Σκοτάδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Σκοτάδι

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Σκοτάδι

    Δεν θέλω να σβήσω τα φώτα, εννοώ όλα τα φώτα, φοβάμαι ότι θα συμβεί κάτι και δεν ξέρω τι. Εσείς έχετε μείνει ποτέ εντελώς μόνοι στο σκοτάδι; Εδώ και αρκετούς μήνες έσβηνα όλα τα φώτα όταν έπεφτα για ύπνο, λολ, κάπως με άλλαξε αυτό, το συνήθησα, φαίνεται να με απορροφάει το σκοτάδι πλέον. Με χαλαρώνει βασικά νομίζω. Εσείς;
    Last edited by carrot; 14-07-2011 at 00:24.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ έχω σκοταδοφοβία! Από μικρή όταν βρισκόμουν μέσα σε απόλυτο σκοτάδι, έτρεχα μέχρι τον κοντινότερο διακόπτη...Νομίζω πως σχετίζεται με τον φόβο του θανάτου γιατί και στους τάφους μέσα, σκοτάδι έχει... Παρολ' αυτά και μένα με χαλαρώνει απίστευτα και δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν υπάρχει απόλυτο σκοτάδι. Ακούγομαι αντιφατική αλλά έτσι λειτουργώ! :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Lol, και γω θα έτρεχα στον κοντινότερο διακόπτη αν αυτός ήταν για ολική φωτεινότητα! :))) Θα άναβε τα φώτα για μία και καλή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Από την σκλαβιά που βιώνω δεν το συζητώ..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Νομίζω πως σχετίζεται με τον φόβο του θανάτου γιατί και στους τάφους μέσα, σκοτάδι έχει...
    μονο που αλλος ο φοβος του θανατου, κι αλλος του ταφου απλα. μεστο ταφο επισης εκτος απο σκοταδοφοβια συχνα μας πιανει και κλειστοφοβια, δε μπορεις να κουνηθεις να αναπνευσεις you know...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    ναι έχεις δίκιο. Υπάρχουν διάφορες φοβίες. Ο θάνατος σχετίζεται περισσότερο με την αδυναμία μας να αποδεχτούμε την ανυπαρξία. Κάτι που αναρωτιόμουν πάντα είναι γιατί φοβόμαστε τον θάνατο αφού είναι κάτι φυσιολογικό; Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο φυσιολογικό για το ανθρώπινο είδος; Ίσως μια μέρα να καταφέρουμε να τον εξαλείψουμε...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    μονο που αλλος ο φοβος του θανατου, κι αλλος του ταφου απλα. μεστο ταφο επισης εκτος απο σκοταδοφοβια συχνα μας πιανει και κλειστοφοβια, δε μπορεις να κουνηθεις να αναπνευσεις you know...
    Ναι άσε αυτό παθαίνω κάθε βράδυ όταν ξαπλώνω στο φέρετρό μου αλλά κάποια στιγμή θα το συνηθίσω που θα μου παει...λολ! Κατα τάλλα για να μπω στο θέμα είχα και εγώ κάποτε σκοταδοφοβία για χρόνια βέβαια μου έχει μεινει που και που. Όταν έμενα μονη στο σπίτι άναβα όοοοολα τα φώτα του σπιτιού αλλιώς δεν γινόταν και το ποιο κουφό? κλείδωνόμουν και στο δωματιο μου ταυτοχρονα..φοβόμουν ακόμα και τις σκιές που κάποτε έβλεπα :(

Similar Threads

  1. Σκοτάδι
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-06-2011, 03:47
  2. σκοταδι
    By kyklamino in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-07-2008, 04:44
  3. αίσθημα πανικού όταν υπάρχει σκοτάδι
    By cvlahop in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2007, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •