Παρανοια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2

    Παρανοια

    Ο πατερας μου (65 χρονών) πριν από μερικά χρόνια εκανε εγχείρηση by-pass και απο τοτε πιστευει οτι η μητερα μου (59 χρονών) τον απαταει. Μαλιστα η μητερα μου εχει χασει πολλες δουλειες γιατι ο πατερας μου πηγαινει στο εκαστοτε αφεντικό της και κανει σκηνη γιατι εχει σχεση με την γυναικα του. Πλαθει ιστοριες πως μιλωντας με καποιον αυτος ο καποιος του εχει πει οτι εχει "παει" με την μητερα μου, και τις πιστευει, αλλα ειναι και πειστικές οπως τις λεει. Ο γιατρος του του ειχε δωσει κατι χαπια αλλα ρωτησε ο πατερας μου στο φαρμακειο γιατι ειναι και οταν του ειπαν δεν τα πηρε. Επίσης, έβαλε τον μικρό μου αδερφό να κάνει DNA τεστ για να "αποδειξει" στην μητέρα μου οτι δεν είναι γιός του", αλλά βγήκε θετικό.

    Εγώ είμαι η αγαπημένη του από τα παιδιά και με εμπιστευεται, αλλά δεν με ακουει οτι και να του πω πανω σ' αυτό το θέμα. Έχω προσπαθήσει με κάθε τρόπο να του αλλάξω γνώμη και να του αποδείξω οτι δεν τον απαταει η μητέρα μου αλλά αυτός είναι ανένδοτος και βρίσκει συνέχεια "αποδείξεις" οτι "το συνεχίζει" με διαφορετικούς άνδρες.

    Η ερώτησή μου είναι, τι μπορώ να κάνω εγώ αφού δεν υπάρχει περίπτωση να παει σε θεραπευτή ή να πάρει χάπια. Δεν δέχεται να πάρει διαζύγιο (που του πρότεινα ως εσχατη λύση) και λεει οτι θα κάψει την περιουσία μας και μετα θα αυτοκτονήσει. Ξέρω οτι δεν τα λέει σοβαρά, αλλά επειδή δεν ξέρω αυτή την αρρώστια φοβάμαι μήπως τον ωθήσει και σε κάτι τέτοιο.

    Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    συγγνώμη που θα απαντήσω πρώτη.
    (ή έτσι νομίζω τώρα)
    έχω ζήσει από πολύ κοντά αυτή την κατάσταση.
    μέχρις ότου είπα στον εαυτό μου \'άντε, απάτησέ τον να βγει αληθινός να τελειώνουμε\'
    ΕΊΝΑΙ ΑΒΑΣΤΑΧΤΟ γιατί εξακολουθεί διαρκώς,
    τελικά αυτός δε φθείρεται, μένει ίδιος, μα φθείρει και διαφθείρει τους γύρω του.
    ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΣΥ, μην τυχόν σε παρασύρει να αρχίσεις να βλέπεις κάπως αλλιώς τη μητέρα σου...
    δεν ξέρω, ας μιλήσουν οι ειδικοί, εγώ δεν είμαι, αλλά έχω ζήσει αυτό που περιγράφεις. ο άνθρωπος αυτός δεν είναι καλά και ωθεί τη μητέρα σου στον γκρεμό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    Ok,λοιπον πρεπει να προσπαθησεις ξανα&ξανα να επισκεφτει καποιον ειδικο ...θελει επιμονη σε αυτο!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2
    Στην αρχή, είχα αρχίσει να αμφισβητώ την μητέρα μου, όπως μου τα έλεγε ο πατέρας μου με τις \"αποδείξεις\" και ειπε οτι είχε βάλει και ντετέκτιβ και έχει και φωτογραφίες, αλλά όταν του τις ζήτησα, μου είπε οτι αυτός ήταν συνταξιουχος αστυνομικός, και το έκανε κρυφά και τα \"μάσαγε\" γενικώς και δεν είδα αυτές τις αποδείξεις... Δεν έχω αμφιβολίες για την μητέρα μου (και να την δεις μονο καταλαβαίνεις οτι αυτή η γυναίκα οτι δεν υπάρχει περίπτωση όχι μόνο να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά ούτε άνδρας δεν πρόκειται να την κοιτάξει.

    Δεν υπάρχει περίπτωση όσο και να προσπαθώ όλα αυτά τα χρόνια να τον πείσω να πάει να δει κάποιον ειδικό. Δυστυχώς, έμαθα ότι χτύπησε την μητέρα μου σε κάποια στιγμή που είχε υποψίες, και της είπα την επόμενη φορά να καλέσει την αστυνομία και να τον κλείσουμε έτσι σε μια ψυχιατρική κλινική αν και αυτό θα του κάνει πολύ μεγάλο κακό, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκευτώ κάτι άλλο, όχι μόνο για την ψυχική υγεία της μητέρας μου, αλλά και του μικρού μου αδερφού που έχει μεγαλώσει και μεγαλώνει ακόμα σε ένα άρρωστο περιβάλλον και έχει και αυτός διάφορα ψυχολογικά προβλήματα τώρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    εγώ νομίζω πως η μητέρα σου πρέπει να πάει σε ειδικό, ό,τι και να λέει ο πατέρας σου, ο οποίος είναι ο άρρωστος. να συμβουλευτεί εκείνη πώς να χειριστεί το θέμα. τύποι σαν τον πατέρα σου΄είναι συνήθως πολλοί έξυπνοι, φέρονται πολύ φυσιολογικά σε όλους, με σκοπό να τους πείσουν πόσο έχουν δίκιο στρεφόμενοι κατά ενός συγκεκριμένου ατόμου (στη συγκεκριμένη περίπτωση το συγκεκριμένο άτομο εναντίον του οποίου στρέφεται ο πατέρας, είναι η μητέρα σου). όταν την τρελάνει, τη χτυπήσει (!), ή και τη φέρει στα όριά της, τι θα γίνει; μήπως θα είναι αργά; σκέψου το αποφασιστικά.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    ειναι πολυ δυσκολη αποφαση ο εγκλεισμος σε μια ψυχιατρικη κλινικη, αλλα ισως ειναι αναγκαιο αφενος για να παρει τη θεραπεια που πρεπει (απο μονος του δεν θα το κανει), αφετερου για να προστατευτει η ψυχικη και οχι μονο υγεια των υπολοιπων μελων της οικογενειας.

    συμφωνω οτι πρεπει να ζητησετε τη συμβουλη ειδικου ετσι κι αλλιως.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    κοιτα εφ οσον ειναι ματαιες οι προσπαθειες &ειναι σε τετοια κατασταση ,τοτε υπαρχει ο γνωστος προαναφερθεις δρομος...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    24
    Ο άνθρωπος θέλει βοήθεια.. Σε τέτοιες καταστάσεις συνηθίζεται ο ασθενής ν αποκτά μικρή επαφή με τη λογική πραγματικότητα κι εκεί προσπαθεί να δικαιολογήσει καταστάσεις.. Ζει σε άλλη αντίλληψη των πραγμάτων.. πολύ μακρυνή και πολύ δύσκολη να γίνει καταννοητή και να διορθωθεί με τη βοήθεια της οικογένειας.. Χρειάζεται σίγουρα παρακολούθηση ειδικού.. Κάντε ό,τι χρειαστεί γι αυτό.. Μην αφήσετε τον άνθρωπο να τυραννιέται σε άλλους κόσμους..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •