ΑΡΚΕΤΑ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: ΑΡΚΕΤΑ...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156

    ΑΡΚΕΤΑ...

    Καλησπέρα,
    Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει τρόπος ενώ οι γύρω σε πρήζουν και ο καθένας λέει το δικό του, εσύ να μένεις απαθέστατος και να μη σε αγγίζουν?
    Να δώσω ένα παράδειγμα: έχω ένα κακό, όταν κάποιος θέλει κάτι και το ζητάει επίμονα, εγώ εκείνη την ώρα πιέζομαι και σκάω και προσπαθώ να απολογηθώ κιόλας που δεν μπορώ να εξυπηρετήσω. Άλλο ένα παράδειγμα ακόμα πιο συχνό είναι ότι κάποιος που μιλάει μιλάει μιλάει κι εγώ κάθομαι και ακούω ακούω ακούω και ενώ βλέπει ότι δεν απαντάω εκεί συνεχίζει και δεν το βουλώνει, τελικά εκρήγνυμαι και γίνεται χαμός. Αρχίζω να φωνάζω με πιάνει τρέμουλο και η καρδιά μου κοντεύει να βγει απ'έξω. Και μετά χτυπάω και μια κρίση πανικού, φυσικό και επόμενο μετά από όλα αυτά. Ζηλεύω τους ανθρώπους που είναι "αναίσθητοι" εντός ορίων φυσικά, γιατί υπάρχουν και τα γαϊδούρια. Πως μπορώ λοιπόν να είμαι λιγότερο ευαίσθητη και ευάλωτη σε τέτοια πράγματα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Monkey μηπως θα πρέπει να δείχνεις τα όρια σου? Όταν δεν σε ενδιαφερει κάποια κουβεντα και σε εκνευριζει μπορεις να το λες ή όταν σου ζητάνε να κάνεις κατι μπορεις να τους λες ή οτι δεν θες ή οτι θα το κανεις οταν μπορεσεις.. Αλλιώς είναι άδικο να ξεσπας έτσι χωρις προειδοποιηση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Για να καταλάβεις τι εννοώ: χθες πήγαινα κάπου με τη μαμά μου με το αυτοκίνητο. Από την ώρα που μπήκαμε μέσα "άρχισε"! Άσε θα οδηγήσω εγώ, όχι της λέω θα οδηγήσω εγώ. Το παίρνω λοιπόν, δεν προχωράμε 500μ. και ξεκινάει στρίψε από δω, πήγαινε από κει, εσύ βιαζόσουν τόση ώρα και μου έλεγες να κλείσω το τηλ. για να φύγουμε και τώρα ήρθες από δω που έχει 100 φανάρια κτλ. Δε μιλάω ελπίζοντας ότι θα σταματήσει. Συνεχίζει παρακάτω, πήγαινε από δω όχι έτσι αλλιώς κτλ. της λέω πολύ ήρεμα όταν οδηγείς εσύ πήγαινε από όπου θες. Συνεχίζει τα ίδια, εγώ πάλι προσπαθώ να μην ακούω μη θέλοντας να συγχιστώ, γιατί είμαι και σε άσχημη περίοδο όπως έχω αναφέρει αλλού, αλλά αυτή εκεί με προκαλούσε. Άρχισα να βράζω, αλλά πάλι δεν μιλούσα. Και τσακ, κάνω το πρώτο λάθος και στρίβω αλλού, ξαναγυρίζω και αυτή τη φορά πάω σωστά και της ζητάω σε πιο έντονο ύφος να σταματήσει. Αυτή τίποτα. Φτάνουμε εκεί που ήταν να πάμε και από τη ζοχάδα που είχα περνάω το σημείο που ήθελα να σταματήσω. Και συνεχίζει να λέει να λέει να λέει και δεν άντεξα, τραβάω ένα χειρόφρενο μες το δρόμο και τις λέω πάρ' το και παράτα μας και πήγαινε με σπίτι μου. Αν ήταν άλλος θα την έδερνε. Όλα αυτά για μία απόσταση 2χμ. Γελοίος λόγος για τσακωμό, αλλά πόσο μπορείς να αντέξεις όταν ο άλλος ενώ δεν του δίνεις σημασία σε προκαλεί?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Ξέρω ότι όλο αυτό έχει να κάνει με τη διαχείριση του θυμού, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να συγκρατηθώ. Έχω περάσει και πολλά τελευταία τα οποία με έχουν κάνει ακόμα πιο ευαίσθητη, αλλά παρ'όλ'αυτά προσπαθώ να μη νευριάζω με το παραμικρό όπως έκανα παλιά.

  5. #5
    Εκτος απο προειδοποιητικες βολες πρεπει να συζητας με τα ατομα που τσακωνεσαι συχνα το λογω που σε φθανουν σε αυτο το σημειο. Πρεπει να καταλαβουν οτι δεν πρεπει να σε πιεζουν σε θεματα που σε ενοχλουνε.

    Με τους γονεις σχεδον ολοι τσακωνονται οπως το περιεγραψες πιο πανω. Σε θεματα που τσακωνεστε συνηθως, μπορεις να προετοιμασεις την αντιδραση σου απο πριν και ετσι οταν ερθει η ωρα θα ξερεις οτι εαν αντιδρασεις οπως εχεις προετοιμαστει δεν θα φθασει σε ακραιο σημειο ο τσακωμος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Τι να προετοιμάσω? Αφού με ξέρουν ότι είμαι νευρική και επίσης ξέρουν πολύ καλά ότι γι'αυτό ευθύνονται οι ίδιοι, αλλά δεν το παραδέχονται φυσικά (η μαμά μου στην προκειμένη). Εγώ προσωπικά όταν ξέρω ότι ένας άνθρωπος είναι οξύθυμος ή αντιδράει κάπως δεν θα πάω να τον τσιτώσω γιατί ξέρω την αντίδρασή του. Και βέβαια δεν είμαι τρελή να σηκώνομαι το πρωί και να αρχίσω να τσακώνομαι με όλο τον κόσμο, ίσα ίσα που όλοι λένε από μικρή που ήμουν τι καλή και τι ήρεμη που είσαι! Κάποιοι όμως έχουν το ταλέντο να σε φτάνουν στα άκρα και αυτοί να παραμένουν ατάραχοι!

  7. #7
    Εαν βλεπεις οτι σε τσιτωνουν μπορεις να σηκωνεσαι να φευγεις. Λες παω στο δωματιο μου η παω να περπατησω αλλα να το ξερεις απο πριν να αντιδρασεις πριν βγει η κατασταση εκτος ελεγχου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Στη χθεσινή περίπτωση αυτό ήθελα να κάνω, να κατέβω από το αυτοκίνητο και να φύγω. Έλα όμως που έχω και τις κρίσεις πανικού με τα γνωστά συμπτώματα και μ'αυτή τη ζέστη χθες και έτσι όπως έτρεμα ολόκληρη από τα νεύρα μου φοβόμουν να το κάνω... Άστα, αυτό το πρόβλημα μου έχει στοιχίσει πολύ στην ανεξαρτητοποίηση μου από τους άλλους...

  9. #9
    Τι να πω αλλη φορα βαλε το ραδιοφωνο τερμα να μην γινετε να την ακους.

    Ειδικα στο θεμα της οδηγησης ο πατερας μου ειναι ακριβως ετσι. ΕΕ οταν παω καπου μαζι του απλα κανω οτι θελει. Ας ξερω οτι ειναι λαθος. Κανε και εσυ το χατηρι στην μανα σου και κανε οτι σου λεει στην οδηγηση. Μολις μπεις ρωτα και ολας "απο που να παμε;". Στο δρομο να ρωτας καλα παω να στριψω εδω;Δωστης να καταλαβει οτι κανεις οτι λεει.Αν θελεις το δοκιμαζεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Χαχαχα! Έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί να το κάνω αυτό! Έχει αποτέλεσμα, θεωρεί ότι της κάνεις τη χάρη και δεν σε πρήζει κιόλας (αν και μεταξύ μας, κάτι θα βρει να σε πρήξει γιατί αυτός είναι ο απώτερος σκοπός της). Αν προτιμούν να τους κοροϊδεύουμε μ'αυτό τον τρόπο τι να κάνουμε δε φταίμε εμείς...
    Σ' ευχαριστώ, ειλικρινά μου άρεσε η ιδέα σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    monkey, μπορεις να θεσεις ορια? μπορεις να πεις στον αλλο, "θα το σκεφτω κ θα σου απαντησω σε λιγο"
    η εκει που μιλαει, μιλαει, του λες: σορι, αλλα πρεπει να πηγαινω γιατι εχω κατι να κανω!
    τοσο απλα! :)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    οχι, εσυ φταις που τους κοροιδευεις. μπορεις να εισαι αληθινη! γιατι δεν εισαι? δεν αντεχεις τη συγκρουση? δεν αντεχεις μην πληγωσεις τον αλλο? δεν αντεχεις μη στραβωσει κ χαλασει η γνωμη του για σενα?
    σε καθε περιπτωση εσυ φταις! σορι κιολας, αλλα εσυ δεν εισαι ειλικρινης κ εσυ μπαινεις στα παπουτσια τους αλλου κ εσυ χορευεις στο χορο του!
    δεν ξερω αν το συνειδητοποιεις!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Lou μπορώ δεν μπορώ πρέπει να το κάνω γιατί αλλιώς στο τέλος ή θα μου στρίψει ή θα αρρωστήσω αν συνεχίσω να είμαι έτσι.
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. Εγώ είμαι έτσι και έτσι τους έχω μάθει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το οτι το συνειδητοποιεις ειναι πολυ καλο! ξεκινα λιγο λιγο! σιγα σιγα θα γινεσαι ολο κ πιο ανετη κ θα παιρνεις τον αερα!

    κ εγω το εχω περασει να εχω δυσκολια να ζητησω αυτο που θελω, η να πω οχι σε καποιες περιπτωσεις κ μετα να γινομαι τουρμπο κ ποιος ειδε τη λου κ δε τη φοβηθηκε!

    αντικειμενικα ομως αν το δουμε, δεν ειναι σωστο να μη μιλαμε καθολου κ να αφηνουμε τον αλλο να νομιζει οτι ολα καλα, ενω μαζευουμε πιεση κ θυμο, κ μετα να ερχεται ενα μπαμ! δεν ειναι καλο ουτε για σενα η για μενα, ουτε κ για τον αλλο.

    κ εσυ μαζευεις κ καταπιεζεσαι, αλλα κ ο αλλος δεν ειναι μαγος κ νομιζει οτι ολα καλα, αυτος μπορει να νομιζει οτι εσυ τη βρισκεις να τον ακους 10 ωρες κ μετα θα τον ξεχεσεις κ θα του ερθει κεραμιδα! καλυτερα εγκαιρα, να τους το ξεκοβεις, κ αν δρας εγκαιρα θα εχεις κ πιο πολλες πιθανοτητες να εισαι ευγενικη, αλλιως.... :)

    με την εξασκηση βελτιωνεται η κοινωνικη ανεση παντως! η αρχη ειναι η πιο δυσκολη, δε θα ειναι παντα ετσι! μετα θα εισαι πιο ανετη! τωρα για τους πανικους δεν ξερω, εγω δεν παθαινα. παντως τα τελευταια χρονια εχω βελτιωθει αρκετα!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Ελπίζω να το καταφέρω, τουλάχιστον θα το προσπαθήσω, γιατί όντως τα πράγματα είναι όπως τα λες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι εμαθα μετα απο αρκετα χρονια προσπαθειας αλλα και φαγουρας
    By Pou_Zoume in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 12-10-2010, 23:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •