fobos gia otidhpote!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    10

    fobos gia otidhpote!!!

    kalispera sas, edw kai kairo exw klhstei ston eauto mou kai fobamai ta panta!! ola ksekinhsan me kriseis panikou tis opoies prospa8w na tis elenxo(oso mporo dld). twra exw arxisei na fobame kapoies ilithies skepseis pou m pernane apo to mualo astrapiea!!
    mporei na blepw kapoio ergo kai meta apo ligo na nomizw oti 8a kanw ta idia xwris na to 8elw(gia na ginw poio safhs , fobame ta maxairia nomizw pws 8a kanw kanena kako xwris na to 8elw oxi mono se mena alla kai stous guro mou kai auta ola panw se krisei panikou).
    pote den exw skeftei kati tetoio kai oute to 8elw alla einai enas fobos pou me poianei kruos idrwtas! den 8elw na paw pou8ena mhn me poiasei kapoia krisei kai den kserw ti 8a kanw! Uparxei pi8anothta panw se kapoia krisei anxous-panikou na xa8w kapou?exw milisei me thn mhtera mou kai m sumparastekete oso mporei ....an paw kapou thn pernw mazi mou aliws den paw pou8ena!!as me boh8hsei kapoios ola mou fenontai anousia !!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ματινακι γεια σου καταρχην γραφε ελληνικα αμα μπορεις κ οχι γκρικλις ειναι κουραστικα, δευτερον προσπαθησε να εντοπισεις γιατι κανεις ολη αυτη τη διεργασια στο μυαλο σου με τις σκεψεις, μηπως θες ετσι να εξασφαλισεις τον ελεγχο σε κατι η να καλυψεις καποια αλλη αναγκη η ανασφαλεια, επισης καλο θα ηταν να δεις κ καποιον ειδικο πανω σ αυτο το θεμα να σε βοηθησει, γιατι οπως ξες φανταζομαι δεν μπορεις οπου πας να κυκλοφορεις συνεχεια με τη μητερα σου, πρεπει να μαθεις μονη σου να αντιμετωπισεις το προβλημα σου κ να αναλαβεις πρωτοβουλια στη ζωη σου
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    10
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΩ ΚΑΤΙ.....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΠΟΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ 8ΕΤΙΚΑ! ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΑΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΤΣΙ ...ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ, ΔΕΝ 8ΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΠΟΙΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΡΕΜΟΥΛΟ, ΑΝΧΟΝΟΜΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΩ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΝΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!! ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΛΗΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ...!! ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΟΥΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ , ΜΕ ΠΟΙΑΝΕΙ ΛΥΠΟΘΥΜΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ!!!ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ???

  4. #4
    Προσπάθησε πρώτα να ξεδιαλύνεις στο νου σου, όπως σου λέει και η Λάκρυ.
    Ψάξε μέσα σου και βρες τια αιτίες που σε οδήγησαν εδώ. Μάθε να μην παρασύρεσαι από τις σκέψεις, μάθε να τις σταματάς.
    Το να κλείνεσαι στο σπίτι και στον εαυτό σου σου κάνει περισσότερη ζημιά, μεγεθύνει το πρόβλημα.

    Εξάσκησε τον νου σου στο να κατανοεί και να ξεχωρίζει τις σκέψεις αυτές ως φοβίες, ως παράλογες, ως πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με την πραγματικότητα, ως δημιουργήματα της φαντασίας. Όταν σου ρχονται οι σκέψεις αυτές μάθε με αυτό τον τρόπο να τις αντιμετωπίζεις. Φέρνε στη μνήμη σου στιγμές από το παρελθόν σου που έκανες πράγματα χωρίς φοβίες, χωρίς άγχος, που ήταν έστω μικρές επιτυχίες και διερωτησου γιατί τότε έκανες το χ και το ψ χωρίς φοβία και το συμπέρασμα θα ναι ότι έχεις τις δυνάμεις. Επίσης όσο μπορείς μάθε να εκθέτεις τον εαυτό σου, στην αρχή μικρά βήματα ή με κάποιο δίπλα σου, σε καταστάσεις που σε φοβίζουν. Αυτό βοηθά να εξοικοιώνεσαι με τους φόβους αλλά και να καταλαβαίνεις ότι αυτά που σε βασανίζουν δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Και κάθε φορά που θα το κάνεις αυτό θα το κάνεις με λιγότερη δυσκολία.
    Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις την αλλαγή, το να συνεχίζεις κάθε μέρα το ίδιο μόνο ζημιά σου κάνει και σε αφήνει στάσιμη στη ζωή. Θα ταν καλό να έβλεπες και κάποιον ειδικό.
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Διαβαζοντας το θεμα σου ειναι σαν ν ακουω τον εαυτο μου....Και γω περναω ακριβως τα ιδια... Ειναι συμπτωματα της κρισης πανικου και του γενικευμενου αγχους...Προσπαθησε να εισαι χαλαρη και να μην βλεπεις τετοιες ταινιες που σε ταραζουν.....εγω αυτο κανω και καπως βοηθαει..επισης θα σου συνιστουσα να πας σε εναν ειδικο...ειναι καλο να ανοιγομαστε και να να φευγουν τα βαρη απο πανω μας......θα νιωσεις καλυτερα...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Μία από τα ίδια, είναι πολύ εύκολο να σου πω όσα σου λένε όλοι, ειλικρινά, αλλά ρώτησε όλους εδώ αν μπορούν να τα εφαρμόσουν στους εαυτούς τους όταν τους πιάνει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα κάνεις κάποιο από αυτά που σκέφτεσαι γι' αυτό και τα φοβάσαι. Πήγαινε και μίλα με έναν γιατρό, αλλά πίστεψε με, προσπάθησε να βρεις κάποιον που ίσως σου βρει λύση χωρίς χάπια, και είναι κάτι που στο εύχομαι ειλικρινά.........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by irene13 View Post
    Μία από τα ίδια, είναι πολύ εύκολο να σου πω όσα σου λένε όλοι, ειλικρινά, αλλά ρώτησε όλους εδώ αν μπορούν να τα εφαρμόσουν στους εαυτούς τους όταν τους πιάνει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα κάνεις κάποιο από αυτά που σκέφτεσαι γι' αυτό και τα φοβάσαι. Πήγαινε και μίλα με έναν γιατρό, αλλά πίστεψε με, προσπάθησε να βρεις κάποιον που ίσως σου βρει λύση χωρίς χάπια, και είναι κάτι που στο εύχομαι ειλικρινά.........
    Συμφωνω απολυτως..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    10
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ, ΜΟΥ ΔΥΝΕΤΕ ΔΥΝΑΜΗ ...!! ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΦΑΡΜΑΚΟΑΠΟΘΗΚΗ ΑΠΟ ΤΑ 26 ΜΟΥ!! ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ, ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΠΩΣ ΧΑΘΗΚΑΜΕ ΟΥΤΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ!!ΠΡΟΣΠΑ8Ω ΝΑ ΒΓΕΝΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ (ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΤΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΓΙΝΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΖΩΗ 8Α ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ , ΕΞΑΡΤΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ!! ΑΠΟ ΤΑ 18 ΗΜΟΥΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ , ΗΜΟΥΝ ΜΕΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΧΑΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΤΙΠΟΤΑ....!! ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΠΑΨΑ ΝΑ ΑΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ "ΘΕΛΩ" ΚΑΤΙ! ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Π.Χ ΚΙΝΗΤΟ , ΡΟΥΧΑ, ΛΑΠΤΟΠ Κ.Α ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ!!! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΕ ΤΙ 8Α ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.....ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ 8Α ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΥΛΑΩ ΣΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ!!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.....ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Γεια σου μαρινακι,
    Κατανοώ τα προβλήματα σου σχετικά με τους πανικούς και τις φοβίες, γιατί αποτελούν συμπεριφορές που τις έχω περάσει στο παρελθόν....
    Από βιωματική εμπειρία, πιστεύω πως οι συμπεριφορές αυτές μπορούν να αντιμετωπιστούν, μέσω ολιστικών θεραπειών... γιατί αφορούν ψυχοσωματικά φαινόμενα που δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν μόνο με φάρμακα.... θα σου έλεγα να προσανατολιστείς σε εναλλακτικές θεραπευτικές τεχνικές... κάνε μια έρευνα μέσα στο ιντερνετ... ή αν έχεις κάποιο γνωστό που ασχολείται ακόμα καλύτερα... διάβασε και το ποστ μου αν θέλεις, με θέμα ''ίαση από αυτοάνοση ασθένεια με καταθλιπτική συμπεριφορά'' στην κατηγορία ''κατάθλιψη''...
    Καλή τύχη!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Κάποιος από τους παραπάνω, ο ιωάννης, σε προέτρεψε να μάθεις να σταματάς τις σκέψεις...
    Αυτό είναι λάθος... άν προσπαθήσουμε να σταματήσουμε τις σκέψεις μας αυτές θα επανέρχονται με μεγαλύτερη ορμή... και θα επιτύχουμε το ακριβώς αντίθετο...
    Το μυστικό είναι να κάνουμε αυτοπαρατήρηση των σκέψεών μας και να τις αφήνουμε να περνούν από το μυαλό μας χωρίς να τους δίνουμε σημασία... έτσι μόνο θα εξασθενήσουν.... η αυτοπαρατήρηση είναι μια μοναδική μέθοδος αυτογνωσίας και αποτελεί μια διέξοδος από προβλήματα του μυαλού που μας διακατέχουν...
    Να είσαι καλά

  11. #11
    Quote Originally Posted by Lefteris68 View Post
    Κάποιος από τους παραπάνω, ο ιωάννης, σε προέτρεψε να μάθεις να σταματάς τις σκέψεις...
    Αυτό είναι λάθος... άν προσπαθήσουμε να σταματήσουμε τις σκέψεις μας αυτές θα επανέρχονται με μεγαλύτερη ορμή... και θα επιτύχουμε το ακριβώς αντίθετο...
    Το μυστικό είναι να κάνουμε αυτοπαρατήρηση των σκέψεών μας και να τις αφήνουμε να περνούν από το μυαλό μας χωρίς να τους δίνουμε σημασία... έτσι μόνο θα εξασθενήσουν.... η αυτοπαρατήρηση είναι μια μοναδική μέθοδος αυτογνωσίας και αποτελεί μια διέξοδος από προβλήματα του μυαλού που μας διακατέχουν...
    Να είσαι καλά
    Πρώτα να τις ξεχωρίζεις και να τις κατανοείς ως διαστρεβλωμένες, αυτό είναι αυτοπαρατήρηση των σκέψεων μας. Μετά τις απωθείς, τις σταματάς ή κάνεις κάτι για να στραφεί η προσοχή σου αλλού. Και αυτο αποδυναμώνει με τον καιρό την ένταση τους και τη συχνότητα με την οποία έρχονται. Είναι από τη γνωστική συμπεριφορική μέθοδο. Από την εμπειρία μου θέλει πολλή πείσμα να τα καταφέρεις να την εφαρμόσεις αλλά είναι αποτελεσματική.
    Φίλε δεν αμφισβητώ τη δική σου μέθοδο και είμαι έτοιμος να σε ακούσω.
    γιάννης

Similar Threads

  1. FOBOS
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 08-07-2011, 17:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •