δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7

    δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου

    καλημέρα σε όλους!
    είμαι καινούργια στο site, και το πρώτο πράγμα που μου έρχεται να πω είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ, σε όλους εσάς που γράφετε! πραγματικά βοηθάει πολύ, έστω και μόνο το ότι αισθάνθηκα ότι και άλλοι αντιμετωπίζουν προβλήματα παρόμοιας φύσης..
    Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι ο αρραβωνιαστικός μου έχει ΙΔΨ και είναι αρκετά τελειομανής, με αποτέλεσμα να μου λέει αρκετά συχνά πόσο βάρος του είμαι -με άλλα λόγια- τη στιγμή που κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ, του δείχνω υπομονή, αγάπη και προσπαθώ να ελέγχω τον εαυτό μου 2 φορές, μία για μένα και μία για εκείνον, όταν επιμένει παθιασμένα σε μία λεπτομέρεια, θέλοντας επιχειρήματα, και ξεχνόντας εμένα σαν άνθρωπο.. επειδή όταν δεν ακούει τις λέξεις που περιμένει να ακούσει και που μόνο ο ίδιος ξέρει ποιες είναι, νευριάζει, θυμώνει, τα ρίχνει όλα επάνω μου και ανεβάζει και τον τόνο της φωνής του, πράγμα που με ενοχλεί ιδιαίτερα και του το έχω πει.
    αισθάνομαι φόβο, για μας, δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω, αισθάνομαι κι εγώ ιδιαίτερο άγχος, ένα κόμπο στο λαιμό, κάθε φορά που "τον πιάνει"...
    έχετε βιώσει ποτέ κάτι παρόμοιο? θα ήταν χρήσιμη και η άποψη ανθρώπων που έχουν ΙΔΨ, ώστε να καταλάβω καλύτερα...
    σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! οποιαδήποτε άποψη θα βοηθόύσε πολύ!
    καλή σας μέρα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Καλως ηρθες.υποφερω κ εγω με ιδψ εν μερει αλλα οχι εντονα.ειναι πολυ δυσκολο κ σοβαρο μη σου πω απ τις σοβαροτες ασθενειες.δε μπορουν να βλαψουν τους γυρω αλλα ειναι πολυ βασανιστικο γιαυτον που το βιωνει.κανει καποια θεραπεια ο αρραβωνιαστικος σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7

    ευχαριστώ πολυ

    σ'ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου.
    το καταλαβαίνω ότι είναι πολύ βασανιστικό και για τον ίδιο. κουράζει το μυαλό του πολύ και πρέπει να βιώνει έντονο άγχος κάθε φορά. δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να τον βοηθήσω όμως. έκανε γνωσιακή, αλλά του είπε ο ψυχοθεραπευτής του ότι έχει μια καθυστέρηση στο να αντιλαμβάνεται και να θέτει σε εφαρμογή τα πράγματα που του λέει, και εξέφρασε την υποψία ότι μπορεί να παίζει και τίποτα άλλο. τώρα ο δικός μου είναι στο στρατό. ήρθα διακοπές για λίγο εκεί που είναι και φαίνεται ότι πάλι προβλήματα έχουμε, από το τίποτα όμως, δημιουργεί θέμα! το καταλαβαίνω ότι δε φταίει.
    εσύ πώς θα ήθελες να σου συμπεριφέρονται οι άλλοι όταν τέλος πάντων έχεις αυτή τη δυσκολία? τι θα σε έκανε να νιώσεις καλύτερα? ποια αντίδραση των άλλων?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    ακουσε με εγω εχω ψυχαναγκασμο του στυλ'γιατι να ειμαι αυτη που ειμαι γιατι να υπαρχω κλπ?'δεν εχει καταλαβει κανεις οτι μου συμβαινει κατι δεν φαινεται προς τα εξω οτι εχω προβλημα.ειμαι σαφως μια πολυ δυσκολη κατασταση εσυ δε μπορεις να κανεις κατι τι να του πεις δαλαδη σταματα μη το κανεις??δεν γινεται οι σκεψεις ερχονται μονες κ για να τις διωξει προσπαθει να κανει το ιδιο πραγμα πολλες φορες ή να επαναλαμβανει λεξεις κλπ νομιζοντας οτι θα ηρεμησει απ αυτες τις σκεψεις αλλα ουσιαστικα ειναι φαυλος κυκλος κ δε σταματαει ποτε.γνωμη μου ειναι να πατε σε καποιο ψυχιατρο με αγωγη θα ανακουφιστει απ αυτο κ σιγουρα θα γινει πιο λειτουργικος:)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    εσύ τουλάχιστον το στρέφεις στον εαυτό σου.. σίγουρα είναι πολύ βασανιστικό, αν και μόνο με τη διαίσθηση μπορω΄να το αντιληφθώ, την ώρα εκείνη που τον βλέπω...
    δυστυχώς είναι εναντίον στα φάρμακα, και το ίδιο ήμουν κι εγώ -αν και έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη...- και το κακό είναι ότι είναι και εναντίον στα ομοιοπαθητικά! μου λέει ότι μπορεί να τα "μαγειρεύουν" σατανιστές!!
    κάνω κι εγώ ψυχοθεραπεία, άρχισα πέρσι το καλοκαίρι, όταν για πρώτη φορά αισθάνθηκα αυτόν τον κόμπο στο λαιμό.. και η ψυχοθεραπεύτριά μου μου λέει πως τα ομοιοπαθητικά θεραπεύουν τον ψυχαναγκασμό στο 200%!! μήπως να τα δοκίμαζες κι εσύ? εσύ γενικά κάνεις κάτι? και αν ναι, σε έχει βοηθήσει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    κοιτα εγω εχω αποπροσωποποιηση που προκαλειται απο εντονο αγχος εδω κ ενα μηνα μου γινει ψυχαναγκασμος κολλησε στο μυαλο μου ειναι σαν μετατραυματικο στρες.μη τα φοβασαι τα χαπια δεν προκαλουν εξαρτηση κ ασε τις μ@@-σορυ-για ομοιοπαθητικη.φαρμακα μαζι με ψυχοθεραπειες το καλυτερο.το αναφρανιλ ας πουμε κανει καλη δουλεια;)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    ευχαριστώ για τη βοήθειά σου. Εύχομαι και σε σένα γρήγορα να νιώσεις καλύτερα. Να είσαι καλά!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    καμιά ιδέα κανείς για το πώς να αντιδρώ όταν τα ρίχνει όλα πάνω μου και νιώθω απόρριψη? -το οποίο και την εμπιστοσύνη βλάπτει, πώς να τον εμπιστεύομαι για τα σοβαρά όταν κάνει θέμα τα ασήμαντα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    agapimeg ετσι ''πρεπει να γινεται''μεσα στο μυαλο του.ειναι ματαιος κοπος να προσπαθησεις ειλικρινα δε θα καταφερεις τιποτα.μπραβο σου που στηριζεις τον αρραβωνιαστικο σου.ποτε αρχισε να παρουσιαζει αυτα τα συμπτωματα?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    ειμαστε μαζί κοντα 5 χρόνια, αλλα γνωριζόμαστε απο το λυκειο και ήμασταν και φίλοι παλια. κατα καιρούς χωρίζαμε με διάφορα περίεργα που μου έλεγε, για ψαξίματα δαιφόρων ειδών, θρησκευτικής φύσεως κλπ, η διάγνωση έγινε δυο χρόνια πριν.
    πιστεύω θα ξαναρχίσει ψυχοθεραπεία μετά το στρατό, έτσι είχε πει τουλάχιστον. απλά με πιάνει κι ένας φόβος, ενώ τον αγαπάω πάρα πολύ και δε θα σκεφτόμουν άλλον άντρα δίπλα μου, αν συνεχίσει αυτό, πώς θα μπορέσουμε να κάνουμε νορμάλ οικογένεια? θα είναι υγιές περιβάλλον αν εμείς κάθε τόσο διαφωνούμε για βλακείες και για μικροπράγματα? με αυτή την έννοια ψάχνω τρόπους να το διαχειριστώ από την πλευρά μου. κάποια πράγματα βγαίνουν πιο πολύ σε μια προσωπική σχέση απ'ό,τι με οποιονδήποτε άλλον... ευχαριστώ και πάλι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    ειναι αληθεια δυσκολη η ιδψ αλλα θεραπευεται μπορει βεβαια να χρειαζεται εφ ορου ζως φαρμακα δηλαδη ειναι χρονια διαταραχη.παρολαυτα ακομη κ ετσι με ψυχοθεραπειες και φαρμακευτικη αγωγη μπορει καποιος να ανακουφιστει απ τα συμπτωματα κ να ζει λειτουργικα.απλα χρειαζεται παραπανω χρονος απ οποιαδηποτε αλλη διαταραχη.
    φοβο για οικογενεια εχω κ εγω κ οι γιατροι που εχω επισκεφτει μου λενε οτι οικογενεια κανουν τα ατομα που ειναι σε πολυ χειροτερη κατασταση κ με πολλα προβληματα,οκ δεν ειναι κ ευκολο παρολαυτα γινεται.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    παντωσ συγνωμη που στο λεω αλλα πρεπει να σε εχει καβαλησει και λιγο γιατι μη μου πεισ οτι στο στρατο ξεσπαει πανω στουσ αλλουσ;να του πεισ με τροπο οπωσ κρατιεται στο στρατο να κρατιεται και μαζι σου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by agapimeg View Post
    εσύ τουλάχιστον το στρέφεις στον εαυτό σου.. σίγουρα είναι πολύ βασανιστικό, αν και μόνο με τη διαίσθηση μπορω΄να το αντιληφθώ, την ώρα εκείνη που τον βλέπω...
    δυστυχώς είναι εναντίον στα φάρμακα, και το ίδιο ήμουν κι εγώ -αν και έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη...- και το κακό είναι ότι είναι και εναντίον στα ομοιοπαθητικά! μου λέει ότι μπορεί να τα "μαγειρεύουν" σατανιστές!!
    κάνω κι εγώ ψυχοθεραπεία, άρχισα πέρσι το καλοκαίρι, όταν για πρώτη φορά αισθάνθηκα αυτόν τον κόμπο στο λαιμό.. και η ψυχοθεραπεύτριά μου μου λέει πως τα ομοιοπαθητικά θεραπεύουν τον ψυχαναγκασμό στο 200%!! μήπως να τα δοκίμαζες κι εσύ? εσύ γενικά κάνεις κάτι? και αν ναι, σε έχει βοηθήσει?



    Πάντως όλα αυτά με πολλές θρησκευτικές ιδέες και "μαγείρεμα φαρμάκων από σατανιστές" και συνέχεια νεύρα και "ότι αργεί να κατανοήσει κάποια πράγματα" κατα τον ψυχοθεραπευτή του κάνει και για αρχή ψύχωσης. Συνήθως στον στρατό κάνει μπαμ.


    Μου φαίνεται υπερβολή ότι έχεις στο μυαλό σου τον γάμο, έχεις άλλες εμπειρίες? Χαλάρωσε είμαστε στο 2011 λολ (αλλά φαντάζομαι ότι έτσι σκέφτονται πολλές κοπέλες με τον πρώτο τους έρωτα :P).

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    ευχαριστώ για την απάντησή σου!
    εννοείται ότι σκέφτομαι το γάμο, είναι ο αρραβωνιαστικός μου και δεν αρραβωνιαστήκαμε για πλάκα! ψάχνω τον καλύτερο δυνατό τρόπο διαχείρισης της κατάστασης, δεν πιστεύω ότι στα προβλήματα δεν υπάρχει λύση! κι άλλωστε όσοι έχουν ένα θέμα, δεν μπορούν, δεν έχουν δικαίωμα να προχωράνε στη ζωή τους? έτσι τον βλέπω το ρόλο του συντρόφου, να βοηθάει και να στηρίζει και να είναι δίπλα, όχι μόνο στα εύκολα!
    τι εννοείς όμως για αρχή ψύχωσης? τι ακριβώς είναι η ψύχωση? ή υπάρχουν πολλά είδη?αν ναι, ποια?
    ξέρω ότι μπορεί να με κατηγορεί άδικα κάποιες φορές, μετά όμως το μετανιώνει πολύ.. και ζητάει ειλικρινά συγγνώμη..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσκολεύομαι να χωρίσω!
    By dream! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-04-2011, 00:51
  2. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 31-01-2011, 00:23
  3. καταθλιψη συντροφου
    By eva1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-01-2011, 16:10
  4. Πως να διαχειριστω τον εγωισμο μου?????
    By Kandy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2011, 20:59
  5. Δυσκολευομαι να γνωρισω μια κοπελα λογω ποτου.
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-12-2010, 23:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •