Ψυχοθεραπεια-sos - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by gingertania1985 View Post
    Πολλοι ψυχοθεραπευτες ομως, οπως και πολλοι ψυχολογοι δεν ακολουθουν καποια συγκεκριμενη μεθοδο αλλα συνδιασμο μεθοδων με επικεντρο τον ασθενη και την παθηση.

    Σωστά, αλλά πάντα ακολουθουν μια σχολή.Το αν ειναι πιο κλειστοι ή ανοιχτοί εξαρτάται απο αυτους και όχι απο την πάθηση νομίζω...

    Εγω πως ξερω τι μου ταιριαζει???Εχω κανει και στο παρελθον ψυχοθεραπεια και η ψυχολογος μου μου ελεγε οτι δε βαζει ταμπελες ας πουμε.
    Μ'εχρι στιγμης, η γνωσιακή-συμπεριφοριστική εχει θετικά αποτελέσματα σε κατάθλιψη και αγχώδεις διαταραχές.
    Αυτοί που δεν βάζουν ταμπέλες, είναι αυτοι που κάνουν ψυχοδυναμική, η οποία έχει πολλά άλλα στοιχεία, αλλά ψυχαναλυτική βάση.

    Το θεμα μου ειναι οτι προφανως και θα μου απαντησει καταφατικα, απλα νιωθω μια ανασφαλεια ως προς το ποσο διαβσμενος θα ειναι και το κατα ποσο θα με βοηθησει. Αν αυτος ειναι 60 χρονων υπηρχε τοτε η ψυχοθεραπεια ως ειδικευση???
    Επισης μπορει ας πουμε καποιος με ειδικευση στην ψυχοθεραπεια να μη σε βοηθησει τοσο οσο καποιος "διαβαμενος" ψυχιατρος που κανει ψυχοθεραπεια. ΤΙ λετε?
    Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν διαβασμενο ψυχίατρο αλλά ψυχοθεραπευτή.
    Πιστεύω πως αν κάποιος έχει διπλή ιδιότητα, σίγουρα την γράφει στην κάρτα του ή σε ταμπέλα στο ιατρείο του.Οπότε βρες καποιον τέτοιο και πήγαινε και ρωτα ποια μεθοδο ακολουθεί.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Έτσι είναι η δικιά μου γιατρός, ψυχίατρος - ψυχοθεραπεύτρια και ειλικρινά, η μόνη που μέχρι στιγμής έχει μια λογική τιμή. Έτρεχα σε άλλους που τελικά πιστεύω οτι πιο πολύ τους απασχολούσε πότε θα ξαναπάω για να πληρωθούν. Υπάρχουν πολλοί που δεν αξίζουν, ευτυχώς μέχρι στιγμής αυτή που έχω τώρα μου έχει αποδείξει το αντίθετο και πάω εκεί εδώ και 10 μήνες περίπου...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Καλησπέρα,

    Το θέμα που θέτεις ginger είναι μεγάλο. Πράγματι η αγορά έχει απ όλα και κανείς πρέπει να ψάξει καλά για να αποφασίσει να ξεκινήσει συνεργασία με κάποιον συγκεκριμένο επαγγελματία.

    Η εκπαίδευση του επαγγελματία, είναι πολύ σημαντική. Εφόσον ενδιαφέρεσαι για ψυχοθεραπεία, θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο ειδικός που θα δεις είναι ψυχοθεραπευτής. Αυτό το τίτλο μπορεί να τον έχει ένας ψυχολόγος και ένας ψυχίατρος οι οποίοι έχουν κάνει εκπαίδευση σε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ψυχοθεραπείας, ακόμα κι αν αυτό είναι το συνθετικό στο οποίο αναφέρθηκες.

    Δε γνωρίζω το αίτημά σου και ούτε εσένα, οπότε δε μπορώ να επεκταθώ σχετικά με ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις.

    Το αν θα είναι ψυχολόγος ή ψυχίατρος είναι καθαρά δικό σου ζήτημα.
    Η λογική πάντως λέει ότι κάποιος που έχει σπουδάσει το πώς διαμορφώνεται η συμπεριφορά, η γνωστική, η συναισθηματική και η κοινωνική κατάσταση του ανθρώπου, καθώς και η αλληλεπίδραση όλων αυτών με το σώμα, προβλέπεται να έχει πολλά περισσότερα εφόδια να κατανοήσει και να βοηθήσει κάποιον, απ ότι κάποιος που έχει μελετήσει αποκλειστικά το σώμα.
    Μη ντραπείς καθόλου να ρωτήσεις, ο κόσμος δε ρωτάει αρκετά και αυτό είναι κρίμα, γιατί πηγαίνει στα τυφλά.

    Έχεις δίκιο, πως αφού δεν ξέρεις τι είναι η κάθε προσέγγιση, δε μπορείς και να αποφασίσεις. Γι αυτό το λόγο νομίζω ότι η επιλογή πρέπει να ναι βάσει διαίσθησης αφενός, με την έννοια "τι πιστεύεις ότι σου ταιριάζει" όπως το ακούς. Και φυσικά, αν κατάλαβα καλά, ήδη έχεις έναν ψυχίατρο που σου συνταγογραφεί. Ρώτησε εκείνον ποια προσέγγιση πιστεύει ότι είναι η πιο κατάλληλη.

    Οπωσδήποτε ένας καλά διαβασμένος επαγγελματίας μπορεί να μας κάνει να νιώσουμε καλύτερα, όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό ψυχοθεραπεία και δεν αρκεί για να γίνει σωστή δουλειά. Δε διαφέρει από το να έχω ένα σπασμένο πόδι και να προσπαθώ να το θεραπεύσω με ντεπόν ας πούμε.

    Κατ΄εμέ ούτε οι συστάσεις μπορούν να είναι καλό κριτήριο. Για να πάει καλά μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία, παίζουν τεράστιο ρόλο τα άτομα που συμμετέχουν σε αυτή. Η διάδραση των ατόμων εννοώ. Αυτό δε μπορείς ποτέ να το ξέρεις από την μαρτυρία κάποιου άλλου, γιατί ο καθένας είναι διαφορετικός στο πώς σχετίζεται μέσα σε ένα τέτοιο πλαίσιο.

    Αν έχεις μπλεχτεί και δε βγάζεις άκρη, μπορείς να βρεις επαγγελματίες που συνεργάζονται με κέντρα εκπαίδευσης σε ψυχοθεραπεία. Δεν ξέρω αν το φόρουμ επιτρέπει να πω ονόματα. Πάντως κέντρα στα οποία εκπαιδεύονται οι ψυχοθεραπευτές, συνεργάζονται με επαγγελματίες και παρέχουν και τα ίδια ψυχοθεραπεία βάσει συγκεκριμένου μοντέλου. Στη τελευταία περίπτωση, υπό προϋποθέσεις, η θεραπεία μπορεί να είναι πιο συμφέρουσα οικονομικά.
    Last edited by Paprika; 19-07-2011 at 17:20.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Παιδια θα παω αυριο και θα σας πω την εμπειρια μου γιατι μεχρι τωρα μονο υποθεσεις κανουμε......Παντως και σε ψυχιατρο ψυχοθεραπευτη που εχω παει και σε ψυχολογους (2)-ψυχοθεραπευτριες που εχω παει στο παρελθον δε με βοηθησαν.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Το θεμα ειναι Παπρικα να τον ρωτησω ευθεως "Ειστε ψυχοθεραπευτης?? Εχετε ειδικευση???" Τι πρεπει να του πω χωρις να τον προσβαλω γιατι ξερω σιγουρα οτι κανει ψυχοθεραπεια αλλα δεν ξερω αν ειναι απλα διαβασμενος η αν εχει ειδικευση.Στον ιντερντ βγαινει ως νευρολογος -ψυχιατρος και δεν ξερω πως πανε ακριβως οι σπουδες με την ψυχοατρικη.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Μπορείς να ρωτήσεις ευθέως, ναι.
    "έχετε κάνει εκπαίδευση στη ψυχοθεραπεία;"
    "είστε ψυχοθεραπευτής;"

    όπως σου βγει. δεν είναι προσβλητικό. ένας λόγος παραπάνω να σε μπερδεύει και να πρέπει να ρωτήσεις το γεγονός ότι δηλώνει ότι κάνει ψυχοθεραπεία ενώ στον τίτλο του αναφέρει νευρολόγος-ψυχίατρος μόνο.


  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Μου ειπε μια ψυχιατρος οτι κανει βραχεια ψυχοθεραπεια, δλδ οτι οτι επικεντρωνεται στο εδω και τωρα ξερει κανεις αν βοηθαει αυτο σε περιπτωσεις καταθλιψης- αγχους?????

  8. #38
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Παιδιά νομίζω ότι πρέπει κι εμείς λίγο να βοηθάμε τον εαυτό μας, αν δεν το θέλουμε μέσα μας, όσο καλός κι αν είναι ένας γιατρός δεν θα μπορέσει ποτέ να κάνει τίποτα......... gingertania1985 σβήσε κανά μήνυμα για να μπορέσω να σου στείλω

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    done!στειλε!

  10. #40
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Καλησπέρα,
    Από την προσωπική μου εμπειρία μπορώ να σου πω πως η καλύτερη λύση είναι να πηγαίνεις σε ένα ψυχίατρο σε κάποιο νοσοκομείο όπου το κόστος είναι μικρό ή αυτόν που έχεις επιλέξει τελικά, όπου θα σου δίνει φάρμακα και συγχρόνως να βρεις έναν καλό ψυχοθεραπευτή που να ασχολείται με εναλλακτικές μορφές θεραπείας. Υπάρχουν διάφοροι δρόμοι εναλλακτικής θεραπευτικής και μπορείς να ενημερωθείς μέσω του νετ ή μέσω γνωστών σου. Διάβασε αν θέλεις το σημερινό μου ποστ με θέμα ‘’ίαση από αυτοάνοση ασθένεια με καταθλιπτική συμπεριφορά’’. Να είσαι καλά

  11. #41
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ginger, ευτυχώς ή δυστυχώς ,χρειάζεται να βασιστείς στην δική σου κρίση, όπως αυτή θα προκύψει από την πρώτη ψυχοθεραπευτική εμπειρία σου με τον όποιο ειδικό απευθυνθείς.

    Τα περί "διαβασμένου ειδικού" που αναφέρεις, μάλλον σε μπερδεύουν και υποπτεύομαι ότι προκύπτουν από κάποια εμπερία δική σου ή γνωστού σου ανθρώπου.
    Το να ξέρω από ηλεκτρολογικά Ginger, δε με κάνει ηλεκτρολόγο. Ομοίως, το να ξέρω από ψυχοθεραπεία δεν με κάνει ψυχοθεραπευτή.
    Ακόμη, κάπου πήρε το μάτι μου για ψυχοθεραπεία 2 ωρών. Αυτό κατά κανόνα είναι κακή πρακτική... η ψυχοθεραπεία παγκοσμίως είναι 50 ή 60 λεπτά. Δεν είναι για χόρταση.... κάνει νόημα το δίωρο, μόνο κατ εξαίρεση, σε έκτακτες περιπτώσεις ή ακόμη όταν κάποιος έρχεται από αλλη πόλη και δεν έχει τη δυνατότητα τακτικών συναντήσεων.

    Η ψυχοθεραπεία, μπαίνει σε θεραπευτικό βάθος για λίγο μόνο σε κάθε συνεδρία. Κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να παραμείνει σε θεραπευτικό βάθος για ώρες. Επίσης, οι συνειδητοποιήσεις... δεν έρχονται με το κιλό, ή για να το πω αντίστροφα, αν έρχονται με το κιλό, τότε δεν είναι συνειδητοποιήσεις.
    Εάν οι πολύωρες διαδικασίες είχαν θεραπευτικό αποτέλεσμα, να είσαι βέβαιη πως οι συνεδρίες δεν θα πραγματοποιούνταν μια φορά την εβδομάδα, αλλά θα πηγαίναμε το πρωί στο γραφείο του ψυχοθεραπευτή, θα φεύγαμε το βράδυ και θα ξεμπερδεύαμε αυθημερόν, με συνοπτικές διαδικασίες, κάθε ψυχολογική κατασταση που μας ταλαιπωρεί μήνες ή χρόνια. Προφανώς, δεν λειτουργεί έτσι....
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Παιδια ευχαριστω για ολα!Πηγα σημερα σε ενα καταπληκτικο γιατρο κι εκει θα μεινω αποτι μου λεει η διαισθηση μου!Κανει και ψυχοθεραπεια!Επλιζω ολα να πανε καλα με τη βοηθεια του Θεου!

  13. #43
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Στο εύχομαι Πρέπει εσύ να πιστέψεις στον εαυτό σου και τότε θα τα καταφέρεις...αυτό είναι το δύσκολο που αν το καταφέρουμε όλοι, τότε θα φύγουν όλα ))

  14. #44
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Μπραβο ginger... είναι πολύ σημαντικό να βρεις κάποιο ειδικό και να του έχεις εμπιστοσύνη.. να του λες τις βαθύτερες σκέψεις σου και τα συναισθήματά σου... με αυτό τον τρόπο θα μπορέσεις να θεραπεύσεις τις πληγές του παρελθόντος και να νιώσεις τη ζωή με πιο ανάλαφρο και αισιοδοξο ύφος... σου εύχομαι καλή επιτυχία και με τη Δύναμη του Θεού όλα θα πάνε καλά!... Να είσαι καλά

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-10-2009, 14:37
  2. ψυχοθεραπεια...?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2009, 19:02
  3. ψυχοθεραπεια
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-06-2009, 15:02
  4. Ψυχοθεραπεια
    By panagiota-papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2009, 13:36
  5. Ψυχοθεραπεία
    By thelw_na_zisw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-10-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •