Στη δίνη της πεθιδίνης...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684

    Στη δίνη της πεθιδίνης...

    Ένας πολύ αγαπημένος μου άνθρωπος βρίσκεται στη δινη της πεθιδίνης (Pethidine Hydrochloride ή Mεπεριδίνη-Meperidine).Πρόκειται για ενα οπιοειδές αναλγητικό που χορηγείται συνήθως σε μετεγχειρητικό και μετατραυματικός πόνο ή άμα είσαι ο Michael Jackson και δεν σε πιανουν τα υπνωτικα/ηρεμιστικά.
    Ο δικός μου άνθρωπος πάσχει απο μια πάθηση που συνοδεύεται απο "κρίσεις" και φυσικά αφόρητους πόνους, κατά τις οποιες του χορηγείται το παραπάνω αναλγητικό.Μετά απο πολύχρονη χρήση πεθιδίνης, σταδιακά απέκτησε κανονική εξάρτηση, σε σημείο πια να την παίρνει καθε 48ώρες.
    Αφού συνειδητοποιησε την εξάρτησή του, αποφασισε να απευθυνθει σε κάποιον ειδικό.Απο το ΚΕΘΕΑ τον παρέπεμψαν στο 18 άνω και αναμένει τηλ.
    Εντωμεταξύ, έχουμε απευθυνθεί σε ιδιώτες ψυχιάτρους αλλά μέχρι στιγμής κανεις δεν τον αναλαμβανει, λόγω της ιδιάζουσας περίπτωσής του.
    Το ενδεχόμενο του κλειστού προγράμματος δεν υπάρχει, εφόσον εργάζεται και γενικά είναι λειτουργικός.
    Αυριο θα επικοινωνησουμε και με Αιγινήτειο...
    Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάτι για το Αιγινιτειο, αν δηλαδή υπάρχει αναμονή κ.λ.π. ας μου δώσει καποιες πληροφοριες.
    Επίσης, αν γνωρίζει κάποιον ψυχίατρο που έχει εμπειρία και υπάρχει πιθανότητα να τον αναλάβει, ας μου στείλει π.μ.
    Τέλος, αν η διαχειριση ή καποιο μέλος, κρίνει ότι το μήνυμά μου πρέπει να διαγραφεί,εφόσον αναφέρεται σε (εγκληματικό) χειρισμό απο νοσοκομειακούς γιατρους
    που μπορεί να επιφέρει ποινικά/νομικά ζητηματα, ενημερώστε με σας παρακαλώ.Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που δεν άνοιξα κάποιο σχετικό νήμα μέχρι τώρα, αλλά θεωρώ ότι οι λεπτομερειες είναι απαραίτητες για την κατανόηση του θέματος.

    Εκπέμπω σημα sos.Αν υπάρχει καποιος με παρόμοια εμπειρία ή έχει να προτεινει κάτι,παρακαλώ, ας το κάνει...




    Υ.Γ. Ο τίτλος και το σχετικό άρθρο είναι εδώ:http://archive.enet.gr/online/online...08,id=63249328, για όποιον ενδιαφερεται
    Last edited by Σουέλ; 13-07-2011 at 14:14.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Σούελ συγγνώμη που θα ρωτήσω αλλά απ' ότι καταλαβαίνω επάνω στο γενικό μπάχαλο που επικράτησε έδωσαν και στον δικό σου άνθρωπο πεθιδίνη κατά λάθος; Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αλλά δεν γνωρίζω κάτι σχετικό. Δεν νομίζω πάντως να διαμαρτυρηθεί κανείς γιατί έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρονται ονόματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Σούελ συγγνώμη που θα ρωτήσω αλλά απ' ότι καταλαβαίνω επάνω στο γενικό μπάχαλο που επικράτησε έδωσαν και στον δικό σου άνθρωπο πεθιδίνη κατά λάθος; Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αλλά δεν γνωρίζω κάτι σχετικό. Δεν νομίζω πάντως να διαμαρτυρηθεί κανείς γιατί έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρονται ονόματα.
    Τζίπσι, του το δίνουν κάθε φορά που "πονάει", πλέον καθε 48 ώρες!!!Η πάθησή του προκαλεί πόνους μεν, αλλά αυτοί οι πόνοι που έχει πια είναι στερητικό σύνδρομο....
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  4. #4
    κι εγώ νομίζω ότι έχω την ίδια απορία με την Gypsy.. του το έδωσαν κατα λάθος; του το εδωσαν λόγω στερητικού συνδρόμου (όπως αναφέρει στο άρθρο); ή λόγω της πάθησής του; Το ότι οι πόνοι τώρα είναι στερητικό το έχει επιβεβαιώσει και γιατρός φαντάζομαι..
    Και όσο για το αιγινίτειο που αναφέρεις, από γνωστή μου που πάσχει από σχιζοφρένεια ξέρω ότι μπορείς να πας στο αιγινίτειο μόνο με μέσο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by broken horse View Post
    κι εγώ νομίζω ότι έχω την ίδια απορία με την Gypsy.. του το έδωσαν κατα λάθος; του το εδωσαν λόγω στερητικού συνδρόμου (όπως αναφέρει στο άρθρο); ή λόγω της πάθησής του; Το ότι οι πόνοι τώρα είναι στερητικό το έχει επιβεβαιώσει και γιατρός φαντάζομαι..


    Και όσο για το αιγινίτειο που αναφέρεις, από γνωστή μου που πάσχει από σχιζοφρένεια ξέρω ότι μπορείς να πας στο αιγινίτειο μόνο με μέσο...
    Γράφω αυτό:
    Ο δικός μου άνθρωπος πάσχει απο μια πάθηση που συνοδεύεται απο"κρίσεις" και φυσικά αφόρητους πόνους, κατά τις οποιες του χορηγείται το παραπάνω αναλγητικό.Μετά απο πολύχρονη χρήση πεθιδίνης, σταδιακά απέκτησε κανονική εξάρτηση, σε σημείο πια να την παίρνει καθε 48ώρες.

    Δεν είναι κατανοητό;Πώς καταλάβατε το ότι του έδωσαν "κατά λάθος";Πείτε να διορθώσω το μνμ όπου δεν ειναι σαφες.
    Παρέλειψα βέβαια μια βασική λεπτομέρεια γιατί θα εκθέσω πρόσωπα και καταστάσεις,έστω χωρίς όνομα.Αλλα αυτό είναι άλλο θεμα...

    Ναι, η εξάρτηση εχει επιβεβαιωθεί απο γιατρό.Αν ήταν απο την πάθησή του, θα φαινόταν απο τις εξετάσεις που κανει πολύ συχνά.
    Το θέμα είναι επειδή συνυπάρχουν η εξάρτηση και η πάθηση, που και τα δυο εκδηλώνονται με πόνους, κανεις μεχρι τώρα γιατρός δεν το έχει αναλάβει...Ίσως καποιος που να μπορουσε να επικοινωνεί με τον παθολόγο του, δεν ξέρω...
    Στο Αιγινήτειο του ειπαν να πάρει αύριο.Θα δουμε...
    Μέχρι να βρεθει λυση, ο χρόνος δεν ειναι μερες αλλά λίγη ακόμα πεθιδινη...Ήδη του έχει προκαλεσει καποιες ενοχλήσεις σε καποια όργανα.

    Το άρθρο το ανέφερα γιατι δείχνει πόσο εύκολα δινουν τετοιες ουσίες στα νοσοκομεία...Άσχετο που στην δικη μου περίπτωση, ήταν για την αντιμετώπιση μιας κρίσης της πάθησης, και είναι ένα αναλγητικό που συνηθίζεται να χορηγείται....Απλά όταν δινεται ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ, προκαλεί εξάρτηση....Όταν κανεις δεν αναρωτιέται ΓΙΑΤΙ τόσο συχνά....(και δεν εννοώ μόνο το νοσοκομείο) τα πραγματα καταλήγουν κάπως ετσι....
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  6. #6
    δεν ήταν κατανοητό γιατί γράφοντας το σχετικό αρθρο, φαινόταν σαν το άρθρο να αναφερόταν στη συγκεκριμένη περίπτωση...
    Όσο για το αιγινίτειο, σου εύχομαι πραγματικά να μπορούν να τον αναλάβουν...
    Βασικά με την πεθιδίνη δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται, ούτε προφανώς ξέρω κάτι συγκεκριμένο για την πάθηση που έχει ο άνθρωπός σου, αλλά νομίζω ότι η χρήση των οποιούχων γενικά σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Προσωπικά πιστεύω ότι σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να δίνουν περισσότερα αναλγητικά όσο κι αν αυτό μπορεί να δημιουργήσει άλλα προβλήματα για τον απλούστατο λόγο ότι αφού έχουμε τη δυνατότητα να απαλείνουμε τον σωματικό πόνο, δεν αξίζει σε κανέναν και για κανένα λόγο να υποφέρει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    δεν ήταν κατανοητό γιατί γράφοντας το σχετικό αρθρο, φαινόταν σαν το άρθρο να αναφερόταν στη συγκεκριμένη περίπτωση...
    Ναι, έχεις δίκιο, παράθεσα το λινκ γιατί το άρθρο περιγράφει μια κατάσταση που δεν είναι εξαίρεση και τόσο μακριά απο εμας.Στη δική μου περίπτωση δεν έγινε έτσι, αλλά η ανευθυνότητα καποιων είδες που μπορεί να οδηγήσει...

    Όσο για το αιγινίτειο, σου εύχομαι πραγματικά να μπορούν να τον αναλάβουν...
    Μου είπαν κι εμενα ότι δύσκολά μπαίνεις.

    Είναι πολύ ιδιαιτερη περίπτωση, κανεις δεν το είχε ξανακουσει και επειδή είναι και η πάθηση στη μεση, κανεις δεν αναλαμβάνει....

    Προσωπικά πιστεύω ότι σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να δίνουν περισσότερα αναλγητικά όσο κι αν αυτό μπορεί να δημιουργήσει άλλα προβλήματα για τον απλούστατο λόγο ότι αφού έχουμε τη δυνατότητα να απαλείνουμε τον σωματικό πόνο, δεν αξίζει σε κανέναν και για κανένα λόγο να υποφέρει..
    Εννοείς καλυτερα να δίνονται περισσότερα άλλου τύπου αναλγητικά, ωστε να μην καταφευγουμε σε οπιονούχα;
    Last edited by Σουέλ; 14-07-2011 at 19:04.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  8. #8
    όχι, θεωρώ ότι σε περιπτώσεις με αφόρητο σωματικό πόνο, και ασθένειες δύσκολα ιάσιμες ή ανίατες θα ήταν λυτρωτικό για κάποιους ασθενείς να δίνονται περισσότερα ίσως οπιούχα ακόμα κι αν δημιουργούσαν άλλα προβλήματα ή εξάρτηση..
    φαντάζομαι ότι θα διαφωνήσεις λόγω των προσωπικών σου εμπειριών κι εγώ πιθανότατα το ίδιο να εκανα στη θέση σου, αλλά τα δικά μου παραδείγματα με κάνουν να πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να αυξάνεται η δόση προκειμένου να μην υποφέρει ο άλλος....
    Πραγματικά ήσασταν πολύ άτυχοι γιατί -νομίζω- πολύ μικρό ποσοστό ασθενών εθίζεται στα οποιούχα, τα οποία έχει πάρει ως αναλγητικα (μετεγχειριτκά κλπ)....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Εξαρτάται την περίπτωση.Αν την χορηγησουν σε έναν καρκινοπαθή σε τελευταίο στάδιο, φυσικά και δεν υπάρχει θεμα εξάρτησης.Αν κι εκεί νομιζω χορηγουν μορφίνη.
    Η πάθηση στην οποια αναφέρομαι είναι μια μορφη αναιμίας, ας πούμε.Αναλόγως τη φάση, μπορεί να κάνεις κρίσεις (αυτό εξαρτάται απο 1.000.000. παράγοντες) τρεις με εξι φορές το χρόνο.Θα μεινει στο νοσοκομείο μια βδομαδα για καθε κρίση και θα σου κάνουν πεθιδινη περίπου 12 φορές (δεν ξερω ml).Άρα, 36,αντε 40 ενεσεις το χρόνο.Ακόμα και αυτό,δεν σου προκαλεί εξάρτηση.Σε μια αλλαγή θεραπείας όμως (πειραματικες είναι ακομα οι περισσότερες) θα κανεις υποτροπή που μπορεί να σου κανει κρίση και να διαρκέσει 3 μήνες.Ακόμα κι ένας τρόπος ζωής όχι συντηρητικός, σου κανει κρίσεις (π.χ. ποτο---αφυδάτωση---κρίση).
    Είναι φαύλος κυκλός....

    Πω πω πόσα εγραψα :)
    Last edited by Σουέλ; 14-07-2011 at 03:31.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  10. #10
    προφανώς....η κάθε περίπτωση ξεχωριστή....
    κι μορφίνη οποιούχο είναι..
    δύσκολο πράγμα κάποιες αναιμίες.....δεν μπορείς να θεραπευτείς πλήρως...
    ο άνθρωπός σου είχε κι άλλες κρίσεις και του χορήγησαν πεθιδίνη αλλά δεν είχε ζήτημα εξάρτησης μέχρι τώρα ή εξ αρχής είχε το πρόβλημα; ίσως θα μπορούσατε να ψάξετε και να βρείτε ανθρώπους με τη ίδια ή παρόμοια πάθηση-αν δεν είναι πάρα πολύ σπάνια- για να δείτε αν είχαν παρόμοιο πρόβλημα και πως το ξεπέρασαν...Επίσης στην περίπτωση που δεν είναι συχνή η εξάρτηση από πεθιδίνη που έχει δωθεί σε ασθενείς με αυτή ή παρόμοια πάθηση (το αναφέρω μια και λες οτι οι θεραπείες είναι πειραματικές) ίσως θα ήταν χρήσιμο να προτέινεται στο γιατρό να αναφέρει αυτές τις ανεπυθήμητες ενέργειες του φαρμάκου στον ΕΟΦ (http://www.eof.gr/web/guest/yellowgeneral) ή κάπου αλλού για να μην δημιουργήσει πρόβλημα και σ άλλους ασθενείς πιο μετά....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ο άνθρωπός σου είχε κι άλλες κρίσεις και του χορήγησαν πεθιδίνη αλλά δεν είχε ζήτημα εξάρτησης μέχρι τώρα ή εξ αρχής είχε το πρόβλημα;
    Η εξάρτηση ξεκίνησε όταν άρχισε να νοσηλεύεται πιο συχνά,
    είτε λόγω υποτροπής ,όταν ξεκινησε εξειδικευμένη θεραπεία πέραν της μόνιμηw που κανεις(αρχικά πήρε υδροξυουρία)
    είτε λόγω ελαφριάς κατάθλιψης, η οποία φυσικά επηρεάζει όσο δεν φαντάζεσαι και του προκαλουσε "κρισουλες"
    ΕΔΩ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ
    είτε λόγω αλλαγής τρόπου ζωής (κυρίως ποτό, κακή διατροφή, εξτριμ σπορ κ.ά.)

    ίσως θα μπορούσατε να ψάξετε και να βρείτε ανθρώπους με τη ίδια ή παρόμοια πάθηση-αν δεν είναι πάρα πολύ σπάνια- για να δείτε αν είχαν παρόμοιο πρόβλημα και πως το ξεπέρασαν...
    Γνωρίζουμε δυο, στους οποίους η εξειδικευμενη θεραπεία πηγε καλά, ευτυχώς, οποτε έχουν σταματησει να νοσηλεύονται.
    Εκτός αυτού, είναι τρομερά αρνητικός ακόμα και στο να μπει σε καποιο φορουμ με ομοιοπαθουντες να συζητήσει.
    Τα άτομα με τετοιες μορφές αναιμίας είναι ΑΜΕΑ και ήδη νιώθει στιγματισμένος, οποτε οποιαδηποτε ενασχόληση με την πάθησή του, που φέρνει μια "ομαδοποίηση", την βλέπει πολύ εχθρικά.
    Καλή ιδέα, θα επιχειρήσω έστω εγώ να βρω καποιο φόρουμ και να ρωτησω σχετικά.

    Επίσης στην περίπτωση που δεν είναι συχνή η εξάρτηση από πεθιδίνη που έχει δωθεί σε ασθενείς με αυτή ή παρόμοια πάθηση (το αναφέρω μια και λες οτι οι θεραπείες είναι πειραματικές) ίσως θα ήταν χρήσιμο να προτέινεται στο γιατρό να αναφέρει αυτές τις ανεπυθήμητες ενέργειες του φαρμάκου στον ΕΟΦ (http://www.eof.gr/web/guest/yellowgeneral) ή κάπου αλλού για να μην δημιουργήσει πρόβλημα και σ άλλους ασθενείς πιο μετά....
    Η πεθιδίνη είναι απλά παυσίπονο, η θεραπεία είναι κάτι άλλο.Αν γίνεται καλος χειρισμός της πάθησης και διατηρείσαι σε καλά επίπεδα, δεν την χρειάζεσαι φυσικά, αφού δεν κανεις κρισεις, δεν πονας, άρα δεν παίρνεις πεθιδίνη.

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι έχει παραιτηθεί και δεν κανει ουτε προσπάθεια να το παλέψει μόνος του (θα μου πεις τι λεω τώρα, η εξάρτηση έτσι είναι)
    Επίσης, φως απο πουθενα για να τον αναλάβουν δεν βλέπω...
    Last edited by Σουέλ; 14-07-2011 at 19:07.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  12. #12
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι έχει παραιτηθεί και δεν κανει ουτε προσπάθεια να το παλέψει μόνος του (θα μου πεις τι λεω τώρα, η εξάρτηση έτσι είναι)
    δυστυχώς έτσι είναι η εξάρτηση, αλλά ακριβώς επειδή είναι εξάρτηση όση βοήθεια και να είχε, χρειάζεται να πιστέψει ο ίδιος στον εαυτό του και ότι μπορεί να το ξεπεράσει για να ανταπεξέλθει... δεν ξέρω.... δεν έχω κάπια ιδέα που θα μπορούσε να βοηθήσει....... πάντως θα μπορούσες να βρεις ομοιπαθούντες που το έχουν ξεπεράσει μήπως έτσι του δώσεις δύναμη να προσπαθήσει να αγωνιστεί κι αυτός....τώρα αν αυτοί που βρεις δν έχουν καταφέρει να το ξεπεράσουν ίσως καλύτερα να μην του το πεις, δεδομένου, κιόλας, ότι δεν θέλει την ομαδοποίηση, γιατί μπορεί να τον κάνει να παραιτηθεί ακόμα περισσότερο....
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Επίσης, φως απο πουθενα για να τον αναλάβουν δεν βλέπω...
    απο αυτό υποθέτω ότι τελικά δεν μπόρεσε να πάει στο αιγινίτειο....κρίμα...........

    δεν ξέρω..... πραγματικά μακάρι να βρείτε κάποιον να τον αναλάβει.... αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό -και εύχομαι- να τον βοηθήσετε να βρει την ελπίδα και να πειστεί ότι μπορεί να προσπαθήσει και να καταφέρει να το ξεπεράσει....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    broken horse, κατ'αρχας να σου πω ότι με ανακουφιζει πάρα πολύ που μιλάω για το θέμα και σε ευχαριστώ :)

    Έκλεισε ραντεβου με το Αιγινητειο για ένα πρόγραμμα (στεγνό) που ειναι συνεργασια Αιγινητειο-ΟΚΑΝΑ.Βέβαια, δεν τον ρώτησαν για ποια ουσία πρόκειται και αυτός φυσικά απογοητεύτηκε, γιατί στην αρχή όλοι λένε "ναι, αναλαμβάνουμε απεξάρτηση" αλλά μετά κολλάνε στην περίπτωση.Αυτό βέβαια οι ιδιώτες ψυχίατροι, αν και ουτε στο ΚΕΘΕΑ ουτε στο 18 άνω το είχαν ξανακούσει.
    Ελπίζω να βρουμε τελικά μια άκρη στο "18 άνω" ή στο Αιγινητειο...
    Ο ίδιος, τη μια μέρα είναι έτσι, την άλλη αλλιώς.Τη μια λέει "έχω πιασει πάτο, πρέπει να το πολεμησω" και την άλλη "δεν το παλεύω με τίποτα, δεν θα τα καταφέρω".
    Last edited by Σουέλ; 14-07-2011 at 19:09.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  14. #14
    ωραία λοιπόν....ελπίζω και φαντάζομαι πως δεν θα του πουν κάτι για τη συγκεκριμένη ουσία και θα τον αναλάβουν.... είναι κι όλας πολύ σημαντικό που είναι στεγνό το πρόγραμμά γιατί με τα υποκατάστατα δεν πολύ είναι εφικτό να απεξατηθείς εντελώς...προφανώς και τώρα θα είναι πολύ δύσκολο... αλλά αφού έκλεισε ραντεβού και αφού (έστω και όχι συνέχεια) λέει ότι θέλει να το πολεμήσει είναι πολύ καλή αρχή για να καταφέρει να το ξεπεράσει.....αλλά σίγουρα χρειάζεται τους δικούς του μαζί του και απ ότι βλέπω θα του σταθείς.....οπότε μακάρι όλα να πάνε καλά κι όσο χρόνο κι αν παρει να τα καταφέρει....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Σ'ευχαριστώ πολύ :)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •