κινδυνευει η υγεια μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47

    κινδυνευει η υγεια μου;

    Γεια σας ειμαι 14 και ειμαι βουλιμικη εδω και ενα χρονο περιπου..εχω υψος 1.60 και ειμαι 50 κιλα αλλα θελω να φτασω τα 45 αφου ολες οι φιλες μου ειναι πιο λεπτες και ομορφες.Μεχρι τωρα δεν εβρησκα καποιον λογο για να σταματησω τους εμετους.Εχω παθει οισοφαγιτιδα εδω και καιρο αλλα εφοσον δεν ποναω δεν το εχω αναφερει σε κανεναν.Αυτο που με προβληματιζει ειναι ενας πονος στην καρδια που δυναμωνει οταν αναπνεω βαθια.Επισης το παθαινω οταν λαχανιαζω...Αν υπαρχει καποια που να το εχει βιωσει παρακαλω να μου αφησει σχολιο

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    Αστάθεια ή απώλεια εμμήνου ρύσης και σποραδικοί πόνοι στην περιοχή της κοιλιάς--->ναι
    Υπνηλία, αδυναμία καθώς και συμπτώματα κόπωσης---> δεν νομιζω παντα ετσι ημουν
    Διόγκωση και υπερτροφία του σιελογόνου αδένα
    Διάβρωση της οδοντικής πλάκας--->ναι
    Εγρήγορση του ρυθμού της καρδιάς και ρίσκο για καρδιοαγγειακές παθήσεις-->αυτος ο πονος που λεγαμε
    Ορμονικές διαταραχές
    Υποθερμία, υπογλυκαιμία
    Οίδημα, ξηροδερμία, ωχρή όψη του δέρματος--->ναι
    Τριχόπτωση
    Οστεοπόρωση
    Σοβαρές διαταραχές ηλεκτρολυτών
    Ψυχολογικές διαταραχές -τάσεις αυτοκαταστροφής και αυτοκτονίας--->εχω κανει μια αποπειρα
    :) +οισοφαγιτιδα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    evanescence2 μου θα σου έλεγα να μιλήσεις άμεσα στην μητερα σου , επιβαλλεται κοριτσάκι μου ........... Οσο για τους εμετους κανε μια προσπαθεια να σταμτησεις άμεσως , φυσικα και κινδυνευει η υγεια σου ............ Δεν χρειαζεται να σου πω οτι εισαι ηδη πολυ αδυνατη δεν χρειαζεται να αδυνατισεις αλλο ........... Παντως πανω απο΄ολα μιλησε στους γονεις σου χρειαζεσαι οπωσδηποτε τη βοηθεια ειδικου ............ Εμεις θα ειμαστε εδω για οπτι χρειαστεις ............... Εχω και εγω μια κορη στην ηλικια σου ..........

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    η μανα μου ξερει οτι κανω εμετο δεν ξερει οτι εχει δημιουργηθει προβλημα και δεν μπορω να της το πω γιατι απλα θα νευριασει και θα φωναζει.Οσο για τους εμετους εαν σταματησω θα παχυνω παρα πολυ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Η μαμα σου σε αγαπαει αν της εξηγησεις ηρεμα πιστευω να σε ακουσει ............ Εαν σταματησεις να κανεις εμετο μικρουλα μου δεν σημαινει οτι θα παχυνεις εαν προσεξεις τη διατροφη σου ........... Δεν χρειαζεται να τρως λαιμαργα και πολυ , θα κανεις μικρα και συχνα γευματα ......................
    τρως τοσα πολλα που καταφευγεις στον εμετο evanescence2 μου ;;;; πως ειναι μια μερα σου ;;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    evanescence2 καλωσόρισες,
    μιας και γνωρίζεις τις επιπτώσεις των βουλιμικών επεισοδίων και των εμετών φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι και οι πόνοι που νιώθεις προέρχονται από αυτό. Αργά ή γρήγορα θα διαπιστώσεις και πολλά άλλα συμπτώματα που θα σε τρομάξουν και εύχομαι σύντομα να ευαισθητοποιηθείς. Χρειάζεσαι βοήθεια evanescence2 για να βγεις από τον φαύλο κύκλο της βουλιμίας.
    Αν μένεις Αθήνα μιας και είσαι ανήλικη μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από τη Μονάδα Εφηβικής Υγείας που στεγάζεται στην παιδιατρική κλινική του νοσοκομείου Π& Α Κυριακού. Έχουν ειδικό τμήμα με ψυχολόγους και διατροφολόγους που με ένα συμβολικό ποσό μπορείς να πας και να τους επισκέπτεσαι κάθε βδομάδα. Οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί, πολλοί μάλιστα εθελοντικά, βοηθάνε πολλά παιδιά με διατροφικές διαταραχές (βουλιμία, ανορεξία, παχυσαρκία) και μπορούν να βοηθήσουν και εσένα πάρα πολύ!

    Στοιχεία επικοινωνίας θα βρεις εδώ: http://www.youth-health.gr/gr/index.php?J=1&K=12

    Πρέπει να το συζητήσεις με τους γονείς σου κάποια στιγμή, ή να βρεις κάποιον να σε βοηθήσει. Μόνη σου είναι πολύ δύσκολο να παλέψεις και να νικήσεις την βουλιμία. Χρειάζεσαι ενημέρωση, ψυχολογική υποστήριξη και μία σωστή ισορροπημένη διατροφή που να σε κρατάει καλά χωρίς να χρειάζεται να υποκύπτεις σε βουλιμικά επεισόδια και κατόπιν σε εμετούς. Ότι χρειαστείς εμείς εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    Ισως να προσπαθησω να της μιλησω αν και δεν νομιζω να καταλαβει το ιδιο ειχε γινει και οταν ειχα παει στο νοσοκομειο για αποπειρα αυτοκτονιας.Τρωω πολυ ειδικα το μεσιμερι γιατι δεν ειναι κανενας στο σπιτι. Το φαγητο ειναι η μοναδικη μου απολαυση δεν μπορω να το σταματησω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    evanescence2 μένεις Αθήνα;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    Ευχαριστω πολυ αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να παω στο κεντρο μονη μου και επιπλεον δεν θελω να επιβαρυνω κανεναν οικονομικα...θα ελεγα οτι θα το παλεψω μονη μου αλλα θα ηταν ψεμα γιατι δεν θελω να σταματησω

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    Μενω αθηνα στην αγια παρασκευη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    evanescence2 μου ο μπαμπας σου μπορει να σε ακουσει ;;; Καποιος απο τους δυο θα σε ακουσει δεν μπορει .............χρειαζεσαι άμεσα βοηθεια .............εμεις ειμαστε εδω να σε ακουσουμε και να σε βοηθησουμε οσο μπορουμε ............H Eli μας σου εστειλε μια διευθυνση που μπορεις να ζητησεις βοηθεια . Μιλα στους γονεις σου για αυτο , ζητησε τους να πας ............ Αληθεια ποια ταξη πας β΄γυμνασιου ;;; Και αν θες μου λςες γιατι έκανες αποπειρα αυτοκτονιας ;;; για το φαγητο ;;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Originally posted by evanescence2
    Ισως να προσπαθησω να της μιλησω αν και δεν νομιζω να καταλαβει το ιδιο ειχε γινει και οταν ειχα παει στο νοσοκομειο για αποπειρα αυτοκτονιας.Τρωω πολυ ειδικα το μεσιμερι γιατι δεν ειναι κανενας στο σπιτι. Το φαγητο ειναι η μοναδικη μου απολαυση δεν μπορω να το σταματησω
    Πολλές φορές οι γονείς λόγω έλλειψης ενημέρωσης δεν μπορούν να καταλάβουνε πόσο σοβαρό ή πόσο επικίνδυνο είναι αυτό που περνάς. Χρειάζεσαι βοήθεια εντός ανθρώπου που να ξέρει από διατροφικές διαταραχές ώστε να βοηθήσει εσένα και να ενημερώσει και την μαμά σου για την κατάσταση σου και πόσο σοβαρή είναι και πως μπορεί και η ίδια να σε βοηθήσει. Μίλα στην μαμά σου και πες της ότι χρειάζεσαι βοήθεια!
    Πάντως σε πληροφορώ ότι υπάρχει ειδική διατροφή που μπορείς να ακολουθήσεις για να καταφέρεις να σταματήσεις τα βουλιμικά και τους εμετούς χωρίς να παχύνεις όπως φοβάσαι, απλά να επανέλθεις σε φυσιολογικό βάρος ώστε να σου έρθει και η περίοδος. Υπάρχουν ζωντανά παραδείγματα από άτομα στο φόρουμ όπου και τους εμετούς έχουν σταματήσει ή πλέον κάνουν σπάνια και τρώνε φυσιολογικά και δεν βάζουν κιλά, είναι αδύνατες κοπέλες. Όλα στο μυαλό σου είναι και είσαι φυλακισμένη σε μία φυλακή που έχτισες μόνη σου. Εσύ έχεις όμως το κλειδί για να ελευθερωθείς!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    Δεν εχω τοσο μεγαλη οικειωτητα με τον πατερα μου θα προτιμουσα να μιλαγα στην μητερα μου..πηγαινω τριτη γυμνασιου..οχι αποπειρα δεν εκανα γ αυτο εκανα γιατι χωρισα με το αγορι μου που ειμασταν κολλητοι για 2 χρονια και τσακοθηκα με την κολλητη μου.η μητερα μου εχει ανακαλυψει οτι κανω γρατζουνιες στον εαυτο μου αλλα κανει πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Originally posted by evanescence2
    Ευχαριστω πολυ αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να παω στο κεντρο μονη μου και επιπλεον δεν θελω να επιβαρυνω κανεναν οικονομικα...θα ελεγα οτι θα το παλεψω μονη μου αλλα θα ηταν ψεμα γιατι δεν θελω να σταματησω
    Σου ξαναλέω το ποσό που πληρώνεις εκεί είναι συμβολικό! Κάτι σε 5? αν θυμάμαι καλά και έχεις υποστήριξη από ψυχολόγους και διατροφολόγους που έχουν εξειδίκευση σε διατροφικές διαταραχές! Είναι αστείο το ποσό σε σχέση με το τι ξοδεύεις για να το φας και μετά να το κάνεις εμετό evanescence2 μου. Θα σε βοηθήσουν να βρεις την υγεία σου. Σε παρακαλώ να το σκεφτείς σοβαρά και αν δεν μπορείς εσύ ζήτα το σαν χάρη από την μάνα σου να πάρει ένα τηλέφωνο και να σου κλείσει ένα ραντεβού.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    evanescence2 μιλατε γενικα με τη μητερα σου ;;;; Προσπαθησε να ξεκινησεις να μιλας με τη μητερα σου και σιγα σιγα να της πεις οτι εχεις προβλημα και χρειαζεσαι την βοηθεια της Ευα μου .............Η μητερα σου σε αγαπα θα σε ακουσει ........ Εχεις αλλα αδελφια ;;;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •