Ψυχοθεραπεια-sos - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Καλα δεν εχει κανεις εμπειρια???

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by gingertania1985 View Post
    1ον κι εγω πως θα ξερω αν θα μου πει την αληθεια????
    2ον πως ξερω ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος για μενα???
    Για τις περιπτώσεις σαν τη δική μας η γνωστική-συμπεριφορική είναι η καλύτερη μέθοδος.
    Και για το αν κάνουν ψυχοθεραπεία μπορείς να το ρωτάς και στο τηλ όταν παίρνεις για να κλείσεις ραντεβού.Μην πηγαίνεις και πληρώνεις τζάμπα και τελικά είναι μόνο για φάρμακα..Αν και εύχομαι να μην χρειαστεί να ψάξεις πολλούς.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by gingertania1985 View Post
    3.Αρχισα να διαπιστωνω πως οι ψυχολογοι δεν κανουν καλη δουλεια σαν ψυχοθεραπευτες, εχω αδικο;(νομιζω οτι ο ψυχιατρος κατανοει πιο πολυ τα ψυχοσωματικα)
    !
    Αυτή τη διαπίστωση την έκανα κι εγώ αλλά κρίμα που άργησα μερικά χρονάκια και έχασα και τον χρόνο μου και χρήματα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Ναι αλλα οπως ειπε ο Νικ πολλοι κανουν ψυχοθεραπεια χωρις να ειναι ψυχοθεραπευτες απλα ψυχιατροι, κι εγω πως θα το ξερω αν ο αλλος εχει ειδικευση??Και πως θα τον ρωτησω χωρις να τον προσβαλω???

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Τάνια, δεν θα τον προσβάλεις.Θα ρωτήσεις "είστε και ψυχοθεραπευτής" ή "κάνετε και ψυχοθεραπεία;".Κάτι τέτοιο.Άλλωστε όσοι κάνουν θα το δεις στην κάρτα τους ή στο γραφείο όταν πας.Μετά, θα ρωτήσεις για τη μέθοδο.Θα πεις ενδιαφέρομαι για γνωσιακή, γιατί ψυχοδυναμική έχω κάνει (κάτι τέτοιο θα έκανες στην προηγούμενη απ' όσο έχω καταλάβει). Δεν τον προσβάλλεις τον άλλον, για την υγεία σου μιλάμε, όχι για παπουτσια...Μην κολλάς...Άντε, ξεκίνα τα τηλέφωνα
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Μην το σκέφτεσαι καθόλου το αν θα τους προσβάλεις.Δεν λες κάτι κακό.Μια απλή ερώτηση για να ξέρεις και να μην πας άδικα εκεί.Μην τους ντρέπεσαι...Αλλωστε αυτοί όταν ζητάνε τα χρήματα,που δεν είναι και λίγα, δεν τους βλέπω να ντρέπονται καθόλου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εγω εμεινα ευχαριστημενη απο ψυχοθεραπεια με ψυχολογο, κ οχι απο ψυχιατρο. 2 ψυχιατροι που πηγα οταν ειχα πρωτοπαθει καταθλιψη, ηταν κ οι δυο χαλια στην ψυχοθεραπεια. ο ενας τουλαχιστον μαλλον ηξερε απο φαρμακα!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Αποσο ξερω κανει ψυχοθεραπεια παιδια αλλα πολλοι ψυχιατροι το κανουν χωρις να εχουν ειδικευση αυτο σας εξηγω, εκει τι λενε???

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τανια μου πρεπει να το ρωτησεις αυτο, ειναι πολυ βασικο κ οχι να βαδιζεις στα τυφλα, οπως ειπαν κ τα παιδια απο πανω προσεξε ταμπελα ιατρειου, καρτα του κ ρωτα τι μεθοδο ακολουθει κ προτεινε εσυ πχ γνωσιακη-συμπεριφορικη αμα αυτη σου ταιριαζει καλυτερα.. σκοπος ειναι να πηγαινουμε κ να μην εχουμε αμφιβολιες ουτε να φοβομαστε, υποτιθεται παμε για κατι καλυτερο, προσεξε ο ψυχιατρος να εχει ειδικευση στη συμβουλευτικη κ δη στη γνωσιακη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια κ να μην δινει μονο φαρμακα.......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Ναι αλλα πολλοι ψυχιατροι-νευρολογοι ειναι και ψυχοθεραπευτες και δεν το γραφει πουθενα και αυτο το ξερω απο γνωστο....να τον ρωτησω πχ εχετε καποια ειδικευση????αυτος κανει σιγουρα ψυχοθεραπεια αλλα δεν ξερω αν εχει ειδικευση....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Κι αν ας πουμε δεν εχει ειδικευση λεω εγω τωρα και απο τα πολλα χρονια στο κουρμπετι εγω ανακαλυψω οτι ειναι καλος και με βοηθαει γιατι ειναι διαβασμενος??????

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κατσε, ειναι νευρολογος-ψυχιατρος αυτος που θα πας ?? καλυτερα θα ηταν να βρεις καποιν που να ειναι ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτης..βεβαια κ εγω στην τελικη την αποψη μου λεω, κ σημασια δεν εχει η ταμπελα, αλλα η ουσια, το αποτελεσμα, να ειναι καλος κ να μπορεσει να σε βοηθησει..

    Φυσικα και να τον ρωτησεις !!! Τι σου ειπανε δλδ, οτι κανει συμβουλευτικη αλλα δεν ξερεις τι ειδικευση εχει ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Οχι μου ειπανε οτι κανει ψυχοθεραπεια που μπορει να διαρκεσει μεχρι και 2 ωρες χωρις να πληρωσεις παραπανω......Οταν πηρα τηλ ηθελα να μιλησω με τον ιδιο αλλα δεν ηταν εκει για να τον ρωτησω...Το σηκωσε η γυναικα του.....το θεμα ειναι για να κανει ψυχοθεραπεια ειναι σιγουρα διαβασμενος...ας πουμε εχω παει σε ψυχοθεραπευτη που ηταν με το ρολοι στο χερι και καναμε και 45 λεπτα αντι για 1 ωρα κι εγω τον πληρωνα κανονικα.ΤΟ θεμα ειναι εχει σημασια αν με βοηθαει το αν εχει ειδικευση???Αυτος τα εχει σπουδασει και τα 2 ρε παιδι μου...Ε δεν ειναι κουλο να κανει ψυχοθεραπεια χωρις να ξερει??????Και μαλιστα ακουσα και 2 ατομα που εχουν βοηθηθει....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    2 ώρες δεν είναι ψυχοθεραπεία!Μήπως κανει κουβεντούλα;Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.Πολλοι ψυχίατροι ειναι διαβασμένοι και ξερουν να τα λενε ωραία,αλλά η ψυχοθεραπεία είναι μια συγκεκριμενη διαδικασία και μάλιστα χρονικά περιορισμένη (νομίζω η συνεδρία είναι "επίσημα" 45 λεπτά).Πολλοί άνθρωποι όταν επισκέπτονται το γιατρό τους, μιλάνε καμιά ώρα.Αλλά δεν είναι ψυχοθεραπευτική διαδικασία αυτό.
    Εγώ θα σου έλεγα όταν πας να τον ρωτήσεις "Πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να κάνω και ψυχοθεραπεία παράλληλα;"Φυσικά θα σου πει "ναι".Τότε ρώτα τον ποια μεθοδο σου προτείνει.Αν ο ιδιος κάνει, θα στο πει.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Πολλοι ψυχοθεραπευτες ομως, οπως και πολλοι ψυχολογοι δεν ακολουθουν καποια συγκεκριμενη μεθοδο αλλα συνδιασμο μεθοδων με επικεντρο τον ασθενη και την παθηση.Εγω πως ξερω τι μου ταιριαζει???Εχω κανει και στο παρελθον ψυχοθεραπεια και η ψυχολογος μου μου ελεγε οτι δε βαζει ταμπελες ας πουμε. Το θεμα μου ειναι οτι προφανως και θα μου απαντησει καταφατικα, απλα νιωθω μια ανασφαλεια ως προς το ποσο διαβσμενος θα ειναι και το κατα ποσο θα με βοηθησει. Αν αυτος ειναι 60 χρονων υπηρχε τοτε η ψυχοθεραπεια ως ειδικευση???
    Επισης μπορει ας πουμε καποιος με ειδικευση στην ψυχοθεραπεια να μη σε βοηθησει τοσο οσο καποιος "διαβαμενος" ψυχιατρος που κανει ψυχοθεραπεια. ΤΙ λετε?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-10-2009, 14:37
  2. ψυχοθεραπεια...?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2009, 19:02
  3. ψυχοθεραπεια
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-06-2009, 15:02
  4. Ψυχοθεραπεια
    By panagiota-papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2009, 13:36
  5. Ψυχοθεραπεία
    By thelw_na_zisw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-10-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •