Παιδικα τραυματα-εκδικιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1

    Παιδικα τραυματα-εκδικιση

    καλησπερα παιδια ειμαι 18 χρονων..θελω να σας πω την <ιστορια μου>.προκειται για την μανα μου( ο θεος να την κανει μανα)οι γονεις μου χωρισανε πριν καν γεννηθω.ο πατερας μου με αναγνωρισε ολα καλα..οταν ηταν να παω πρωτη δημοτικου μετακομισα μαζι με την μανα μου με αποτελεσμα να ερχεται ο πατερας μου να με παιρνει καθε παρασκευη και να με γυρναει κυριακη..τεσπα..το σπιτι που μετακομισαμε ηταν γεματο με σαυρες πολλες φορες ειδα και ποντικια..τρωγαμε και απο διπλα στους τοιχους περπατουσανε σαυρες..η μανα μου ελειπε ολη μερα μεκλειδωνε στο σπιτι και ερχοτανε αργα συνηθως μετα τις 12..και ειχε γνωρισει εναν τυπο ..αυτος ερχοτανε οταν γυρνουσε και η μανα μου αργα..μολις ερχοτανε η μανα μου με εβγαζε εξω(6-7 χρονων μονος μου εξω μετα τις 12 στην θεσσαλονικη).ειναι δυνατον αυτο το πραγμα??? επειδη θελει να κανει αυτο που θελει να κανει να βγαζει ενα μωρο εξω απο το σπιτι??????????ειδικα τετοια ωρα???προχωραμε.... με χτυπουσε συνεχεια .μου πετουσε παπουτσια με επιανε απο τα μαλλια και μου χτυπουσε το κεφαλι στον τοιχο.καθε μερα ειχα μελανιες ντρεπομουνα να παω σχολειο..ολα αυτα συνεβαιναν μεχρι να παω τεταρτη δημοτικου οπου με πηρε ο πατερας μου..μια φορα με ειχε χτυπησει τοσο που ειχα παντου καρουμπαλα στο κεφαλι και ακολουθησε μυνηση..τωρα ολα αυτα μου βγαινουν στον ψυχολογικο τομεα.απο τοτε που με πηρε ο πατερας μου δεν με εχει παρει τηλεφωνο ουτε σε γιορτη η γεννεθλια..τιποτα..εχω προβλημα ψυχολογικο οταν ειμαι μονος μου στεναχωριεμαι εχω και μια κοπελα 2 μισι χρονια η οποια ξερει καποια πραγματα(οχι ολα)και δειχνει να μην με καταλαβαινει μου κανει και αυτη τα <νουμερα της>εχω γινει επιθετικος μερικες φορες μιλαω ασχημα στον πατερα μου ..οταν νευριασω πολυ μου ερχεται να φερθω ασχημα στην κοπελα μου..δεν ειμαι καθολου καλα τα βραδια δεν μπορω να κοιμηθω εχω να κοιμηθω κανονικα μηνες.εειχα αρκετες φορες τασεις αυτοκτονιας.για ολα αυτα μου βγαινει να την πιασω και να της φερθω καταλληλα για ολα οσα μου εκανε..εκμεταλευοταν ενα μωρο επειδη δεν μπορουσε να αντιδρασει και το εσπαγε στο ξυλο καθε μερα..θελω να της σπασω τα κοκαλα..ποια ειναι αυτη που θα σπασει στο ξυλο ενα μωρο??εεε??? ποια ειναι??? η πουτ@@@.μιλαμε για ξυλο οχι για μια σφαλιαρα.ποια ειναι αυτη που μου δημιουργησε προβλημα ψυχολογικα και προβλημα συμπεριφορας..και φανταζομαι και προβλημα αργοτερα στην δικη μου οικογενεια???σκεφτηκα οτι για να ηρεμησω ο μονος τροπος ειναι αυτος να της δωσω τοσο ξυλο να το θυμαται μεχρι να παιθανει η ξεφτιλισμενη..καταστρεφει ζωες ολοκληρες σαν παιχνιδια.......συγνωμη αν σας κουρασα απλα πρεπει καπου να μιλησω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Καταλαβαίνω τον θυμό σου και λογικό είναι.Εγώ θα σου έλεγα να βρεις έναν καλό ψυχολόγο μαζί με τον πατέρα σου.Όσο νωρίς ξεκινήσεις τόσο καλύτερα για σένα..εγώ είμαι 28 και έχω έναν χρόνο που ξεκίνησα.Μακάρι να το ξεκίναγα 10 χρόνια πριν αν και ποτέ δεν είναι αργα...Κοιταξέ το πάντως θα σε βοηθήσει πολύ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εχεις απολυτο δικιο.
    ησουν ατυχος απο γονεις...
    δεν εφταιξες σε κατι, απλα ησουν ατυχος ...

    τωρα ομως μπορεις να κανεις κατι για να ηρεμησεις
    συμφωνω με την χριστινα. αν απευθυνθεις σε εναν καλο ψυχοθεραπευτη εχεις πολλες ελπιδες να ηρεμησεις την οργη μεσα σου και να ισορροπησεις καποια απο τα θεματα που σου εχει δημιουργησει η μανα σου.
    οταν θα προχωρησεις στην δουελια αυτη μαλιστα, θα σου προτεινα να κανονισεις μια συναντηση στον ψυχολογο σου μαζι με την μανα σου και να της πεις εκει, οσο πιο ηρεμα μπορεις ολα τα παραπονα σου και την γνωμη που εχεις γι αυτην...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ωχ καθολου καλο αυτο...........οι αντρες που εχουν θεματα κακοποιησης με την μανα τους γινονται κατα συρροη συνιθως.....η βιαστες....επειδη μισουν το γυναικειο φυλο και αμα δεν μπορουν να ξεσπασουν στην μανα τους ξεσπανε αλλου. λεω να αποκοπεις τελειως και θα την πληρωσει μονη της. τι νομιζεις πως θα χει ζωη χαρισαμενη?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Περασες δυσκολα χρόνια, και περνάς ακόμη. Νομιζω πως πρεπει να ζητησεις τη βοήθεια ενός ειδικου, για να μπορεσεις να βρεις τις ισορροπίες σου. Δεν εχει κανένα νοημα να χτυπήσεις τη μητέρα σου, επιβεβαιώνοντας ότι η βία γεννά βία. Είμαι σίγουρη πως θέλεις κάτι καλύτερο για τον εαυτό σου και θα το διεκδικήσεις. Πηγαινε σε κάποιον ειδικό να μιλήσεις μαζί του, να πεις όλα αυτά που αισθάνεσαι και θα τη βρεις την άκρη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    ωχ καθολου καλο αυτο...........οι αντρες που εχουν θεματα κακοποιησης με την μανα τους γινονται κατα συρροη συνιθως.....η βιαστες....επειδη μισουν το γυναικειο φυλο και αμα δεν μπορουν να ξεσπασουν στην μανα τους ξεσπανε αλλου.
    Ρε κοπελια! Τι του λες του παιδιου? Για να φτασει καποιος σε τετοιες ακραιες καταστασεις που αναφερεις,δεν αρκει μονο αυτο! Συνυπολογιζονται κι αλλοι παραγοντες(οπως ιδιοσυγκρασια, γενετικη προδιαθεση...) OloiEnantiwnmou,συμφωνω με τα υπολοιπα μελη οτι εχεις περασει δυσκολα και οτι αυτα τα βιωματα εχουν χαραχτει μεσα σου,δημιουργωντας ενα απυθμενο αισθημα θυμου. Καλο θα ηταν,λοιπον,να επισκεφθεις καποιον ειδικο και να τα συζητησεις.Θα νιωσεις καλυτερα ετσι!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  7. #7
    καταρχην παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..ξεχασα να το αναφερω οταν ανοιξα το θεμαεχω παει σε ψυχολογο αρκετες φορες..δεν με βοηθαει νιωθω καλυτερα μονο για καμια ωρα μετα την επισκεψη και μετα παλι τα ιδια..δεν μπορω να το δεχτω οτι εχει κανει τετοια εγκληματα σε μενα που δεν εφταιξα σε τιποτα..που τραβηξα ολα αυτα ενω δεν εκανα κακο σε κανεναν...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Καλησπέρα. Συμφωνώ με όσα σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.
    Ως προς το θέμα του ψυχολόγου ειδικά έχουν απόλυτο δίκιο. Πρέπει, για το δικό σου καλό να βρεις έναν τρόπο να εκτονώσεις το θυμό σου. Δεν πρόκειται πάντως σίγουρα να λύσεις τα προβλήματά σου ακόμα κι αν πλακώσεις στο ξύλο τη μάνα σου. Προφανώς η γυναίκα, εφόσον έχει κάνει όλα αυτά που λες , δεν είναι κατάλληλη για μάνα. Τώρα το τι της αξίζει και τι όχι, άσε να κριθεί από κάποιον άλλον, είτε σε αυτήν τη ζωή είτε σε κάποια άλλη.
    Σημασία έχει να γίνεις εσύ καλά και να φτιάξεις τη ζωή σου όπως τη θες. Ο ψυχολόγος δεν είναι πανάκεια, θέλει πολλή δουλειά και από σένα στο σπίτι. Η μια ώρα τη βδομάδα από μόνη της δεν μπορεί να κάνει και πολλά. Πρέπει να βοηθήσεις και εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου.
    Μην εστιάζεις στο ποιος είναι ή ήταν εναντίον σου αλλά στο κατά πόσο εσύ ο ίδιος είσαι υπέρ του εαυτού σου, εκεί θα είναι η πραγματική δύναμή σου.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by OloiEnantiwnmou View Post
    καταρχην παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..ξεχασα να το αναφερω οταν ανοιξα το θεμαεχω παει σε ψυχολογο αρκετες φορες..δεν με βοηθαει νιωθω καλυτερα μονο για καμια ωρα μετα την επισκεψη και μετα παλι τα ιδια..δεν μπορω να το δεχτω οτι εχει κανει τετοια εγκληματα σε μενα που δεν εφταιξα σε τιποτα..που τραβηξα ολα αυτα ενω δεν εκανα κακο σε κανεναν...
    Πόσο καιρό πας σε ψυχολόγο αν επιτρέπεται? Κοίτα πρέπει να κάνεις υπομονή γιατι για 2-3 φορες επισκεψη ολες κι ολες δεν φτάνει και δεν κάνει τπτ. Θέλει χρόνο και υπομονή και κυρίως την δική σου βοηθεια.Αν εσύ δεν είσαι πρόθυμος να κοιτάξεις μέσα σου και να θες να βοηθηθείς ο ψυχολογος δεν σου κάνει απολύτως τπτ και τσάμπα όλη η διαδικασία. Ο ψυχολόγος απλά είναι ένα χέρι βοηθείας...για να σηκωθείς όμως θα πρέπει εσύ να βάλεις όση δύναμη χρειάζεται για να σηκωθείς κανένας άλλος!

  10. #10
    εχει 4 μηνες που παω 2 φορες την εβδομαδα..ειμαι αρκετα νευρικος αισθανομαι οτι αν δεν της κανω και εγω κακο δεν θα ηρεμησω...αυτο νομιζω.εχω καταντησει να ξεσπαω σε ατομα που δεν φταινε και δεν θελω να συνεχιστει αυτο..θελω να ξεσπαω εκει που πρεπει να νευρα μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Μπράβο που πας τόσο συστηματικά σε ψυχολόγο! είσαι ευχαριστημένος?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Θέλει προσπάθεια και υπομονή..Το έχεις πει στον ψυχολόγο αυτο που μας λες? Οτί θα ηρεμήσεις όταν θα ξεσπασεις στην μητέρα σου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Γιατι δεν πας να την βρεις να της πεις τα παραπονα σου,να της δειξεις την οργή σου?

  14. #14
    ναι τα εχω πει ολα στον ψυχολογο. κ δεν ειμαι ευχαριστημενος ..οπως ειπα και ποιο πανω μια ωρα περιπου μετα την επισκεψη νιωθω καλυτερα και μετα αισθανομαι οπως πριν...και αν παω να την βρω θα μπω φυλακη....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by OloiEnantiwnmou View Post
    ναι τα εχω πει ολα στον ψυχολογο. κ δεν ειμαι ευχαριστημενος ..
    Ισως θα ηταν καλυτερα ν'αλλαξεις ψυχολογο απο τη στιγμη που ο συγκεκριμενος δεν αισθανεσαι να σε βοηθαει! Να ξερεις,ομως,πως απαιτειται και προσπαθεια απο μερους σου!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •