Ψυχοθεραπεια-sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254

    Exclamation Ψυχοθεραπεια-sos

    Καλησπερα παιδια.

    Πολλοι απο εδω μεσα ξερετε την ιστορια μου οτι βασανιζομαι εδω και πολυ καιρο απο αγχος και καταθλιψη και παιδευομαι με φαρμακα.Ειμαι σε φαση οπου περιμενω τα εφεξορ να δρασουν (δεν εχω φτασει μηνα ακομη) και πολλοι μου προτεινατε να κανω ψυχοθεραπεια.

    Οπως σας ειπα βλεπω μια ψυχολογο καθε 15 αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενη και επισης οπως σας ειπα σταματησα να βλεπω τη γιατρο που εβλεπα για λογους που ανεπτυξα σε αλλο θρεντ.Προσωρινα πηγα σε μια αλλη γιατρο μια επισκεψη, πολυ καλη μου φανηκε, η οποια ομως δεν κανει ψυχοθεραπεια.Τα φαρμακα τα διατηρησαμε τα ιδια. Τα θεματα που με προβληματιζουν ειναι τα εξης και θελω να μου πειτε απο την εμπειρια σας:

    1. To καλυτερο δε θα ηταν να βρω εναν ψυχιατρο που να μου ελεγχει και τα φαρμακα και να κανει ψυχοθεραπεια για να εχει μια συνολικη εικονα της πορειας μου;
    2. Δεν ειναι κουλο σε αλλο ψυχιατρο να πηγαινω για τα χαπια και σε αλλο για ψυχοθεραπεια;
    3.Αρχισα να διαπιστωνω πως οι ψυχολογοι δεν κανουν καλη δουλεια σαν ψυχοθεραπευτες, εχω αδικο;(νομιζω οτι ο ψυχιατρος κατανοει πιο πολυ τα ψυχοσωματικα)
    4. Αποκλειω το ενδεχομενο να παω σε ΚΨΥ και σκεφτομαι παντα τι με συμφερει οικονομικα.

    Γαμωτο και ειναι πολυ καλη αυτη η ψυχιατρος που πηγα, μακαρι να εκανε ψυχοθεραπεια....Please help me!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Σαν ιδέα και μένα μου φαίνεται καλύτερη το να βλέπεις καποιον ειδικό με διπλή ιδιότητα.Εγώ δεν το είχα κάνει για οικονομικους λόγους και το μετάνιωσα.Ωστόσο, είναι πολύ συνηθισμένο να βλέπεις τους δυο Ψ ξεχωριστά.Ένας καλός ψυχοθεραπευτής μπορεί να σε βοηθησει με τα ψυχοσωματικά, μην αγχώνεσαι.
    Βρες έναν ψυχολόγο που κανει γνωσιακή (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ) και συζήτα το με την νέα σου γιατρό.Όσο για το οικονομικό, τη γιατρό δεν θα τη βλέπεις κάθε βδομάδα!
    Τι ψυχοθεραπεία έκανες μέχρι τώρα;Σε ιδιώτη;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Ξερω και εγω τι εκανα?δε μου ειπε.Εννοεις ειναι συνηθισμενο να βλεπεις 2 ψυχιατρους???Κουλο δεν ειναι???Πιο συμφερον δεν ειναι να εχεις εναν και για τα 2???Οι ψυχολογοι αρχισαν να μου τη σπανε δν ξερω....Και δεν ξερω που να βρω μια καλη ψυχολογο, δεν ξερω γιατι αλλα προτιμω ψυχιατο, νομιζω μπορει να σε καταλαβει σε βαθος....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Εννοώ 2 Ψ δηλ. ψυχίατρο και ψυχολόγο .Και μενα μου τη σπάνε οι ψυχολογοι αλλά επειδή έπεσα σε λάθος περίπτωση, δηλ. έκανα ψυχοδυναμική (σχεδόν ψυχανάλυση ήταν) για 6 χρόνια...
    Αν βρεις κατάλληλο ψυχολογο (γνωσιακό), θα σε βοηθησει πάρα πάρα πολύ.
    Τη γιατρό καθε ποτε θα την βλέπεις;
    Εγώ βρήκα δυο σε ένα και μου αρεσε και πολύ (γιατί έχω επισκεφτεί πολλούς) αλλά έκανε 80 ευρώ η συνεδρία
    Επειδη σε ακούω αγχωμένη ΚΑΙ γι αυτό, βρες έναν ψυχολόγο και θα δεις.Αφου σου αρέσει η γιατρός σου, κρίμα να την αλλάξεις βρε.Μια χαρά θα πάει μην ανησυχείς.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Δηλαδη ψυχιατρο που κανει και ψυχοθεραπεια ε???Εγω εχω 3 στη λιστα και θα τους επισκεφτω αμεσα. Ψυχολογο δεν εχω ιδεα που θα βρω και δε θελω κιολας να σου πω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ναι,ψυχίατρο που κάνει ψυχοθεραπεία.Απο τιμές, δεν ξέρω,παρά μονο αυτή που πηγα εγώ και μου φάνηκε ακριβή!
    Ωραία, αφου εχεις καποιους υπόψιν σου, πάρε τηλ. και βλέπεις.Αλλά να ξερεις πως θα ξαναλλάξεις ψυχίατρο.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Τι εννοεις???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ο καινουργιος ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής δεν θα σε παρακολουθεί φαρμακευτικά;Μόνο για ψυχοθεραπεία θα πας;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    οχι θελω να βρω καποιον και για τα 2, αυτο σου εξηγω......αλλα να ειναι καλος και να με ικανοποιει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ναι βρε, αλλά ήδη δεν πήγες σε νέα ψυχίατρο;Άρα δεν θα αλλάξεις πάλι και γιατρό αν βρεις 2 σε 1;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    ναι θαλλαξω...

  12. #12
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Σκόπιμο είναι να ρωτήσετε τον ψυχίατρο στον οποίο θα απευθυνθείτε, τι ψυχοθεραπευτική εκπαίδευση έχει και τι ψυχοθεραπευτική προσέγγιση ακολουθεί.
    Τουλάχιστον μέχρι πρότινος, το ποσοστό των ψυχιατρων που είχαν επαρκή ψυχοθεραπευτική εκπαίδευση δεν ήταν μεγαλύτερο από 3%.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Δηλαδη τι ακριβως στοιχεια πρεπει να πληρει??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Τάνια νομίζω εννοεί αν όντως ειναι και ψυχοθεραπευτής, δηλ. έχει αδεια ψυχοθεραπευτή, και όχι απλά ψυχίατρος που μπορεί σε κάθε ραντεβού να μιλάτε και κανα μισάωρο ή παραπάνω.Αυτό δεν ειναι ψυχοθεραπεία.
    Όσο για την ψυχοθεραπευτική προσέγγιση, είναι η μέθοδος που ακολουθεί π.χ. ψυχοδυναμική, γνωστική, κ.λ.π.
    Οπωσδήποτε να ρωτήσεις τα παραπάνω, μην ντραπείς.
    Όσο για το ποσοστό, ειναι πολύ μικρό όντως.Οι 2 σε 1 είναι λίγοι...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    1ον κι εγω πως θα ξερω αν θα μου πει την αληθεια????
    2ον πως ξερω ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος για μενα???

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-10-2009, 15:37
  2. ψυχοθεραπεια...?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2009, 20:02
  3. ψυχοθεραπεια
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-06-2009, 16:02
  4. Ψυχοθεραπεια
    By panagiota-papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2009, 14:36
  5. Ψυχοθεραπεία
    By thelw_na_zisw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-10-2007, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •