22 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    θεσ-νικη
    Posts
    19
    irene εξαρτατε τον ομοιοπαθητικο.ειχα κανει και γω 2 φορες ομοιοπαθητικη παλια και ημουν χαλια.αυτη ομως ειναι εγγεγραμενη στο συλλογο ομοιοπαθητικων.και εχει σαιτ που αναφερει ποιοι ειναι οι καθεαυτου καθαρα ομοιοπαθητικη.ειναι και γενικη ιατρος και ειναι γατα.μολις την πω κατι για αλλη ασθενεια πχ των δικων μου απανταει πριν πω τι μας ειπαν.εδω ειπαν στον αντρα μου δεν μπορει να κανει παιδια,και αμεσως ειδε τις εξετασεις και ειπε μπορει.εδωσε αγωγη και θα ξανακανει εξετασεις.εκανα υπομονη ομως.δεν περασε με τον πρωτο μηνα.και συχρονως τα χαναξ και ζολοφτ.σιγα σιγα καταφερα να τα κοψω.και αν δεν ηταν χρονιο το προβλημα μου θαμουν πιο γρηγορα καλα.και γω εχω ενα τομο ομοιοπαθητικης,και μπορω να σου πω τι να παρεις.αλλα αλλο εγω και αλλο αυτη με διπλωμα.αφου παρει 1 ωρα το ιστορικο σου απο κει εξαρταται και τι θα σε δωσει.μπορει να πας για κρισεις και να σου φυγουν οι χρονιοι πονοκεφαλοι αν εχεις εκτος των κρισεων.το μεσα σου διορθωνει.τωρα που ειμαι χαλια,πηρα 2 χαπια που τα επαιρνα οταν ειχα εξαεση,αυτο σημαινει οτι η θεραπεια σου θα παει καλα,και χθες και βγηκα εξω και πηγα στα μαγαζι,εστω για μιση ωρα,και το βραδυ καθησα στο καφε του ξενοδοχειο με ολους τους συναδελφους και καναμε χαβαλε μεχρι τις 2.σημερα θα προσπαθησω και θα ξαναβγω.εξαρταται τον γιατρο το περιβαλον γυρω σου να σε βοηθησει και κυριωσ υπομονη.οσο για τα χαναχ τα αριωνα οταν εβλεπα οτι παω καλυτερα.μετα κατι γινοταν και αντε παλι 2 την ημερα η 3 οπως προχθες.αν δω οτι αρχιζουν τρεμουλες δυσπνοια δεν μπορω να τα ελατωσω.θα τα παρω κανονικα.οσο για τα αντικαταθλιπτικα ολα κοβοντα σιγα σιγα οταν αρχισεις νασαι καλυτερα.και παλι οχι αμεσωσ.αφου εισαι καλα αρκετο καιρο.και μετα σιγα σιγα.αλλα παλι το θεμα ειναι σε δυσκολες στιγμες παλι θα τα παρουμε.ενω τωρα ολοι οι γιατροι λενε οτι θεραπευετε μια για παντα.πχ η διαφημηση που εχει εδω πανω το σαιτ.λεει.το μοναδικο κεντρο κρισεων πανικου.μπες και δες τι γραφει.εγω τον πηρα τηλ και μου ειπε δυστυχωσ επειδη δεν μενω αθηνα δεν μπορουμε να κανουμε συνεδριες.ηταν πολυ καλος και οχι σαν τον αλλον τον μ... που πηρα στη θεσ-νικη επειδη ηταν κεφαλι μου μιλησε λες και ημουν του πεταματου.αφου δεν εχεις λεφτα δεν μπορω.βρες και ελα.σωσαμε λεει ψυχασθενης και εσυ εχεις κατι που ειναι θεραπευσιμο και δεν εχεις λεφτα.τι να σε κανω?υποφερουμε ολοι χρονια,και ολοι οι γιατροι λενε οτι πια θεραπευετε για παντα.αλλα πρεπει να τα φυσασ απ οτι καταλαβα.τι να πω

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22
    Αστα.....25 χρονια.....μια απο τα ιδια!Ευτηχως με πιανουν ακομα τα xαnax!!!καλο κουραγιο!!!! Υ.Σ αμα βρεις καποια λυση να μου τη πεις

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    7
    μπορεις να μου γραψεις στοιχεια του ομοιοπαθηκου σου.ευχαριστω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Λοιπον για όσους δεν ξέρουν έχω και γώ 6 χρόνια πρόβλημα και φυσικά όλοι πάνω κάτω έχουμε την ίδια ιστορία.Χάπια,γιατροί ψυχολόγοι και αποτέλεσμα μηδέν.Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο να σας πώ τι κατάλαβα.Οι πανικοί είναι μια καθαρά προσωπική μας υπόθεση.Δεν γίνεται να έχουμε τόσο παθητική στάση σε ένα πράγμα που μας καταστρέφει την ζωή.Δεν γίνεται να κάτσουμε και να λέμε μόνο πάρτε το απο πάνω μου.Είτε με χάπια είτε με άλλους ειδικούς.Θέλει τρομερή προσπάθεια, κόντρα στους χειρότερους φόβους μας και απίστευτη επιμονή.Κάτι που φυσικά δεν έχουμε την διάθεση να κάνουμε μίας και όλο μας το κουράγιο το τρώει μόνο και μόνο αυτή η κατάσταση.

    Τι μπορούμε να κάνουμε.Το σημαντικότερο πράγμα είναι η ενημέρωση.Τί έχουμε και γιατί το παθαίνουμε.Εξηγώντας όλα τα συμπτώματα αρχίζουμε να μήν τα φοβόμαστε τόσο πολύ.Δεύτερο.Οι σκέψεις.Έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε αρνητικά.Δεν το καταλαβαίνουμε πλέον και έχει γίνει συνήθεια τόσο πολύ που νομίζουμε οτι είναι φυσιολογικό.Μόνοι μας σκεφτόμαστε αρνητικά και ενεργοποιούμε στο σώμα μας την μάχη φυγή.Το σώμα μας κάνει οτι του λέμε.Και όταν του λέμε οτι υπάρχει κίνδυνος αυτό δεν μπορεί να ξέρει αν όντως υπάρχει κίνδυνος η απλά εμείς ανησυχούμε χωρίς λόγο.Έτσι αντιδρά με άγχος και με την μάχη φυγή (πανικός).

    Τρίτο ειναι το διώξιμο τών σκέψεων αυτών.Διότι είναι συνήθεια και θα επιμένουν για πολυ καιρό.Δεν είμαστε εμείς αυτες οι σκέψεις και έτσι δεν τις ακούμε.Αν τις ακουσουμε θα προκαλέσουν πάλι την μάχη φυγή τελικά γιατί έτσι λέμε στο σώμα μας να αντιδράσει.

    Κάνοντας αυτά τα πράγματα για λίγες μέρες θα βρείτε τον παλίο σας ευατό.Σας το λέω γιατί το ζώ αυτή την στιγμή.Δεν το κάνουμε γιατί πρέπει.Δεν το κάνουμε σαν στρατιωτάκια με τον φόβο οτι θα κάναμε οτιδήποτε για να μας φύγει αυτό το τέρας.Το κάνουμε γιατί πέρνουμε την ευθύνη αυτής της κατάστασης στα χέρια μας και γιατί δεν πάει άλλο!

    Όταν ηρεμήσουμε σαν τελευταίο βήμα κάνουμε την έκθεση σε ότι μας φοβίζει.

    Σε αυτή την σελίδα http://archive.org/details/PanicAnxi...WithBronwynFox θα βρείτε 2 αρχεία ήχου.Κατεβάστε τα πάρτε στυλό και χαρτί και ακούστε τα.Σημειώστε οτι ακούτε σημαντικό.Πήρα πιο πολλά απο οποιαδήποτε συνεδρία με ψυχολόγο.Και τσάμπα.

    Σάς το ξαναλέω.Είναι δική μας υπόθεση.Δεν γίνεται ο γιατρός να είναι στο πλευρό μας 24ώρες το 24άρο.Ούτε βέβαια όποτε φοβόμαστε να έχουμε κάποιον δίπλα μας.

    Αυτά έχω να πώ σαν βοήθεια.Και γω το παλεύω.Απλά πλέον δεν ζητάω βοήθεια.Δεν ζητάω να μου το πάρουν μαγικά.

    Είναι μια κακία συνήθεια.Μια συνήθεια φόβου.Και είμαστε όλοι εδώ παρόλα τα χρόνια που έχουμε έτσι.Δεν πάθαμε τίποτα τόσα χρόνια.Δεν τρελαθήκαμε δεν πεθάναμε δεν δεν δεν.Κρατάμε αυτό και κάνουμε ότι καλύτερο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού, φοβίες και χρόνια θεραπεία. Υπάρχει λύση τελικά???
    By irene13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 18-07-2011, 21:02
  2. Παλεύω με τις κρίσεις πανικού 9 χρόνια.Δεν αντέχω άλλο...
    By Alen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 191
    Last Post: 09-03-2009, 14:32
  3. κρισεις πανικου μετα απο 9 χρονια
    By martha73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2009, 23:23
  4. Χρόνια κατάθλιψη - κρίσεις πανικού
    By orka in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 24-08-2007, 01:14
  5. Βιώνω εδω και 8 χρόνια κρίσεις πανικού
    By Sad_Knight in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 23-09-2006, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •