Πως νιώθετε όσοι έχετε σχιζοφρένεια; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 75
  1. #31
    Quote Originally Posted by tzina View Post
    Προς ΟΥΤΙΔΑΝΟΣ

    Τα γράμματα σου είναι λιγο κουραστικά :)
    Γιατί είναι κουραστικά;;; Χμμ... Ίσως επειδή δεν διαθέτω ακαδημιακοπανεπιστημιακή μόρφωση... :(

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241
    Quote Originally Posted by ΟΥΤΙΔΑΝΟΣ View Post
    Γιατί είναι κουραστικά;;; Χμμ... Ίσως επειδή δεν διαθέτω ακαδημιακοπανεπιστημιακή μόρφωση... :(

    Αφού το'ξερες !! χεχεχ ( και το χρώμα των γραμμάτων δεν εμπεριέχουν πολιτιστικοινωνική κουλτούρα :/ )

  3. #33
    Ναι αλλά εμπεριέχουν εν σχέση με τα μαύρα γράμματα μία διαφορετική καλαισθητική ωραιότητα... :p


    Το box γέμισε...:p


  4. #34
    Πρέπει να συμφιλιωθείς με τον πόνο πρώτα. Για να γνωρίσεις την φύση του, να μάθεις από έρχετε και ποιός είναι ο προορισμός του. Τα αίτια, δηλαδή, και ποιά πρακτική χρησιμότητα εν τέλει θα καταφέρουμε να αποκομίσουμε.

    Αυτό κάνει ο ποιητής εδώ: http://polgt.pblogs.gr/2008/03/ths-odynhs.html

    και εδώ: http://polgt.pblogs.gr/2008/03/207551.html


    Kλείνω, πάω να αγοράσω λίγα φαγώσιμα... Μιαμ... μιάμ... μιάμ... Πεινάω σαν προβατάκι...:o

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Well βγηκα εξω, χαζεψα τα πιπινια , ηπια το καφε μου , καπνισα μερικα τσιγαρα ...ειπα 5-6 κουβεντες , περασα απο εναν ξαδερφο πιασαμε την κουβεντα...εβγαλε ζεστη και μαζευτηκα σπιτι αφου πηρα δυο τυροπιτες και εφτιαξα και ενα φραπε. Τωρα εχω ενα μπουκαλι νερο και ενα φραπε διπλα καθως και ενα πακετο τσιγαρα και χαζευω φορουμ και ιντερνετ...και επεται συνεχεια....παλιοζωη πφφφφφφφφφφφ.

    Περασα βεβαια πολλα , μα πολλα μαυρα χρονια αλλα τωρα οκ...αν εξαιρεσεις οικονομικες κρισεις , αβεβαιοτητα και οτι περνανε τα χρονια , αλλα ετσι ειναι η ζωη:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by ΟΥΤΙΔΑΝΟΣ View Post
    Ίσως είναι αλλά ίσως έχει μόνο ομοιότητες με την κατάθλιψη, το βέβαιο είναι ότι ακολουθεί την έξαρση των συμπτωμάτων της σχιζοφρένειας, αν θεωρήσουμε πως σχιζοφρένεια είναι η κατάσταση που διαδέχετε την παράνοια όταν γίνετε ανεξέλεγκτη πλέον από το άτομο το οποίο προχωρά σε αποφάσεις και ανάλογες δράσεις. Ως παράνοια νομίζω πως πρέπει να καταλαβαίνουμε την κατάσταση εκείνη όπου τα αντιληπτικά όργανα του ατόμου δεν έχουν υγιεί λειτουργία προβάλοντας του διαστρεβλωμένη την πραγματικότητα ή κάποια επι μέρους της, με κορύφωση να δημιουργηθεί μία δεύτερη, ασφαλώς ψευδαισθησιακή, πραγματικότητα-κόσμος, την οποία το άτομο-ασθενής αδυνατεί να την διακρίνει ως έχει, εκλαμβάνοντάς την ως πραγματική. Έτσι περίπου μπορώ να περιγράψω την δική μου ψυχωτική εμπειρία.



    ΥΓ. Μπλέ ή μαύρα γράμματα είναι εύκολα στο διάβασμα;;; Αν κουράζουν από το επόμενο ποστ θα είναι μαύρα.
    Ονούφριε, σχιζοφρένεια είναι να έχεις λίγο μυαλό παραπάνω και να βρείς μπροστά σου ηλίθιους με όρεξη.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Μπορεί να ωφείλεται σε πολλά όπως:

    -μειωμένη κοινωνικο-νοητική ικανότητα η επεξεργασία δεδομένων
    -διαταραχή ύπνου
    -χημική ανισοροπεία (τώρα το άλλαξαν αυτό αφού διαστρεβλώθηκε η έννοια)
    -σε έλλειψη κομματιών του εγκεφάλλου η συρίκνωση του η σαπίλα του
    -σε ανισόρροπα ηλεκτρομαγνητικά πεδία
    -ανασφάλεια για το μέλλον
    -κακή ποιότητα ζωής
    -ψυχικά, βιολογικά και χημικά τραύματα σε μικρή ηλικία
    -κακή διατροφή του μωρού η του εμβρύου
    -ελαττωματικό σπέρμα την στιγμή της αναπαραγωγής
    -οικογενειακό ιστορικό
    -μοντέρνα η αρχαία ιστορία
    -στον Θεό

    Κάποιες σκέψεις.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by ΟΥΤΙΔΑΝΟΣ View Post
    Ναι αλλά εμπεριέχουν εν σχέση με τα μαύρα γράμματα μία διαφορετική καλαισθητική ωραιότητα... :p


    Το box γέμισε...:p



    αιντε αιντε το φορουμ γεμησε καλοκαιρινα φρουτα :P

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    ουτιδανε αρχιτεκτονας εισαι?
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  10. #40
    Quote Originally Posted by Λυδια32 View Post
    αιντε αιντε το φορουμ γεμησε καλοκαιρινα φρουτα :P
    Είμαι έτοιμο να σου προσφέρω τους δροσιστικούς πεντανόστιμους χυμούς μου... Δάγγωσέ με να με δοκιμάσεις...:p:p:p

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by ΟΥΤΙΔΑΝΟΣ View Post
    Είμαι έτοιμο να σου προσφέρω τους δροσιστικούς πεντανόστιμους χυμούς μου... Δάγγωσέ με να με δοκιμάσεις...:p:p:p

    Μπα εχω το λουλουδι μου για να ρουφηξω τους υπεροχους χυμους του τωρα αν χρειαστω κατι θα σε εχω στην λιστα αναμονης. :P

  12. #42
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Μπορεί να ωφείλεται σε πολλά όπως:

    -μειωμένη κοινωνικο-νοητική ικανότητα η επεξεργασία δεδομένων
    -διαταραχή ύπνου
    -χημική ανισοροπεία (τώρα το άλλαξαν αυτό αφού διαστρεβλώθηκε η έννοια)
    -σε έλλειψη κομματιών του εγκεφάλλου η συρίκνωση του η σαπίλα του
    -σε ανισόρροπα ηλεκτρομαγνητικά πεδία
    -ανασφάλεια για το μέλλον
    -κακή ποιότητα ζωής
    -ψυχικά, βιολογικά και χημικά τραύματα σε μικρή ηλικία
    -κακή διατροφή του μωρού η του εμβρύου
    -ελαττωματικό σπέρμα την στιγμή της αναπαραγωγής
    -οικογενειακό ιστορικό
    -μοντέρνα η αρχαία ιστορία
    -στον Θεό

    Κάποιες σκέψεις.
    Ο σημειωμένος με κόκκινο παράγοντας που αναφέρεις νομίζω πως είναι ο σημαντικότερος για την εμφάνιση και εκδήλωση της ασθένειας. Γιατί, πιστεύω πως αν το άτομο ανατράφηκε με αντιπροσωπευτική για κάθε στάδιο ανάπτυξης παιδεία, μέσα σε ένα περιβάλον ασφαλές το οποίο ευνοούσε, στο μέτρο του εφικτού, κάθε απαραίτητη και αναγκαία πτυχή λειτουργικότητας και ομαλής ανάπτυξης του ψυχοπνευματικού οργανισμού του, πλέον δεν θα παρουσιάζει ή θα παρουσιάσει συγκριτικά λιγότερο, ευάλλωτες αιτιακές πλευρές παθογένειας στην ασθένεια, κατά την ενήλικη περίοδο. Βέβαια, αν και είναι δύσκολο να εφαρμοστεί η πλέον κατάλληλη παιδεία κατά την ανατροφή ούτε ανέφικτο όμως είναι με τα σημερινά μέσα και τις συμβουλευτικές δυνατότητες που υπάρχουν.

    Σε γενικές γραμμές πρέπει να δίδετε βάρος στο να αναπτύξει το άτομο στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό την συνειδησιακή εσωτερική αίσθηση της αυτογνωσίας. Γιατί, νομίζω, πως όσο περισσότερο ισχυρό αλλά ταυτόχρονα εκλεπτυσμένο είναι το όργανο επεξεργασίας των εσωτερικών δεδομένων άλλο τόσο στον ίδιο βαθμό και ανάλογα θα λειτουργεί και τα εξωτερικά δεδομένα δίνοντας τα τις πραγματικές διαστάσεις. Το ζητούμενο δηλαδή, με άλλα λόγια, πριν από όλα πρέπει, μάλλον, να είναι, η ορθή και διαυγής με σαφήνεια αντίληψη και ερμηνεία του εσωτερικού κόσμου με τα επι μέρους του.

  13. #43
    Quote Originally Posted by Λυδια32 View Post
    Μπα εχω το λουλουδι μου για να ρουφηξω τους υπεροχους χυμους του τωρα αν χρειαστω κατι θα σε εχω στην λιστα αναμονης. :P
    Πάλι δεύτερος έφτασα... :( Το θέλει η μοίρα μου να πεθάνω μες την μοναξιά... κλαψ... σνιφ... :(

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by ΟΥΤΙΔΑΝΟΣ View Post
    Ο σημειωμένος με κόκκινο παράγοντας που αναφέρεις νομίζω πως είναι ο σημαντικότερος για την εμφάνιση και εκδήλωση της ασθένειας. Γιατί, πιστεύω πως αν το άτομο ανατράφηκε με αντιπροσωπευτική για κάθε στάδιο ανάπτυξης παιδεία, μέσα σε ένα περιβάλον ασφαλές το οποίο ευνοούσε, στο μέτρο του εφικτού, κάθε απαραίτητη και αναγκαία πτυχή λειτουργικότητας και ομαλής ανάπτυξης του ψυχοπνευματικού οργανισμού του, πλέον δεν θα παρουσιάζει ή θα παρουσιάσει συγκριτικά λιγότερο, ευάλλωτες αιτιακές πλευρές παθογένειας στην ασθένεια, κατά την ενήλικη περίοδο. Βέβαια, αν και είναι δύσκολο να εφαρμοστεί η πλέον κατάλληλη παιδεία κατά την ανατροφή ούτε ανέφικτο όμως είναι με τα σημερινά μέσα και τις συμβουλευτικές δυνατότητες που υπάρχουν.

    Σε γενικές γραμμές πρέπει να δίδετε βάρος στο να αναπτύξει το άτομο στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό την συνειδησιακή εσωτερική αίσθηση της αυτογνωσίας. Γιατί, νομίζω, πως όσο περισσότερο ισχυρό αλλά ταυτόχρονα εκλεπτυσμένο είναι το όργανο επεξεργασίας των εσωτερικών δεδομένων άλλο τόσο στον ίδιο βαθμό και ανάλογα θα λειτουργεί και τα εξωτερικά δεδομένα δίνοντας τα τις πραγματικές διαστάσεις. Το ζητούμενο δηλαδή, με άλλα λόγια, πριν από όλα πρέπει, μάλλον, να είναι, η ορθή και διαυγής με σαφήνεια αντίληψη και ερμηνεία του εσωτερικού κόσμου με τα επι μέρους του.
    Νομίζω πως και η τελειομανία είναι μια εξελιγμένη μορφή σχιζοφρένειας, η υπέρβαση των ορίων και δυνατοτήτων. Τα λάθη είναι ανθρώπινα.

    Άλλωστε και οι ψυχίατροι λένε πως σχιζοφρενείς είναι όσοι δεν το ξέρουν και ότι είναι αθεράπευτη η τρέλα τους.

    Δεν είναι έξυπνοι και καταφερτζίδες οι σχιζοφρενείς, όπως οι εύπορες ομάδες του πληθυσμού, είναι όμως πιο ανθρώπινοι.

    Αυτά.
    Last edited by carrot; 20-07-2011 at 18:29.

  15. #45
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Μπορεί να ωφείλεται σε πολλά όπως:

    -μειωμένη κοινωνικο-νοητική ικανότητα η επεξεργασία δεδομένων
    -διαταραχή ύπνου
    -χημική ανισοροπεία (τώρα το άλλαξαν αυτό αφού διαστρεβλώθηκε η έννοια)
    -σε έλλειψη κομματιών του εγκεφάλλου η συρίκνωση του η σαπίλα του
    -σε ανισόρροπα ηλεκτρομαγνητικά πεδία
    -ανασφάλεια για το μέλλον
    -κακή ποιότητα ζωής
    -ψυχικά, βιολογικά και χημικά τραύματα σε μικρή ηλικία
    -κακή διατροφή του μωρού η του εμβρύου
    -ελαττωματικό σπέρμα την στιγμή της αναπαραγωγής
    -οικογενειακό ιστορικό
    -μοντέρνα η αρχαία ιστορία
    -στον Θεό

    Κάποιες σκέψεις.
    Βασικά είμαι άθεος όμως μετά από προσωπικές έρευνες και μελέτες ανακάλυψα πως ο ορθόδοξος χριστιανισμός πέτυχε εκπληκτικά και τα πλέον ολοκληρωμένα, αλλά και εφαρμοσμένα στο διάστημα 2+ αιώνων παρουσίας του, αποτελέσματα στο χώρο της ψυχικής και πνευματικής υγιεινής. Θα διαπιστώσουμε την ορθότητα ή μη του τι εννοώ αλλά και τις διαστάσεις του, εάν αποθρησκειοποιήσουμε την ορολογία του αντικαταστώντας την με όρους από το χώρο της ψυχικής υγείας ή με όρους συμβατούς στην καθημερινότητα. Εν πάσει περιπτώσει, όροι όπως, λόγου χάριν, Μετάνοια, αφορούν και στις υποσυνείδητες ή ασυνείδητες επιρροές στην προσωπικότητα αλλά και μία θεραπευτική παρέμβαση με τα μέσα που διατίθεντε από την ορθόδοξη πρακτική. Τέλος πάντων, απαιτεί πολλά το θέμα και ο χρόνος δεν βοηθά να πω λίγα ακόμη.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθετε μοναξιά?
    By missing_mile in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 02-06-2010, 18:22
  2. Δείτε το όλοι όσοι πιστεύουν οτι έχουν κάτι που δεν ξεπερνιέται...
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 30-04-2010, 15:19
  3. μοναξια.την νιωθετε και σεις?
    By ferro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 11-07-2009, 20:55
  4. Απλά όσοι θέλετε ρίξτε μια ματιά....
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2008, 16:51
  5. νιωθετε σύγχυση...?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 04-10-2006, 12:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •