δημοσκοπηση: (αν εχετε περασει καταθλιψη) εχετε κανει ποτε αποπειρα? - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: αν εχετε παθει καταθλιψη, διαλεξτε την επιλογη που αληθευει για εσας:

Voters
47. You may not vote on this poll
  • εχω κανει μια η περισσοτερες αποπειρες

    14 29.79%
  • εχω αυτοκτονικες ιδεες, αλλα δεν εχω κανει αποπειρα

    23 48.94%
  • δεν εχω αυτοκτονικες ιδεες, ουτε εχω κανει αποπειρα

    10 21.28%
Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 98 of 98
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ασε λαλησαν τα pc κ τα laptop ομαδικως μαλλον... τι προβλημα εχει ?? ποια windows εχεις?? τα τρεχει κανονικα?? μηπως σου λειπει καποιο file?? για επιδιορθωση αν εννοεις format τον πας μονο οταν δεν σου ανοιγει !!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Τι άλλο έχει προταθεί φιλοσοφικά; Θε τρελαθώ βραδιάτικα! Πετράν, να σε ρωτήσω, θεωρείς δηλαδή ότι η διπολική είναι πιο δύσκολη και πιο έντονη σαν βίωμα;


    Φιλοσοφικά? Αν δεις όλους αυτούς τους -ισμούς θα χάσεις την μπάλα, σχεδόν όλα έχουν προταθεί φιλοσοφικά. Οι συλλογισμοί πίσω από αυτόν τον -ισμό δεν είναι και τόσο παράλογοι. Τι παραπάνω έχουν τα κύτταρα-νευρώνες των ζώων από τους διαύλους στα τσιπ πυριτίου (αν δεν κάνω λάθος)? Και τα δύο κωδικοποιούν 0 και 1 και βγάζουν αποτέλεσμα. Βέβαια υπάρχουν μεγάλες διαφορές ως προς το υλικό και την ταχύτητα (πράγμα που μπορεί να κάνει και όλη την διαφορά-αλλά γιατί?) αλλά η λειτουργία τους είναι ακριβώς η ίδια. Ξανασκέψου το αν ένα ρομποτάκι από αυτά που πλοηγούν μόνα τους σε ένα δωμάτιο έχουν διαφορετική "ψυχή" από ένα μυρμήγκι.



    Η διπολική τύπου 1 (η πιο σοβαρή) προφανώς και είναι πιο σοβαρή κατάσταση. Σε φάση μανίας ο άνθρωπος είναι σε τεράστια ψυχωτική ευερεθιστότητα, μιλάει γρήγορα, οι ιδέες του είναι ασύνδετες, νομίζει ότι είναι υπερ-οντότητα και ότι μπορεί να κάνει τα πάντα. Όσοι προσπαθούν να περιγράψουν την εμπειρία τους την θυμούνται σαν ένα τρένο που εκτροχιάζεται και χάνουν κάθε έλεγχο, σε ένα συνοθήλευμα παραισθήσεων, ψευδαισθήσεων και σκέψης που τρέχει με τα 1000. Μετά από αυτή την φάση να πέσεις σε μια κατάσταση κενού και πλήρης ανηδονίας προφανώς είναι και ότι χειρότερο και μερικοί δεν αντέχουνε και κάνουν απόπειρα. Η διπολική τύπου 2 είναι παρόμοια απλά δεν έχει "ψυχωσική" χροιά, δηλαδή νιώθεις μεν φουλ ενέργεια, εκνευρισμό, ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα, αλλά όχι και στα ψυχωσικά επίπεδα της "1". Βασικά ο α-λα DSM διαχωρισμός μεταξύ "1" και "2" είναι εντελός άχρηστος, απλά η "διπολικότητα" είναι ένα "φάσμα" σοβαρότητας και βαρύτητας που μπορεί να πάει από τις λειτουργικές "υπο-κλινικές" περιπτώσεις (που δεν χρειάζεται να πάνε ποτέ σε ψυχίατρο γιατί το ελέγχουνε και ίσως να το χρησιμοποιούνε και δημιουργικά) σε φουλ ψυχωσική μανία/κατάθλιψη.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ρε Πετράν, εγώ που έχω έντονη κυκλοθυμία, εκνευρισμό και ανησυχία και διάφορα τέτοια συμπτώματα διπολικής πως μπορώ να ξέρω αν είναι μονοπολική ή διπολική τύπου 2;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    up..............................
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #95
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post


    Η διπολική τύπου 1 (η πιο σοβαρή) προφανώς και είναι πιο σοβαρή κατάσταση. Σε φάση μανίας ο άνθρωπος είναι σε τεράστια ψυχωτική ευερεθιστότητα, μιλάει γρήγορα, οι ιδέες του είναι ασύνδετες, νομίζει ότι είναι υπερ-οντότητα και ότι μπορεί να κάνει τα πάντα. Όσοι προσπαθούν να περιγράψουν την εμπειρία τους την θυμούνται σαν ένα τρένο που εκτροχιάζεται και χάνουν κάθε έλεγχο, σε ένα συνοθήλευμα παραισθήσεων, ψευδαισθήσεων και σκέψης που τρέχει με τα 1000. Μετά από αυτή την φάση να πέσεις σε μια κατάσταση κενού και πλήρης ανηδονίας προφανώς είναι και ότι χειρότερο και μερικοί δεν αντέχουνε και κάνουν απόπειρα. Η διπολική τύπου 2 είναι παρόμοια απλά δεν έχει "ψυχωσική" χροιά, δηλαδή νιώθεις μεν φουλ ενέργεια, εκνευρισμό, ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα, αλλά όχι και στα ψυχωσικά επίπεδα της "1". Βασικά ο α-λα DSM διαχωρισμός μεταξύ "1" και "2" είναι εντελός άχρηστος, απλά η "διπολικότητα" είναι ένα "φάσμα" σοβαρότητας και βαρύτητας που μπορεί να πάει από τις λειτουργικές "υπο-κλινικές" περιπτώσεις (που δεν χρειάζεται να πάνε ποτέ σε ψυχίατρο γιατί το ελέγχουνε και ίσως να το χρησιμοποιούνε και δημιουργικά) σε φουλ ψυχωσική μανία/κατάθλιψη.
    Δλδ το άτομο κλείνεται επικίνδυνα στον εαυτό του και ζει σε ένα δικό του φανταστικό κόσμο?
    μήπως όμως αν έχει δίπλα του άτομα τα οποία μπορούν να τον κατανοήσουν και να επικοινωνήσουν σωστα μαζί του, να του δημιουργήσουν αίσθηση ότι είναι στο πλευρό του και γνοιάζονται γι αυτόν, όλο αυτό υποβοηθά σημαντικά ώστε να ξεπεραστεί το πρόβλημα και η σκέψη να επανέλθει σ΄τα κανονικά επίπεδα?
    η ένταση των σκέψεων, οι πολλές έστω ασύνδευτες ιδέες και η αίσθηση ότι μπορεί να κάνει τα πάντα ανταποκρίνονται στις πραγματικές αλλά αναξιοποίητες ικανότητες του ατόμου ή υπάρχει το στοιχείο της έντονης υπερβολής?
    γιάννης

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    up..............................
    me too !!!!!!!!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    χαχα. λακρυ up σημαινει οτι ηθελα να επαναφερω το θεμα για να ψηφισουν κ καποιοι καινουργιοι στο φορουμ, να μεγαλωσει λιγο το στατιστικο δειγμα!

    αλλα ενταξει, ειμαι πολυ καλυτερα μεχρι πριν εναμιση μηνα! τελικα κανουν δουλεια τα εφεξορ?

    βρε βρε τσαμπα βασανιζομουν τοσο καιρο, μια χαρουλα ειναι κ παρενεργειες τπτ! [το σεξ διαρκει περισσοτερο, να το δουμε θετικα αυτο το "μειωση της λιμπιντο!"]
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #98
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    να και μια πετυχημένη δημοσκόπιση

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Με πόσους/πόσες έχετε κάνει σεξ..
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 22-06-2021, 00:29
  2. εχετε ακουσει ποτε θορυβο απο την ντουλαπα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-10-2010, 19:12
  3. Έχετε κάνει εγκεφαλογράφημα?
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 06-02-2010, 12:54
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 12:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •