Κοινωνική Φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Θεσ/νίκη
    Posts
    4

    Κοινωνική Φοβία

    Γειά σας.Πρώτη φορά γράφω στο forum.Είμαι φοιτητής.Χθές επισκέφθηκα πρώτη φορά ψυχίατρο και είχα μια συγκλονιστική συζήτηση μαζί του.Εμένα δηλαδή μου φαίνεται συγκλονιστική,δεν μπορώ να συγκρίνω αφού ήταν η πρώτη φορά.Διαγνώστηκα Κοινωνικά Φοβικός.Φυσικά το ήξερα από πριν αφού ποτέ στη ζωή μου δεν είχα φίλους,απλά τώρα είμαι και επίσημα.
    Ο ψυχίατρος μου έγραψε μια φαρμακευτική συνταγή η οποία περιλαμβάνει το λεγόμενο Zoloft.Ψάχνοντας για αυτό στο internet βρήκα εσάς.Και διάβασα εδώ μέσα πράγματα για αυτό που με τρόμαξαν.Βέβαια τα φάρμακα δρουν διαφορετικά σε κάθε οργανισμό,αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω κάποια πράγματα από αυτά που διάβασα.Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη την αγωγή,δεν έχω πάρει ούτε ένα.Φοβάμαι ότι μπάινω σε μια κόλαση αυτή τη στιγμή και είμαι χάλια.Όλη μου η ζωή είναι βέβαια μια κόλαση αλλά τουλάχιστον μόνο η προσωπική.Είμαι καλός φοιτητής,έχω πιστεύω ένα μέλλον επαγγελματικά.Δεν θέλω να βλάψει τη συγκέντρωσή μου ή να επηρεάζει τις πνευματικές λειτουργίες αυτό το πράγμα από τις παρενέργειες του.Γιατί αυτά που διάβασα εδώ αυτά γράφουν.Έχω να δώσω μερικά δύσκολα μαθήματα και θέλω να τα περάσω με καλό βαθμό και οπωσδήποτε θέλω να κάνω μεταπτυχιακά.Δεν είναι δυνατόν αυτό το πράγμα να μου προκαλεί υπνηλία όπως διάβασα εδώ.Συμβουλέψτε με σας παρακαλώ.Ευχαριστώ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    19
    Απ' το πρώτο ραντεβού φάρμακα?Γι'αυτό προτιμώ τους ψυχολόγους...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου μοναχικέ και καλωσήρθες! Αρχικά μην τρομοκρατείσαι! Εγώ πάσχω από κατάθλιψη και ήμουν πολύ φοβική απέναντι στα φάρμακα όπως και συ. Αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι η κατάσταση μου έχρηζε απαραιτήτως φαρμακευτικής αγωγής. Μην φοβάσαι, δεν είναι τίποτα. Είναι φυσιολογικός ο φόβος απέναντι στο άγνωστο αλλά μην σε παίρνει και από κάτω. Όπως είπες και συ, δρουν με διαφορετικό τρόπο σε κάθε οργανισμό, ακόμα και υπνηλία να σου φέρουν, θα είναι κάτι παροδικό. Εγώ παίρνω τα sertral που είναι παρόμοια με τα zoloft, αφού βασίζονται σε μια ουσία που λέγεται σερτραλίνη. Είμαι αρκετά ικανοποιημένη. Βέβαια, τα φάρμακα από μόνα τους, δεν κάνουν θαύματα. Πρέπει και συ από μόνος σου και με την βοήθεια του γιατρού σου να προσπαθήσεις για το καλύτερο. Ελπίζω να σε βοηθώ
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Θεσ/νίκη
    Posts
    4
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Είμαι τρομοκρατημένος,γιατί χθες βγήκα από το γραφείο του ψυχιατρου καταχαρούμενος,όντας η πρώτη φορά που εξωετρικεύω σε κάποιον τις σκέψεις μου και νόμιζα (βλακωδώς) ότι αυτό το μπλε κουτάκι έχει τη λύση στο πρόβλημά μου.Και ύστερα μπήκα εδώ και προσγειώθηκα.Δεν αντέχω άλλο.
    Θέλω να αυτοκτονήσω.Δεν μπορώ.Τι δουλειά έχω εγγώ εδώ;Πως είναι δυνατόνν να γράφω εγώ σε τέτοιο forum;Πως είναι δυνατόν να έζησα χθες μια τέτοια μέρα;Πως είναι δυνατόν θεέ μου ν μην έχω φίλους;Εγώ σήμερα θα έπρεπε να ήμουν έξω σε μια καφτέρια με την παρέα μου και να γελάω και όχι να γράφω αυτές τις γραμμές καθήμενος τρομοκρατημένος μπροστά στο μπλέ κουτάκι
    Γιατί να συμβαίνει σε μένα αυτό;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    19
    Έχεις σκεφτεί τι σε κάνει να μην έχεις φίλους?Δηλαδή , ξέρεις το λόγο?Είσαι αντικοινωνικός απλά?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Θεσ/νίκη
    Posts
    4
    Δεν ξέρω νεοφερμένη,ένας αόριστος φόβος.Ο ψυχίατρος μου είπε πως είναι τυπικό σύμπτωμα της κοινωνικής φοβίας.Από το Λύκειο ακόμη,και στο Πανεπιστήμιο είμαι απόλυτα μόνος.Πριν λίγες μέρες η ψυχολογική μου κατάσταση έγινε αφόρητη και κατέφυγα στον ψυχίατρο.(Δε φαντάζεστε τι είναι για ένα κοινωνικά φοβικό να πάει στον ψυχίατρο,είχα πραγματικά απελπιστεί πριν λίγες μέρες).Μου είναι αδύνατον να αναπτύξω την οποιαδήποτε κοινωνική επαφή,την οποιαδήποτε σχέση.Δεν αντέχω άλλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by monaxikos88 View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Είμαι τρομοκρατημένος,γιατί χθες βγήκα από το γραφείο του ψυχιατρου καταχαρούμενος,όντας η πρώτη φορά που εξωετρικεύω σε κάποιον τις σκέψεις μου και νόμιζα (βλακωδώς) ότι αυτό το μπλε κουτάκι έχει τη λύση στο πρόβλημά μου.Και ύστερα μπήκα εδώ και προσγειώθηκα.Δεν αντέχω άλλο.
    Θέλω να αυτοκτονήσω.Δεν μπορώ.Τι δουλειά έχω εγγώ εδώ;Πως είναι δυνατόνν να γράφω εγώ σε τέτοιο forum;Πως είναι δυνατόν να έζησα χθες μια τέτοια μέρα;Πως είναι δυνατόν θεέ μου ν μην έχω φίλους;Εγώ σήμερα θα έπρεπε να ήμουν έξω σε μια καφτέρια με την παρέα μου και να γελάω και όχι να γράφω αυτές τις γραμμές καθήμενος τρομοκρατημένος μπροστά στο μπλέ κουτάκι
    Γιατί να συμβαίνει σε μένα αυτό;
    Μοναχικέ, βάσει του σκεπτικού σου, θα έπρεπε όλοι εμείς που γράφουμε εδώ να κόψουμε λίαν συντόμως τις φλέβες μας από αυτολύπηση. Δεν είναι όμως αυτό το σωστό σκεπτικό. Change it!


    Εγώ το είδα εντελώς διαφορετικά. Μπαίνοντας σ' αυτό το φόρουμ, ανακάλυψα ανθρώπους ομοιοπαθείς και αυτό με βοήθησε ν' απενεχοποιήσω το πρόβλημα μου, πράγμα πολύ σημαντικό! Το μπλε κουτάκι είναι εκεί για να σε βοηθήσει ν' αλλάξεις πορεία αλλά μην τα βασίζεις όλα σ' αυτό. Βοήθησε και 'συ τον εαυτό σου. Έχεις προσπαθήσει ποτέ να καταλάβεις γιατί δεν έχεις φίλους; Τι ήταν αυτό που σε απέτρεψε; Ο γιατρός σου τι λέει;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    19
    Δεν έχεις νιώσει ποτέ την ανάγκη να πλησιάσεις κάποιον και να του μιλήσεις..? :/

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Θεσ/νίκη
    Posts
    4
    Gypsy Cello,σε ευχαριστώ για αυτά που γράφεις.Το ξέρω πως κι εσείς σίγουρα θα είστε όπως εγώ.Θα έχετε δηλαδή τη φοβερή ατυχία να είστε απόψε εδώ αντί να είστε με τους φίλους σας και να έχετε μια κανονική ζωή.Και μάλιστα εσύ έχεις και το κουράγιο να μου απαντάς.Ο ψυχίατρος περιορίστηκε απλά να καταλάβει το πρόβλημα και συμπέρανε πως είμαι κοινωνικά φοβικός.Βέβαια μου είπε και ενδιαφέροντα πράγματα όσον αφορά την ασθένειά μου και το πως μπορεί να αντιμετωπισθεί.ωστόσο το γεγονός πως μπορεί να υπάρχουν άλλου τύπου παρενέργειες από τη χρήση αυτών των χαπιών κοντεύει να με τρελάνει.Από την άλλη η κοινωνική φοβία κοντεύει και αυτή να με τρελάνει.Είναι πια τρέλα θα πιάσει πρώτη μάλλον.Ξέρεις τι είναι να είσαι 22 χρονών και το Σάββατο βρα΄δυ να κάθεσαι στο internet??ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ???????????????????????????????????????? ??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Νομίζω πως το πρόβλημα εστιάζεται περισσότερο στο πως θα γίνει αυτό. Έτσι δεν είναι μοναχικέ;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by monaxikos88 View Post
    Gypsy Cello,σε ευχαριστώ για αυτά που γράφεις.Το ξέρω πως κι εσείς σίγουρα θα είστε όπως εγώ.Θα έχετε δηλαδή τη φοβερή ατυχία να είστε απόψε εδώ αντί να είστε με τους φίλους σας και να έχετε μια κανονική ζωή.Και μάλιστα εσύ έχεις και το κουράγιο να μου απαντάς.Ο ψυχίατρος περιορίστηκε απλά να καταλάβει το πρόβλημα και συμπέρανε πως είμαι κοινωνικά φοβικός.Βέβαια μου είπε και ενδιαφέροντα πράγματα όσον αφορά την ασθένειά μου και το πως μπορεί να αντιμετωπισθεί.ωστόσο το γεγονός πως μπορεί να υπάρχουν άλλου τύπου παρενέργειες από τη χρήση αυτών των χαπιών κοντεύει να με τρελάνει.Από την άλλη η κοινωνική φοβία κοντεύει και αυτή να με τρελάνει.Είναι πια τρέλα θα πιάσει πρώτη μάλλον.Ξέρεις τι είναι να είσαι 22 χρονών και το Σάββατο βρα΄δυ να κάθεσαι στο internet??ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ???????????????????????????????????????? ??
    ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ! Πέρυσι το καλοκαίρι βγήκα έξω μόνο 3 φορές. Η τύχη του φετινού καλοκαιριού, αγνοείται κι αυτή... Αν θέλεις όμως μίλησε μας για τη ζωή σου για να καταλάβουμε που βρίσκεται η ρίζα του προβλήματος.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by monaxikos88 View Post
    Gypsy Cello,σε ευχαριστώ για αυτά που γράφεις.Το ξέρω πως κι εσείς σίγουρα θα είστε όπως εγώ.Θα έχετε δηλαδή τη φοβερή ατυχία να είστε απόψε εδώ αντί να είστε με τους φίλους σας και να έχετε μια κανονική ζωή.Και μάλιστα εσύ έχεις και το κουράγιο να μου απαντάς.Ο ψυχίατρος περιορίστηκε απλά να καταλάβει το πρόβλημα και συμπέρανε πως είμαι κοινωνικά φοβικός.Βέβαια μου είπε και ενδιαφέροντα πράγματα όσον αφορά την ασθένειά μου και το πως μπορεί να αντιμετωπισθεί.ωστόσο το γεγονός πως μπορεί να υπάρχουν άλλου τύπου παρενέργειες από τη χρήση αυτών των χαπιών κοντεύει να με τρελάνει.Από την άλλη η κοινωνική φοβία κοντεύει και αυτή να με τρελάνει.Είναι πια τρέλα θα πιάσει πρώτη μάλλον.Ξέρεις τι είναι να είσαι 22 χρονών και το Σάββατο βρα΄δυ να κάθεσαι στο internet??ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ???????????????????????????????????????? ??
    Βασικά , δε νομίζω ότι όσοι είναι εγγεγραμμένοι εδώ είναι κοινωνικά φοβικοί δε βγαίνουν , χωρίς παρεξήγηση.
    Πάντως , μπροστά σε ένα τόσο σοβαρό θέμα , τα χάπια τελικά μάλλον είναι η έσχατη λύση.Η κατάσταση σου είναι τέτοια που δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να το αφήσεις έτσι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by neofermeni View Post
    Βασικά , δε νομίζω ότι όσοι είναι εγγεγραμμένοι εδώ είναι κοινωνικά φοβικοί δε βγαίνουν , χωρίς παρεξήγηση.
    Πάντως , μπροστά σε ένα τόσο σοβαρό θέμα , τα χάπια τελικά μάλλον είναι η έσχατη λύση.Η κατάσταση σου είναι τέτοια που δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να το αφήσεις έτσι...
    Νεοφερμένη, είμαστε εδώ για να δώσουμε αισιοδοξία στο παιδί και όχι να τον χαντακώσουμε τελείως! Και ναι, δεν έχουν όλοι εδώ κοινωνική φοβία, τα προβλήματα ποικίλουν (και υπάρχουν και σοβαρότερα δυστυχώς). Εγώ ας πούμε έμεινα μόνη γιατί οι φίλες μου ήταν μαλακισμένες συμφεροντολόγες... Ας δούμε όμως τα πράγματα θετικά.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Νεοφερμένη, είμαστε εδώ για να δώσουμε αισιοδοξία στο παιδί και όχι να τον χαντακώσουμε τελείως! Και ναι, δεν έχουν όλοι εδώ κοινωνική φοβία, τα προβλήματα ποικίλουν (και υπάρχουν και σοβαρότερα δυστυχώς). Εγώ ας πούμε έμεινα μόνη γιατί οι φίλες μου ήταν μαλακισμένες συμφεροντολόγες... Ας δούμε όμως τα πράγματα θετικά.
    Ok έχεις δίκιο!Πάμε στη ρίζα του προβλήματος λοιπόν...Πες μας Μοναχικέ...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    γεια σου! σου εστειλα προσωπικο μνμ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 18:04
  2. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  3. Κοινωνική Φοβία
    By TauKapa in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 122
    Last Post: 15-12-2009, 11:55
  4. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 09:23
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 03:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •