Κοινωνική Φοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και την δικη μου εμπειρια
    δεν ξερω αν ειναι κοινωνικη φοβια η οχι αυτο που εχω. διαβαζω σε διαφορα σαιτ στο νετ συμπτωματα. μερικα απο αυτα ναι τα βλεπω και στον εαυτο μου αλλα πολλα οχι. για παραδειγμα δεν εχω προβλημα να φαω η να γραψω μπροστα σε κοσμο να βρεθω σε εναν χωρο με πολλα ατομα αγνωστα η γνωστα αλλα ομως δεν ειμαι καθολου ομηλιτικός. δεν εχω προβλημα να βγω με μια παρεα αλλα το πιο πιθανο ειναι να πω ελαχιστα πραματα με αποτελεσμα να μην βγαινω συχνα. εχω λιγους φιλους και δεν εχω καταφερει να κανω καποια σχεση μεχρι τωρα (ειμαι 22). θελω να κανω σχεση αλλα δεν μπορω να προσσεγισω μια κοπελα οταν ενδιαφερομαι για αυτη. δεν ξερω τι να πω τι να κανω αγχονωμαι και τελικα αποφευγω την ολη κατασταση για να ηρεμησω και να αισθανθω καλυτερα. δεν ειναι ομως αυτη λυση. πολλες φορες εχω πει ως εδω θελω και εγω να ζησω φυσιολογικα τι να κανω;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω Γιωργο. Πηγαινε σε ενα ειδικο πχ ψυχολογο. Μπορει να ειναι του χαρακτηρα σου ,μπορει να εχεις ελλειψη αυτοπεποιθησης , μπορει να ειναι κατι πιο σοβαρο. ΑΛΛΑ σιγουρα μην το αφησεις ετσι...να χρονισει , ωστε να βγεις απο το λουκι και να απολαυσεις τη ζωη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    23
    KALWS SAS VRIKA!EGW PAIDIA EXW PROVLIMA EDW KAI KANA 4 XRONIA...OLA AUTA POU PATHAINW (ZALADES,KRISEIS AGXOUS,OTI THA PATHW KATI KTL.) KSERW OTI EINAI OLA APO TO MUALO,ALLA KAPOIA SUMPTVMATA OTAN ERXONTAI,DEN ME AFINOUN NA DIAPUSTWSW OTI OLA EINAI MESA STO MYALO...TI NA KANW?AUTES TIS MERES ME KAIEI I MOURI,KAI GW PSAXNOMAI SUNEXEIA OMWS AN EXW PURETO,I PIESI I KATI TETOIO...DEN ME AFINEI NA XARW TIS DRASTIRIOTITES MOU... EXW PAEI KAI SE PSUXOLOGO,ALLA DEN EIMAI SE FASI NA PAIRNW XAPIA KAI TETOIA...MOU EDWSW ENA XANAX 0,25 NA PAIRNW MISO OTAN NIWTHW ETSI....

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    ποσο μπορει στο προβλημα μου να ειναι λυση ενας ''ειδικός'' ; μπορω μονος μου να βοηθησω τον εαυτό μου;

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    37
    giorgo φυσικά!!

    Τα ιδια σκ@τα είμαι και γω, πολυ λιγο θα μιλησω σε παρέα πολυ σπάνια να βγω... ειδικα με κοπελες

    Δεν ξερω γιατί αλλα λίγους μήνες πριν κατι μου κτύπησε το καμπανάκι, είπα ΤΕΛΟΣ ωρα να αλλάξουμε μυαλά και πράξεις ετσι μπηκα μια σελιδα με γνωριμιες βρηκα μια κοπελα και εκανα κατι που δεν ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ζητησα να βγουμε. Βγηκαμε περασαμε ωραια, δεν βγηκε καπου σε καποια σχεση η κατι το θεμα αλλα ποιος νοιαζετε εγω ειδα οτι αρχισα να αλλαζω να μου φευγει ο φοβος τους "αγνωστου".

    Δεν λεω οτι ακομα δεν εχω το προβλημα το εχω και σε μεγαλο βαθμο και σκεφτηκα και γω να παω σε ειδικο αλλα θεωρω οτι κανω προοδο μονος μου, θα δειξει αν τελικα θα παω, παντως δεν τα βαζω κατω τωρα που αρχισα....

    Αλλα τωρα πια με τη πρωτη ευκαιρια που εχω να βγω με κοσμο την αρπαζω... Παλια βαριομουν, δεν ηθελα να παω γιατι νομιζα οτι εκει που θα παω κανενας δεν θα με θελει κανενας δεν θα μου μιλαει, τωρα αυτες οι σκεψεις εχουν θαφτει δεν ξερω πως παντως τωρα κυνηγαω εξοδος, κυνηγαω να θελω να γνωρισω νεα ατομα συνεχως... Προσπαθω να ανοιγω θεματα για τα οποια εχω αποψη, οσο παραξενα και αν ακουγονται στους αλλους Εγω το τολμω και οτι γινει ας γινει σιγα...

    Εσυ απλα παρτο αποφαση και ΜΗΝ κανεις πισω σε τπτ, μπλοκαρε ολες τις ανασφαλεις σκεψεις και πηγαινε μπροστα, τουλαχιστο εγω ετσι κανω και φαινετε( δεν ειμαι και σιγουρος ομως) να δουλευει....

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    SupernovaNebula
    ετσι εχω πει και εγω τωρα. ως εδω. προσπαθω να λυσω το προβλημα ... θα σου στειλω πρωσωπικο μυνημα

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    37
    Να σου πω κατι, αν εχεις καποιον με τον οποιο νιωθεις καλα να μιλησετε γι΄αυτο το θεμα καντο...

    Αν οχι ανοιξε ενα θεμα εδω.... Θα δεις πολυ καλες συμβουλες, τουλαχιστον εμενα με βοηθησαν πολυ τα παιδια!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by SupernovaNebula View Post
    giorgo φυσικά!!

    Τα ιδια σκ@τα είμαι και γω, πολυ λιγο θα μιλησω σε παρέα πολυ σπάνια να βγω... ειδικα με κοπελες

    Δεν ξερω γιατί αλλα λίγους μήνες πριν κατι μου κτύπησε το καμπανάκι, είπα ΤΕΛΟΣ ωρα να αλλάξουμε μυαλά και πράξεις ετσι μπηκα μια σελιδα με γνωριμιες βρηκα μια κοπελα και εκανα κατι που δεν ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ζητησα να βγουμε. Βγηκαμε περασαμε ωραια, δεν βγηκε καπου σε καποια σχεση η κατι το θεμα αλλα ποιος νοιαζετε εγω ειδα οτι αρχισα να αλλαζω να μου φευγει ο φοβος τους "αγνωστου".

    Δεν λεω οτι ακομα δεν εχω το προβλημα το εχω και σε μεγαλο βαθμο και σκεφτηκα και γω να παω σε ειδικο αλλα θεωρω οτι κανω προοδο μονος μου, θα δειξει αν τελικα θα παω, παντως δεν τα βαζω κατω τωρα που αρχισα....

    Αλλα τωρα πια με τη πρωτη ευκαιρια που εχω να βγω με κοσμο την αρπαζω... Παλια βαριομουν, δεν ηθελα να παω γιατι νομιζα οτι εκει που θα παω κανενας δεν θα με θελει κανενας δεν θα μου μιλαει, τωρα αυτες οι σκεψεις εχουν θαφτει δεν ξερω πως παντως τωρα κυνηγαω εξοδος, κυνηγαω να θελω να γνωρισω νεα ατομα συνεχως... Προσπαθω να ανοιγω θεματα για τα οποια εχω αποψη, οσο παραξενα και αν ακουγονται στους αλλους Εγω το τολμω και οτι γινει ας γινει σιγα...

    Εσυ απλα παρτο αποφαση και ΜΗΝ κανεις πισω σε τπτ, μπλοκαρε ολες τις ανασφαλεις σκεψεις και πηγαινε μπροστα, τουλαχιστο εγω ετσι κανω και φαινετε( δεν ειμαι και σιγουρος ομως) να δουλευει....
    Γιατί θέματα μιλάς δηλαδή;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    37
    Computer guy here, geeky staff, αστρα, πλανητες, αθεισμος, computer games, programming...

    Θεματα που θελουν ψαξιμο, δεν κατεχω ουτε απο ποδοσφαιρα ουτε απο μοδες που συζητιούνται κυριως... Bad for me....

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by giorgo View Post
    θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και την δικη μου εμπειρια
    δεν ξερω αν ειναι κοινωνικη φοβια η οχι αυτο που εχω. διαβαζω σε διαφορα σαιτ στο νετ συμπτωματα. μερικα απο αυτα ναι τα βλεπω και στον εαυτο μου αλλα πολλα οχι. για παραδειγμα δεν εχω προβλημα να φαω η να γραψω μπροστα σε κοσμο να βρεθω σε εναν χωρο με πολλα ατομα αγνωστα η γνωστα αλλα ομως δεν ειμαι καθολου ομηλιτικός. δεν εχω προβλημα να βγω με μια παρεα αλλα το πιο πιθανο ειναι να πω ελαχιστα πραματα με αποτελεσμα να μην βγαινω συχνα. εχω λιγους φιλους και δεν εχω καταφερει να κανω καποια σχεση μεχρι τωρα (ειμαι 22). θελω να κανω σχεση αλλα δεν μπορω να προσσεγισω μια κοπελα οταν ενδιαφερομαι για αυτη. δεν ξερω τι να πω τι να κανω αγχονωμαι και τελικα αποφευγω την ολη κατασταση για να ηρεμησω και να αισθανθω καλυτερα. δεν ειναι ομως αυτη λυση. πολλες φορες εχω πει ως εδω θελω και εγω να ζησω φυσιολογικα τι να κανω;
    μη μασας θα σου περασει(το ιδιο είχα και εγω)! το ζολοφτ θα σε κανει να ξεπερασεις τους φοβους σου (είναι σαν ενα ποτακι σε χαλαρωνει και σε απελευθερωνει).
    θα πρέπει ομως να αξιοποιήσεις την ιδιοτητα του αυτη βγαινοντας εξω και να συναναστρεφεσε με κόσμο-γυναίκες κυρίως (οι γυναίκες είναι φαρμακο και διλητηριο αλλα αμα μπορεις κανε και αλλιως) (το ποτο να αποφευγεις γιατι περαν του οτι θα εισαι ηδη φτιαγμενος μπορει να επιδυνωσει τις παρενεργειες του φαρμακου ζαλάδες κλπ.) Οσο για το φαρμακο δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας αρκει να σε παρακολουθει ο γιατρος και να του αναφέρεις τυχον παρενεργεις-παντα υπο την παρακολουθηση του γιατρου! (δοσολογία πορεία συμπτωματων κλπ) .
    Λογικα σε 1 μηνα απο οταν τα ξεκινήσεις θα σε εχουν φτιακσει απο εκει και περα είναι στο χερι σου.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by neofermeni View Post
    Απ' το πρώτο ραντεβού φάρμακα?Γι'αυτό προτιμώ τους ψυχολόγους...
    χαχα αυτο σκεφτηκα και γω!@monaxikos88 νομιζω πως δεν ειναι καλη ενδειξη να σου δινει ψυχιατρος χαπια απο πρωτο ραντεβου,επειδη τα εχω περασει και ξερω(απο τα 14),δεν δειχνει να θελει να 'δουλεψει',πηγα σε 5 ψυχιατρους μεχρι να βρω εναν σωστο ανθρωπο,πηγαινα για μεγαλο χρονικο διαστημα,και εχανα τον χρονο μου,και με ειχαν κανει πειραματοζωο απο τα πολλα χαπια(εφτασαν να μου δινουν αντιψυχωτικα παρακαλω ενω εχω διαταραχη προσωπικοτητας!),παραλιγο να με..τρελανουν αυτοι,αρνιοντουσαν να με διαγνωσουν και βλεποντας τα αντιψυχωτικα φοβομουν οτι ειχα σχιζοφρενια,τωρα επισκεπτομαι εναν εξαιρετικο θεραπευτη,μου εγραψε εξετασεις κατευθειαν,μου εξηγησε τι κανω λαθος και συνεχιζω.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 17:04
  2. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  3. Κοινωνική Φοβία
    By TauKapa in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 122
    Last Post: 15-12-2009, 10:55
  4. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 08:23
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •