Σχέση με κοπέλα που έχει αρχες κατάθλιψης..!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7

    Σχέση με κοπέλα που έχει αρχες κατάθλιψης..!

    Καλησπέρα. Ηθελα να με βοηθήσετε οσον αφορά το πως να αντιμετωπισω τη κοπέλα μου (ειμαστε μαζι και βγένουμε περίπου κανα 2μηνο τωρα)που εχει καυαθλιψη(μου χει πει πως βλέπει ψυχολόγο και της εχει πει πως εχει αρχες κατάθλιψης) Ουσιαστικά το πρόβλημα της είναι πως είναι χωρισμένη εδω και κανα 4μηνο απο μια σχέση 6 χρόνων. Δεν τα πηγαιναν καθόλου καλα με τον προιγουμενο μεχρι που εμπαινε και σπίτι της και της κατέβαζε κουρτίνες και εκανε φασαριες και τρελούσ τσακωμους. Γενικα έχει ζήσει τραγικες καταστασεις οι οποιες της αλλαξαν τα φωτα στη ψυχολογία της.

    Είναι βδομάδες που βγαίνουμε και ειμαστε μια χαρα και ειναι και κάποιες εβδομαδες που απλα κοκαλώνει η κατασταση. Μου έχει πει πως ποτε της δεν είχε σχέση με τοσο καλο παιδι οπως εγω, όπως και επίσης πως της αρέσω πολυ. Κάθε μερα με παιρνει τηλέφωνο και έχουμε επικοινωνία ακομα και τις μέρες που δεν βγαίνουμε. Ομως το προβλημα μου είναι πως πολλες μερες είναι χαλια και δεν βρίσκει διάθεση απο οτι μου λεει. και δεν φταιω μου λεει εγω σ αυτο αλλα το οτι ουτε με φίλη της ας πουμε δεν εχει την ορεξη να βγει.

    Μου χει πει πως περναει πολύ ομορφα μαζι μου.αλλες μέρες της βγαινουν κάποια γλυκα λογια αλλες μιλαμε λες και ειμαστε απλα 2 γνωστοι. Εκτος απο ολα αυτα είναι και σε φάση που η αγαπημένει γιαγια της πεθαινει απο μερα σε μερα.Επισης στη δουλεια της δεν την πληρωνουν και της χρωστανε κλπ. Οσο υπομονή και να κάνω γιατι φαινεται πως είναι πολυ καλή κοπελα με αρχεσ και συμβαδιζουν οι αποψεις μασ, εχουμε επικοινωνία και περνάμε καλα.. Δεν μπορω κάποιες μερες και σκαω. Δεν μπορω να έχω μια σχέση με σκαμπανεβασματα. Απο τη μια θέλω να τη βοηθήσω απο την αλλη λεω να φύγω μακρια..δεν ξέρω μ αρεσει πολυ και εγώ ψιλοδενομαι δυστυχώς ή ευτυχώς. Μου χει πει πως αν της δώσω χρονο και χώρο θα συνηθήσει τις νεες καταστασεις κλπ και θα ειμαστε οκ. Όμως εγω το θεωρώ ρισκο.

    Θέλω να τη βοηθήσω και με τη ψυχολογια της αλλα βρίσκω ενα τοιχος ώρες ώρες.. Σαν να θέλει να το ξεπεράσει ολο αυτό μόνη της. Ξέρει πως ο πρωην δεν ήταν ο καταληλος και δεν ταιριαζανε αλλα μου λεει πως είναι μια συνηθεια 6 χρονων οσο να 'ναι. Καποιες φορες της εδωσα την ευκαιρια αν δεν ήθελε και ήθελε να ηρεμήσει να το σταματαγαμε. Αλλα δεν το ήθελε αυτο. Παρακαλώ διατυπώστε τις αποψεις σας.. Εχει πρόβλημα κατάθλιψης εκεινη αλλα στο τελος θα πάθω και εγώ γιατι δεν μπορω να τη βλέπω οποτε θέλω και επειδή εκει που παει να φτιάξει το πραγμα εκεινη κλεινεται στον εαυτο της και δεν είναι καλα. Υποψιν πως με έχει γνωρίσει στον αδερφό της και στους φιλους της οι οποιοι με εχουν συμπαθήσει παρα πολυ και χαιρεται γ αυτο. Μια μερα παραλιγο να μου γνωριζε και την μανα της:D ευχαριστώ για την αναγνωση που μπορει να μου κανατε :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    κωστακη
    ποιες ειναι οι ηλικιες σας με την κοπελα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    κοντα 26 εγω 24 εγινε πριν λιγες μερες εκεινη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    κωστακη
    νομιζω οτι πρεπει να κανεις οπως ακριβως αισθανεσαι
    αν νοιωθεις οτι πιεζεσαι κι οτι σε ριχνει η σχεση σας και δεν την ζεις οπως θα ηθελες, φυγε.
    αν πιστευεις τοι μπροεις να της δωσεςι τον χρονο που ζητησε για να δεις αν κατι αρχισει να αλλαζει, κανε λιγη υπομονη ακομα.
    σε καθε περιπτωση ουτε καμια επενδυση χρονου εχετε κανει και ειστε και οι δυο νεωτατοι στο να προχωρησετε παρακατω αν δειτε οτι δεν σας βγαινει.
    μην πιεζεσαι...

    επισης, μιλησες καποια στιγμη για ρισκο..
    ειστε 2 μηνες μαζι.
    εγω δεν βλεπω κανενα ρισκο ακομα κι αν αποφασισεις να δωσεις κι αλλο χρονο στην σχεση σας..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    κοιτα σωστο ότι λες.αισθάνομαι πως θέλω να δώσω και λιγο χρονο ακομα σιγουρα γιατι νομιζω πως αξίζει. το θεμα είναι προσπαθω να καταλαβω αν ολη αυτη η συμπεριφορα της οφείλεται στην καταθλιψη η στη μακροχρονια σχεση που είχε...εκει κολαω πιο πολυ.αν ειναι απο καταθλιψη της δίνω οσο χρονο θελει.αν καταλαβω οτι αυτο οφείλεται στο οτι απλα δεν μπορει να προχωρησει..εκει θελω να σηκωθω να φύγω τρεχοντας γιατι δεν ειμαι θυμα κανενος :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by kostakis7 View Post
    κοιτα σωστο ότι λες.αισθάνομαι πως θέλω να δώσω και λιγο χρονο ακομα σιγουρα γιατι νομιζω πως αξίζει. το θεμα είναι προσπαθω να καταλαβω αν ολη αυτη η συμπεριφορα της οφείλεται στην καταθλιψη η στη μακροχρονια σχεση που είχε...εκει κολαω πιο πολυ.αν ειναι απο καταθλιψη της δίνω οσο χρονο θελει.αν καταλαβω οτι αυτο οφείλεται στο οτι απλα δεν μπορει να προχωρησει..εκει θελω να σηκωθω να φύγω τρεχοντας γιατι δεν ειμαι θυμα κανενος :)
    χμ
    κοιτα να δεις
    το πιο πιθανο ειναι, αυτο που λες σαν περιπου καταθλιψη και ο χωρισμος της, να εχουν καποια σχεση
    ειναι λιγο απιθανο να ειναι ασυνδετα.
    αυτο δεν σημαινει οτι κλαιει τον μακαριτη, ουτε οτι θελει τον πρωην της.
    σημαινει απλα οτι κλονιστηκαν οι ισορροπιες της απο αυτον τον χωρισμο. δεν σημαινει οτι θελει εκεινον ομως. μην τα μπερδευεις!
    το αν θα μπορεσει να ξεπερασει την τωρινη της κατασταση και να λειτουργησει καλυτερα στην σχεση σας, αυτο δεν το ξερουμε,.. θα το δεις εσυ.
    επισης αυτο που θα δεις εσυ, ειναι αν σε θελει οσο την θελεις κι εσυ και δεν εισαι απλα μια ... μεταβατικη σχεση :)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    και κάτι αλλο...οταν βγαινουμε είναι βδελα κολλημενη πανω μου :) εκει που τα χαλαμε είναι οτι καποιες μερες θελει να καθεται σπίτι της και να μην βλεπει ανθρωπο..!ελπιζω η ψυχολογος που παει να την βοηθησει..εγω μονο χρονο και υπομονη μπορω να κανω νομιζω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    νταααξει ρε συ κωστακη
    και καποιος που δεν εχει τιποτε μπορει καποιες μερες να θελει να καθεται μονος σπιτι και να μην βλεπει ανθρωπο...
    πως κανεις ετσι!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    μαλλον απλα εχω φρικαρει απο ολη την ιστορια εγω.. και το καθετι μου φαινεται παραξενο..μηπως πρεπει να δω και εγω ψυχολογο τελικα? τελος παντων οπως και να χει σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου :)

Similar Threads

  1. Όταν η κοπέλα των ονείρων σου, χωρίζει απο 7 χρόνια σχέση...
    By just.steve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 03-10-2010, 14:06
  2. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 21:10
  3. Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ.
    By ifiwasadog in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 58
    Last Post: 29-07-2007, 15:13
  4. Τι έχει η κοπέλα μου;
    By relative-x in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 25-05-2007, 14:00
  5. Replies: 13
    Last Post: 12-09-2006, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •