Παιδικα τραυματα-εκδικιση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 68
  1. #16
    και ψυχολογο να αλλαξω ρε παιδια αυτα τα πραγματα δεν αλλαζουν οσο ζω θα τα εχω μεσα μου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by OloiEnantiwnmou View Post
    αυτα τα πραγματα δεν αλλαζουν οσο ζω θα τα εχω μεσα μου
    Εχεις δικιο! Δυστυχως ο χρονος δε γυρναει πισω για ν'αλλαξεις την κακομεταχειριση που ειχες απο την μητερα σου! Τι θα καταφερεις,ομως,αν χτυπησεις αγρια τη μαμα σου ή ξεσπασεις στα κοντινα σου προσωπα? Θ'αλλαξει κατι? Ή μαλλον ναι κατι θ'αλλαξει, θα απομονωθεις απο τα δικα σου προσωπα και ισως πας και φυλακη! Δεν ειναι αδικο,λοιπον,για σενα που εχεις τραβηξει τοσα να σου συμβει κατι τετοιο? Εχεις νιωσει στο πετσι σου τις επιπτωσεις της βιας,μην την αναπαραγεις λοιπον! ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ! ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ! Τελος,επιμενω οτι χρειαζεται ν'αλλαξεις ψυχολογο! Νομιζω οτι μ'εναν καινουργιο θα καταφερεις πολλα! Μην υποτιμας την επιστημη της Ψυχολογιας γιατι μπορει να σε βοηθησει αισθητα,απλα ψαξε για τον καταλληλο! Καλη σου τυχη φιλε μου!!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Και εσένα τι σε νοιάζει αν χτυπήσει τη μάνα του? Θα πονέσεις και εσύ ταυτόχρονα?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Και εσένα τι σε νοιάζει αν χτυπήσει τη μάνα του? Θα πονέσεις και εσύ ταυτόχρονα?
    Εσυ δεν εισαι που κατα καιρους σε διαφορα posts σου διατυμπανιζεις για τον ακρατο ατομικισμο που επικρατει στην εποχη μας? Ακριβως με τα παραπανω λογια σου μου το επιβεβαιωνεις? Δυστυχως ετσι σκεφτεται η πλειοψηφια! Πραγματικα λυπαμαι!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    διατυμπανιζεις για τον ακρατο ατομικισμο που επικρατει στην εποχη μας? Ακριβως με τα παραπανω λογια σου μου το επιβεβαιωνεις?
    Επικρατεί βία στην εποχή μας. Έχω φάει πολύ ξύλο στη ζωή μου και δεν κατηγόρησα μόνο τους γονείς μου. Όλους τους βρήκα ενόχους.

    Και τους συμμαθητές μου και τους δασκάλους μου και στην ενήλικη ζωή που η βία άλλαξε τρόπο αλλά παρέμεινε βία.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης..
    Ευχαριστω κι ανταποδιδω!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Σόρρυ σε άλλο φορουμ ήθελα να το γράψω. Χίλια συγνώμη, γράφω και σε ένα άλλο φορουμ παράλληλα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Παιδιά έχεις ALIA?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Σόρρυ σε άλλο φορουμ ήθελα να το γράψω. Χίλια συγνώμη, γράφω και σε ένα άλλο φορουμ παράλληλα.
    Ενταξει,σου δινω συγχωροχαρτι!!!lol
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν μου απάντησες όμως. Συμφωνείς σε αυτά που έγραψα, ότι είμαστε μια πολύ βίαια οντότητα?
    Το διακρίνεις εσυ αυτό?

    Έχεις ζήσει καταστάσεις ακραίας βίας όπως να δαγκώνονται μεταξύ τους παιδιά στα νηπιαγωγεία?

    Τι έχεις να πεις?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Και εσένα τι σε νοιάζει αν χτυπήσει τη μάνα του? Θα πονέσεις και εσύ ταυτόχρονα?
    Αυτη σου η φραση απανταει στα ερωτηματα σου! Δε χρειαζεται να πω τιποτα αλλο! Less is more! Δυστυχως,οπως προανεφερα,ετσι σκεφτεται η πλειοψηφια(μπορεις να κανεις και παραπερα προεκτασεις μεσα απο αυτην τη φραση) γι'αυτο εχουμε πιασει πατο! Καλο σου βραδυ!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Εντάξει το δέχομαι, γιατί όμως δεν το συζητάς μαζί μου και με στολίζεις με τόσο όμορφα λόγια?

  14. #29
    Είσαι βαθιά τραυματισμένος φίλε μου σε καταλαβαίνω, όσοι έχουν περάσει παρόμοια σε καταλαβαίνουν. Κρύβεις οργή και πόνο μέσα σου, κάπου πρέπει να ξεσπάσεις. Έχεις βαθιά απωθημένα που δεν μπορείς να καταπιέζεις μέσα σου. Βίωσες τα χειρότερα στην ηλικία που διαμόρφωνες το χαρακτήρα σου.
    Δεν σου συμπεριφέρθηκε σαν μάνα, δεν της αξίζει να την τιμάς σαν μάνα. Άμα την βρεις το λιγότερο πες της τα ένα χεράκι, τουλάχιστον θα ξεθυμάνεις. Σου έδωσε μόνο τραύματα, που ένας Θεός ξέρει για πόσα χρόνια θα παλεύεις να τα ξεπεράσεις, εκεί που οι άλλοι θα σε προσπερνούν στη ζωή. Τουλάχιστον, το πάθημα να λειτουργήσει μέσα σου σαν φάρος που προστετεύει από βράχια και σκοπέλους όταν θα κάνεις τη δική σου οικογένεια, τόσο στην επιλογή του κατάλληλου συντρόφου όσο και στην ανατροφή των δικών σου παιδιών, να μην τραυματίσεις ποτε τους δικούς σου ανθρώπους τους οποίους εσύ θα δημιουργήσεις. Να μην υποφέρουν άλλοι μια ζωή. Και στην καθημερινότητα σου επιδίωκε να είσαι με ανθρώπους ή να κάνεις πράγματα που σε ηρεμούν, που σε κάνουν να νοιώθεις ευχάριστα. Έτσι αδυνατίζει η μνήμη των όσων δυσάρεστων πέρασες.
    γιάννης

  15. #30
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Εχεις δικιο! Δυστυχως ο χρονος δε γυρναει πισω για ν'αλλαξεις την κακομεταχειριση που ειχες απο την μητερα σου! Τι θα καταφερεις,ομως,αν χτυπησεις αγρια τη μαμα σου ή ξεσπασεις στα κοντινα σου προσωπα? Θ'αλλαξει κατι? Ή μαλλον ναι κατι θ'αλλαξει, θα απομονωθεις απο τα δικα σου προσωπα και ισως πας και φυλακη! Δεν ειναι αδικο,λοιπον,για σενα που εχεις τραβηξει τοσα να σου συμβει κατι τετοιο? Εχεις νιωσει στο πετσι σου τις επιπτωσεις της βιας,μην την αναπαραγεις λοιπον! ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ! ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ! Τελος,επιμενω οτι χρειαζεται ν'αλλαξεις ψυχολογο! Νομιζω οτι μ'εναν καινουργιο θα καταφερεις πολλα! Μην υποτιμας την επιστημη της Ψυχολογιας γιατι μπορει να σε βοηθησει αισθητα,απλα ψαξε για τον καταλληλο! Καλη σου τυχη φιλε μου!!!
    ...συμφωνώ και συνεχίζω...

    το θέμα φίλε μου είναι (και αυτό θα το καταφέρεις ΜΟΝΟ μεσα από μια πετυχημένη ψυχοθεραπεία), πως πρέπει να καταλάβεις ότι δεν επέλεξες εσύ να έχεις μια μάνα που ανήκει σε ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που δεν έπρεπε να γίνουν γονείς.
    Ξέρεις, κάποια στιγμή ο ίδιος ο χρόνος θα σου φέρει τη λύτρωση. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία για έναν άνθρωπο πέρα από την αδιαφορία σου και την ακύρωση στο πρόσωπο του.
    Ακύρωσε την μέσα σου. Διέγραψε την. Ήσουν άτυχος, οκ. Τι θα κάνεις γι αυτο?
    Θα καταστρέψεις και την υπόλοιπη ζωή σου ζώντας μες στο μίσος και τα χιλιάδες γιατί? Πιστεύεις πως σου αξίζει κάτι τέτοιο μετά από αυτά που πέρασες?
    Σε τιμωρούσε εκείνη χωρίς λόγο. Τώρα τιμωρείς εσύ τον εαυτό σου. Έχεις συνηθίσει να σε βάζεις στο ρόλο του θύματος? Θα θυσιάσεις το δώρο της ζωής, θα χασεις τόσα ωραία πράγματα που σε περιμένουν κλαψουρίζοντας αιώνια γιατί είχες την ατυχία να γεννηθείς από λάθος άνθρωπο?
    Εσύ αποφασίζεις.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •