ΠΑΡΑΚΑΛΩ AΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ: SERENASE, DEPAKIN COMPRESS, ZIPREXA - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    τη δικια σου καρδιοπαθεια δε βλεπω να σε ενοχλει που θα την παρουν τα παιδια σου και που αν δεν προσεξεισ σε λιγο καιρο θα ειναι χωρισ μανα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by Iwantogetfree View Post
    Σχετικά με το serenase (αλοπεριδόλη) που παίρνει, όπως είδα στις εσώκλειστες οδηγίες, υπάρχει σε δύο μορφές (χάπια και σταγόνες) σε διαφορετικά ml/mg (2/10). Εκείνος παίρνει την μορφή σταγόνων των 2 ml που χορηγούνται πριν τον ύπνο μόνο ως υπνωτικό ενώ τα χάπια τα παίρνουν όσοι έχουν ψυχωτικά προβλήματα όπως σχιζοφρένεια, κατάθλιψη κ.λ.π.
    Για τα υπόλοιπα φάρμακα, το ψάχνω ακόμα.
    αυτο που σου ειπα ειναι οτι μα το που το παιρνει σε 6 ωρεσ μεταβολιζεται και μολισ ξυπνησει ειναι σαν να μην το πηρε αφου κανεισ το γιατρο να σου πω κι εγω οτι μαλλον θελουν να του κατεβασουν τισ στροφεσ με ολα αυτα τα φαρμακα για να μην κλαταρει αυτο ειναι το καλο σεναριο το κακο ειναι οτι ειναι διπολικος διαβασε για τη διπολικη για να βρεισ συμπτωματα υπνωτικα υπαρχουν πολλα και κυριωσ ειναι οι βενζοδιαζεπινεσ λεξοτανιλ κλπ που ειναι και μυοχαλαρωτικα για να βγαλεισ ακρη πρεπει να ξερεισ ψυχοφαρμακολογια αμα θεσ να σου συστησω ενα βιβλιο να διαβασεισ που ειναι απλα γραμμενο

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    καλησπέρα,
    διαβασα ολα τα μηνυματα και πιστευω πως πρεπει να του εξηγησεις πως οσο επωδυνο και να ειναι οτι απο τιη στιγμη που το πατε σοβαρα πρεπει να ξερεις ολη την αληθεια για την κατασταση του για να ξερεις και πως να τον βοηθησεις. Επισης πρεπει να του εξηγησεις οτι πρεπει να σου μιλησει με ειλικρινεια και να μη σου πει ψεμματα γιατι αλλιως η σχεση που ξεκινατε δε στηριζεται σε σωστα θεμελεια. Το να παιρνει φαρμακα δεν ειναι κακο αυτο μην το φοβασαι. Ειναι για παραδειγμα οπως καποιος που εχει μια ιωση και πρεπει να παρει φαρμακα για να γιατρευτει ετσι και αυτος. Αυτο που μου ακουγεται παραλογο και δεν το εχω ξανακουσει ειναι οτι δεν τα παιρνει οταν
    ειστε μαζι. Αυτο δεν νοειται γιατι οταν ακολουθεις μια αγωγη δεν πρεπει να τη σταματησεις ουτε να παραλειπεις δοσεις γιατι βαζεις την υγεια σου σε κυνδινο. Τωρα για τις παρενεργειες μπορει να τισ συζητησει με το γιατρο του να του δοσει κατι που να του ταιριαζει καλυτερα. Μη φοβασαι οτι θα τα παιρνει για παντα. Ισως χρειαστει ψυχοθεραπεια για αν ξεπερασει το προβλημα πιο γρηγορα αλλα το ποτε θα το ξεπερασει και το ποτε θα πρεπει να σταματησει τα φαραμακα αυτο κανεις δε θα μπορεσει να στο εγγυηθει. Ισως θα πρεπει να τα παιρνει μεχρι να γινει καλα, μην το βλεπεις σαν κατι αρνητικο, δες το σαν μια οποιαδηποτε ασθενεια. Απλα ζυγισε τα πραγματα μεσα σου και δες κατα ποσο μπορεις ναντεξεις την κατασταση. Το οτι ειναι λειτουργικος ειναι πολυ θετικο.Ισως νιωθει οτι με εσενα διπλα του μπορει να τα ξεπερασει ολα πιο γρηγορα αλλα κοψε τον πολυ ενθουσιασμο για παιδια και οικογενειες γιατι ειναι πολυ νωρις ακομα και δεν ξερεις πολλα γιαυτον τον ανθρωπο απο την εννοια οτι δεν τον εχεις ζησει και προς Θεου μη βιαζεσαι να θυσιασεις τη ζωη σου.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by pad View Post
    τη δικια σου καρδιοπαθεια δε βλεπω να σε ενοχλει που θα την παρουν τα παιδια σου και που αν δεν προσεξεισ σε λιγο καιρο θα ειναι χωρισ μανα
    Pad, δεν είπα πως είμαι καρδιοπαθής. Είπα πως ακριβώς επειδή έχω πάρει τα γονίδια αυτά, προσέχω ώστε να μην αποκτήσω καρδιοπάθεια στην πορεία της ζωής μου. Είναι πολύ διαφορετικό το να έχεις κάτι απο το να προσέχεις για να μην αποκτήσεις κάτι. Είναι σαν κάποιος που γνωρίζει οτι έχει τάση για παχυσαρκεία, να προσέχει την διατροφή του ώστε να μην παχύνει. Πιστεύω πως τώρα καταλαβαινόμαστε...

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by pad View Post
    αυτο που σου ειπα ειναι οτι μα το που το παιρνει σε 6 ωρεσ μεταβολιζεται και μολισ ξυπνησει ειναι σαν να μην το πηρε αφου κανεισ το γιατρο να σου πω κι εγω οτι μαλλον θελουν να του κατεβασουν τισ στροφεσ με ολα αυτα τα φαρμακα για να μην κλαταρει αυτο ειναι το καλο σεναριο το κακο ειναι οτι ειναι διπολικος διαβασε για τη διπολικη για να βρεισ συμπτωματα υπνωτικα υπαρχουν πολλα και κυριωσ ειναι οι βενζοδιαζεπινεσ λεξοτανιλ κλπ που ειναι και μυοχαλαρωτικα για να βγαλεισ ακρη πρεπει να ξερεισ ψυχοφαρμακολογια αμα θεσ να σου συστησω ενα βιβλιο να διαβασεισ που ειναι απλα γραμμενο
    Δεν καταλαβαίνω την επίθεση σου και σε καμία περίπτωση δεν κάνω τον γιατρό! Είναι πρώτη φορά στην ζωή μου που ψάχνω αυτά τα θέματα και είναι λογικό να έχω απορίες και προσπαθώ να βρώ μιά άκρη ψάχνοντας το οτιδήποτε. Αυτός ήταν άλλωστε κι ο λόγος που μπήκα να σας γράψω το πρόβλημά μου. Αν ήμουν γιατρός θα γνώριζα ήδη και δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία οπότε καλό θα ήταν να μην με ειρωνεύεσαι. Παρόλα αυτά, σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες περί φαρμάκων. Αν μπορείς, πες μου για το βιβλίο που αναφέρεις όπως και για το τί ακριβώς εννοείς με το να του κατεβάσουν τις στροφές ώστε να μην κλατάρει.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by gingertania1985 View Post
    καλησπέρα,
    διαβασα ολα τα μηνυματα και πιστευω πως πρεπει να του εξηγησεις πως οσο επωδυνο και να ειναι οτι απο τιη στιγμη που το πατε σοβαρα πρεπει να ξερεις ολη την αληθεια για την κατασταση του για να ξερεις και πως να τον βοηθησεις. Επισης πρεπει να του εξηγησεις οτι πρεπει να σου μιλησει με ειλικρινεια και να μη σου πει ψεμματα γιατι αλλιως η σχεση που ξεκινατε δε στηριζεται σε σωστα θεμελεια. Το να παιρνει φαρμακα δεν ειναι κακο αυτο μην το φοβασαι. Ειναι για παραδειγμα οπως καποιος που εχει μια ιωση και πρεπει να παρει φαρμακα για να γιατρευτει ετσι και αυτος. Αυτο που μου ακουγεται παραλογο και δεν το εχω ξανακουσει ειναι οτι δεν τα παιρνει οταν
    ειστε μαζι. Αυτο δεν νοειται γιατι οταν ακολουθεις μια αγωγη δεν πρεπει να τη σταματησεις ουτε να παραλειπεις δοσεις γιατι βαζεις την υγεια σου σε κυνδινο. Τωρα για τις παρενεργειες μπορει να τισ συζητησει με το γιατρο του να του δοσει κατι που να του ταιριαζει καλυτερα. Μη φοβασαι οτι θα τα παιρνει για παντα. Ισως χρειαστει ψυχοθεραπεια για αν ξεπερασει το προβλημα πιο γρηγορα αλλα το ποτε θα το ξεπερασει και το ποτε θα πρεπει να σταματησει τα φαραμακα αυτο κανεις δε θα μπορεσει να στο εγγυηθει. Ισως θα πρεπει να τα παιρνει μεχρι να γινει καλα, μην το βλεπεις σαν κατι αρνητικο, δες το σαν μια οποιαδηποτε ασθενεια. Απλα ζυγισε τα πραγματα μεσα σου και δες κατα ποσο μπορεις ναντεξεις την κατασταση. Το οτι ειναι λειτουργικος ειναι πολυ θετικο.Ισως νιωθει οτι με εσενα διπλα του μπορει να τα ξεπερασει ολα πιο γρηγορα αλλα κοψε τον πολυ ενθουσιασμο για παιδια και οικογενειες γιατι ειναι πολυ νωρις ακομα και δεν ξερεις πολλα γιαυτον τον ανθρωπο απο την εννοια οτι δεν τον εχεις ζησει και προς Θεου μη βιαζεσαι να θυσιασεις τη ζωη σου.
    gingertania1985, σ'ευχαριστώ τόσο που διάβασες τα μηνύματα όσο και για την γνώμη σου. Τα φάρμακα δεν τα παίρνει όταν είμαστε μαζί πέρα απο σπάνεις περιπτώσεις και αυτό όταν είναι πολύ κουρασμένος. Ισχυρίζεται πως όταν είμαστε μαζί δεν τα έχει ανάγκη γιατί νιώθει καλά κάτι που με κάνει να πιστεύω τελικά πως το πρόβλημα του ίσως να μην είναι και τόσο σοβαρό και πως ίσως τα παίρνει σαν βοηθητικά ώστε να είναι πιο χαλαρός. Διαφορετικά, όπως λες κι εσυ και οι περισσότεροι, αν η ανάγκη του για φαρμακευτική ήταν μεγάλη τότε θα ήταν πιο συνεπής ώς προς αυτήν. Πάντως, το μόνο σίγουρο είναι πως έχει κουραστεί να τα παίρνει και πως θέλει να σταματήσει και ισχυρίζεται πως αν θα πάω να μείνω κοντά του, δεν θα τα έχει πλέον ανάγκη. Ο πολύς ενθουσιασμός μού έχει ήδη κοπεί παρόλα αυτά θέλω να του σταθώ με τον οποιοδήποτε τρόπο ώστε να το ξεπεράσει και να ζεί χωρίς αυτά αν και εφόσον είναι δυνατόν κάτι τέτοιο.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    παντως 7 σταγονες αλοπεριδολη δεν ειναι πολυ!εγω επαιρνα 40 οταν νοσηλευομουν!
    καλυτερα να κανετε μια ανθρωπινη συζητηση με το φιλο σου γιαυτο το θεμα και να σου εξηγηση αλλιως κανε μια συνεδρια με το γιατρο του οχι για να σπασει το απορρητο αλλα για να σε βοηθησει να καταλαβεις!τωρα οτι ακουσεις εδω ειναι απλα υποψιες!
    οσον αφορα την κληρονομικοτητα εγω προσωπικα δεν το δεχομαι!επαθα σχιζοφρενεια χωρις να εχει κανενας αλλος στο σοι μου!απο που το κληρονομησα τοτε;ισως κληρονομειται η προδιαθεση αλλα οχι και η ασθενεια!παιζει το περιβαλλον ρολο για το αν θα την εμφανισει!οπως και με την προδιαθεση σου για καρδιοπαθεια!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Αγαπητη μου, μαλλον δεν εχεις καταλαβει. Τα χαπια που παιρνει δεν ειναι απλα βοηθητικα. Ειναι χαπια τα οποια τα γραφει ενας γιατρος για καποια περιπτωση (υποθετω καταθλιψη στην περιπτωση του) και τα οποια πρεπει να ακολουθησει ο ασθενης κατα γραμμα αν θελει να γινει καλα. Εχε υποψην σου οτι αν παραλειπει δοσεις η αν τα κοψει με δικη του προτοβουλια μπορει να υποτροπιασει η και να χειροτερεψεικαι σαυτην την περιπτωση θα ειναι ακομη πιο δυσκολο να επανελθει, στο λεω απο προσωπικη εμπειρια. Οποτε σε καμια περιπτωση μην τον ενθαρρυνεις να κοψει τα φαρμακα χωρις να συμβουλευτει το γιατρο του η να παραλειπει δοσεις γιατι ειναι πολυ επικινδυνο.

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24
    Σε αυτη τη περίπτωση, έχω ήδη κάνει μεγάλη πατάτα μιας και πάνω σε στιγμές απελπισίας, του έχω πεί πως ίσως θα ήταν καλύτερα να τα σταματήσει αυτά τα φάρμακα και πως δεν θέλω να τον βλέπω κάτω απο τις παρενέργειες τους. Δηλαδή με λίγα λόγια, τον ενθαρρύνω στο να τα διακόψει. Εκείνος, μού είπε πως είναι καλά, δεν έχει πρόβλημα όπως παλιά και πως πλέον παίρνει την ελάχιστη δοσολογία καθαρά για λόγους συντήρησης εννοώντας μάλλον για να μην υποτροπιάσει. Τί να πώ κι εγώ... Έκανα βλακεία αλλά βλέποντας τον σε αυτή την άσχημη κατάσταση μόλις πάρει τα φάρμακα, επηρεάστηκα πολύ αρνητικά και μη έχοντας γνώση των πραγμάτων, τον πίεσα στο να τα διακόψει. Κυρίως τρελάθηκα όταν διάβασα τις παρενέργειες τους...

    Δεν έχω βγάλει ακόμα ξεκάθαρο συμπέρασμα για το τί έχει...
    Έπειτα απο όλα αυτά που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο όπως και αυτά που μου είπε ο pad, πιστεύω πως έχει είτε κατάθλιψη όπως λες κι εσύ είτε διπολική διαταραχή. Η αγωγή που ακολουθεί ( depakin προφανώς ως σταθεροποιητής, serenase ως υπνωτικό, zyprexa ως αντιψυχωτικό) παραπέμπει μάλλον στο δεύτερο χωρίς όμως να έχει τάσεις μανίας.
    Last edited by Iwantogetfree; 26-07-2011 at 21:20.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    παντως 7 σταγονες αλοπεριδολη δεν ειναι πολυ!εγω επαιρνα 40 οταν νοσηλευομουν!
    καλυτερα να κανετε μια ανθρωπινη συζητηση με το φιλο σου γιαυτο το θεμα και να σου εξηγηση αλλιως κανε μια συνεδρια με το γιατρο του οχι για να σπασει το απορρητο αλλα για να σε βοηθησει να καταλαβεις!τωρα οτι ακουσεις εδω ειναι απλα υποψιες!
    οσον αφορα την κληρονομικοτητα εγω προσωπικα δεν το δεχομαι!επαθα σχιζοφρενεια χωρις να εχει κανενας αλλος στο σοι μου!απο που το κληρονομησα τοτε;ισως κληρονομειται η προδιαθεση αλλα οχι και η ασθενεια!παιζει το περιβαλλον ρολο για το αν θα την εμφανισει!οπως και με την προδιαθεση σου για καρδιοπαθεια!
    εσωτερική σήψη (γιατί βρε παιδί μου τέτοιο όνομα?), εσύ πώς ακριβώς το έπαιρνες? Εκείνος το παίρνει το βράδυ πρίν κοιμηθεί, μέσα σε νερό και διαβάζοντας τις οδηγίες, είδα πως χορηγείται διαφορετικά σε κάθε περίπτωση. με τον τρόπο και στα ml που το παίρνει εκείνος, είδα πως χορηγείται ως υπνωτικό. Για ασθένειες όπως η δική σου όντως έλεγε πολύ περισσότερο.

    Αυτό το μεγάλο διάστημα που θα είμαστε μαζί, έχω σκοπό όχι μόνο να τον πιέσω να πάμε μαζί στον γιατρό του αλλά και να μιλήσω με την μητέρα του ή την αδερφή του μπας και βγάλω άκρη αν και δεν νομίζω πως θα μου πούνε πολλά ούτως ή άλλως. Με την επιστροφή μου στην Ελλάδα, θα κλείσω και εδώ ραντεβού με ψυχίατρο για να του εξηγήσω όλα όσα έχω ήδη δεί κι όσα θα δώ σύντομα ώστε έτσι να έχω πλέον μια ολοκληρωμένη εικόνα.
    Last edited by Iwantogetfree; 26-07-2011 at 21:23.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by Iwantogetfree View Post
    Δεν καταλαβαίνω την επίθεση σου και σε καμία περίπτωση δεν κάνω τον γιατρό! Είναι πρώτη φορά στην ζωή μου που ψάχνω αυτά τα θέματα και είναι λογικό να έχω απορίες και προσπαθώ να βρώ μιά άκρη ψάχνοντας το οτιδήποτε. Αυτός ήταν άλλωστε κι ο λόγος που μπήκα να σας γράψω το πρόβλημά μου. Αν ήμουν γιατρός θα γνώριζα ήδη και δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία οπότε καλό θα ήταν να μην με ειρωνεύεσαι. Παρόλα αυτά, σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες περί φαρμάκων. Αν μπορείς, πες μου για το βιβλίο που αναφέρεις όπως και για το τί ακριβώς εννοείς με το να του κατεβάσουν τις στροφές ώστε να μην κλατάρει.
    στην καρδιοπαθεια οκ σε ειρωνευτηκα εδω ουτε που το σκεφτηκα οτι σε ειρωνευομαι παντωσ η αληθεια ειναι οτι αυτοσ δεν εχει ταση αφου μεχρι μια ηλικια ηταν καλα κι εγω αρρωστησα χωρισ κανενασ απο το συγγενικο μου περιβαλλον να εχει τιποτα το περιβαλλον φταει για τα περισοτερα πιο σοβαρη ειναι η δικη σου προδιαθεση το βιβλιο λεγεται βασικεσ αρχεσ ψυχοφαρμακολογιασ κι εγω αυτο διαβαζω αλλα θα σου χρησιμεψει9 να βρεισ το καταλληλο φαρμακο αλλα δε νομιζω ο δικοσ σου να σε αφησει να μπεισ σε αυτη τη διαδικασια

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    βασικα τωρα που το σκεφτομαι δε καταλαβα να σε ειρωνευτηκασ γιατι εγω κανω το γιατρο και το επιδιωκω κι ολασ να το κανω οπωσ θα καταλαβεσ με τα επιστημονικα που σου γραψα

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 18:13
  2. Έχω θεματάκι...όποιος πραγματικά γνωρίζει ας απαντήσει!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-2011, 15:47
  3. Οποιος θελει να chat-αρει.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 84
    Last Post: 03-10-2009, 18:05
  4. ας βοηθησει καποιος παρακαλω
    By deppy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 37
    Last Post: 02-06-2008, 13:28
  5. Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
    By pandwra__85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •