ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ ΦΟΒΟΣ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Η λέξη είναι ελληνική και υπάρχει και στην διεθνή βιβλιογραφία. Όταν βρίσκεσε σε έντονη εσωτερική σύγκρουση κάποια ενδοψυχικά δυναμικά συντονίζονται αναλόγος.
    Είναι μια έννοια που έχει να κάνει με ψυχοσωματικά κατα κύριο λόγο φαινόμενα.
    Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο γιατί φοβάμαι οτι η απάντηση θα λάβει το χαρακτήρα διάλεξης και ίσως κουράσει.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    εγω παντως αυτη τη λεξη δεν τη βρηκα πουθενα γραμμενη...και αν ειναι καμια ψυχικη διαταραχη..διαβεβαιωνω οτι ειμαι μια χαρα...γιωργακη.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Και εγώ δε μπόρεσα να βρω αυτήν την ορολογία. Ίσως ο dodonis μπορεί να μας ρίξει τα φώτα του για αυτήν την έννοια ή κάποιος που γνωρίζει. Το να μαθαίνουμε νέα πράγματα σε θέματα ψυχικής υγείας που έχουν να κάνουν με αυτά που μας δυσκολεύουν είναι κάτι καλό ακόμα και αν η οποιαδήποτε απάντηση έχει τη μορφή διάλεξης.
    Φιλικά
    Αλέξης

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    H ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ αποτελεί σήμερα την τέταρτη συχνότερη ασθένεια στον κόσμο, αλλά ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) εκτιμά πως έως το 2020 θα είναι η δεύτερη - και για τα δύο φύλα και για όλες τις ηλικίες.

    Εκτός, όμως, από την κλασική κατάθλιψη που έχει ως κύριο σύμπτωμα την παρατεταμένη και έντονη θλίψη, πολλοί από τους ασθενείς έχουν άτυπες μορφές (ή αλλιώς περιφερική ή λανθάνουσα κατάθλιψη). «Αυτές οι μορφές λέγονται έτσι διότι εκφράζονται με περιφερικά συμπτώματα», εξηγεί ο κ. Χριστοδούλου. «Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι στο προσκήνιο δεν βρίσκεται το κύριο σύμπτωμα, δηλαδή η θλίψη, αλλά προβλήματα όπως χρόνιοι πόνοι άγνωστης αιτιολογίας, επαναλαμβανόμενα ατυχήματα (Α Τ Υ Χ Η Μ Α Τ Ο Θ Η Ρ Ι Α ) ή επαγγελματική εξουθένωση, που συχνά συνδυάζονται με κληρονομικότητα της κατάθλιψης». Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 40% έως 50% των περιπτώσεων η κατάθλιψη έχει κληρονομικό υπόβαθρο, καθώς και ότι η αύξηση στην κατανάλωση αντικαταθλιπτικών φαρμάκων δεν αποτελεί μόνον ελληνικό φαινόμενο - αν και η αύξηση της κατανάλωσης στη χώρα μας είναι πολύ μεγαλύτερη από τον παγκόσμιο μέσο όρο. Σύμφωνα με τα υπάρχοντα στοιχεία, σε όλο τον κόσμο οι πωλήσεις τους αυξάνονται κατά περίπου 10% τον χρόνο.



    ΤΑ ΝΕΑ , 17/05/2006 , Σελ.: N16
    Κωδικός άρθρου: A18538N161
    ID: 518777

    Εγώ δε βλέπω πως δένει η ατυχηματοθηρία με τη Ζωή. Θλίψη ίσως, άγχος ναί. Για ατυχήματα δε μας μίλησε...

    Πάντα φιλικά, Τίνα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    αρε τινα μου πεστα...ουτε θλιψη εχω...μονο αγχος ευαισθησιες και καποιους φοβους εχω...ατυχηματοθηρια???τι να πω

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Κατσε δηλαδη τα επαναλαμβανομενα ατυχηματα πως τα εννοειτε ρε παιδια δηλαδη, επειδη ο αλλος εχει καταθλιψη θα παθαινει και ατυχηματα? Δηλαδη η καταθλιψη ειναι γκαντεμια τι λεμε τωρα... Το λεω ετσι γιατι δε καταλαβαινω το ολο σκηνικο του \"συχνα ατυχηματα\" σε ατομα που εχουν καταθλιψη...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Εγώ απλώς αντέγραψα άρθρο που βρήκα στα \"Νέα\" για την ατυχηματοθηρία. Υποθέτω ότι εννοεί ότι τα προκαλεί κάποιος από μόνος του(ασυνείδητα μάλλον), ως αντίδραση σε ανισορροπίες και αδιέξοδα ψυχολογικά.
    Δεν είμαι ψυχολογος αλλά εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι και δε μπορώ να το συνδέσω με τη Ζωή.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Τίνα σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Τουλάχιστον βγήκα από την απορία για το αν υπάρχει αυτή η ορολογία γιατί μου φάνηκε παράξενη. Τώρα για να είμαι ειλικρινής λίγο έχω μπερδευτεί με το τι ακριβώς θέλει να περιγράψει το άρθρο.
    Φιλικά
    Αλέξης

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    να μας πει αυτος που το εγραψε τι εννοει.θελω να μαθω.οχι πεταμε μια κουβεντα κι ενταξει....

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by zoe_23
    να μας πει αυτος που το εγραψε τι εννοει.θελω να μαθω.οχι πεταμε μια κουβεντα κι ενταξει....
    Αυτό θα το ήθελα και εγώ για να βγούμε από τις απορίες. Αλλά φως στο τούνελ δε βλέπω. Ζωή μάλλον με την απορία θα μείνουμε.
    Αλέξης

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    κι εγω ετσι βλεπω αλεξη μου....εσυ ολα καλα?

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    14
    geia ...eimai neo melos kai psaxnw na milisw me kapoion...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    ζωη συνονοματη πεσ μου τι σωματικα συμπτωματα εχεις απτο αγχος?ποσο χρ.εισαι?και ποσο καιρο ταλαιπωρησε?αν κοιταξεις σαυτο το φορουμ τα μνματα μου θα δεις την δικη μου ιστορια.φιλια

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    14
    geia su..me talaipwrei edw kai kapoius mines..alla to eixa kai pio palia prin 10 xronia...imuna entelws kala...alla twra pali ta idia...tha koitaxw tin istoria su..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by zoe_23
    κι εγω ετσι βλεπω αλεξη μου....εσυ ολα καλα?
    To παλεύω ζωή23. Σε γενικες γραμμές καλά είμαι. Ο καιρός με αυτές τις εναλλαγες ένα κρυολογηματάκι μου άφησε αλλά θα περάσει. Εσύ πως είσαι?
    Φιλικά
    Αλέξης

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •