Πώς να εμπιστευτώ ξανά;;; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 76
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by aggelik View Post
    :D Γιατί το λες αυτό βρε Remedy? Εγώ τα έβρισκα αυτά πολύ ποιητικά και χαιρόμουν που είχα να κάνω με μια ευαίσθητη και ρομαντική ψυχή... :p
    Την επόμενη φορά που θα ακούσεις ξανά τέτοιες παπαριές από ενήλικο άντρα, φύγε τρέχοντας μήπως και γλιτώσεις!
    Ούτε για ποιητής δεν κάνει!

  2. #32
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    56
    Κορίτσια, μπορεί να είμαι χαζή, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η "ποιητική" εκφραση ήταν σημάδι ότι "έπρεπε να φύγω τρέχοντας" και ότι κάτι δεν πάει καλά.
    Πραγματικά, πίστευα πως τα λέει αυτά γιατί είναι πολύ ρομαντικός, ευαίσθητος και πως χρησιμοποιεί την υπερβολή για να μου δείξει πόσο πολύ του αρεσω. Επίσης χαιρόμουν γιατί έλεγα πως είναι ένας άντρας που όχι μόνο δε φοβάται να δείξει τα αισθήματα και συναισθήματά του, αλλά αντίθετα τα εκφράζει ακόμα πιο υπερβολικά από ότι είναι, κάτι που (κακώς από ότι αποδείχτηκε εκ των υστέρων) θεωρούσα πως είναι ένα θετικό χαρακτηριστικό.
    Μάλλον ζω στον κόσμο μου, ε; Ανοίξτε μου τα μάτια σας παρακαλώ...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    κοιτα...
    εγω δεν το συνδεω απαραιτητα με την ασυνεπεια του.
    βεβαια πολλοι λενε τετοιου ειδους ποιητικουρες (και οχι ποιητικες εκφρασεις) επειδη ψυχανεμιζονται οτι αρεσουν στις γυναικες, δηλαδη για να γαμησουν. κι αυτο, ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εμετικο...

    εγω αν ακουγα κατι τετοιο, θα ειχα παθει αναφυλαξια..

  4. #34
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κοιτα...
    εγω δεν το συνδεω απαραιτητα με την ασυνεπεια του.
    βεβαια πολλοι λενε τετοιου ειδους ποιητικουρες (και οχι ποιητικες εκφρασεις) επειδη ψυχανεμιζονται οτι αρεσουν στις γυναικες, δηλαδη για να γαμησουν. κι αυτο, ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εμετικο...

    εγω αν ακουγα κατι τετοιο, θα ειχα παθει αναφυλαξια..
    Για μια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό ότι το λέει μόνο για να με ρίξει το κρεβάτι.
    Όμως από τη στιγμή που αυτό άργησε να γίνει και δεν ήταν το σεξ το κύριο χαρακτηριστικό της σχέσης μας (οι φορές που βρεθήκαμε ήταν ελάχιστες) αλλά αυτός είχε σταθερά αυτόν τον τρόπο έκφρασης, με έπαιρνε καθημερινά 4 φορές τηλέφωνο κλπ κλπ από την πρώτη ως την τελευταία μέρα, θεώρησα πως δεν το κάνει γι' αυτο το λόγο, αλλά απλώς έτσι είναι το "στυλ" του.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by aggelik View Post
    Μάλλον ζω στον κόσμο μου, ε; Ανοίξτε μου τα μάτια σας παρακαλώ...
    Oι άνθρωποι είμαστε επιρεπείς σε αυτούς που λένε ψέματα. Και αν το σκεφτείς καλά, θα διαπιστώσεις και το λόγο. Θα εξηγήσω. Ας πάρουμε δύο παραδείγματα:
    1.. Συναντάς κάποιο άτομο (δεν μιλώ μόνο για ερωτική ή συντροφική σχέση γενικότερα μιλάω) -ας το ονομάσουμε Α- και σου πει για τα προβλήματά του, για τις αγωνίες του, για τους φόβους του, κλπ.
    2.. Συναντάς κάποιο άτομο -ας το ονομάσουμε Β- και σου λέει κολακευτικά λόγια, και από την άλλη σου λέει και σου δείχνει πόσο σπουδαίος είναι στη ζωή του και δεν σου αναφέρει προβλήματά του.
    Αν αναρωτηθείς θα διαπιστώσεις ότι θέλεις να προσεγγίσεις το άτομο Β περισσότερο από το άτομο Α. Από αυτό ξεκινούν όλα τα δεινά των ανθρώπων. Στην ουσία, προτιμάς το άτομο που φαίνεται να είναι πιο ευτυχισμένο στη ζωή του. Ίσως και να αντιπαθείς το άτομο Β αφού η ανάγκη σου για να βρεις το "σπουδαίο" άτομο είναι μεγάλη. Έτσι, κάποιοι αποφασίζουν να κρύβονται ή να λένε ψέματα για να καταφέρουν και αυτοί να έχουν κάποια πράγματα στη ζωή τους που αλλιώς δεν θα τα είχαν. Στην ουσία φτιάχνεις (φτιάχνουμε) τους ψεύτες και τους απατεώνες!

    Ξέρεις πόσες φορές έχω πει θα γίνω και λίγο ψεύτης. Ξέρεις πόσες φορές έχω πληρώσει το ότι δεν λέω ψέματα; Ξέρεις πόσα έχουν κερδίσει άτομα γύρω μου -σε αντίθεση με εμένα- που έλεγαν ψέματα;
    Έχω σκεφτεί το θέμα αυτό αρκετά. Αν το σκεφτείς θα συμφωνήσεις μαζί μου. Το άτομο που γίνεται ψεύτης και προσπαθεί να κρύψει τις αδυναμίες του, καταλήγει να κάνει αυτό τρόπο ζωής. Συνήθως το άτομο αυτό γίνεται πιο σκληρό, πιο αλλαζονικό, κλπ.
    Έχεις την εντύπωση ότι θα είχαμε τόσο αδιάφορους πολιτικούς αν ο κόσμος δεν έκανε αυτές τις επιλογές που προανέφερα; Διαπστώνω ότι ο κόσμος θέλει το ψέμα, την πλαστή εικόνα, κλπ. Μια τέτοια κοινωνία έχουμε φτιάξει, με την αδυναμία μας να μην μπορούμε να αποδεχθούμε τις αδυναμίες των άλλων...

    Θα σου πω και άλλο ένα παράδειγμα. Βλέπω μια θεογκόμενα στο δρόμο. Αν είμαι μαζί σου (πάντα δεν μιλώ μόνο για συντροφικές σχέσεις) σε γράφω και η προσοχή μου πάει εκεί (ως εδώ δεν υπάρχει κάτι κακό). Αν δεν καταλάβω την προκατάληψη που έχω γιατί είναι θεογκόμενα, τότε θα χαθεί και ο σεβασμός σε εσένα. Αφού έχω κάνει λάθος/κακό, έχεις την εντύπωση ότι δεν θα το πληρώσω στη συνέχεια;;
    Έχω βαρεθεί να βλέπω την προκατάληψη γύρω μου. Άπειροι άνθρωποι με έχουν γράψει γιατί θεωρούν άλλους σωστούς, π.χ. σε μια αντιπαράθεση. Βλέπω καθημερινά την προκατάληψη, εδώ μέσα στο forum, στην καθημερινή ζωή, στις σχέσεις μεταξύ συγγενών, στις επαγγελματικές σχέσεις, κλπ. Αν δεις καλά θα διαπιστώσεις αρκετή αδικία. Που κάνουμε όλοι μας. Ε! αν αδικούμε τους άλλους, κατάλαβα ότι θα το πληρώσουμε. Όχι γιατί υπάρχει θεία διακαιοσύνη, αλλά γιατί είναι αυτονόητο επακόλουθο των λαθών μας.

    Πολλά είπα, ε;
    (Μη θεωρήσεις με αυτά που λέω ότι εγώ είμαι σωστός. Κάθε άλλο, αλλιώς δεν θα υπέφερα στη ζωή μου).

  6. #36
    Θετικό το ότι ήσουν επιφυλακτική, δεν τον ερωτεύτηκες ούτε συνδέθηκες ψυχικά μαζί του. Η απογοήτευση σου είναι κυρίως προς το αντρικό φύλο και την έλλειψη εμπιστοσύνης στους άντρες παρά προς το συγκεκριμένο τύπο, για τον οποίο δε μιλας με κολακευτικά λόγια.

    Πάντως δε σε εγκατέλειψε επειδή δεν του δόθηκες και ήσουν επιφυλακτική. Σε εγκατέλειψε για λόγους δικούς του που δεν είχαν σχέση με σενα. Ο άνθρωπος δεν ήξερε τι του γινόταν, όπως σου πε ο συνάδελφος του. Ξανάπεσες σε ακατάλληλο για σενα άτομο. Την περιπέτεια δες την ως μέρος της πορείας να βρεις τον κατάλληλο, τουλάχιστον αυτή την φορά ήσουν πιο προσεκτική, δεν κολακεύτηκες από τον καθένα, απέκτησες περισσότερη εμπειρία στο να διακρίνεις τους άλλους κι αυτό θα σε βοηθήσει στην αναζήτηση.
    γιάννης

  7. #37
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Oι άνθρωποι είμαστε επιρεπείς σε αυτούς που λένε ψέματα. Και αν το σκεφτείς καλά, θα διαπιστώσεις και το λόγο. Θα εξηγήσω. Ας πάρουμε δύο παραδείγματα:
    1.. Συναντάς κάποιο άτομο (δεν μιλώ μόνο για ερωτική ή συντροφική σχέση γενικότερα μιλάω) -ας το ονομάσουμε Α- και σου πει για τα προβλήματά του, για τις αγωνίες του, για τους φόβους του, κλπ.
    2.. Συναντάς κάποιο άτομο -ας το ονομάσουμε Β- και σου λέει κολακευτικά λόγια, και από την άλλη σου λέει και σου δείχνει πόσο σπουδαίος είναι στη ζωή του και δεν σου αναφέρει προβλήματά του.
    Αν αναρωτηθείς θα διαπιστώσεις ότι θέλεις να προσεγγίσεις το άτομο Β περισσότερο από το άτομο Α. Από αυτό ξεκινούν όλα τα δεινά των ανθρώπων. Στην ουσία, προτιμάς το άτομο που φαίνεται να είναι πιο ευτυχισμένο στη ζωή του. Ίσως και να αντιπαθείς το άτομο Β αφού η ανάγκη σου για να βρεις το "σπουδαίο" άτομο είναι μεγάλη. Έτσι, κάποιοι αποφασίζουν να κρύβονται ή να λένε ψέματα για να καταφέρουν και αυτοί να έχουν κάποια πράγματα στη ζωή τους που αλλιώς δεν θα τα είχαν. Στην ουσία φτιάχνεις (φτιάχνουμε) τους ψεύτες και τους απατεώνες!

    Ξέρεις πόσες φορές έχω πει θα γίνω και λίγο ψεύτης. Ξέρεις πόσες φορές έχω πληρώσει το ότι δεν λέω ψέματα; Ξέρεις πόσα έχουν κερδίσει άτομα γύρω μου -σε αντίθεση με εμένα- που έλεγαν ψέματα;
    Έχω σκεφτεί το θέμα αυτό αρκετά. Αν το σκεφτείς θα συμφωνήσεις μαζί μου. Το άτομο που γίνεται ψεύτης και προσπαθεί να κρύψει τις αδυναμίες του, καταλήγει να κάνει αυτό τρόπο ζωής. Συνήθως το άτομο αυτό γίνεται πιο σκληρό, πιο αλλαζονικό, κλπ.
    Έχεις την εντύπωση ότι θα είχαμε τόσο αδιάφορους πολιτικούς αν ο κόσμος δεν έκανε αυτές τις επιλογές που προανέφερα; Διαπστώνω ότι ο κόσμος θέλει το ψέμα, την πλαστή εικόνα, κλπ. Μια τέτοια κοινωνία έχουμε φτιάξει, με την αδυναμία μας να μην μπορούμε να αποδεχθούμε τις αδυναμίες των άλλων...

    Θα σου πω και άλλο ένα παράδειγμα. Βλέπω μια θεογκόμενα στο δρόμο. Αν είμαι μαζί σου (πάντα δεν μιλώ μόνο για συντροφικές σχέσεις) σε γράφω και η προσοχή μου πάει εκεί (ως εδώ δεν υπάρχει κάτι κακό). Αν δεν καταλάβω την προκατάληψη που έχω γιατί είναι θεογκόμενα, τότε θα χαθεί και ο σεβασμός σε εσένα. Αφού έχω κάνει λάθος/κακό, έχεις την εντύπωση ότι δεν θα το πληρώσω στη συνέχεια;;
    Έχω βαρεθεί να βλέπω την προκατάληψη γύρω μου. Άπειροι άνθρωποι με έχουν γράψει γιατί θεωρούν άλλους σωστούς, π.χ. σε μια αντιπαράθεση. Βλέπω καθημερινά την προκατάληψη, εδώ μέσα στο forum, στην καθημερινή ζωή, στις σχέσεις μεταξύ συγγενών, στις επαγγελματικές σχέσεις, κλπ. Αν δεις καλά θα διαπιστώσεις αρκετή αδικία. Που κάνουμε όλοι μας. Ε! αν αδικούμε τους άλλους, κατάλαβα ότι θα το πληρώσουμε. Όχι γιατί υπάρχει θεία διακαιοσύνη, αλλά γιατί είναι αυτονόητο επακόλουθο των λαθών μας.

    Πολλά είπα, ε;
    (Μη θεωρήσεις με αυτά που λέω ότι εγώ είμαι σωστός. Κάθε άλλο, αλλιώς δεν θα υπέφερα στη ζωή μου).
    Πολύ καλό!! είναι αλήθειες, μαθηματα ζωής.
    γιάννης

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Oι άνθρωποι είμαστε επιρεπείς σε αυτούς που λένε ψέματα.

    Εχεις καμια επιστημονικη ερευνα να μας παραπεμψεις;

    Και αν το σκεφτείς καλά, θα διαπιστώσεις και το λόγο. Θα εξηγήσω.

    Α, δικες σου σκεψεις ειναι, καταλαβα.

    Ας πάρουμε δύο παραδείγματα:
    1.. Συναντάς κάποιο άτομο (δεν μιλώ μόνο για ερωτική ή συντροφική σχέση γενικότερα μιλάω) -ας το ονομάσουμε Α- και σου πει για τα προβλήματά του, για τις αγωνίες του, για τους φόβους του, κλπ.
    2.. Συναντάς κάποιο άτομο -ας το ονομάσουμε Β- και σου λέει κολακευτικά λόγια, και από την άλλη σου λέει και σου δείχνει πόσο σπουδαίος είναι στη ζωή του και δεν σου αναφέρει προβλήματά του.
    Αν αναρωτηθείς θα διαπιστώσεις ότι θέλεις να προσεγγίσεις το άτομο Β περισσότερο από το άτομο Α.

    εγω και πολυς αλλος κοσμος που ξερω (για να χρησιμοποιησω και εγω ακλονητα επιστημονικα επιχειρηματα οπως εσυ), θα διαλεγε το ατομο Α, και θα ετρεχε χιλιομετρα μακρια απο το ατομο Β, για λογους που για τον εαυτο μου τους αναγνωριζω, και δεν βγαζω οικουμενικες θεωριες. Αν εσυ γουσταρεις αυτους που το παιζουν σπουδαιοι, να το ψαξεις, και να μην το γενικευεις.


    Από αυτό ξεκινούν όλα τα δεινά των ανθρώπων.

    Απο αυτο το συγκερκιμενο;; Ολα;; Αρα για αυτο εγω δεν εχω κανενα! Ειναι πολυ ευκολο λοιπον, ασε τα ψωνια και τρεχα στους αδικημενους της ζωης.

    Στην ουσία, προτιμάς το άτομο που φαίνεται να είναι πιο ευτυχισμένο στη ζωή του.
    Ίσως και να αντιπαθείς το άτομο Β αφού η ανάγκη σου για να βρεις το "σπουδαίο" άτομο είναι μεγάλη.

    Σε αυτο το ποστ απο οτι εχω καταλαβει μιλαμε για σενα αποκλειστικα ετσι; η αγγελικη δεν ειπε πουθενα οτι της αρεσουν αυτοι που λενε οτι ειναι σπουδαιοι, και οτι αντιπαθει αυτους που εχουν προβληματα και γκρινιαζουν.

    Έτσι, κάποιοι αποφασίζουν να κρύβονται ή να λένε ψέματα για να καταφέρουν και αυτοί να έχουν κάποια πράγματα στη ζωή τους που αλλιώς δεν θα τα είχαν. Στην ουσία φτιάχνεις (φτιάχνουμε) τους ψεύτες και τους απατεώνες! Ξέρεις πόσες φορές έχω πει θα γίνω και λίγο ψεύτης.

    Και;; τα καταφερες;; ωραια ονειρα κανεις!!

    Ξέρεις πόσες φορές έχω πληρώσει το ότι δεν λέω ψέματα; Ξέρεις πόσα έχουν κερδίσει άτομα γύρω μου -σε αντίθεση με εμένα- που έλεγαν ψέματα;

    Τι λες μωρε; Ετσι θα μεγαλωσεις το παιδι σου μεθαυριο;; λεγε παιδι μου ψεματα, και σε μενα τον γονιο σου, για να κερδιζεις πραγματα; περα απο το οτι διαφωνω οτι οι ψευτες κερδιζουν, γιατι μια σοφη παροιμια λεει ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται, κι εγω ειμαι ανθρωπος που δε λεω ψεματα ουτε εκμεταλλευομαι, και ειμαι μια χαρα, ουτε αδικημενη νιωθω, ουτε βλεπω τους ψευτες γυρω μου και τους ζηλευω, ισα ισα τους λυπαμαι! Οποτε αυτο το λογυδριο που σε επιασε ξαφνικα κριση, δεν εχει καμια σχεση με το θεμα.

    Έχω σκεφτεί το θέμα αυτό αρκετά. Αν το σκεφτείς θα συμφωνήσεις μαζί μου. Το άτομο που γίνεται ψεύτης και προσπαθεί να κρύψει τις αδυναμίες του, καταλήγει να κάνει αυτό τρόπο ζωής. Συνήθως το άτομο αυτό γίνεται πιο σκληρό, πιο αλλαζονικό, κλπ.

    Ναι, και αν πρεπει να εχουμε ενα συναισθημα για αυτο το ατομο ειναι η ενσυναισθηση, γιατι ολα αυτα δημιουργηθηκανε απο τα βιωματα του, και οχι να το ζηλευουμε, οπως ενσυναισθησ θα προοσπαθησω να δειξω και για την περιπτωση σου, αλλα μη βγαινεις να κανεις κηρυγματα, γινετε ολοι ψευτες!

    Έχεις την εντύπωση ότι θα είχαμε τόσο αδιάφορους πολιτικούς αν ο κόσμος δεν έκανε αυτές τις επιλογές που προανέφερα; Διαπστώνω ότι ο κόσμος θέλει το ψέμα, την πλαστή εικόνα, κλπ. Μια τέτοια κοινωνία έχουμε φτιάξει, με την αδυναμία μας να μην μπορούμε να αποδεχθούμε τις αδυναμίες των άλλων...

    Κι εσυ που τα βλεπεις ολα αυτα αυτο που εχεις να προτεινεις ειναι και οσοι δεν ειμαστε ψευτες και κοιμισμενοι, να γινουμε; Ευγε!

    Θα σου πω και άλλο ένα παράδειγμα. Βλέπω μια θεογκόμενα στο δρόμο. Αν είμαι μαζί σου (πάντα δεν μιλώ μόνο για συντροφικές σχέσεις) σε γράφω και η προσοχή μου πάει εκεί (ως εδώ δεν υπάρχει κάτι κακό). Αν δεν καταλάβω την προκατάληψη που έχω γιατί είναι θεογκόμενα, τότε θα χαθεί και ο σεβασμός σε εσένα.

    Δεν βγαζεις νοημα.

    Αφού έχω κάνει λάθος/κακό, έχεις την εντύπωση ότι δεν θα το πληρώσω στη συνέχεια;;

    Παρομοιως.

    Έχω βαρεθεί να βλέπω την προκατάληψη γύρω μου. Άπειροι άνθρωποι με έχουν γράψει γιατί θεωρούν άλλους σωστούς, π.χ. σε μια αντιπαράθεση.

    Το οτι δεν συμφωνει καποιος μαζι σου, δεν σε γουσταρει κτλ ειναι προκαταληψη; Καποιο προβλημα εχεις με το νοημα των λεξεων. Εσυ τους γουσταρεις ολους; Κι αυτους που σε γραφουν;

    Βλέπω καθημερινά την προκατάληψη, εδώ μέσα στο forum, στην καθημερινή ζωή, στις σχέσεις μεταξύ συγγενών, στις επαγγελματικές σχέσεις, κλπ.

    Κι εγω βλεπω πολλη ελλειψη σεξ εδω μεσα, στην καθημερινη ζωη κλπ.

    Αν δεις καλά θα διαπιστώσεις αρκετή αδικία. Που κάνουμε όλοι μας. Ε! αν αδικούμε τους άλλους, κατάλαβα ότι θα το πληρώσουμε. Όχι γιατί υπάρχει θεία διακαιοσύνη, αλλά γιατί είναι αυτονόητο επακόλουθο των λαθών μας.

    Αφου τα βλεπεις ολα αυτα, παρα πολυ ωραια, εσυ να μην τους αδικεις τους αλλους! Και μπορεις να ξεκινησεις απο το να μην τους κρινεις!

    Πολλά είπα, ε;
    (Μη θεωρήσεις με αυτά που λέω ότι εγώ είμαι σωστός. Κάθε άλλο, αλλιώς δεν θα υπέφερα στη ζωή μου).
    και στο τελος μας λες οτι αυτα που ειπες ειναι λαθος. Πραγματικα, φωτιστηκα.

    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πολύ καλό!! είναι αλήθειες, μαθηματα ζωής.
    τι αλλο θα ακουγαμε απο σενα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Το οτι δεν συμφωνει καποιος μαζι σου, δεν σε γουσταρει κτλ ειναι προκαταληψη; Καποιο προβλημα εχεις με το νοημα των λεξεων. Εσυ τους γουσταρεις ολους; Κι αυτους που σε γραφουν;
    Kατ' αρχή, μιλάς χωρίς σεβασμό και με θυμό. Είναι δύσκολο να μιλήσει κανείς με κάποιον που θυμώνει εύκολα, γιατί δεν ακούει.

    Προσθήκη:
    > Κι εσυ που τα βλεπεις ολα αυτα αυτο που εχεις να προτεινεις ειναι και οσοι δεν ειμαστε ψευτες και κοιμισμενοι, να γινουμε; Ευγε!

    Δεν λέω πουθενά κάτι τέτοιο. Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος και ίσως γι' αυτό είσαι θυμωμένη...
    Last edited by John11; 18-07-2011 at 14:52.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    εγω και πολυς αλλος κοσμος που ξερω (για να χρησιμοποιησω και εγω ακλονητα επιστημονικα επιχειρηματα οπως εσυ), θα διαλεγε το ατομο Α, και θα ετρεχε χιλιομετρα μακρια απο το ατομο Β, για λογους που για τον εαυτο μου τους αναγνωριζω, και δεν βγαζω οικουμενικες θεωριες. Αν εσυ γουσταρεις αυτους που το παιζουν σπουδαιοι, να το ψαξεις, και να μην το γενικευεις.
    Ναι άλλα τότε πως εξηγείς ότι τα άτομα που γκρινιάζουν συνέχεια, βγάζουν αρνητισμό καθώς και μιλάνε όλο για τον πόνο τους , συνήθως καταλήγουν μόνα τους με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο? Ένα άτομο που σου λέει τις φοβίες του όλη μέρα, τι σου προσφέρει? Αυτουνού οκ του προσφέρει ότι έχει κάποιον να ακούει το μακρύ και το κοντό του, εσένα όμως πως σε ωφελεί αυτό?

    Τι λες μωρε; Ετσι θα μεγαλωσεις το παιδι σου μεθαυριο;; λεγε παιδι μου ψεματα, και σε μενα τον γονιο σου, για να κερδιζεις πραγματα; περα απο το οτι διαφωνω οτι οι ψευτες κερδιζουν, γιατι μια σοφη παροιμια λεει ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται, κι εγω ειμαι ανθρωπος που δε λεω ψεματα ουτε εκμεταλλευομαι, και ειμαι μια χαρα, ουτε αδικημενη νιωθω, ουτε βλεπω τους ψευτες γυρω μου και τους ζηλευω, ισα ισα τους λυπαμαι! Οποτε αυτο το λογυδριο που σε επιασε ξαφνικα κριση, δεν εχει καμια σχεση με το θεμα.
    Ο τζονις είπε "Ξέρεις πόσες φορές έχω πληρώσει το ότι δεν λέω ψέματα; Ξέρεις πόσα έχουν κερδίσει άτομα γύρω μου -σε αντίθεση με εμένα- που έλεγαν ψέματα;" ,

    Άμα το καλοσκεφτείς δεν είναι τόσο παράλογο.

    Δεν σου αρέσει το ψέμα? Ξανασκέψου το! Όταν ήσουνα μικρή σου είπανε ψέματα για τον Άγιο Βασίλη, για το από που προέρχονται τα μωρά , για φαντασιόπληκτες ιστορίες με κοριτσάκια με κόκκινα σκουφιά που θέλει να τα φάει ένας.. λύκος που μιλάει(!) , ακόμα και τα μυθιστορήματα που διαβάζεις είναι ωκεανός από ψέματα σε μορφή γραπτού λόγου για να μην μιλήσω για τις ταινείες και σειρές στην τηλεόραση. Και άμα θες να το πάμε και σε άλλο επίπεδο , άμα το ψέμα είναι η απουσία του αληθινού, τότε είμαστε όλοι πινόκιο μιας και φανταζόμαστε/σκεφτόμαστε όλη μα όλη την ώρα , οπότε το ψέμα κολυμπάει στον εγγέφαλο μας διαρκώς.


    Το ψέμα υπάρχει παντού γύρω μας , πότε σε μεγάλες ποσότητες πότε σε μικρές . Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο οι άνθρωποι θυμώνουν με αυτό και λένε "εγώ δεν λέω ποτέ ψέματα!". Αυτή η φράση από μόνη της είναι.. ψέμα.

    Υπάρχουν τα αθώα ψέματα που ωφελούν και προστατεύουν (όπως τα παραμύθια που διδάσκουν έτσι!) , υπάρχουν όμως και τα ψέματα που βλάπτουν. Ίσως θα ήταν πιο ωφέλιμο να προτιμούσαμε την πρώτη κατηγορία απλά.


    Όσο για τα άτομα που κερδίζουν επειδή λένε ψέματα (είτε αθώα είτε βλαβερά) , πάλι που είναι το περίεργο? Οκ μπορεί να μην συμφωνείς με αυτή την τακτική, μαζί σου, ούτε και εμένα μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν συμβαίνει. Όλοι αυτοί που κυβερνάνε τους ανθρώπους τα τελευταία 3000 χρόνια , είναι το ψέμα προσωποποιημένο. Οκ , κακό αυτό να κοροιδεύουν κόσμο, αλλά την ζωή τους , τα παλάτια τους, την δύναμη τους μια φορά την είχανε.

  11. #41
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Oι άνθρωποι είμαστε επιρεπείς σε αυτούς που λένε ψέματα. Και αν το σκεφτείς καλά, θα διαπιστώσεις και το λόγο. Θα εξηγήσω. Ας πάρουμε δύο παραδείγματα:
    1.. Συναντάς κάποιο άτομο (δεν μιλώ μόνο για ερωτική ή συντροφική σχέση γενικότερα μιλάω) -ας το ονομάσουμε Α- και σου πει για τα προβλήματά του, για τις αγωνίες του, για τους φόβους του, κλπ.
    2.. Συναντάς κάποιο άτομο -ας το ονομάσουμε Β- και σου λέει κολακευτικά λόγια, και από την άλλη σου λέει και σου δείχνει πόσο σπουδαίος είναι στη ζωή του και δεν σου αναφέρει προβλήματά του.
    Αν αναρωτηθείς θα διαπιστώσεις ότι θέλεις να προσεγγίσεις το άτομο Β περισσότερο από το άτομο Α. Από αυτό ξεκινούν όλα τα δεινά των ανθρώπων. Στην ουσία, προτιμάς το άτομο που φαίνεται να είναι πιο ευτυχισμένο στη ζωή του. Ίσως και να αντιπαθείς το άτομο Β αφού η ανάγκη σου για να βρεις το "σπουδαίο" άτομο είναι μεγάλη. Έτσι, κάποιοι αποφασίζουν να κρύβονται ή να λένε ψέματα για να καταφέρουν και αυτοί να έχουν κάποια πράγματα στη ζωή τους που αλλιώς δεν θα τα είχαν. Στην ουσία φτιάχνεις (φτιάχνουμε) τους ψεύτες και τους απατεώνες!

    Ξέρεις πόσες φορές έχω πει θα γίνω και λίγο ψεύτης. Ξέρεις πόσες φορές έχω πληρώσει το ότι δεν λέω ψέματα; Ξέρεις πόσα έχουν κερδίσει άτομα γύρω μου -σε αντίθεση με εμένα- που έλεγαν ψέματα;
    Έχω σκεφτεί το θέμα αυτό αρκετά. Αν το σκεφτείς θα συμφωνήσεις μαζί μου. Το άτομο που γίνεται ψεύτης και προσπαθεί να κρύψει τις αδυναμίες του, καταλήγει να κάνει αυτό τρόπο ζωής. Συνήθως το άτομο αυτό γίνεται πιο σκληρό, πιο αλλαζονικό, κλπ.
    Έχεις την εντύπωση ότι θα είχαμε τόσο αδιάφορους πολιτικούς αν ο κόσμος δεν έκανε αυτές τις επιλογές που προανέφερα; Διαπστώνω ότι ο κόσμος θέλει το ψέμα, την πλαστή εικόνα, κλπ. Μια τέτοια κοινωνία έχουμε φτιάξει, με την αδυναμία μας να μην μπορούμε να αποδεχθούμε τις αδυναμίες των άλλων...

    Θα σου πω και άλλο ένα παράδειγμα. Βλέπω μια θεογκόμενα στο δρόμο. Αν είμαι μαζί σου (πάντα δεν μιλώ μόνο για συντροφικές σχέσεις) σε γράφω και η προσοχή μου πάει εκεί (ως εδώ δεν υπάρχει κάτι κακό). Αν δεν καταλάβω την προκατάληψη που έχω γιατί είναι θεογκόμενα, τότε θα χαθεί και ο σεβασμός σε εσένα. Αφού έχω κάνει λάθος/κακό, έχεις την εντύπωση ότι δεν θα το πληρώσω στη συνέχεια;;
    Έχω βαρεθεί να βλέπω την προκατάληψη γύρω μου. Άπειροι άνθρωποι με έχουν γράψει γιατί θεωρούν άλλους σωστούς, π.χ. σε μια αντιπαράθεση. Βλέπω καθημερινά την προκατάληψη, εδώ μέσα στο forum, στην καθημερινή ζωή, στις σχέσεις μεταξύ συγγενών, στις επαγγελματικές σχέσεις, κλπ. Αν δεις καλά θα διαπιστώσεις αρκετή αδικία. Που κάνουμε όλοι μας. Ε! αν αδικούμε τους άλλους, κατάλαβα ότι θα το πληρώσουμε. Όχι γιατί υπάρχει θεία διακαιοσύνη, αλλά γιατί είναι αυτονόητο επακόλουθο των λαθών μας.

    Πολλά είπα, ε;
    (Μη θεωρήσεις με αυτά που λέω ότι εγώ είμαι σωστός. Κάθε άλλο, αλλιώς δεν θα υπέφερα στη ζωή μου).
    john ...σόρι αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.
    Εγώ αν δω άτομο που το παίζει άνετο και ευτυχισμένο, έχει ενα ηλίθιο χαμόγελο πως όλα είναι τέλεια, (ειδικά αυτές τις εποχές), δεν ασχολούμαι παραπέρα μαζί του. Οι άνθρωποι που υποκρίνονται ότι είναι καλά και το βγάζουν με το ζόρι προς τα έξω, φαίνονται από χίλια μέτρα μακριά. Είπε η αγγελική σε κάποια στιγμή πως ο πρώην της έλεγε ψέμματα ακόμη και για το ΤΕΙ γιατί ένιωσε λιγότερος.\
    Προτιμώ έναν αγράμματο με πάγκο στη λαική (έχω τέτοιο φίλο), παρά έναν τύπο που ντρέπεται για το πτυχίο του.
    Θα προτιμήσω χίλιες φορές να ασχοληθώ με ένα άτομο που περνάει δύσκολα και να κάνω ότι μπορώ για να το βοηθήσω, παρά για τον τύπο που περιγράφεις.
    Μάλλον πρέπει να αλλάξεις παρέες.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Θα έπρεπε να ντρέπεσαι που τόλμησες και ερωτεύτηκες έναν ντενεκέ (ξεγάνωτο) .. δεν το έχει πάθει ποτέ καμμια μας.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Kατ' αρχή, μιλάς χωρίς σεβασμό και με θυμό. Είναι δύσκολο να μιλήσει κανείς με κάποιον που θυμώνει εύκολα, γιατί δεν ακούει.

    Προσθήκη:
    > Κι εσυ που τα βλεπεις ολα αυτα αυτο που εχεις να προτεινεις ειναι και οσοι δεν ειμαστε ψευτες και κοιμισμενοι, να γινουμε; Ευγε!

    Δεν λέω πουθενά κάτι τέτοιο. Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος και ίσως γι' αυτό είσαι θυμωμένη...
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Ξέρεις πόσες φορές έχω πει θα γίνω και λίγο ψεύτης.
    βασικα ενα ατομο με απολυτες αποψεις του στυλ ολοι οι ψευτες χαιρονται και οι αληθινοι υποφερουν, ειναι δυσκολο να μιλησει με τον οποιοδηποτε.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Ναι άλλα τότε πως εξηγείς ότι τα άτομα που γκρινιάζουν συνέχεια, βγάζουν αρνητισμό καθώς και μιλάνε όλο για τον πόνο τους , συνήθως καταλήγουν μόνα τους με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο? Ένα άτομο που σου λέει τις φοβίες του όλη μέρα, τι σου προσφέρει? Αυτουνού οκ του προσφέρει ότι έχει κάποιον να ακούει το μακρύ και το κοντό του, εσένα όμως πως σε ωφελεί αυτό?

    ρε συ ξεκολληστε πια, ολοι οι ετσι ειναι ετσι ολοι οι αλλιως ειναι αλλιως! Εγω ξερω ενα καρο ατομα που ειναι μες στη μιζεραι ακαι εχουν και δυο και τρεις και δεκατρεις που τρεχουν και τους συμπαραστεκονται, και ειναι κολλημενοι κτλ. Ειναι το γνωστο συνδρομο της μητερα Τερεζας! Δεν το εχεις ξαναακουσει; Και τη γυναικα που τη βαραει ο αντρας της απο το πρωι ως το βραδυ δεν την ωφελει σε τιποτα αυτο, αλλα υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες τετοιες γυναικες!! Ανοιξτε λιγο τα ματια σας!!


    Ο τζονις είπε "Ξέρεις πόσες φορές έχω πληρώσει το ότι δεν λέω ψέματα; Ξέρεις πόσα έχουν κερδίσει άτομα γύρω μου -σε αντίθεση με εμένα- που έλεγαν ψέματα;" ,

    Άμα το καλοσκεφτείς δεν είναι τόσο παράλογο.

    ΣΚοτιστηκα αγαπητε μου μπολτ τι κανουν οι ψευτες, δεν θα τους ζηλεψω! ΣΟυ ειπα ο κλεφτης και ο ψευτης τον πρωτο χρονο χαιρονται, και αν χαιρονται παρα πανω, εγω κοιταω τη δουλεια μου, να ειμαι εγω καλα, και οχι πως και γιατι ειναι καλα οι αλλοΙ!

    Δεν σου αρέσει το ψέμα? Ξανασκέψου το! Όταν ήσουνα μικρή σου είπανε ψέματα για τον Άγιο Βασίλη, για το από που προέρχονται τα μωρά , για φαντασιόπληκτες ιστορίες με κοριτσάκια με κόκκινα σκουφιά που θέλει να τα φάει ένας.. λύκος που μιλάει(!) , ακόμα και τα μυθιστορήματα που διαβάζεις είναι ωκεανός από ψέματα σε μορφή γραπτού λόγου για να μην μιλήσω για τις ταινείες και σειρές στην τηλεόραση. Και άμα θες να το πάμε και σε άλλο επίπεδο , άμα το ψέμα είναι η απουσία του αληθινού, τότε είμαστε όλοι πινόκιο μιας και φανταζόμαστε/σκεφτόμαστε όλη μα όλη την ώρα , οπότε το ψέμα κολυμπάει στον εγγέφαλο μας διαρκώς.

    Και παλι δεν ειναι ΟΛΟΙ ετσι οπως περιγραφεις μεσα σε τρεις σειρες, θα επρεπε τοτε να παρεις το νομπελ ψυχολογιας. Αμα εγω γουσταρω να διαβαζω βιβλια, δεν θα τα βαλω στο τελος του βιβλιου με τον συγγραφεα οτι με κοροιδεψε!! Και το οτι μου λεγανε ιστοριες για τον ΑΓιο βασιλη, που εμενα προσωπικα δε μου λεγανε, σημαινει οτι ειμαι ψευτρα; Που κολλαει το μου αρεσει να μου λενε ψεματα, με το λεω ψεματα, με το απολαμαβανω τα ψεματα σε καλλιτεχνικη μορφη, και με το ζηλευω αυτους που εχουν καταφερει κατι με τα ψεματα. Τα εκανες ολα αχταρμα!

    Το ψέμα υπάρχει παντού γύρω μας , πότε σε μεγάλες ποσότητες πότε σε μικρές . Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο οι άνθρωποι θυμώνουν με αυτό και λένε "εγώ δεν λέω ποτέ ψέματα!". Αυτή η φράση από μόνη της είναι.. ψέμα.

    Ναι και συνεχιζεις να τα κανεις αχταρμα, ο τζονυ μιλησε για ανθρωπους που καταφερνουν πραγματα με ψεματα, φανταζομαι να βρισκουν δουλειες, να βρισκουν γκομενους, κτλ κτλ. Αν θες να βαλουμε ολα τα ψεματα μεσα, καποια εχουν τη χρησιμμοτητα τους. Δηλαδη μπουκαρε ο γερμανος στο σπιτι και ρωταγε εχετε κανεναν εβραιο εδω; Και λεγανε οχι δεν ειδαμε ποτε κανεναν, και τον ειχανε κρυμμενο στο παταρι.. Ποια ειναι η αποψη σου; Ουαι κι αλιμονο στους παλιοψευτες;; Για αυτο σου λεω μην τα κανεις αχταρμα, ο Τζονυ μιλησε για συγκεκριμενα ψεματα που τον εκνευριζουν γιατι βλεπει οτι με αυτα οι ανθρωποι κερδιζουν πραγματα που ατυος δεν καταφερνει. Για μενα αυτο απο μονο του ειναι λαθος, δεν πρεπει να σκαμε για το τι κακο κανουν οι αλλοι, πρεπει να κοιταμε τι καλο να κανουμε εμεις, γιατι αλλιως καταληγουμε να παραιτουμαστε και να γκρινιαζουμε (καλη ωρα)!

    Υπάρχουν τα αθώα ψέματα που ωφελούν και προστατεύουν (όπως τα παραμύθια που διδάσκουν έτσι!) , υπάρχουν όμως και τα ψέματα που βλάπτουν. Ίσως θα ήταν πιο ωφέλιμο να προτιμούσαμε την πρώτη κατηγορία απλά.


    Όσο για τα άτομα που κερδίζουν επειδή λένε ψέματα (είτε αθώα είτε βλαβερά) , πάλι που είναι το περίεργο? Οκ μπορεί να μην συμφωνείς με αυτή την τακτική, μαζί σου, ούτε και εμένα μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν συμβαίνει. Όλοι αυτοί που κυβερνάνε τους ανθρώπους τα τελευταία 3000 χρόνια , είναι το ψέμα προσωποποιημένο. Οκ , κακό αυτό να κοροιδεύουν κόσμο, αλλά την ζωή τους , τα παλάτια τους, την δύναμη τους μια φορά την είχανε.
    Δε νομιζω οτι κοροιδευει κανεις κανεναν στην πολιτικη, αυτοι που ψηφιζανε πασοκ και νδ δεν τους ψηφιζανε για να κανουν την ελλαδα καλυτερη, αλλα για να βολευτουνε στο δημοσιο, επειδη ειχανε καναν γνωστο βουλευτη, η απο απλο φανατισμο, για τον ιδιο λογο που ειναι καποιος πχ. ΑΕΚ, ειναι και ΠΑΣΟΚ. Ειτε επειδη ηταν ο μπαμπας του, καποιος που θαυμαζε, του αρεσε το χρωμα, και παει λεγοντας.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Aggelik σίγουρα καταλαβαίνω πως νιώθεις, καθώς και όλα αυτά που θέλεις να κάνεις, αλλά πίστεψέ με επειδή και εγώ έχω περάσει από παρόμοιες καταστάσεις θα σου πω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον γράψεις. Ξέρω ότι σε τρώει το γιατί και θέλεις να μάθεις, ξέρω ότι εκεί που πας να θυμώσεις την ίδια στιγμή αναρωτιέσαι πού να είναι τώρα όπως ανέφερες κι εσύ, αλλά σκέψου ότι έτσι δίνεις αξία σε ένα υποκείμενο που ούτε καν αξίζει να ασχολείσαι μαζί του. Αυτή είναι συμπεριφορά καθαρά ανώριμου και ηλίθιου ανθρώπου, που νομίζει ότι όλα περιστρέφονται γύρω από αυτόν και όλες οι γυναίκες θα τρέχουν πίσω του επειδή τους έχει πει όλες αυτές τις μπούρδες για να τις ρίξει. (Το μπούρδες μην το παρεξηγήσεις, δεν εννοώ ότι δεν αξίζεις να ακούς κολακευτικά σχόλια από κάποιον. Εννοώ ότι όλοι αυτοί που υπερβάλουν με δήθεν ωραία λόγια έχουν κάποιον άλλο σκοπό. Το παίζουν και καλά ότι τρέχουν από πίσω σου, εσύ νιώθεις και άσχημα που είσαι συγκρατημένη και μόλις πεις άντε ας αφεθώ κι εγώ λίγο, ως δια μαγείας αλλάζουν και αποκτούν το στυλάκι που περιγράφεις.) Μην του κάνεις τι χάρη λοιπόν να τρέχεις από πίσω του. Ίσως όλα αυτά τώρα να σου φαίνονται αδύνατα λόγω της φάσης στην οποία βρίσκεσαι, αφού είσαι πολύ πιο ευάλωτη και θέλεις από κάπου να πιαστείς, αλλά μόλις περάσει λίγος καιρός και δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα θα πεις είναι δυνατόν να έκανα εγώ αυτά τα πράγματα??? Μιλάει η πείρα!!! :P

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. [B]ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ??[/B]
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2011, 14:51
  2. Ξανα
    By Thessalo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 120
    Last Post: 15-01-2010, 17:50
  3. φοβιες ξανα !
    By .lola. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 03-07-2009, 11:24
  4. ξανά?????????
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-03-2009, 18:07
  5. ανακαλυπτοντας ξανα τη ζωη σας....
    By sandy25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 09-07-2008, 12:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •