ΙΑΣΗ ΑΥΤΟΑΝΟΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΜΕ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50

    ΙΑΣΗ ΑΥΤΟΑΝΟΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΜΕ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

    Καλή σας ημέρα.
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εμπειρία.
    Πριν 13 έτη, μετά από κάποιες εξετάσεις, διαγνώστηκε ότι έπασχα από μια αυτοάνοση ασθένεια, την πνευμονική σαρκοείδωση. Νοσηλευτηκα για 20 ημέρες και μου δόθηκε να παίρνω κορτιζόνη για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο καιρός παιρνούσε και η διάθεσή μου ήταν κυρίως βυθισμένη μέσα στη κατάθλιψη και τη στενοχώρια για αυτό που μου συνέβαινε αλλά και γενικότερα για την ζωή μου, το νευρικό μου σύστημα ήταν υπό κατάρρευση. Μετά από 5 έτη συνεχιζόμενης θεραπείας ξαναμπήκα στο νοσοκομείο εσπευμένα με πνευμονική εμβολή. Αυτό που είχε γίνει ήταν ότι η κορτιζόνη διάλυσε τα κόκκαλά μου, αραίωσε η ωστική μάζα και δύο σπόνδυλοι ''έκατσαν'' ο ένας πάνω στον άλλο, χάνοντας 5-6 πόντους ύψος... η ζωή μου κινδύνεψε, τελικά μετά από ένα μήνα περπάτησα, καθώς ήμουν καθηλωμένος στο κρεββάτι του πόνου και άρχισα να συνέρχομαι. Συνέχισα την κορτιζόνη αλλά άρχισα να παίρνω φάρμακα για την ενίσχυση της ωστικής μάζας μου. Παράλληλα άρχισα να αναζητώ λύση στο πρόβλημά μου μέσα από ολιστικές μεθόδους θεραπείας της ψυχής και κάποια στιγμή γνώρισα την ενεργειακή θεραπευτική τεχνική ''ρέικι'', η ζωή μου άρχισε να αλλάζει σταδιακά, η αυτόεκτίμησή μου άρχισε να βελτιώνεται καθώς πρωτύτερα ήταν σχεδόν μηδενική... Το 2008 έκανα εξετάσεις και η διάγνωση έλεγε ''θεαματική βελτίωση των πνευμόνων'', η ασθένεια είχε ιαθεί και έτσι σταμάτησα το φάρμακα... ήταν φανερό πως η ενέργεια της αγάπης, το ρέικι είχε κάνει το θαύμα του και ήμουν πια καλά στην υγεία μου...
    Πιστεύω πως οι αυτοάνοσες ασθένειες και η κατάθλιψη οφείλονται σε ψυχοσωματικά αίτια και τις περισσότερες φορές θα πρέπει να αλλάξουμε το πως βλέπουμε τα πράγματα στη ζωή μας, και να ακολουθήσουμε μια ολιστική θεραπεία, στο σώμα αλλά και στην ψυχή μας...
    Μέσα από την ενασχόληση μου με το ρέικι, άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου, να τον γνωρίζω καλύτερα και να ακολουθώ το ρυθμό της ζωής με σεβασμό και αγάπη για ότι καλό έρθει... η ζωή μου έγινε πιο χαρούμενη και ξένοιαστη, άρχισα να ζωγραφίζω και επίσης παρατήρησα ότι μέσα από τις δυσκολίες εκπαιδευόμαστε για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι...
    Ελπίζω μέσα από την δική μου εμπειρία να βοηθηθούν και άλλοι άνθρωποι ειδικά αυτοί που αντιμετωπίζουν κατάθλιψη και ψυχικές διαταραχές και αναζητούν μια αναζωογόνηση της ψυχής τους, μια ελπίδα για ανάταση στη ζωή τους...
    Να είστε καλά, καλή δύναμη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Ρεικι εκανες απλα ενα σεμιναριο?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Μπράβο, καλή κίνηση, καλύτερα ρεΐκι ή καμιά yoga και λίγο μακρυά το μυαλό μας από γιατρούς και ψυχοθεραπείες. Πρέπει να βοηθήσουμε κι εμείς τον εαυτό μας. Όσο αν το θέλει ο γιατρός, αν δεν προσπαθήσουμε κι εμείς δεν θα βρεθεί ποτέ λύση..........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Lefteris68 View Post
    Καλή σας ημέρα.
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εμπειρία.
    Πριν 13 έτη, μετά από κάποιες εξετάσεις, διαγνώστηκε ότι έπασχα από μια αυτοάνοση ασθένεια, την πνευμονική σαρκοείδωση. Νοσηλευτηκα για 20 ημέρες και μου δόθηκε να παίρνω κορτιζόνη για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο καιρός παιρνούσε και η διάθεσή μου ήταν κυρίως βυθισμένη μέσα στη κατάθλιψη και τη στενοχώρια για αυτό που μου συνέβαινε αλλά και γενικότερα για την ζωή μου, το νευρικό μου σύστημα ήταν υπό κατάρρευση. Μετά από 5 έτη συνεχιζόμενης θεραπείας ξαναμπήκα στο νοσοκομείο εσπευμένα με πνευμονική εμβολή. Αυτό που είχε γίνει ήταν ότι η κορτιζόνη διάλυσε τα κόκκαλά μου, αραίωσε η ωστική μάζα και δύο σπόνδυλοι ''έκατσαν'' ο ένας πάνω στον άλλο, χάνοντας 5-6 πόντους ύψος... η ζωή μου κινδύνεψε, τελικά μετά από ένα μήνα περπάτησα, καθώς ήμουν καθηλωμένος στο κρεββάτι του πόνου και άρχισα να συνέρχομαι. Συνέχισα την κορτιζόνη αλλά άρχισα να παίρνω φάρμακα για την ενίσχυση της ωστικής μάζας μου. Παράλληλα άρχισα να αναζητώ λύση στο πρόβλημά μου μέσα από ολιστικές μεθόδους θεραπείας της ψυχής και κάποια στιγμή γνώρισα την ενεργειακή θεραπευτική τεχνική ''ρέικι'', η ζωή μου άρχισε να αλλάζει σταδιακά, η αυτόεκτίμησή μου άρχισε να βελτιώνεται καθώς πρωτύτερα ήταν σχεδόν μηδενική... Το 2008 έκανα εξετάσεις και η διάγνωση έλεγε ''θεαματική βελτίωση των πνευμόνων'', η ασθένεια είχε ιαθεί και έτσι σταμάτησα το φάρμακα... ήταν φανερό πως η ενέργεια της αγάπης, το ρέικι είχε κάνει το θαύμα του και ήμουν πια καλά στην υγεία μου...
    Πιστεύω πως οι αυτοάνοσες ασθένειες και η κατάθλιψη οφείλονται σε ψυχοσωματικά αίτια και τις περισσότερες φορές θα πρέπει να αλλάξουμε το πως βλέπουμε τα πράγματα στη ζωή μας, και να ακολουθήσουμε μια ολιστική θεραπεία, στο σώμα αλλά και στην ψυχή μας...
    Μέσα από την ενασχόληση μου με το ρέικι, άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου, να τον γνωρίζω καλύτερα και να ακολουθώ το ρυθμό της ζωής με σεβασμό και αγάπη για ότι καλό έρθει... η ζωή μου έγινε πιο χαρούμενη και ξένοιαστη, άρχισα να ζωγραφίζω και επίσης παρατήρησα ότι μέσα από τις δυσκολίες εκπαιδευόμαστε για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι...
    Ελπίζω μέσα από την δική μου εμπειρία να βοηθηθούν και άλλοι άνθρωποι ειδικά αυτοί που αντιμετωπίζουν κατάθλιψη και ψυχικές διαταραχές και αναζητούν μια αναζωογόνηση της ψυχής τους, μια ελπίδα για ανάταση στη ζωή τους...
    Να είστε καλά, καλή δύναμη!

    το "ki" στο χωριο μου το λενε kundalini
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    θεσ-νικη
    Posts
    19
    ειλικρινα σοκαριστηκα μ ολα αυτα που περασες.χαιρομαι που εισαι καλα,και ευχομαι νασαι καθε μερα και καλυτερα.εγω δεν ξερω αν θαχα το κουραγιο να τα αντεξω ολα αυτα.μια μερα ετυχε μια κοπελα να μπου στειλει email για το ρεικει αλλα δεν ηξερα τι να την απαντησω.ετσι καθησα και διαβασα λιγα πραγματα.με ρωτησε αν ξερω κανεναν για να παρει το μαστερ γιατι ολοι το καναν μου ειπε πλεον εκμεταλευσιμο.την ειπα δυστυχως δεν ξερω.δεν μου ξαναεστειλε.αλλα μου ειπε οτι δεν το θελει για επαγγελματικο οφελος αλλα για αυτην καθαρα.για την ψυχικη της ηρεμια και για τον εαυτο της.αυτα που διαβασα σε σενα δεν μπορω να πιστεψω οτι σε βοηθησε τοσο πολυ.θα το ψαξω και θα το εφαρμοσω με την πρωτη ευκαιρια.νασαι παντα καλα.σ ευχαριστω

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Gingertania, σχετικά με το ρέικι ασχολούμαι κάποια χρόνια.
    Αρχικά παρακολούθησα το σεμινάριο της πρώτης μύησης και στη συνέχεια παρακολουθούσα μαθήματα κάθε εβδομάδα όλη τη χρονιά. Είμαι τυχερός διότι η Δασκάλα του ρέικι που έχω, κάνει συνεχή μαθήματα και η εκπαίδευση στο ρέικι γίνεται σε βάθος με ταυτόχρονη αυτογνωσία... κάτι που μερικοί Δάσκαλοι, δηλαδή αυτοί που είναι Master ρέικι, δεν ακολουθούν.
    Σήμερα έχω τον δεύτερο βαθμό στο ρέικι και συνεχίζω κάθε χρόνο την εκπαίδευσή μου.... το ρέικι για μένα είναι πια τρόπος ζωής... το ρέικι αποπνέει αγάπη που μας βοηθά να συμφιλιωθούμε με τις δυσκολίες της ζωής και να νιώσουμε αισιοδοξία και χαρά ως κατάσταση...
    Εύχομαι πραγματικά όλο και περισσότεροι άνθρωποι να αγκαλιάσουν το ρέικι, κοντά σε έναν Δάσκαλο που να τους καθοδηγεί και να τους συμβουλεύει στο δρόμο τους...
    Καλή δύναμη σε όλους!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Σε ευχαριστώ πολύ Irene… συμφωνώ με αυτά που λες… η αλήθεια είναι ότι το σώμα μας έχει τη δυνατότητα να γίνεται καλά από μόνο του, αρκεί να είμαστε υγιείς στο μυαλό και στην καρδιά μας, κάτι όμως που στις μέρες μας είναι δύσκολο με τόσους πειρασμούς τριγύρω μας… γι’ αυτό άρχισαν να αναπτύσσονται οι ολιστικές θεραπευτικές μέθοδοι τα τελευταία χρόνια για να βοηθήσουν τους ανθρώπους να αποκτήσουν όσο το δυνατό καλύτερη υγεία στο σώμα και στην ψυχή που τόσο υποφέρει μέσα από τα πρέπει των υποκριτικών κοινωνικών κατεστημένων… Να είσαι καλά

    Συμφωνώ καλέ μου φίλε πυθαγόρα.

    Dina ξέρεις μας τυχαίνουν αυτά ακριβώς τα πράγματα που μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε. Για να πάρει κανείς το master στο ρέικι για μένα, χρειάζεται μεγάλη εκπαίδευση πρώτα, έτσι ώστε o master να είναι σε θέση να λειτουργεί ως ψυχοθεραπευτής αφού πρώτα έχει θεραπεύσει τον εαυτό του σε πολύ μεγάλο βαθμό. Σου εύχομαι να βρεις το δρόμο σου στο ρέικι και η ζωή σου να καλυτερεύσει και να γίνει όπως επιθυμείς. Να είσαι καλά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Στην Αθηνα μενεις??Γιατι στη Θεσσαλονικη οπου κι αν ρωτησα το ρεικι το διδασκαν μονο ως ενα σεμινατιο ενος σαβκυριακου και ηταν πανακρυβο.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Ναι ginger στην Αθήνα μένω... δες στο ίντερνετ μήπως βρεις κάτι για το ρέικι, που ίσως κάνουν και μαθήματα μετά το Σαββατοκύριακο... βάλε στο google ''ρεικι θεσσαλονίκη'' και θα βρεις μερικά site...
    Πάντως ακόμη και αν είναι ένα μονο ΣΚ πιστεύω αξίζει τον κόπο να πάρεις τη μύηση του 1ου βαθμού...
    Να είσαι καλά

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7

    reiki

    [email protected]εχω κι εγω δευτερο βαθμο στο ρεικι δεν με ενθουσιαζουν ιδιαιτερα οι δασκαλοι που ειχα μεχρι τωρα.γινεται να μου πεις για τη δασκαλα σου?εχει καποιο site sto internet na do plhrofories?

  11. #11
    Πολύ-πολύ ωραία αυτά που γράφεις. Ελπιδοφόρα. Αν και δεν πιστεύω σε μια θεραπεία, αλλά στη θεραπεία που ταιριάζει στον καθένα προσωπικά, αλλά "όποιος θεραπεύει έχει δίκαιο".

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    πολυ ελπιδοφορο το μηνυμα σου να σαι παντα καλα!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Νοσταλγία και Σοφία, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια... εύχομαι τα καλύτερα στη ζωή σας....
    Είναι αλήθεια ότι για τον καθένα υπάρχει η θεραπεία που του ταιριάζει.... μια και υπάρχουν πολλοί δρόμοι εσωτερικής εξέλιξης και πνευματικότητας που έχουν αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια.... γιατί ήρθε πια η ώρα να αλλάξει η συνειδητότητα του ανθρώπου και να μεταπηδήσει σε ανώτερα επίπεδα.... ήδη αυτό επιτυγχάνεται καθώς αναγνωρίζει πια ο άνθρωπος ότι οι συμπτώσεις στη ζωή του δεν είναι τυχαίες... αλλά διέπονται από ένα αόρατο ιστό ''μαγικά'' πλασμένο από την Ανώτερη Δύναμη του σύμπαντος.....
    Να είστε καλά!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Έχω γράψει κι εγώ αρκετές φορές εδώ μέσα για το ρέικι και τη θεραπευτική του δύναμη.... χαίρομαι που βρίσκω ανθρώπους που μοιράζονται την ίδια εμπειρία μ' εμένα... στις 9 Οκτωβρίου στον πολυχώρο Αθηναίς (Ιερά Οδός & Καστοριάς 34 - 36 στο Βοτανικό - στάση μετρό Κεραμικός) θα διεξαχθεί το 6ο πανελλήνιο φεστιβάλ ρέικι από τις 9 το πρωί ως τις 10 το βράδυ με πολλές ενδιαφέρουσες διαλέξεις και εναλλακτικό μπαζάρ!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Έχω γράψει κι εγώ αρκετές φορές εδώ μέσα για το ρέικι και τη θεραπευτική του δύναμη.... χαίρομαι που βρίσκω ανθρώπους που μοιράζονται την ίδια εμπειρία μ' εμένα... στις 9 Οκτωβρίου στον πολυχώρο Αθηναίς (Ιερά Οδός & Καστοριάς 34 - 36 στο Βοτανικό - στάση μετρό Κεραμικός) θα διεξαχθεί το 6ο πανελλήνιο φεστιβάλ ρέικι από τις 9 το πρωί ως τις 10 το βράδυ με πολλές ενδιαφέρουσες διαλέξεις και εναλλακτικό μπαζάρ!!!
    Irenemaria, χαίρομαι και εγώ να συναντώ ανθρώπους που βρίσκονται στον ίδιο εσωτερικό δρόμο με εμένα... όσο για το φεστιβάλ ρέικι είναι μια από τις ευκαιρίες για τους ανθρώπους που ενδιαφέρονται για την εναλλακτική θεραπευτική... και για την αρμονία της ψυχής τους... να έρθουν σε επαφή και να νιώσουν την αγάπη του σύμπαντος....
    Να είσαι καλά!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοντά στην πλήρη ίαση ή απλά βελτίωση?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 19-05-2011, 17:54
  2. ΦΟΒΟΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2011, 13:08
  3. Καταθλιπτική αντίδραση..
    By Φωτεινη! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 67
    Last Post: 03-05-2010, 13:21
  4. Replies: 5
    Last Post: 10-01-2010, 12:12
  5. Replies: 13
    Last Post: 14-11-2009, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •