ΜΟΝΑΞΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56

Thread: ΜΟΝΑΞΙΑ

  1. #1

    ΜΟΝΑΞΙΑ

    ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΩΝΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΕΧΩ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΞΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ Ο ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟ ΚΑΤΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΝΕ Η ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟ ΒΡΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΣΑΚΟΘΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ ΕΧΟ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου Αλέκο, καλώσορισες στο φόρουμ. Ξέρεις, δεν εισαι ο μόνος που είσαι...μόνος. Υπάρχουν και άλλα πολλά παιδιά στην ηλικία σου ή μεγαλύτερα που αισθάνονται αυτό το βάρος να τους πλακώνει την καρδιά. Είμαι και 'γω μια απ' αυτούς και είμαι 26. Στην ηλικία σου φανταζόμουν πως η ζωή που θ' ακολουθούσε θα ηταν υπέροχη, γεμάτη αγάπη και φιλία αλλά δυστυχώς..


    Στο σχολείο έχεις καθόλου φίλους και αν οχι ποιος πιστεύεις ότι είναι ο λόγος; Υπάρχουν παιδιά που να συμπαθείς περισσότερο και θα ήθελες να τους πλησιάσεις; Μίλησε μας γι' αυτό. Τι πιστεύεις οτι φταίει; Έχει σημασία ν' ακούσουμε την γνώμη σου.

    Μην σε παίρνει και από κάτω όμως. Είσαι μόλις 16! Η ζωή σου τώρα ξεκινά!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εισαι μικρος ακομα κι εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου, προλαβαινεις να το αλλαξεις και μια και δυο φορες, κι οσες θελεις. αν δε σε παει η παρεα που εχεις στο facebook απλα ψαξε για αλλη. ενδιαφεροντα πιστευω να εχεις, γραψου οπουδηποτε θα μπορουσες να κανεις φιλους. αν και σε τετοια ηλικια πιστευω και μεσω σχολειου, συμμαθητες κλπ βρισκεις πανευκολα...

  4. #4
    Για σου φίλε, είσαι 16 χρονών, έχεις μια ολόκληρη ζωή μπροστά σου, είναι κρίμα να υποφέρεις με αυτό το μαρτύριο. Κι άλλοι έχουν περάσει τα ίδια με σενα και σε καταλαβαίνουν. Νοιώθουν τι θες να πεις γιατί εχουν περάσει παρόμοια και υπέφεραν για αρκετά χρόνια και τους στοίχισε, αίσθημα μοναξιάς που οδηγεί σε χαμηλή αυτοεκτίμηση με αλυσιδωτές επιπτώσεις σε πολλές πτυχές της ζωής τους.
    Είναι το να λες στους άλλους είμαι και γω εδώ, γιατί δε με δέχεστε στην παρέα σας και όμως να σου γυρνούν την πλάτη και τότε να σε πιάνει το ψυχοπλάκωμα, να χάνεις τότε την όρεξη σου για ζωή, για διάβασμα και στόχους στη ζωή, για χόμπι. Είναι κάτι που πρέπει να βάλεις προτεραιότητα να διορθώσεις είτε από μόνος είτε με τη βοήθεια της οικεγένειας είτε με τη βοήθεια ειδικού.

    Ψάξε πρώτα μέσα σου να βρεις τους λόγους που σου συμβαίνει, το κυριότερο να διορθώσεις τον εαυτό σου, να δεις που θες βελτίωση και να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Να γίνεις πιο ανοιχτός, πιο ευχάριστος, γίνε πιο δυναμικός, να παίρνεις πρωτοβουλία, ασχολήθου με ενδιαφέροντα που ασχολούνται οι πιο πολλοί, μίλα πριν σου μιλήσουν. Τα λέω επειδή σε βλέπω λιγομίλητο, χαμηλών τόνων και κάπως κατσούφη. Από την άλλη διεύρυνε τον κύκλο σου, αφού το κάνεις αυτό ψάξε εκεί για άτομα με τα οποία ταιριάζεις σα χαρακτήρας, σίγουρα θα βρεις, σίγουρα υπάρχουν. Μην κολλάς σε συγκεκριμένα άτομα που τους παρακαλάς να σε κάνουν παρέα, γύρισε τους κι εσύ την πλάτη, μην χάνεις τον καιρό σου μαζί τους γιατί η απόρριψη τους σε καταρρακώνει και δε σου προσφέρει τίποτα άλλο. Μπες σε όσο το δυνατό περισσότερους κύκλους, σε κύκλους όπου πιστεύεις ότι σε κάτι ταιριάζεις, όπου και άτομα θα βρεις και θα μάθεις να κοινωνικοποιήσαι και θα διευρύνεις τους ορίζοντες σου.
    γιάννης

  5. #5
    Ο πιο ευκολος τροπος να κανεις φιλιες ειναι να ασχολεισαι με πραγματα που ασχολουνται και οι αλλοι. Στις φιλιες συνηθως παιρνας την ωρα σου με καποιο hobby η καποιες δραστηριοτητες. Μπορει να εισαι τυπος που διαβαζει βιβλια και φιλοσοφει το κοινωνικο-πολιτικο περιβαλλον η να ασχολεισαι με τα μαθηματικα και για αυτο δυσκολευεσαι να βρεις καποιον ομοιο σου.
    Εαν στην ταξη σου οι μισοι ειναι πορωμενοι με το xbox δυστηχως για να σου δωσουν καποια σημασια πρεπει να ασχοληθεις και εσυ. Αλλιως πρεπει να αναζητησεις ατομα που εχετε κοινα ενδιαφεροντα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by alekos123 View Post
    ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΩΝΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΕΧΩ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΞΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ Ο ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟ ΚΑΤΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΝΕ Η ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟ ΒΡΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΣΑΚΟΘΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ ΕΧΟ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ
    ΑΛΕΚΟ

    Φιλε μου Αλεκο ακουσε με! ετσι ειναι ο κοσμος , αμα δεν σε κανει ο ενας παρεα δεν σε κανει και ο αλλος ,ειμαστε σαν τα προβατα οι ανθρωποι! Μην το αφησεις να σε παρει απο κατω και πανω απο ολα ΜΗΝ ΒΓΕΙΣ απο το μαντρι! γιατι θα σε φανε οι λυκοι ΑΛΕΚΟ ΜΟΥ!

    Δεν ειμαι ο πιο καταληλος για συμβουλες αφου τα σκατοσα απο τα 18μου! βεβαια ειχα φουλ παρεες και κοπελες αλλα την εκανα αλλου την βλακεια μου.

    Θα σου προτεινα να ασχοληθεις με την εξωτερικη σου εμφανιση, δεν ξερω πως εισαι , αν εισαι παχουλος η αν εισαι πολυ αδυνατος , αν εισαι κοντουλης η οχι, αυτα δυστυχως μετραν πολυ σε αυτες τις ηλικιες , ειναι κομπλεξ και κοληματα που τα εχουν περασει οι αχρηστοι γονεις στα παιδια τους , γιατι πως αλλιος μια παρθενα ψυχουλα και αντιληψη θα ειχε κομπλεξ και ρατσιστικες αποψεις σε μια τετοια ηλικια? μονο οι γωνεις και το σπιτι μεταφερει τετοιες ιδεες στα παιδια! αλλιος δεν θα υπηρχε ποτε αυτο το προβλημα , αφου τα παιδια εχουν μονο το αισθημα της αγαπης μεσα τους και την αθωοτητα !
    Το θυμαμαι απο τα δικα μου παιδικα χρονια ,που πολλα παιδακια με διαμαντενια ψυχη σιγα σιγα αποκτουσαν κομπλεξ που ηταν αντιθετα με τον χαρακτηρα τους , δεν ηξεραν γιατι αντιπαθουσαν καποιον απλα δεν καναν παρεα μαζι του ,η τον εβριζαν αλλα αμα τα ρωταγες δεν ξεραν τι να πουν ! ολα αυτα ηταν υπευθυνοι οι αμορφοτοι γωνεις τους ! που ουτε ενα σκυλι δεν ηταν ικανοι να μεγαλοσουν! και καναν και παιδια!
    Επιστρεφοντας σε εσενα φιλαρακι μου Αλεκο θα σου ελεγα να αρχισεις γυμναστικη , να φτιαξεις οσο πιο πολυ μπορεις το σωμα σου , να ασχοληθεις με την ενδυμασια σου δλδη να φορας σκουρα ρουχα και με καθετες ριγες αμα εισαι παχυς . Να ντυνεσαι οσο πιο μοδατα και ωραια σε περνει , δεν ειναι το παν τα ακριβα ρουχα οσο ο να ειναι τεριαστα πανω σου και ολα μαζι τους ,δλδη τα παπουτσια σου να εχουν σχετικα χρωματα και στυλ με την μπλουζα σου και γενικα να εχεις μια ωραια ενδυση μετραει πολυ αυτο! ακομα να φτιαξεις και τα μαλια σου , να βρεις ενα στυλ που σου αρεσει , η να πας σε ενα κομμωτηριο που ξερει απο αυτα και να τους ζητησεις την γνωμη τους ! Μην ντρεπεσαι ολα αυτα που σου λεω! Βρες καποο χομπι που να σου αρεσει και πηγαινε να αρχισεις μαθυματα πανω σε αυτο , μεσο αυτου θα γνωρισεις και αλλα παιδια που θα εχετε ενα μεγσλο κοινο το χομπι σας.
    Επσεις αρχισε να την πεφτεις σε κοριτσια ,ξερω οτι θα ντρεπεσαι και οτι θα νιωθεις ασχημα με την χυλοπιτα ε? και ποιος δεν ενιωθε ετσι στην ηλικια σου! και εγω ειχα καποιο φοβο με τις χυλοπιτες ! και αποτελεσμα να την πεφτω σε πολυ λιγες κοπελες σε σχεση με οσες μου αρεσαν , αλλα μολις εμαθα μετα απο καποια χρονια οτι καποιες κοπελες που δεν τολμισα με θελαν και αυτες και οτι τις εχασα επειδη κολοσα ΦΡΙΚΑΡΑ! δεν γυρνα πισω ο χρονοσ Αλεκο μου! και στα λεω ολα αυτα για να μην πεις το ιδιο με εμενα και εσυ , καλυτερα να πεις τη βλακεια εκανα που εφαγα την χυλοπιτα παρα να πεις " λες να με ηθελε"? δεν υπαρχει χειροτερο αισθημα απο αυτο! Δεν ειναι αναγκη να εισαι ο δονζουα με τα κοριτσια ,ιδικα σε αυτες τις ηλικιες θελουν ευθυτητα και θαρρος , μην κανεις το λαθος να σκαλωσεις με μονο μια , αυτο δεν θα αρεσει ουτε στην ιδια ¨) , να ζητας να πατε βολτες , να τους λες οτι ξερεις κατι για καποιο παρτυ στην παραλιακη για παραδηγμα, και μολις καταφερεις και βγητε βρες μια δικαιολογια για να το μπαλοσεις , ο σκοπος σου ομως θα εχει γινει , θα εχεις βγει ραντεβου μαζι της! και ποτε μην κανεις το λαθος να γινεις πρωτα φιλος με καποια που την βλεπεις ερωτικα!
    Ενα ακομα τροπος για να αποκτησεις κοινωνικοτητα ειναι να εχεις χιουμορ και τσαμπουκα , τσαμπουκα εκει που πρεπει ομως , μια παλαια πρακτικη και δοκιμασμενη ειναι να τσακοθεις με αυτον που την βλεπει στο σχολειο σου, το ξερω οτι μπορει να τις φας , αλλα δεν φανταζεσαι τι αναγνωρησει θα αποκτησεις υστερα! μπορει να πονεσεις για μια στιγμη αλλα μετα θα εχεις παρα πολλα καλα , σε αυτες τις ηλικιες μετραει παρα πολυ το να εισαι αγορι που δεν κολα να τσακοθει , αμα μπορεσεισ και το κανεις αυτο πιστεψε με θα δεις τεραστια διαφορα συμπεριφορας απεναντισου ! βεβαια μην σου γινει εμονη και τσακονεσαι ! ετσι? ειπαμε αυτο θα το κανεις αμα τι κανεις μονο και μονο για να αποκτησεις σεβασμο και αναγνωρισιμότητα ,μην γινεις βιαιος θα εχεις αλλα προβληματα μετα πολυ χειροτερα! ΠΡΟΣΟΧΗ !
    Ολα αυτα που σου γραφω ειναι δικες μου αποψεις , βεβαια δεν παει να πει οτι ειναι τα σωστα , αλλωστε εχουν περασει και σχεδων 15 χρονια απο τοτες που ειμουν στην ηλικια σου

  7. #7
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΑΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΕΧΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΙΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ 16 ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟ ΑΛΙΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗ 3 ΧΡΟΝΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΕΑΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΟ ΑΛΛΟ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΣΟ ΕΧΟ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ξεκολα μην σκεφτευσαι την αυτοκτονια ! δεν ειναι η λυση , εισαι στην αρχη της κοινωνικοτητας σου , ειναι λογικο να εχεις τετοιες σκεψεις , ολοι μας ειχαμε προβληματα και στεναχωριες .

    Ετσι φιλε Αλεκο ? μην τα παρατας ,ειναι πολυ ωραια η ζωη! εχεις να δεις τοσα πραματα , μονο και μονο για την περιεργια αυτης κανε υπομονη ¨)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αλεκο τι πιστευεις πως ειναι αυτο που κανει τους αλλους να φευγουν απο εσενα;η εμφανιση σου,ο χαρακτηρας σου,μηπως γινεσαι κουραστικος στην παρεα,οταν βρισκεις καποιον γνωστο"κρεμιεσαι" πανω τους,αυτα που λες και κανεις δεν εχουν ενδιαφερον για τους αλλους;μπορεις να τα προσδιορισεις;

  10. #10
    Empneustns den mpisteyo na einai i emfanisi moy giati i emfanisimoy einai kali oyte o xaraktiras moy giati den eimai anuropos poy maresei na brizo na fonazo kai na tsakonomai tora ean eimai koyrastikos stin parea den ksero giati pote moy den eixa filoys oyte den kremiemai apo ton allon oyte ayta poy leo den exoyn endiaferon gia toys alloys den ksero oyte kai ego ti simbainei kai den exo kanenan filo pisteyo na se kalipsa

  11. #11
    giorgos panou to ksero oraaia einai i zoi alla ti na tin kaneis ean den exeis me kapoion na tin moirasteis

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Efoson den eixes pote kanenan filo, ayto simainei pos to provlima sou epikentronetai kyrios stin proseggisi, sto xekinima, sto plisiasma...ekei einai to provlima pistevo. Min anisixeis omos, kai go to idio provlima eixa otan imoun mikri. Ayto pou mporeis na kaneis einai na symvoulefteis enan psixologo gia na vreis ti akrivos ftaiei stin proseggisi. Mporeis na to syzitiseis me tous goneis sou kiolas. Alitheia exeis aderfia?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    nai exo dyo aderfia o enas einai 22 kai o allos 14

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Syzitise to me tous goneis sou kai ama mporeite episkeftite enan psixologo. Pos sou fainetai i idea? An dyskolevesai oikonomika, mporeis n' apefthintheis kai se dimotikes ypiresies pou einai dorean.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Me t' aderfia sou kaneis parea? Ta pigainete kala?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. μοναξια
    By Users_Club in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-10-2010, 11:13
  2. Μοναξια
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 26-03-2010, 00:26
  3. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By frida in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-06-2009, 14:18
  4. μοναξιά
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-05-2009, 13:16
  5. η μοναξια μασ
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 31-10-2007, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •