Ποια ειναι η αποψη σας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123

    Ποια ειναι η αποψη σας?

    Θελω να σας ρωτησω για ενα θεμα που τους περισοτερους δεν τους αφορα αλλα πρεπει να μας προβληματισει.Για την πρεζα και γενικα τα βαρια ναρκωτικα.Για την συμπεριφορα των ανθρωπων που ειναι χρηστες,για την καταντια του κεντρου της αθηνας και πολλων αλλων χωρων γενικα.Παλια ειχα την αποψη οτι ολοι αυτοι το αξιζουν που εχουν καταντησει ετσι,οτι αυτοι το επελεξαν και τωρα πληρωνουν τις συνεπειες,πως δεν εχουν καμια αρρωστια ουτε καρκινους ουτε αναπηροι οπως αλλοι( οι περισοτεροι απο τους οποιους εχουν την πραγματικη συμπονια μου καθως δεν το επελεξαν.Ηταν απλα ατυχοι).Ειναι ασχημο να εχεις τα νιατα και την υγεια σου και παρ'ολα αυτα λογω μιας ασχημης στιγμης,ενος ψυχικου τραυματος,μιας απωλειας ή δεν ξερω κ΄γω τι να τα πετας ολα στα σκουπιδια και να αυτοκαταστρεφεσαι με τον πιο ασχημο τροπο γινωμενος βαρος, ντροπη και φοβος ολων των αλλων(για να μην πω για τις κλοπες που αναγκαστικα κανουν για την δοση τους κλπ).Εγω προσωπικα στενοχωριεμαι για την καταντια του κεντρου της αθηνας.Απο την αλλη πλευρα ομως κατι τους οδηγησε μεχρι εκει.Τι ειναι αυτο και γιατι ειναι τοσο δυνατο?Μηπως οι ιδοι θεωρουν πως η ζωη τους δεν εχει καθολου αξια και γ αυτο επιλεγουν μια μικρη κ συντομη ουτοπικη χαρα (που στη ζωη θεωρουν πως δεν θα τη γευτουν) και μετα παρετουνται? Ολοι μας περναμε ασχημες στιγμες,ολοι μασ υποφερουμε αλλα πολλοι απο μας επιλεγουμε μια διαφανη και αξιοπρεπη ζωη..και ας ειναι μεσα στον απανθρωπο αυτο κοσμο.. Εμεις ειμαστε τα κοροιδα της υποθεσης ή αυτοι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Kortha,

    το θέμα των ναρκωτικών έχει βαθιές ρίζες μέσα στην κοινωνία, είναι μεγάλη πληγή και ΟΧΙ δεν είναι πρόβλημα αισθητικής, ΔΕΝ είναι μια παραφωνία που χαλάει τα ματάκια μας λερώνοντας ''απλά'' μια πλατεία, το κέντρο της Αθήνας, την Ναυαρίνου στη Σαλονίκη και και και..
    Εμένα πιάνεται η ψυχή μου όταν βλέπω νέους ανθρώπους που για όποιο μα όποιο λόγο έφτασαν να σέρνονται σα σκιές στους δρόμους και να αργοπεθαίνουν σχεδόν όρθιοι..
    Κι αν θυμώνω με κάποιον είναι κυρίως με όλη αυτή τη γιγάντια βιομηχανία που υπάρχει πίσω απ' τα ναρκωτικά, όλα τα συμφέροντα που εξυπηρετούνται καθώς κάποιοι γεμίζουν τις τσέπες τους και βολτάρουν επάνω στα γιοτ τους, χωρίς βέβαια φόβο αφού έχουν φυσικά εξασφαλίσει πλάτες και συνενοχή.

    Δεν ξέρω αν έτυχε να δεις το συγκεκριμένο θέμα στους ''Πρωταγωνιστές'' (προσωπικά το είδα στο διαδίκτυο), έχει πάντως ενδιαφέρον και ίσως πάρεις απάντηση και σε κάποιες απορίες σου. Όπως για το θέμα μακρόχρονης αναμονής στις μακρές λίστες για όσους θέλουν να ξεφύγουν και να μπουν σε κάποιο πρόγραμμα απεξάρτησης..

    Είναι σε τρία μέρη:

    http://www.youtube.com/watch?v=WRtIDflybao

    και τα άλλα δύο:

    http://www.youtube.com/watch?v=RYVfI...eature=related


    http://www.youtube.com/watch?v=ip7nu...eature=related

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Το ντοκιμαντέρ του Θεοδωράκη σκέφτηκα και εγώ μόλις διάβασα το θέμα! Όλη αυτή η αναλγησία του "κοινωνικού" κράτους απέναντι σε αυτό το ζήτημα δεν είναι αθώα.

    Δεν πιστεύω ότι οι χρήστες και οι μη χρήστες έχουν κάτι να χωρίσουν, μπορεί βέβαια οι δεύτεροι να εμφανίζουν πολύ πιο συχνά αντικοινωνική συμπεριφορά αλλά αυτό είναι ένα πρόβλημα που καλείται να αντιμετωπίσει η πολιτεία. Όταν η χορήγηση μεθαδόνης επιτραπεί σε όλα τα νοσοκομεία για πιστοποιημένους χρήστες, όταν κατασκευαστούν υποδομές και υπηρεσίες που θα καλύπτουν το 100% των αναγκών σε αυτή τη χώρα και όταν το κράτος σταματήσει να διώκει τα θύματα της υπόθεσης σαν θύτες τότε τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα για όλους.

    Το ψάρι όμως βρομάει από το κεφάλι, όπως πάντα...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    Σε ευχαριστω για το βιντεο το εχω δει και καταλαβαινω τι εννοεις.Φυσικα και το κυριο προβλημα δεν ειναι το ποσο δεν θα αρεσει στους τουριστες το κεντρο της ομονοιας ή γενικα η αισθητικη αυτης της πολης.Και καταλαβαινω και το προβλημα με την πολυετη καθηστερηση παροχης της μεθαδονης κλπ αλλα ο προβληματισμος μου δεν ξεκινα απο κει.Απλα αναρωτιεμαι αν το ξεκινημα ληψης ναρκτωτικων ειναι ουσιαστικα μια αποπειρα αυτοκτονιας,μια παρετηση.Απλα αντι να το κανουν κατευθειαν,περιμενουν λιγο καιρο να νιωσουν λιγο το πως ειναι η ευτιχια μεσω των παρεσθησεων που προσφερουν τα ναρκωτικα.Και αν ειναι όντως έτσι,αν ισχυει αυτη η θεωρια που σκευτομαι,τοτε αυτοι εχουν δικιο (γιατι ουσιαστικα ο κοσμος μας εχει γινει ενα μερος με απανθρωπες συνθηκες ζωης) ή εμεις που χωρις ναρκωτικα πολεμαμε στη ζωη,πληγωνομαστε αλλα παρ'ολα αυτα συνεχιζουμε ακαθεκτοι προσφεροντας αγαπη και φτανουμε μεχρι εκει που θα μας παει η ζωη?

Similar Threads

  1. ποια ειναι η πρωτευουσα της ελλαδας;
    By carrot in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 24
    Last Post: 13-12-2010, 03:04
  2. Ποια ειναι η ιδανικη διαφορα ηλικιας?
    By Phil_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 42
    Last Post: 25-01-2010, 14:06
  3. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 11:35
  4. Ποιά είναι τα αγαπημένα σας ποιήματα?
    By Tass in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 15-12-2007, 01:35
  5. Ποια ειναι τα συμπτωματα?
    By Ifigeneia24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2006, 15:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •