help!!!!!!!θελω συμπαρασταση!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1

    help!!!!!!!θελω συμπαρασταση!!!!!

    καλησπερα σε ολους...!!!!!!!εχω ξαναγραψει κι αλλες φορες στο forum..ειχα την αναγκη να μοιραστω το προβλημα μου μαζι σας..απο την ωρα που ξυπναω εχω εμμονες ιδεες οτι δεν ειμαι καλα και οτι δε με πιανει η φαρμακευτικη αγωγη που ακολουθω..το αναλυω και το ξανααναλυω στο κεφαλι μου σε σημειο που μου φερνει τρομερη υπερενταση και πανικο..ωρες-ωρες εχω αφορητη ζαλαδα και τρεμουλο στα χερια..νιωθω οτι απο τις εμμονες χανω την αισθηση του χρονου..αυτη τη στιγμη βρισκομαι διακοπες και δυστυχως δε μπορω να χαλαρωσω!!επισης εχω την αισθηση οτι γυρω μου ολα ειναι ψευτικα!!!!!!!επισης φτιαχνω με το μυαλο μου φανταστικες συζητησεις!!νομιζω οτι εχω αρχισει και τρελαινομαι..ευτυχως την τριτη εχω ραντεβου με τον γιατρο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    το αισθημα οτι γυρω σου ειναι ολα ψευτικα ονομαζεται αποπραγματοποιηση κ προκαλιεται απο εντονο αγχος.οσο για τις φανταστικες συζητησεις δε μπορω να σου πω..
    το ραντεβου με το γιατρο θα σου τα λυσει ολα;)

  3. #3
    παιρνω 5 mg zyprexa,45mg remeron kai 50 mg zoloft εδω και 3-4 μηνες..δε θα επρεπε να ημουν καλυτερα;;;αυτο με τις φανταστικες συζητησεις μου συμβαινει λιγο πριν παω καπου και πριν μιλησω στο τηλ.σ'ευχαριστω παντως κυκνε...

  4. #4
    επισης το βραδυ ειμαι παντα καπως πιο ηρεμη...την ημερα μονο εμμονες ιδεες κι αρνητικες σκεψεις!!!!!!θελω να φυγουν ολα αυτα!!!!!!!!!!!θελω τη normal ζωη μου πισω!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    παιρνεις αρκετα φαρμακα νομιζω ναι θα πρεπε νασουν καλυτερα αλλα δεν ειμαι γιατρος:)

  6. #6
    το ξερω βρε εσυ..ηθελα απλως να μοιραστω το προβλημα μου μαζι σας!!!μαλλον δεν παει κατι καλα με την αγωγη..την τριτη θα μου λυθουν ολες οι αποριες!!!!το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη κι ευχομαι οτι μια μερα θα ξυπνησω κι ολα αυτα θα ανηκουν στο παρελθον...

  7. #7
    εγω ειμαι στηναρχη της θεραπειας και γι'αυτο το λογο αποφασισα να μην παω διακοπες...ξερω οτι δεν θα περασω καλα με τις εμμονες να μου πολιορκουν το μυαλο συνεχως...προσωπικα,καποιες ωρες της ημερας αισθανομαι πιο ηρεμος(βοηθαει μαλλον και το ζαναξ)αλλα καποιες ωρες γινομαι παλι χαλια και δεν εχω ορεξη για τιποτα.

  8. #8
    εχεις δικαιο,αλλα δε γινοταν να χαλασω το προγραμμα του αρραβωνιαστικου μου..απο τις 10 μερες που ειμαι διακοπες,τις 2-3 τελευταιες μερες ειμαι καπως χειροτερα...εσυ philosopher τι αγωγη ακολουθεις;;;ζαναχ προσπαθω να μην παιρνω παρα μονο οταν ειναι το αγχος μου στο μεγιστο!!!!!!!!σημερα πηρα 0,5 μπας και ηρεμησω...

  9. #9
    Quote Originally Posted by maraki4 View Post
    εχεις δικαιο,αλλα δε γινοταν να χαλασω το προγραμμα του αρραβωνιαστικου μου..απο τις 10 μερες που ειμαι διακοπες,τις 2-3 τελευταιες μερες ειμαι καπως χειροτερα...εσυ philosopher τι αγωγη ακολουθεις;;;ζαναχ προσπαθω να μην παιρνω παρα μονο οταν ειναι το αγχος μου στο μεγιστο!!!!!!!!σημερα πηρα 0,5 μπας και ηρεμησω...
    εγω εχω ξεκινησει με λαντοζ εδω και 2 εβδομαδες αλλα ειμαι νεος στις φαρμακευτικες αγωγες και δεν δεν μπορω να εχω αποψη ουτε να δωσω συμβουλες για φαρμακα...παιρνω και ζαναξ 2μερες τωρα και νομιζω οτι μ'εχουν βοηθησει στον υπνο...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1
    Γεια σας!Τελικα το ζαναξ βρισκει δυστυχως μεγαλη κταναλωση...Συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου!Εχω πολυ καιρο να παρω αλλα δεν φευγω ποτε απο το σπιτι χωρις να εχω μαζι μου...εχω περασει κρισεις πανικου...καταλαβαινετε...αχ ρειαστο να ειναι...Καταλαβαινω πολυ καλα πως ειναι να κολλαει το μυαλο στα αρνητικα και να νιωθεις οτι ενω θα ''επρεπε'' να εισαι χαλαρη και να χαιρεσαι τις διακοπες σου να φοβασαι και ισως να θες να κλειστεις σο καβουκι σου...Ειναι δυσκολη η φαση που περνας αλλα θα περασει...Θελει υπομονη και πρωτα απο ολα να μην κατηγορεις τον εαυτο σου.Πες στον εαυτο σου σ'αγαπω οπως κι αν εχει και εξεφραζε τα συναισθηματα σου.Να υποθεσω οτι εισαι τελειομανης?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Καλησπέρα μαρακι,
    Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις τα έχω περάσει και εγώ… τελικά όμως κατέληξα ότι είναι απλά μυθεύματα του μυαλού μου και τίποτα παραπάνω…
    Αυτό που θα πρέπει να σταματήσεις είναι η ανάλυση των έμμονων ιδεών διότι η πολλή σκέψη γεννά νέες αρνητικές σκέψεις και τελικά δημιουργείς μια κατάσταση από μόνη σου, χωρίς καν αυτή να υπάρχει, και βυθίζεσαι μέσα σε αυτή…
    Είσαι διακοπές, πολύ ωραία, μην σκέφτεσαι τίποτα, απλά ξεκουράσου, ασε τις σκέψεις να φεύγουν όπως και τις φανταστικές συζητήσεις… μετά τις διακοπές να επισκεφτείς το γιατρό και όλα θα πάνε καλά….
    Καλή δύναμη

  12. #12
    Δυστυχώς δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις να σου πω Μαράκι λίγα λόγια ώστε να σου φανούν χρήσιμα. Από την εμπειρία πάντως, νομίζω πως τις φαντασιακές συζητήσεις τις κινούν, έχουν δηλαδή την πηγή τους, σε μία ανικανοποίητη ανάγκη (ορμέμφυτο) γνώσης του εαυτού μας. Στον βαθμό που δεν εκδηλώνετε μέσα στα φυσικά πλαίσια η αυτογνωσία ανάλογος είναι και ο βαθμός εμφάνισης και διαφοροποίησης των φαντασιακών συζητήσεων. Και μάλλον από μόνο του αυτό το φαινόμενο δεν εξαλείφετε. Θα πρέπει, έχω την αίσθηση, να μεταλλάξεις, να μεταμορφώσεις δηλαδή, την φύση των φαντασιακών συζητήσεων, να τις αποσυνδέσεις από την υποσυνείδητη πηγή τους, και να τις κάνεις συνειδητές παρεμβάσεις, πλέον, με απώτερο σκοπό την καλλιέργεια της αυτογνωσίας σου.

    Αυτό που λες:

    αυτο με τις φανταστικες συζητησεις μου συμβαινει λιγο πριν παω καπου και πριν μιλησω στο τηλ.
    Δεν είναι κατ' ανάγκη από μόνο του άστοχο, κακό ή αρνητικό. Φανερώνει, μάλλον, μία εσωτερική σου ανάγκη για ετοιμότητα και φυσικότητα, να είσαι έτοιμη, δηλαδή, και φυσική, σε αυτό που θα αντικρύσεις εκεί που θα πας ή στην τηλεφωνική σου επικοινωνία. Και για αρχή, νομίζω, δεν θα είναι άστοχο το να μην προσπαθείς να διακόψεις τις φαντασιακές συζητήσεις όταν τις αντιλαμβάνεσαι, αλλά να τις δίνεις συνειδητή μορφή, με άλλα λόγια δηλαδή, εφόσον πριν κρίνεις πως είναι απαραίτητο, να προσπαθείς να διακρίνεις όλα τα ενδεχώμενα που ίσως εμφανιστούν εκεί που θα πας, ή της τηλεφωνικής σου επικοινωνίας. Αυτά βέβαια, στο βαθμό που οι συνθήκες έχουν μιά όποια επιρροή για τη ζωή σου.

  13. #13
    ευχαριστω πολυ παιδια για τη συμπαρασταση σας!!!!γυρισα απο διακοπες κι επισκεφτηκα το γιατρο μου...μου ειπε να μην ανησυχω,οτι αυτα ειναι ιδεοληψιες που με τον καιρο θα φυγουν...το θεμα ειναι οτι εχω μονο ιδεοληψιες κι οχι ψυναγκασμους με αποτελεσμα να ειμαι γεματη αγχος και πανικο..παντως ειναι πολυ βασανιστικο ολο αυτο..ξαφνικα τα υπεραναλυω ολα στο μυαλο μου...θελω να φυγει!!!!!!επισης μου εκανε αλλαγη στη θεραπεια και στη θεση του zoloft μου εβαλε minitran..ελπιζω να δρασει γρηγορα...το παιρνω μονο 4 μερες...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    72
    Όλα θα πάνε καλά! Καλό θα είναι να βρείς κάτι για να απασχολείσαι τις περισσότερες ώρες τις ημερας.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Μαράκι δε σε βοηθάει αν την ώρα που αγχώνεσαι ή σε πιάνει αυτό που περιγράφεις να ασχοληθείς εκείνη τη στιγμή με κάτι για να ξεχαστείς; ;)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
    By Boltseed in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 97
    Last Post: 21-09-2011, 22:31
  2. Συμπαρασταση..
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 17-05-2011, 12:52
  3. ΘΕΛΩ ΝΑ...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ....
    By amelie74 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 219
    Last Post: 06-05-2010, 22:19
  4. Συμπαράσταση
    By katerina78 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2008, 14:36
  5. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ
    By GIANNA76 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 26-07-2008, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •