ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ ΦΟΒΟΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Σε καταλαβαινω πολυ στο πως νιωθεις. Ειναι σιγουρα ψυχολογικο το ολο θεμα και το ξερεις πια καλα. Σε ειδικο εχεις παει να του πεις ολα αυτα? Αν ναι τι διαγνωση εκανε? (δεν ειναι αναγκη να σου ειπε εχεις το ταδε η το αλλο ξερω γω, απλα να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια η αν το κρινει συνδιασμο ψυχοθεραπειας με φαρμακευτικη αγωγη.) Αν και δεν εχω εμπειρια απο ψυχοθεραπειες, τωρα ξεκινησα να πηγαινω σε εναν ειδικο, απο οτι λενε πολλοι τους εχει βοηθησει υπερ αρκετα... Τωρα και εγω δεν ξερω. Αυτα που νιωθεις σε αγχωνουν παραλληλα η απλα πια τα νιωθεις.. Τα εχω νιωσει και εγω και ηταν στη περιοδο με το περισσοτερο αγχος και στρες... Θυμασαι πως ξεκινησε? Ξαφνικα? Γιατι εμενα και παλιοτερα και τωρα υπηρξε καποια αφορμη που τα πυροδοτησε.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    εμενα ξεκινησε απτο σχολικο αγχος οταν πηγα γυμνασιο και εκτοτε παρεμεινε...σε νευρολογο πηγα πριν δυο χρονια και ειπε αγχος συσωρευμενο...πηρα μονο χαπια ,ψυχοθεραπεια δεν εχω κανει...αχ σπυρο μου...ολοι μου λενε(τι προβλημα εχεις εσυ εισαι κουκλαρα με μια σχεση που θα ζηλευαν ολοι,και συντομα αρρβωνιαζεσαι κ.τ.λ)ομως κανεις δε ξερει ποσο χαλια ειναι η καθημερινοτητα μου...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Σε καταλαβαινω γιατι και εμενα οι δικοι μου μου λενε τα ιδια και γενικα αν το μαθει κανεις απο τους γυρω παλι το ιδιο τι σου λειπει κτλ κτλ.. Δε μπορουν να καταλαβουν πως νιωθουμε αν δε το νιωσουν. Γιατι δε δοκιμαζεις ψυχοθεραπεια? Εκτος απο το αγχος εχεις καποιες αλλες φοβιες η σκεψεις που σε ενοχλουν?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    λεω να δοκιμασω και ψυχοθεραπεια...νομιζω οτι οταν το κανω κι αυτο και δε γινει τιποτα πανε οι ελπιδες να γινω καλα...φοβαμαι γενικα τις αρρωστιες και τα ατυχηματα...με το αυτοκινητο...αχ σπυρο μου κι εμενα τα ιδια λενε ολοι...γιατι αγχωνομαι..πως ...τι...και η αληθεια ειναι οτι και ολα να μου τα ελυναν αυριο παλι κατι θα με βασανιζε...απορω γιατι καποιοι αλλοι παροτι ειναι μεσα στο αγχος δεν εφανιζουν συμπτωματα...κι εγω εχω χιλια δυο καθε μερα καθε μερα...αυτο οτι κουνιεμαι μεσα μου αραγε το νιωθει κανεις αλλος???

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Το ενιωθα εγω στις αρχες του μεγαλου στρες που τραβηξα και το ακομα πιο ενοχλητικο ηταν η αισθηση οτι ολα γυρω μου ειναι ψευτικα. Πολυ ενοχλητικο και μετα διαβασα οτι κατι τετοια οφειλονται στο πολυ αγχος. Να εισαι σιγουρη οτι σε ολο το κοσμο υπαρχουν εκκατομυρια που εχουν παρομοια με σενα με μενα και με αλλους γενικα... Για μενα το πιο ενοχλητικο αυτο το καιρο ειναι η αισθηση απαισιοδοξιας που εχω και ο φοβος-εμμονη γυρω απο το θανατο, η σκεψη οτι ναι δεν ειμαι ατρωτος και καποτε θα πεθανω με κανει και νιωθω περιεργα πολυ μεσα μου..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    σπυρο μου νομιζω οτι εσυ τωρα που ειναι αρχη στο προβλημα σου αν διωξεις αυτες τις σκεψεις...(πραγμα δυσκολο για μας)δεν θα εμφανισεις σωματικα..)αν θες στειλε μου με u2u KAPOIA PRAGMATA GIA SENA.οσο χρ.εισαι?τι σπουδαζεις?και αλλα.φιλακια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Εχω εμφανισει σωματικα απλα ισως δεν ειναι τοσο δυνατα η και ισως απλα καποιες φορες δε τα συνδεα με τη ψυχολογια. Πχ. σημερα το πρωι, ενιωθα χωρις λογο ενα αγχος μεσα μου και ειδα οτι ενιωθα και ταυτοχρονα τη θωλουρα που σου λεω μια ζαλαδα ελαφρια.. Το στομαχι ενταξει κλασσικοτατο πια.. Ετοιμο το u2u, ΠΕΡΙΜΕΝω απαντηση

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Οταν σκεφτεσται μερη στα οποια εχετε νιωσει καποια εντονη κριση πανικου η ακομα χειροτερα αισθηματα φοβου,απογνωσης πως νιωθετε? Εμενα οταν σκεφτω καποιο τετοιο μερος νιωθω μια ανησυχια μεσα μου και σκεφτομαι οτι αν παω παλι εκει θα με πιασει κατι παρομοιο. Ομως σε τουλαχιστον 3-4 απο αυτα τα μερη εχω ξαναπαει και τελικα ειναι διαφορετικα απο οτι στη σκεψη. Τουλαχιστον σε αυτα. Βεβαια ενιωθα μεσα μου κατι τις ετσι ελαφρια ανησυχια απο το χωρο, αλλα οχι οπως και πριν η οπως το σκεφτομουν. Και οσες πιο πολλες φορες ξαναπας και εισαι καλα θα φυγει τελειως λογικα..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by SpyrosGR21
    Οταν σκεφτεσται μερη στα οποια εχετε νιωσει καποια εντονη κριση πανικου η ακομα χειροτερα αισθηματα φοβου,απογνωσης πως νιωθετε? Εμενα οταν σκεφτω καποιο τετοιο μερος νιωθω μια ανησυχια μεσα μου και σκεφτομαι οτι αν παω παλι εκει θα με πιασει κατι παρομοιο. Ομως σε τουλαχιστον 3-4 απο αυτα τα μερη εχω ξαναπαει και τελικα ειναι διαφορετικα απο οτι στη σκεψη. Τουλαχιστον σε αυτα. Βεβαια ενιωθα μεσα μου κατι τις ετσι ελαφρια ανησυχια απο το χωρο, αλλα οχι οπως και πριν η οπως το σκεφτομουν. Και οσες πιο πολλες φορες ξαναπας και εισαι καλα θα φυγει τελειως λογικα..
    Σπύρο τώρα μπορεί να νομίζεις ότι το γράφω επίτηδες επειδή το ανέφερες. Λοιπόν είμαι με το αυτοκίνητο στα φανάρια και πως κοιτάω δεξιά καμιά 30 μέτρα ήταν ένα πάρκιγκ εκεί στην άκρη του δρόμου. Σε εκείνο το πάρκιγκ πριν 2 χρόνια 2 φορές είχα σταματήσει με το αυτοκίνητο, με κρίση πανικού δυνατή. Καθόμουν μέχρι να ανάψει πράσινο το φανάρι και κοιτούσα το μέρος και οι αναμνήσεις αυτές κάπως όχι ότι με άγχωσαν απεναντίας μου θύμισαν πως ήμουν τότε και πως σήμερα. Κάπου έτσι μου ήρθε να δακρύσω για ότι τράβηξα, καθώς τότε η συχνότητα και η ένταση των κρίσεων ήταν μεγάλη. Δεν το εννοώ με την έννοια της λύπησης του εαυτού μου. Αλλά με την έννοια «που έμπλεξα ρε γαμώτο, τι τράβηξα και τι τραβάω ώρες ώρες». Παλιά που ήμουν πιο ευαίσθητος στο άγχος, σε πολλά μέρη που με είχε πιάσει πανικός, ένιωθα μια ταχυπαλμία, ένα ανακάτεμα στο στομάχι (αχ αυτό το στομάχι!!). Τώρα τα μέρη είναι λιγότερα. Όμως υπάρχουν ακόμα και σήμερα αυτά τα λίγα μέρη που οοοοσες φορές και αν πέρασα από αυτά, αυτό το άγχος (σε μικρότερη έκταση) δε λέει να σταματήσει. Τι να κάνουμε; Εντάξει το παλεύω. Υπάρχει άλλη λύση;
    Φιλικά
    Αλέξης

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    A ρε Αλεξη εχεις δικιο, εγω το μερος που εφαγα μια απο τις μεγαλυτερες φρικες ηταν στην Τηνο οταν ηταν και σε εξαρση τα αισθηματα καταθλιψης μου και οταν το σκεφτομαι το μερος νιωθω πολυ ανησυχα μεσα μου. Αλλα πιστευω αν ξαναπαω θα νιωθω λιγο περιεργα οχι μοως οπως τοτε.. Τα υπολοιπα μερη, επειδη στα περισσοτερα εχω ξαναπαει αρκετες φορες ακομα οπως λες και εσυ μου αφηνουν ενα αισθημα κομπου στο στομαχι..

  11. #26
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Ζωή γειά σου.
    Διάβασα αυτά που έγραψες και τις απαντήσεις.
    Πρόσεχε τον εαυτό σου Ζωή. Φοβάμαι πως αυτά που μας γράφεις μοιάζουν με ατυχηματοθηρία. Συμφωνώ με τον Σπύρο ότι η ψυχοθεραπεία είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση. Ξέρεις όταν εισαι εσωτερικά σε σύγκρουση μερικές φορές το πράγμα ξεχειλίζει κι ο εαυτός προσπαθεί σχεδόν απεγνωσμένα να σου τραβήξει την προσοχή.
    Γιώργος

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    καλησπερα τι ειναι ατυχηματοθυρια?δηλαδη τι εννοεις να προσεξω...?με φοβιζεις

  13. #28
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Ζωή
    Όταν στην ζωή μας βιώνουμε συγκρούσεις τότε ενεργοποιούνται περίεργα δυναμικά.
    Δεν υπάρχει λόγος να τρομάζεις. Απλά προσπάθησε να χαλαρώσεις και να αφουγκραστείς το μέσα σου. Να φροντίσεις την Ζωή. Να δώσεις προσοχή στον εαυτό σου.
    Ο πανικός μερικές φορές σημαίνει ότι ο εαυτός εισπράτει πλήρη έλλειψη επικοινωνίας. Σαν ο σχετικός δίαυλος να μοιάζει κλειστός.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by Psychologist
    Ζωή γειά σου.
    Διάβασα αυτά που έγραψες και τις απαντήσεις.
    Πρόσεχε τον εαυτό σου Ζωή. Φοβάμαι πως αυτά που μας γράφεις μοιάζουν με ατυχηματοθηρία. Συμφωνώ με τον Σπύρο ότι η ψυχοθεραπεία είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση. Ξέρεις όταν εισαι εσωτερικά σε σύγκρουση μερικές φορές το πράγμα ξεχειλίζει κι ο εαυτός προσπαθεί σχεδόν απεγνωσμένα να σου τραβήξει την προσοχή.
    Γιώργος
    Γιώργο σχετικά με αυτή την \"ατυχαμοτοθηρία\" μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός; Είναι κάποια φοβία, ασθένεια ψυχική; Κάποιο link που να παραπέμπει σε αυτήν την έννοια θα μας βοηθούσε για να κατανοήσουμε αυτήν την έννοια της \"ατυχηματοθηρίας. Κάποιος ειδικός αν γνωρίζει κάτι και αυτό χρήσιμο θα ήταν να μάθουμε περί τίνος πρόκειται.
    Φιλικά
    Αλέξης

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Ναι εξηγησε λιγο πιο αναλυτικα και πιο καλα την εννοια αυτη γιατι και η Ζωη φανταζομαι εχει φοβγθει λιγο οπως το ειπες. Τι ακριβως εννοεις...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •