τραπεζες - απάτες!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    τραπεζες - απάτες!

    πλήρώθηκα σήμερα.
    πάω να τραβήξω λεφτα απο το ΑΤΜ κ γκλουπ ανακαλυπτω πως μου τράβηξε η τραπεζα 125 ευρώ.
    παθαίνω σοκαρα!
    επιστρεφω σπιτι κ παω να τηλ στα γραφεια τους για να μου δώσουν εξηγήσεις.
    ανακαλυπτω πως πανω στον πανικο μου, ξεχασα την καρτα στο μηχάνημα.
    άντε κανω κ μια ακυρωση κάρτας.
    στο μεταξυ έχω κανει χιλια δυο σεναρια.
    μπήκαν χάκερς στο συστημα της τραπεζας κλπ κλπ

    κ μαθαίνω πως.....

    ο εξ ειχε μια καρτα όταν τον γνωρισα κ έβαλε κ μενα στην καρτα.
    δλδ ειχα κ γω τη δικη μου, αλλα ο κυριος της καρτας της ήταν αυτός.
    επειδή δν την πληρωσε, εγώ σαν 2ο μέλος, έχω υπογραψει πως στην περιπτωση ανεξοφλητου
    υπολοιπου, υποχρεούμαι να πληρωσω το 30% της οφειλής.
    βζντουπ!

    η καρτα αυτη ειχε εκδοθει το 1992 κ άντε να χρησιμποιήθηκε για 5 χρονια.
    ειχα ξεχάσει την υπαρξη της.

    πως εχουν το δικαίωμα χωρις να ενημερωθώ να αφαιρεσουν χρήματα απο το λογαριασμο μισθοδοσίας μου?
    ρωτησα δικηγόρο κ μου ειπε κατηγορηματικα πως ειναι παρανομο.

    έχει τύχει σε καποιον απο σας?
    http://www.mazi.org.gr/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Άρκτε, όσον αφορά στις τράπεζες και στις κάρτες ένα έχω να πω.. ''ου μπλέξεις'' :/

    Τα ξέρω πάρα πολύ καλά, από πρώτο χέρι, καθώς μετά το θάνατο του πατέρα μου πριν ένα χρόνο υπήρξαν πολλά τέτοια προβλήματα
    και τα ανέλαβα όλα εγώ. Ακόμα τρέχω. Έχω όλα τα δίκια και τους νόμους με το μέρος μου και ακόμα να βγάλω άκρη.
    Μόλις πριν μια βδομάδα άρχισε να φαίνεται φως στο τούνελ και πήρα πάααρα πολύ θάρρος.
    Το θέμα είναι να μη μασήσεις όσο πόλεμο νεύρων κι αν σου κάνουν..

    Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν υπάρχει υπογραφή ως 2ο μέλος, δηλαδή μέλος-εγγυητής, το χρέος ανήκει και στο μέλος αυτό!
    Καλώς ή κακώς έτσι το θεωρούν οι τράπεζες!!!
    Ακόμα και σε περίπτωση θανάτου, ακόμα και σε περίπτωση αποποίησης κληρονομιάς, το χρέος ισχύει για το 2ο μέλος.
    Σε περίπτωση διάστασης ή διαζυγίου ανάμεσα σε ένα ζευγάρι, πάλι το ίδιο.

    Πριν το 1996, βέβαια, μπορούσε κάποιος να βγάλει κάρτα και να υπογράψει ο ίδιος πχ. για τη γυναίκα του, θέτοντάς την έτσι αυτόματα εγγυητή. Ακόμα λοιπόν και να μην υπάρχει η δική της επίσημη υπογραφή αλλά να την έβαλε ο σύζυγος, δηλαδή θέμα εντελώς άκυρο από νομικής άποψης, οι τράπεζες μπαίνουν στη διαδικασία να διεκδικήσουν το χρέος από το μέλος-εγγυητή!
    Παράνοια και παρανομία φυσικά μεγάλη, αλλά μπορείς να το ψάξεις και να ζητήσεις νομική βοήθεια και κάλυψη από ειδικούς.
    Όταν υπάρχει υπογραφή την οποία και έβαλε το ίδιο το 2ο μέλος η υπόθεση είναι πιο περίπλοκη και είναι απαραίτητη η νομική βοήθεια.

    Να επιμείνεις με όλα τα μέσα που μπορείς.
    Προτείνω πέρα από το δικό σου δικηγόρο να έρθεις σε επαφή με τον τραπεζικό διαμεσολαβητή:
    http://www.securitymanager.gr/it_sec...E2%E7%F4%DE%F2
    καθώς και με το σύλλογο αυτό:
    http://www.ekpizo.gr/

    Βοηθάνε αρκετά και δίνουν πολλές πολλές πληροφορίες.
    Όπως και να έχει, μην το αμελήσεις και ξεκίνησε τις διαδικασίες όσο πιο γρήγορα μπορείς.

  3. #3
    εγώ αυτό που έχω πάθει και κόντεψα να σκάσω, ήταν που έβαλα ένα βράδυ λεφτά στην κάρτα, (χρεωστική) 1200 ευρώ για να μη τα κουβαλάω και έκανα ενημέρωση την ίδια στιγμή και δεν μου έβγαλε τιποτα γιατί δεν είχαν καταμετρηθεί.
    Την άλλη μέρα με παίρνουν από την τράπεζα και μου λένε "δηλώσατε χτες 1200, αλλα ήταν 1100".
    Δεν έβγαλα άκρη ποτέ φυσικά.
    Είμαι σίγουρη πως ήταν 1200, ήταν στάνταρ αυτά που είχα μαζί μου. Από τότε δεν κάνω ποτέ κατάθεση στο μηχάνημα. Πάντα ταμείο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    παντως εχουν παθει προσφατα μια μεγαλη νιλα οι τραπεζες που ανοιγει δρομους για πολλους χαροκαμμενους με δανεια και υπερτοκισμους.
    βγηκε αποφαση διαστηριου για συνταξιουχο που ειχε φτασει το δανειο του στην τραπεζα πανω απο 200000 € οτι θα πληρωσει τελικα 50κατι και ολα τα αλλα παραγραφηκαν, με σκεπτικο οτι με τα εσοδα του δεν ειναι δυνατον να τα πληρωσει...
    δεν διαβασα τις λεπτομερειες, αλλα αν μη τι αλλο, θα σταματησουν να χωνουν καρτες και δανεια σε ανθρωπους που δεν θα μπορεσουν ποτε να τα ξεπληρωσουν με το σκεπτικο να τους παρουν τα σπιτια.. (οταν ξαναρχισουν να δινουν δανεια , γιατι τωρα δεν κινειται τπτ)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •