ΜΟΝΑΞΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 56

Thread: ΜΟΝΑΞΙΑ

  1. #16
    nai me ta aderfia moy ta pigainoyme parapoly kala kanoyme parea pio poly me ton miro giati o megalos menei aloy

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    θεσ-νικη
    Posts
    19
    αλεκο εχω 20 χρονων κορη και 10 γιο.η κορη μου παντα ηταν μονη και εκλαιγα γιατι ελεγα εχει προβλημα το παιδι μου και ειναι μονο.στα 18 αρχησε να βγαινει.και μεχρι περσι ηταν ολη μερα μεσα στο δωματιο τησ κλεισμενη.τωρα ειναι μια χαρα.ολα θα φτιαξουν.ο θεος ξερει πουε.αλλα και συ κανε προταση σε ενα συμαθητη σου ναρθει σπιτι,ενα παιδι απο την γειτονια.δεν μπορει να μην δεν υπαρχουν αλλα παιδια κοντα σου.και απο αλλη χωρα αν εισαι παλι τα παιδια δεν κανουν διακρισεις οπως οι μεγαλοι.πλησιασε εσυ καποιον

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by alekos123 View Post
    nai me ta aderfia moy ta pigainoyme parapoly kala kanoyme parea pio poly me ton miro giati o megalos menei aloy
    Einai poly omorfo ayto. Ego dystyxos eimai monaxopaidi kai stenaxoriemai giati i axia ton aderfon einai megali. Ta endiaferonta sou pia einai? Tha mporouses mesa ap' ayta na gnoriseis kai filous.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #19
    emdiaferonta exo toys ypologistes,to podosfairo to mpasket kai genika oti mporei na eyxaristisi ton alon mporei na eyxaristisei kai emena kai pisteyo nai oti ua mporoysa mesa apo ayta na gnorio filoys

  5. #20
    Αλέκο , να σου πω τι πιστεύω και μου λες αν είμαι σωστός,
    Δεν ξέρεις τον τρόπο να τους πλησιάσεις, δεν ξέρεις πως να συσχετιστείς, να τους κινήσεις το ενδιαφέρον και να τους κάνεις φίλους. Ίσως ο τρόπος σου απωθεί ή φαίνεται ανιαρός ή δεν είναι τέτοιος που να κινεί το ενδιαφέρον ή περιμένεις από τους άλλους την πρωτοβουλία. Αφού σ αρέσουν πράγματα που αρέσουν σχεδόν σε όλους. Άρα δεν είναι θέμα κοινων ενδιαφερόντων. Και είσαι και σε χώρους όπου συχνάζουν συνομίληκοι σου. Εσύ δεν είσαι αντικοινωνικό άτομο, ούτε σ αρέσει η μοναξιά, επιζητάς την παρέα. Άρα για μένα είναι πρόβλημα τρόπου, ύφους στη συμπεριφορά.
    Δώσε πιο δυναμικό τόνο στη φωνή και στο ύφος, προσπάθησε να σαι πιο αυθόρμητος, να σου βγαίνει στη στιγμή αυτό που λες να μην είναι φτιαχτό, παίρνε πρωτοβουλίες, να σαι αποφασιστικός, μη φοβασαι να ζητάς και να λες τη γνώμη σου, όχι κατσούφης ή να περιμένεις απ τον άλλο να σου μιλήσει πρώτος, λέγε σοβαρές κουβέντες που να κινούν το ενδιαφέρον, μάθε να διασκεδάζεις την παρέα, διεύρυνε όσο περισσότερο μπορείς τούς χώρους όπου συχνάζεις που να ναι τετοιοι όπου μπορείς να σχετιστείς με κόσμο, όχι όμως τύπου να περιμένεις να βρεις φίλους στο γήπεδο. Κι άμα δημιουργείς ένα καλό υπόβαθρο επικοινωνίας τότε ξεκίνα να προσκαλείς. Τόσο συνομίληκους σου όσο και κοπέλες! Αυτά από μένα. Προσπάθησε σ αυτή την κατεύθυνση να βελτιωθείς. Είσαι νέος και είναι κρίμα να παιρνάς τόσο χάλια, να χάνεις ωραίες στιγμές στη μοναξιά. Πάλεψε το.
    Last edited by ioannis2; 20-07-2011 at 14:09.
    γιάννης

  6. #21
    ioannis2 ta petixes ola etsi akribos einai

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αλέκο , να σου πω τι πιστεύω και μου λες αν είμαι σωστός,
    Δεν ξέρεις τον τρόπο να τους πλησιάσεις, δεν ξέρεις πως να συσχετιστείς, να τους κινήσεις το ενδιαφέρον και να τους κάνεις φίλους. Ίσως ο τρόπος σου απωθεί ή φαίνεται ανιαρός ή δεν είναι τέτοιος που να κινεί το ενδιαφέρον ή περιμένεις από τους άλλους την πρωτοβουλία. Αφού σ αρέσουν πράγματα που αρέσουν σχεδόν σε όλους. Άρα δεν είναι θέμα κοινων ενδιαφερόντων. Και είσαι και σε χώρους όπου συχνάζουν συνομίληκοι σου. Εσύ δεν είσαι αντικοινωνικό άτομο, ούτε σ αρέσει η μοναξιά, επιζητάς την παρέα. Άρα για μένα είναι πρόβλημα τρόπου, ύφους στη συμπεριφορά.
    Δώσε πιο δυναμικό τόνο στη φωνή και στο ύφος, προσπάθησε να σαι πιο αυθόρμητος, να σου βγαίνει στη στιγμή αυτό που λες να μην είναι φτιαχτό, παίρνε πρωτοβουλίες, να σαι αποφασιστικός, μη φοβασαι να ζητάς και να λες τη γνώμη σου, όχι κατσούφης ή να περιμένεις απ τον άλλο να σου μιλήσει πρώτος, λέγε σοβαρές κουβέντες που να κινούν το ενδιαφέρον, μάθε να διασκεδάζεις την παρέα, διεύρυνε όσο περισσότερο μπορείς τούς χώρους όπου συχνάζεις που να ναι τετοιοι όπου μπορείς να σχετιστείς με κόσμο, όχι όμως τύπου να περιμένεις να βρεις φίλους στο γήπεδο. Κι άμα δημιουργείς ένα καλό υπόβαθρο επικοινωνίας τότε ξεκίνα να προσκαλείς. Τόσο συνομίληκους σου όσο και κοπέλες! Αυτά από μένα. Προσπάθησε σ αυτή την κατεύθυνση να βελτιωθείς. Είσαι νέος και είναι κρίμα να παιρνάς τόσο χάλια, να χάνεις ωραίες στιγμές στη μοναξιά. Πάλεψε το.
    Όλα καλά αυτά που λες Γιάννη αλλά τι θα κάνει το παιδί αν δεν το έχει μέσα του να είναι αυθόρμητος και να μιλά με δυναμικό τόνο φωνής; Τι θα κάνει αν όλη αυτή η προσπάθεια που τον προτρέπεις να κάνει είναι προσποιητή; Η προσποίηση φαίνεται ξέρεις και φάινεται άσχημα. Και θα είναι αυτή που θα σπρώξει τους άλλους μακριά του. Νομίζω πως το πιο φρόνιμο είναι να επισκεφτεί ψυχολόγο και να του μιλήσει ειλικρινά και αναλυτικά για ό, τι αισθάνεται. Βρίσκεται σε μια ηλικία πολύ νεαρή που ακόμα και κάποιο πρόβλημα να υπάρχει μπορεί να επιλυθεί ανώδυνα και χωρίς πολλές απώλειες. :cool:
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #23
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.τι πειραζει να δοκιμασει το παιδι;Ολα αυτα που ανεφερε ο ΓΙαννης ειναι στοιχεια της ανθρωπινης συμεριφορας που αποκτας με την εξασκηση.Τωρα θα πηγαινουμε στον ψυχολογο για το αυτονοητο;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Το ν' αναφέρεσαι σε κάποιον λέγοντας τον υποτιμητικά "γύφτο" νομίζω πως καταδεικνύει και το πνευματικό σου επίπεδο οπότε οι παρεμβάσεις σου είναι περιττές..
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #25
    Σε σενα μιλουσα και οε αποκαλεσα οπως ειναι το νικ σου για να ξερεις σε ποιον απευθυνομουν. Αν το θεωρεις υποτιμιτικο να μην το χρησιμοποιεις σαν νικ.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ναι...την περίμενα την απάντηση αυτή...Δεν το θεωρώ υποτιμητικό γι' αυτό και το χρησιμοποιώ. Η κακοπροαίρετη διάθεση σου όμως φαίνεται. Αν θέλεις να διαφωνήσεις, διαφώνησε πολιτισμένα και όχι αποκαλώντας με γύφτο. Σημασία έχει ο τρόπος που χρησιμοποιούμε τις λέξεις
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #27
    Ελεος εκτος οτι δεν καταλαβαινεις οτι απλα σε αποκαλεσα με το νικ σου πηγες και το ειπες στο αδμιν .Και τι εαν εφαγα μια παρατηρηση νομιζεις δεν θα κοιμηθω αποψε το βραδυ μετα απο αυτο? Ε΅δω προσπαθουσε ο Γιαννης να βοηθησει το παιδι και πεταγεσαι εσυ και λες μπα οχι αν δεν το εχεις μεσα σου μην τα κανεις αυτα τρεχα σε ψυχολογο. Λες και χρειαζομαστε ψυχολογο για οτιδηποτε στην ζωη μας.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Αλεκο μερικες φορες κλεινομαστε μεσα μας, χαλιομαστε γιατι αλλιως περιμεναμε καποιες συμπεριφορες ατομων και αλλιως μας φερονται.Το λαθος δεν ειναι των αλλων παντα.το ποσοστο παιζει θα ελεγα εμπειρικα γυρω στο 30-70% ποσο φταιει ο ενας η ο αλλος.Γινε παρατηρητικος.Δες τι κινει το ενδιαφερον των αλλων στους χωρους που κινησε.Μην αντιγραψεις συμπεριφορες.Απλα παρατηρησε.Οπως ειπαν και τα παλικαρια πιο πανω ,τηρισε οτι λενε.Μια μοναξια ισως σε καποια φαση της ζωης μας να την περασαμε ολοι.καλο που σε προβληματισε και ξεδιπλωσες τις σκεψεις σου εδω.Δεν θα επεκταθω περαιτερω στο τι πρεπει να κανεις και τι θα γινει.Η υπομονη στην ζωη ειναι αρετη και εσυ την εχεις.
    Θα σου μιλησω τωρα για ενα αληταμπουρα σε μια γειτονια στα πατησια. πριν απο καμια 15ρια χρονια...
    Στην ηλικια σου ειχα 2 επιλογες.Η που θα εκανα παρεα με 8 ατομα και θα τους προσφερα προστασια, θα μου γνωριζαν γκομενες , θα εριχνα ξυλο ( με πιανει ταχυπαλμια οταν βλεπω καυγα μπροστα μου ,γουσταρα πολυ το ξυλο, εκρηξη αδρεναλινης , πολλες φορες μετα βιας οι κολλητοι με κρατουσανε μην χωθω ) θα ειχα κονε με τα πιο ιν μαγαζια εκει και το κυριωτερο.... επρεπε να αρχισω να καπνιζω φουντα....
    Η αλλη επιλογη ηταν να μεινω μονος και να ξεκινησω απο την αρχη παρέες κτλ.
    1 ωρα σκεψη ηταν γυρισα και ειπα στο διαολο ολοι τους.Εγω θα κανω αυτο που ειμαι και δεν θα αλλαξω για κανεναν!!!!
    Μεσα σε εξι μηνες ειχα βρει οχι μονο παρεες , ατομα που ετυχε ? να εχουμε τα ιδια ενδιαφεροντα ( παλια να φανταστεις τους επαιζα τον νταη, και για την συμπεριφορα που μου δειξανε τους αγαπησα ολους.Μια παρεα σκορπια τωρα , αλλα οταν βρισκομαστε καθε 6-8 μηνες γινεται πανικός!) και να εχουμε 15 χρονια φιλια.Ενταξει ημουν πολυ τυχερος σε αυτο το κομματι της ζωης μου.πλατιαζω παλι.... στο θεμα μας!
    Λοιπον θελω απο σενα να το παρεις αποφαση, δες μεσα σου ποιος εισαι τι γουσταρεις, διαφωνω με το να κανεις κατι που κανουν αλλοι για να εισαι αρεστος, αλλα αν ετσι το θες μην πιεστεις! δεν τρεχει μια ετσι εισαι δεξου το.Ριξε μου ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια και κατακτησε την ζωη ! το αξιζεις ! Καλη σου τυχη μαγκακο!
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    Ελεος εκτος οτι δεν καταλαβαινεις οτι απλα σε αποκαλεσα με το νικ σου πηγες και το ειπες στο αδμιν .Και τι εαν εφαγα μια παρατηρηση νομιζεις δεν θα κοιμηθω αποψε το βραδυ μετα απο αυτο? Ε΅δω προσπαθουσε ο Γιαννης να βοηθησει το παιδι και πεταγεσαι εσυ και λες μπα οχι αν δεν το εχεις μεσα σου μην τα κανεις αυτα τρεχα σε ψυχολογο. Λες και χρειαζομαστε ψυχολογο για οτιδηποτε στην ζωη μας.
    Πλάκα κάνεις τώρα έτσι; Δεν είπα τίποτα σε κανένα admin. Σιγά μην το τραβούσα τόσο. Ίσως να το είδε μόνος του. Επίσης αν ήθελες να δείξεις ότι αναφέρεσαι σε μένα θα μπορούσες απλά να το κάνεις με παράθεση.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #30
    paidia sas eyxaristo oloys gia tis apantisi sas poy moy dosate ala malon tin lisi tin brika kai einai kai parapoly apli

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. μοναξια
    By Users_Club in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-10-2010, 10:13
  2. Μοναξια
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 25-03-2010, 23:26
  3. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By frida in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-06-2009, 13:18
  4. μοναξιά
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-05-2009, 12:16
  5. η μοναξια μασ
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 31-10-2007, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •