) υποδοχείς που σχετίζονται με γνωστικές λειτουργίες όπως η προσοχή και η μνήμη και βοηθάει στην συγκέντρωση (οπότε και στην πιο "νορμαλ" ροή των σκέψεων).
    Ειχα διαβασει κατι σχετικο μεσα σ'ενα αρθρο απο ενα επιστημονικο περιοδικο(αυτη τη στιγμη μου διαφευγει ποιο). Παντως αν ζυγισει καποιος τα θετικα του καπνισματος με τα αρνητικα,τοτε η ζυγαρια γερνει σιγουρα προς το δευτερο! Γι'αυτο μακρυα κι αλαργα!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Πως μπορώ να βοηθήσω τη Μ.;
    By elia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 20:46
  2. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΡΙΜΑΣΩ ΣΤΑ 30 ??
    By anagennisi2010 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 22-10-2010, 23:27
  3. Δεν μπορώ να τελειώσω...
    By anisixos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2008, 07:28
  4. Δεν μπορω να συνελθω
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 26-08-2008, 20:12
  5. Δεν μπορω να φαω
    By danah in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2008, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •