Παρακαλώ Συμβουλή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241

    Παρακαλώ Συμβουλή

    Καλησπέρα σας. Από που να ξεκινήσω?...
    Είμαι εδώ και αρκετούς μήνες που έχω κλειστεί τόσο μα τόσο πολύ .. Νομίζω πως θα σκάσω, Καταλαβαίνω πως πρέπει να κάνω θετικές σκέψεις και όλα τα σχετικά αλλά πραγματικά τιποτα δεν με ικανοποιεί , τίποτα δεν με γεμίζει, Τα πάντα γύρω μου είναι
    αρνητικά.. Ξεκίνησα να μην μπορώ να ξεκουραστώ, ο ύπνος ανεπαρκής ή και ελάχιστος.
    Το σώμα μου δεν με βοηθά. Αδράνεια. Από την μια Φοβάμαι από την άλλη δεν ξέρω..
    Νιώθω τοσο πολύ μπερδεμένη. Τα προβλήματα τα βλέπω τεράστια. Θα μου πείτε εντάξει
    δεν είσαι η μόνη που αντιμετωπίζει δύσκολες καταστάσεις.. Πήγα ήδη σε μια συνεδρία με ψυχολόγο ( και εκεί πάλι νιώθω ανασφάλεια).Μου είπε να κάνω ασκήσεις αγχους. Δέν με κάλυψε,..Περιμένω την επομενη συνάντηση .. Οι ταχυκαρδίες και το άγχος μεγάλο ,σφιξιμο και πόνοι στο στομάχι. Αίσθανομαι ανικανοποίητη εντελώς, και η αισθηση του δεν μπορω να καταφέρω τιποτα. Στην δουλειά δεν μπορώ να συγκεντρωθω. Εκεί εχω τον μόνιμο αγώνα να είμαι τυπική και συνεπείς. Δεν αντέχω άλλο... Κλαίω πολύ και με μεγάλη ευκολία. Νομίζω πως ξεκινησαν να έχω και εμμονές.. ότι μου αξίζει αυτό που περνάω και οτι θα έπρεπε να είμαι πιο δυνατή.Η σκέφτομαι το παρελθόν μου, ότι μήπως και έτσι ήμουν και απλά δεν το παραδεχόμουν..
    Είμαι τοσο ανύμπορη.. Δεν ξέρω τι να κάνω, Και όλη αυτή η γκρίνια...
    Δεν ξέρω καν αν ήμουν κατανοητή η απλά κουραστική

    Σας παρακαλώ πείτε μου τι θα μπορούσα να κάνω?? Νιώθω πως δεν αντέχω άλλο .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τζίνα, καλησπέρα. Πιστεύεις πως υπάρχουν κάποια θέματα που μπορεί να οδήγησαν στο να προσπαθεί το κορμί σου με όσους τρόπους ανέφερες να σου δηλώνει ίσως κάποια του δυσαρέσκεια? Υπάρχουν στη ζωή σου πράγματα που θέλεις να βελτιώσεις, ν' αλλάξεις, να ξαναδείς, να ξαναεπισκεφτείς?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Τζίνα, καλησπέρα. Πιστεύεις πως υπάρχουν κάποια θέματα που μπορεί να οδήγησαν στο να προσπαθεί το κορμί σου με όσους τρόπους ανέφερες να σου δηλώνει ίσως κάποια του δυσαρέσκεια? Υπάρχουν στη ζωή σου πράγματα που θέλεις να βελτιώσεις, ν' αλλάξεις, να ξαναδείς, να ξαναεπισκεφτείς?

    Δεν ξέρω πόσα και τι πρέπει να αλλάξω. Με βασανίζει κάθε λογής σκέψης. Προσπαθώ να με αφουγκραστώ και να καταλήξω σε ένα συμπέρασμα , ετσι ώστε να μπορέσω να το πολεμήσω.. Η να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι πρέπει να με ''αγαπήσω'' με όλα αυτά που με τυραννάν.

    (Το να ξαναεπισκεπτώ??)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    Τζήνα καλησπέρα..
    Θα σου πω κάτι που ένας φίλος μ μ είχε πεί. Μ είπε πως "σε όλα τα προβλήματα υπέρχει μια λύση.. αλλοτε δύσκολη και άλλοτε εύκολη...'" Το θέμα έίναι να βρείς πρώτα τονλόγο που σε έφερε σε αυτή την κατάσταση με αποτέλεσμα να νιώθεις έτσι και έπειτα η λύση θα βρεθεί απο μόνη της...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3
    παντα υπαρχει ενας λογος για την καταθλιψη,πολες φορες και ιατρικος,προσπαθησε να ψαξεις μεσα σου πρωτα την αιτια αλλα και την εξοδο απο αυτο,απο εμπειρια εμαθα οτι η ελειψη αγαπης μας φτανει εκει,μεσα σου ειναι η απαντηση,την ξερεις απλα την αποφευγεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241
    Nτιν καλημέρα. Δεν αμφιβλαλω ότι υπάρχουν λόγοι που με εχουν φέρει σε αυτή την κατάσταση. Το απελπιστικό για μένα ειναι ότι δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω να ξεδιπλώνω το κουβάρι μου, Δεν κάνω τίποτα άλλο απο το να αναρωτιέμαι και να ψάχνω.Αύριο είναι το δεύτερο ραντεβού, τι να περιμένω αραγε;;;;; Μακάρι να βρω όπως προείπες την απάντηση...

    Quote Originally Posted by ntin View Post
    παντα υπαρχει ενας λογος για την καταθλιψη,πολες φορες και ιατρικος,προσπαθησε να ψαξεις μεσα σου πρωτα την αιτια αλλα και την εξοδο απο αυτο,απο εμπειρια εμαθα οτι η ελειψη αγαπης μας φτανει εκει,μεσα σου ειναι η απαντηση,την ξερεις απλα την αποφευγεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Τζίνα η επίσκεψη σε ψυχολόγο θα σε ξεδιπλώσει απλά κάνε υπομονή...Έτσι και εγώ πάω σε ψυχολόγο 13 μήνες και με έχει ξεδιπλώσει και ακόμα έχω δουλειά λόγω παιδικών ψυχολογικών τραυμάτων. Το κάθε τι έχει τον χρόνο του..Έχω περάσει πολλές φορές από εκεί που είσαι και ξέρω πως νιώθεις...Ανοίξου στον ψυχολόγο και θα δεις πόσο καλά θα αισθανθείς όταν αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι σου συμβαίνει..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3
    ολα αυτα που περιγραφεις τα εχω περασει χιλιαδες φορες,οσο και αν προσπαθησαν οι αλλοι να με βοηθησουν παντα ηταν μεσα μου η απαντηση αρχιζοντας να μαλωνω τον εαυτο μου και να του μιλαω σαν να ηταν ο πιο λογικος ανθρωπος διπλα μου,ισως ακουγετε παραξενο αλλα με βοηθαει,ο καθενας εχει διαφορετικο τροπο να ξεπερναει αυτες τις καταστασεις γιατι μονο εμεις γνωριζουμε καλα τον εαυτο μας,οι συμβουλες ειναι καλες αν σε βοηθησουν συνεχισε να πας σε καποιον γιατρο που θα σε κανει να νιωσεις ανετα ωστε να μιλησεις και το πιο σημαντικο ζητα απο τον γιατρο ψυχιατρο οχι απο ψυχολογο να κανεις εξετασεις .οταν κανεις αρνητικες σκεψεις προσπαθησε εκεινη τη στιγμη να απασχολησεις τη σκεψη σου καπου αλλου σε οτιδιποτε αλλο που θα σε κανει να νιωσεις καλα,και να λες στον εαυτο σου συνεχεια οτι ολα ειναι καλα.δυστηχως ολα εχουν μια αιτια και νομιζω οτι θα την βρεις την απαντηση. να ξερεις οτι μεσα μας εχουμε απιστευτη δυναμη αρκει να το πιστεψουμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241
    ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑαα μπορείτε να με καταλάβετε? Και που διαφωνώ και που δεν διαφωνώ ενα ειναι το αποτέλεσμα. ΜΗΔΕΝ!!!!
    Το να πάρω την απόφαση να πάω σε ψυχολόγο ήταν κάτι μεγάλο για μένα. 'οχι ότι με θεωρώ κάτι υπεράνω ( για να μην παρεξηγηθώ) . Θέλω να πιστεύω ότι ... δέν ξέρω... Αν μπορείς Ntin βρες μου εσύ ένα τρόπο να μην σκέφτομαι καθόλου! Δεν θα με ενοχλήσει πιστεψε με!
    Καλημέρα είπα??? Καλημέρα σας

  10. #10
    Να πας και σε άλλον ψυχολόγο, άν νοιώθεις ότι αυτός δεν σε ικανοποίησε. Να πας σε κάποιον που να σε μάθει να διακρίνεις στη σκέψη σου το πραγματικό από το φανταστικό, το λογικό από το παράλογο, τόπο να αποκλείεις τις διαστρεβλωμένες σκέψεις που σου προκαλούν το άγχος, που μέσα από τεχνικές ελέγχου της σκέψης να μειώνεται το άγχος και να έρχεται ηρεμία. Η θεραπεία του να είναι μεθοδική, να έχει δομή, όχι να καταπιάνεστε με σκόρπια περιστατικά ή να αναμοχλεύετε συνεχώς το παρελθόν. Να σε μάθει και να σε βοηθήσει να εμπεδώσεις μια μέθοδο μέσα στην οποία θα φιλτράρεις τις σκέψεις σου και πως στη συνέχεια θα τις αντιμετωπίζεις. Να σε βάλει δλδ σε ένα τρόπο σκέψης μέσα από τον οποίο εσύ η ίδια θα ελέγχεις όλες αυτές τις σκέψεις που σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.
    Δοκίμασε κάποιον καλό της γνωστικής συμπεριφορικής μεθόδου. Παρέχει τετοια μέθοδο και έχει καλά αποτελέσματα.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Να πας και σε άλλον ψυχολόγο, άν νοιώθεις ότι αυτός δεν σε ικανοποίησε. Να πας σε κάποιον που να σε μάθει να διακρίνεις στη σκέψη σου το πραγματικό από το φανταστικό, το λογικό από το παράλογο, τόπο να αποκλείεις τις διαστρεβλωμένες σκέψεις που σου προκαλούν το άγχος, που μέσα από τεχνικές ελέγχου της σκέψης να μειώνεται το άγχος και να έρχεται ηρεμία. Η θεραπεία του να είναι μεθοδική, να έχει δομή, όχι να καταπιάνεστε με σκόρπια περιστατικά ή να αναμοχλεύετε συνεχώς το παρελθόν. Να σε μάθει και να σε βοηθήσει να εμπεδώσεις μια μέθοδο μέσα στην οποία θα φιλτράρεις τις σκέψεις σου και πως στη συνέχεια θα τις αντιμετωπίζεις. Να σε βάλει δλδ σε ένα τρόπο σκέψης μέσα από τον οποίο εσύ η ίδια θα ελέγχεις όλες αυτές τις σκέψεις που σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.
    Δοκίμασε κάποιον καλό της γνωστικής συμπεριφορικής μεθόδου. Παρέχει τετοια μέθοδο και έχει καλά αποτελέσματα.
    Ακόμη λέω ότι είναι νωρίς για να βγάλω συμπέρασμα. Μόλις 2 επισκέψεις. Απλά δεν ξέρω ίσως ο τρόπος που με αντιμετωπίζει να μην μου κάνει ακόμη κλικ..Το αν μπορέσω όμως να της δώσω να καταλάβει αυτό που μου συμβαίνει? εκεί πιστεύω είναι το πιο κύριο και σημαντικό κομμάτι. ΔΙΟΤΙ δεν ξέρω από που να αρχίσω ...και γιατί ΕΓΩ????

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Eίσαι ανοιχτή στην κοινωνικοποίηση; Στις σχέσεις; Εχεις κοινωνικές δραστηριότητες; Χόμπυ;

    Kάνεις άσκηση / έχεις φυσική δραστηριότητα; Οι διατροφικές σου συνήθειες εμπεριέχουν αλκοόλ και πολλά λιπαρά;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241
    Open ναι αλλά μεχρι εκει που θέλω να με αγγίξουν.. Χόμπυ..χμ... να και μια φράση που ξέχασα πως υπάρχει , πόσο μάλλον και χόμπι!
    Φυσική κατάσταση να πω φυσιολογική??? Παραπανίσια κιλά. Αλκοόλ και λιπαρά.. σαν μεσογειακός άνθρωπος..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by tzina View Post
    να και μια φράση που ξέχασα πως υπάρχει , πόσο μάλλον και χόμπι!
    Κάτι θα σου αρέσει. Κάντο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241
    Σήμερα είμαι σπίτι... θεέ μου τι πλήξη!! ωραίο το κρεβάτι αλλά όχι για πολύ.. και αντί να βγω έξω (που λέω δεν μπορώ) κάθομαι και σερφάρω..έχει και μια ζέστη... να κουνιθώ δεν θέλω..μπας και μπορώ να το κάνω και αυτό???

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. θα ηθελα τη συμβουλη σασ παρακαλω....
    By xionati85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2010, 03:21
  2. την συμβουλή σας!!
    By KKLEO in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2010, 14:59
  3. τη συμβουλη σας!
    By marinaki in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2007, 15:22
  4. Παρακαλώ την συμβουλή σας.
    By markalen4 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-2007, 13:18
  5. Συμβουλή για αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας
    By haroulini in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 03-06-2006, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •