Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9

    Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...

    Πολλές φορές παθαίνω το εξής φαινόμενο.....
    Την στιγμή που πάει να με πάρει ο ύπνος φτάνει στα αυτιά μου ένα μεγάλο βουητό....σαν να μπαίνει ξαφνικά μέλισσα στα αυτιά μου (αλλά πιο τσιριχτό) και στην συνέχεια παθαίνω παράλυση και νομίζω ότι το βουητό αυτό είναι εγκεφαλικό ή καρδιά (διότι αντιλαμβάνομαι εκείνη την στιγμή την καρδιά μου να χτυπάει σαν τρελή) ή κάτι άλλο που σημαίνει και τον θάνατο μου....σε λίγα δεύτερα επανέρχομαι και πιάνοντας την καρδιά μου την βρίσκω φυσιολογική σε ρυθμούς και ησυχάζω...Αυτό μου συνέβαινε αρκετές φορές στην διάρκεια του χρόνου...ωσπου είχε ξεχαστεί...Μάλιστα πολλές φορές το προλάβαινα και άνοιγα τα μάτια με το που αντιλαμβανόμουν αυτό το βουητό. Οι πολλές φορές αντιλαμβανομαι ότι "μπαίνω" στον φαινόμενο, χωρίς όμως να μπόρώ να κάνω τίποτα...
    Δεν ήθελα να το ζήσω πάλι...Άσχετα αν ήξερα πως δεν είναι πραγματικότητα. Εϊναι όμως τόσο δυνατό που δεν θέλω να το ζώ.
    Τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρουσιάστηκε κανα 2 φορες....
    Σήμερα, τώρα που σας γράφω, αντιλήφθηκα και ένα αίσθημα ζάλης την στιγμή που μπαίνω στον ύπνο, εκτός από το βουητό....Τα προηγούμενα βράδυα δεν μπορούσα να κοιμηθώ επειδή δεν νύσταζα....Χθες μάλιστα πήρα ένα Remmeron επειδή δεν πήγαινε άλλο...έπρεπε να κοιμηθώ επιτέλους και όχι 1-2 ώρες την ημέρα...
    Σήμερα που νυστάζω, φοβάμαι να αφεθώ....Φοράω και Holter για καταγραφή των έκτακτων επειδή το τελευταίο διάστημα έχουν γίνει μόνιμοι κάτοικοι...
    Τι να κάνω; 7.00 πρέπει να είμαι στο πόδι για την δουλειά. Αν δεν κοιμηθώ θα είμαι άισχος όλη την ημέρα. ΑΝ πάρω πάλι remmeron, δεν υπάρχει περίπτωση να ξυπνήσω σε 3 ώρες....αλλά πρέπει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    ετσι ξεκινανε τα lucid dreams...καμια φορα αντι για βουητο σκανε vibrations στο σωμα....
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    χαχαχαχα πυθαγορα δεν παιζεσαι ρε συ !!!!!!!!!!!!!!

    Ontopic τωρα δεν μπορω να θυμηθω να μου χει συμβει κατι πανομοιοτυπο, εμενα συνηθως ψυχοσωματικα με πιανουν, αρρυθμιες, ταχυπαλμιες, αισθημα πνιγμου κτλ, οποτε καλυτερα να το αναφερεις ατο γιατρο σου.. εκτακτες καθε ποτε κανεις ?? τις νιωθεις ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9
    Εννοείτε ότι τις νοιώθω....2365 σε 22h 20 min κατέγραψε το Holter προχθές...Φυσιολογικοί παλμοί. Ο καρδιολόγος (μετά από triplex, εκετάσεις κτλ) είπε ότι δεν υπάρχει παθολογικό αίτιο. θα μου κάνει και ένα test κόπωσης για να να δει αν όι έκτακτες μειώνονται αισθητά η εξαφανίζονται στο peak του τεστ. Πράγμα που θα σημαίνει ότι είναι καθάρα θέμα άγχους....στεναχώριας λέω εγώ...

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. "... Αν δεν έχει σκυλιά στον Παράδεισο... εγώ δε πάω!..."
    By Rabola in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-2011, 19:19
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  4. "τινάγματα" στον ύπνο....
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 22-07-2010, 11:21
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •