ΠΑΡΑΚΑΛΩ AΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ: SERENASE, DEPAKIN COMPRESS, ZIPREXA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ AΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ: SERENASE, DEPAKIN COMPRESS, ZIPREXA

    Γειά σας!

    Το πρόβλημα δεν αφορά εμένα αλλά τον αρραβωνιαστικό μου.

    Όταν γνωριστήκαμε πριν 1 χρόνο, μου είπε πως παίρνει κάποια φάρμακα για να τον κρατούν ήρεμο καθώς το 2004 αναγκάστηκε να κάνει μια πολύ σοβαρή εγχείρηση στο κεφάλι για την αφαίρεση μιάς κύστης στον μετωπιαίο λοβό. Όλα πήγαν καλά αλλά οι γιατροί του είπαν πως έπρεπε να καθίσει στο σπίτι για ένα χρόνο ώστε να ξεκουραστεί. Εκείνος όμως επέστρεψε στην δουλειά του υστερα απο 1-2 μήνες ύστερα απο τις έντονες πιέσεις του πατέρα του καθώς διατηρούν μια οικογενειακή επιχείρηση με πολλές απαιτήσεις και δεν τα έβγαζε πέρα μόνος του.

    Εγώ, λόγω διακριτικότητας στην αρχή, δεν ήθελα να ρωτήσω περισσότερα ούτε για το τί φάρμακα είναι αυτά, ούτε για το αν έχει κάποιο πρόβλημα κι έτσι το άφησα να περάσει...

    Στην πορεία της σχέσης μας όμως διαπιστώνω πως δεν είναι καλά. Έχει τρομερή απώλεια μνήμης σε σημείο να συζητάμε ή να με ρωτάει συνεχώς τα ίδια πράγματα ακόμα και 5 φορές την ημέρα.Έχει σοβαρό πρόβλημα προσανατολισμού και μπορεί να χαθεί ακόμα και σε δρόμους που τους έχει οδηγήσει χιλιάδες φορές. Κοιμάται πάρα πολλές ώρες, κουράζεται πολύ εύκολα και είναι μόνιμα κουρασμένος ενώ όταν δεν παίρνει τα φάρμακα γυρίζει το μυαλό του, έχει άσχημες σκέψεις (ποτέ δεν μου λέει ακριβώς τί) και λέει πράγματα που δεν εννοεί.

    Μη αντέχοντας άλλο αυτή την κατάσταση, πρόσφατα του ζήτησα να μου πεί όλη την αλήθεια για την κατάσταση του.

    Μου είπε πως ο συνδυασμός του μετεγχειρικού σοκ μαζί με την σκληρή δουλειά, είχε ως αποτέλεσμα να πειραχθούν τα νεύρα του, να έχει πολύ στρες και βαριάς μορφής κατάθλιψη,είχε παραισθήσεις και άσχημες σκέψεις. Αποφάσισε να πάει σε νευροψυχίατρο ο οποίος του έδωσε βαριά φάρμακα για να επανέρθει. Με τα χρόνια η κατάσταση του καλυτέρευε και εκείνος του έδινε πιο ελαφριά φάρμακα σε μειωμένες δόσεις. Τώρα παίρνει Depakin compresse, Ziprexa και κάτι σταγόνες που λέγονται Serenase. Tα παίρνει όλα μαζί, μία φορά την ημέρα, λίγο πρίν κοιμηθεί. Μόλις τα πάρει, πέφτει αμέσως σε λίθαργο, δεν είναι σε θέση να επικοινωνήσει και κοιμάται ακόμα και όρθιος. Ο γιατρός του είπε πως πρέπει πάντα να τα παίρνει για να τον κρατούν σε ηρεμία και πως αν τα διακόψει θα επανέρθει στην πρώην άσχημη κατάσταση του. Έπειτα απο μια έρευνα στο διαδίκτυο γι'αυτά τα φάρμακα, είδα πως είναι αρκετά βαριά και πως έχουν τρομερές παρενέργειες.


    Εκείνος πολλές φορες,μού λέει πως είναι άρρωστος και πως χρειάζεται κατανόηση και αγάπη και πως θα θεραπευτεί .Άλλες φορές μου λέει πως είναι καλά και πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ. Δεν του αρέσει να το συζητάει όμως εγώ έχω τρελαθεί και δεν ξέρω τί να κάνω και πως να το χειριστώ γιατί κάνουμε σχέδια για οικογένεια όμως δεν ξέρω αν είναι σε θέση για κάτι τέτοιο. Ξέρω απο άτομο του οικογενειακού μου περιβάλλοντος, πως αυτά τα φάρμακα με τα χρόνια έχουν παρενέργειες όπως άνοια, νοητικές δυσκολίες ακόμα και σωματικές. Είναι μόνο 31 χρονών, τα παίρνει ήδη 6 χρόνια και αναρωτιέμαι που θα τον οδηγήσει αυτή η κατάσταση. Όταν δεν τα παίρνει, αποδιοργανώνεται και όταν τα παίρνει λειτουργεί σαν φυτό. Τον αγαπαώ πολύ και θέλω να τον βοηθήσω όμως δεν ξέρω πως...Μένει μόνιμα στο εξωτερικό και για να είμαι μαζί του, πρέπει να τα παρατήσω ΟΛΑ και να πάω στην χώρα του. Μετά από αυτά τα δεδομένα, δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω. Φοβάμαι για το μέλλον της οικογένειας που σκοπεύω να αποκτήσω μαζί του.

    Έχω σκοπό να επισκεφτώ νευροψυχίατρο ώστε να του εξηγήσω όλη την κατάσταση και να μάθω όλα όσα δεν θέλει να μου πεί εκείνος όμως θα ήθελα την γνώμη σας σε περίπτωση που κάποιος απο εσάς παίρνει τα ίδα φάρμακα ή έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

    Έχω τρελαθεί τελείως...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Iwantogetfree View Post
    ......
    ....
    Μη αντέχοντας άλλο αυτή την κατάσταση, πρόσφατα του ζήτησα να μου πεί όλη την αλήθεια για την κατάσταση του.

    Μου είπε πως ο συνδυασμός του μετεγχειρικού σοκ μαζί με την σκληρή δουλειά, είχε ως αποτέλεσμα να πειραχθούν τα νεύρα του, να έχει πολύ στρες και βαριάς μορφής κατάθλιψη,είχε παραισθήσεις και άσχημες σκέψεις. Αποφάσισε να πάει σε νευροψυχίατρο ο οποίος του έδωσε βαριά φάρμακα για να επανέρθει. Με τα χρόνια η κατάσταση του καλυτέρευε και εκείνος του έδινε πιο ελαφριά φάρμακα σε μειωμένες δόσεις. Τώρα παίρνει Depakin compresse, Ziprexa και κάτι σταγόνες που λέγονται Serenase. Tα παίρνει όλα μαζί, μία φορά την ημέρα, λίγο πρίν κοιμηθεί. Μόλις τα πάρει, πέφτει αμέσως σε λίθαργο, δεν είναι σε θέση να επικοινωνήσει και κοιμάται ακόμα και όρθιος. Ο γιατρός του είπε πως πρέπει πάντα να τα παίρνει για να τον κρατούν σε ηρεμία και πως αν τα διακόψει θα επανέρθει στην πρώην άσχημη κατάσταση του. Έπειτα απο μια έρευνα στο διαδίκτυο γι'αυτά τα φάρμακα, είδα πως είναι αρκετά βαριά και πως έχουν τρομερές παρενέργειες.


    Εκείνος πολλές φορες,μού λέει πως είναι άρρωστος και πως χρειάζεται κατανόηση και αγάπη και πως θα θεραπευτεί .Άλλες φορές μου λέει πως είναι καλά και πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ. Δεν του αρέσει να το συζητάει όμως εγώ έχω τρελαθεί και δεν ξέρω τί να κάνω και πως να το χειριστώ γιατί κάνουμε σχέδια για οικογένεια όμως δεν ξέρω αν είναι σε θέση για κάτι τέτοιο. Ξέρω απο άτομο του οικογενειακού μου περιβάλλοντος, πως αυτά τα φάρμακα με τα χρόνια έχουν παρενέργειες όπως άνοια, νοητικές δυσκολίες ακόμα και σωματικές. Είναι μόνο 31 χρονών, τα παίρνει ήδη 6 χρόνια και αναρωτιέμαι που θα τον οδηγήσει αυτή η κατάσταση. Όταν δεν τα παίρνει, αποδιοργανώνεται και όταν τα παίρνει λειτουργεί σαν φυτό. Τον αγαπαώ πολύ και θέλω να τον βοηθήσω όμως δεν ξέρω πως...Μένει μόνιμα στο εξωτερικό και για να είμαι μαζί του, πρέπει να τα παρατήσω ΟΛΑ και να πάω στην χώρα του. Μετά από αυτά τα δεδομένα, δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω. Φοβάμαι για το μέλλον της οικογένειας που σκοπεύω να αποκτήσω μαζί του.

    Έχω σκοπό να επισκεφτώ νευροψυχίατρο ώστε να του εξηγήσω όλη την κατάσταση και να μάθω όλα όσα δεν θέλει να μου πεί εκείνος όμως θα ήθελα την γνώμη σας σε περίπτωση που κάποιος απο εσάς παίρνει τα ίδα φάρμακα ή έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

    Έχω τρελαθεί τελείως...
    καλησπερα
    μαλλον οντως χρειαζεσαι γνωμη ειδικου, αλλα μου προεκυψε μια απορια.
    ειναι βεβαιο οτι εχει γινει καποια επεμβαση? με αυτες τις περιγραφες, εγω σκεφτηκα οτι ισως εχει καποια ψυχικη ασθενεια που την παλευει με φαρμακα και δεν ηθελε να στο πει εξαρχης...
    βεβαια τωρα δεν ειναι η αρχη...
    νομιζω το καλυτερο θα ηταν να κερδισεις την εμπιστοσυνη του και να σου πει ο ιδιος τι συμβαινει.
    διαφορετικα, αν θες να λυσεις αποριες, μαλλον οπως λες, θαπρεπε να απευθυνθεις σε νευρολογο/ψυχιατρο..
    Last edited by Remedy; 23-07-2011 at 16:23.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Βασικα νομιζω πως εχεις δικιο να τρελαινεσαι,και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν σου χει πει την αληθεια ακριβως οπως εχει απο φοβο μη σε χασει.... Οπως ειπε και ο/η Remedy εισαι σιγουρη οτι εχει γινει οντως εχγειρηση??? Πριν προχωρησει να κανεις οικογενεια οσο και να τον αγαπας καλο θα ηταν να βεβαιωθεις τι παιζει,γιατι καποιες ψυχικεσ ασθενεις ειναι κληρονομικες...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είναι βέβαιο πως έχει κάνει εγχείρηση καθώς έχει μιά τεράστια ουλή κάτω απο τα μαλλιά του η οποία αρχίζει στον έναν κρόταφο και τελειώνει στον άλλον. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ως προς αυτό...
    Πριν την εγχείρηση, μου είπε πως δεν έπαιρνε ποτέ φάρμακα και πως με λίγα λόγια όλα συνέβησαν μετά απο αυτήν...
    Ο κυριότερος φόβος μου είναι το πως θα εξελιχθεί αυτή η κατάσταση, αν με τα χρόνια χειροτερέψει με αποτέλεσμα να χάσει την λογική του και αν θα είναι σε θέση να υποστηρίξει τα παιδιά του.
    Δεν θέλω να παίρνει αυτά τα φάρμακα γιατί πραγματικά του καίνε τον εγκέφαλο και ξέρω πως σε λίγα χρόνια θα έχει χαθεί τελείως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Νομιζω πως ειναι αρκετα σοβαρο.Εσυ εισαι σιγουρη οτι θ αντεξεις κατι τετοιο???Εδω μιλαμε οχι μονο για τη δικη του ζωη αλλα και για την δικη σου,και για τα μελλοντικα παιδια σου...Πρεπει οπωσδηποτε να βρεις ειδικο και να μιλισεις....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24
    Όχι δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να το αντέξω...Τον αγαπάω πολύ και δεν θέλω να τον αφήσω, θέλω να τον βοηθήσω με κάθε δυνατό τρόπο όμως θέλω να ξέρω αν υπάρχει ελπίδα να απαλλαγεί απο τα φάρμακα και αν μπορεί να ζήσει καλά δίχως αυτά. Όπως είπες nansy, σκέφτομαι το μέλλον των παιδιών που σίγουρα δεν θα ήθελα να μεγαλώσουν σε ένα αρρωστημένο περιβάλλον με έναν πατέρα τελείως αλλού...Για μένα δεν με νοιάζει τόσο γιατί θέλω να του σταθώ, δεν μπορώ να τον εγκαταλείψω τώρα...Η οικογένεια μου δεν γνωρίζει απολύτως τίποτα γιατί φυσικά αν θα μάθει δεν υπάρχει περίπτωση να το κατανοήσει...Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο μόνη νιώθω σε αυτό και σε τί απελπισία βρίσκομαι...
    Μήπως γνωρίζεις κάποιον νευροψυχίατρο που θα μπορούσα να απευθυνθώ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    σε αυτη την περιπτωση κι αφου νοιαζεσαι γι αυτον, δωσε λιγο χρονο στην σχεση σας κιαι ψαξτε μαζι καποια πραγματα.
    τα φρμακα δεν τα δινουν για πλακα, αλλα φυσικα δεν ειναι ολοι οι γιατροι αξιολογοι.
    σιγουρευτειτε οτι εχει παει στους καλυτερους, οτι δεν υπαρχει καποια αλλη αγωγη που δεν εχει τοσες παρενεργειες, ρωτηστε για τις μελλοντικες συνεπειες. ισως δνε χειροτερεψει, αλλα καλυτερεψει! που το ξερεις? ρωτα ομως...
    για τις ανησυχιες σου για την δημιουργια οικογενειας, εγω συμφωνω απολυτα και νομιζω οτι θα επρεπε να καθυστερησεις μια τετοια αποφαση μεχρι να κατασταλαξεις στο τι ακριβως συμβαινει.
    μαλιστα , ισως βιαστηκε ςκαι γι αυτον τον αρραβωνα. σε ενα χρονο και σχεση και αρραβωνας? δεν ειναι λιγο βιαστικο? μας ειπες οτι αυτος μενει στο εξωτερικο. ειναι δηλαδη μια σχεση απο αποσταση? πως προχωρησες σε δεσμευση με τετοιες νεφελωδεις συνθηκες?
    ισως θα πρεπε να φρεναρεις λιγο και να δεις τι ακριβως γινεται..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24
    Remedy ακριβώς όπως είπες είναι μία σχέση απο απόσταση η οποία προέκυψε απο κάποια σεμινάρια που έκανα στην γλώσσα του. Απο την αρχή της σχέσης, βλεπόμαστε για τουλάχιστον μία εβδομάδα κάθε μήνα. Είτε πάω εγώ είτε έρχεται εκείνος, και πρόσφατα το επισημοποιήσαμε ώστε να πάω πολύ σύντομα να μείνω μαζί του. Δεν γνώριζα για την κατάσταση του, το έμαθα πολύ πρόσφατα ύστερα απο δική μου πίεση. Εγώ στην αρχή ήμουν διστακτική καθώς θεώρησα πως είναι πολύ νωρίς όπως λες κι εσύ, όμως εκείνος επέμενε πολύ ως προς το να πάω να μείνω μαζί του καθώς σχέση απο απόσταση δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ και επίσης επιμένει πολύ ως προς την οικογένεια και ως προς τα παιδιά που λέει πως θέλει να αποκτήσει πολύ σύντομα. Οι γονείς του με δέχτηκαν σαν να ήμουν μεσσίας με κλάμματα και αγκαλίες κάτι που αρχικά μου φάνηκε υπερβολικό και πλεόν με προβληματίζει. Πραγματικά δεν ξέρω τί να σκεφτώ... ίσως είμαι υπερβολική αλλά πλέον σκέφτομαι πως κι εκείνος και η οικογένεια του γνωρίζοντας το πρόβλημα του, θέλουν μια κοπέλα δίπλα του ώστε να τον φροντίζει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Iwantogetfree View Post
    Γειά σας!

    Το πρόβλημα δεν αφορά εμένα αλλά τον αρραβωνιαστικό μου.

    Όταν γνωριστήκαμε πριν 1 χρόνο, μου είπε πως παίρνει κάποια φάρμακα για να τον κρατούν ήρεμο καθώς το 2004 αναγκάστηκε να κάνει μια πολύ σοβαρή εγχείρηση στο κεφάλι για την αφαίρεση μιάς κύστης στον μετωπιαίο λοβό. Όλα πήγαν καλά αλλά οι γιατροί του είπαν πως έπρεπε να καθίσει στο σπίτι για ένα χρόνο ώστε να ξεκουραστεί. Εκείνος όμως επέστρεψε στην δουλειά του υστερα απο 1-2 μήνες ύστερα απο τις έντονες πιέσεις του πατέρα του καθώς διατηρούν μια οικογενειακή επιχείρηση με πολλές απαιτήσεις και δεν τα έβγαζε πέρα μόνος του.

    Εγώ, λόγω διακριτικότητας στην αρχή, δεν ήθελα να ρωτήσω περισσότερα ούτε για το τί φάρμακα είναι αυτά, ούτε για το αν έχει κάποιο πρόβλημα κι έτσι το άφησα να περάσει...

    Στην πορεία της σχέσης μας όμως διαπιστώνω πως δεν είναι καλά. Έχει τρομερή απώλεια μνήμης σε σημείο να συζητάμε ή να με ρωτάει συνεχώς τα ίδια πράγματα ακόμα και 5 φορές την ημέρα.Έχει σοβαρό πρόβλημα προσανατολισμού και μπορεί να χαθεί ακόμα και σε δρόμους που τους έχει οδηγήσει χιλιάδες φορές. Κοιμάται πάρα πολλές ώρες, κουράζεται πολύ εύκολα και είναι μόνιμα κουρασμένος ενώ όταν δεν παίρνει τα φάρμακα γυρίζει το μυαλό του, έχει άσχημες σκέψεις (ποτέ δεν μου λέει ακριβώς τί) και λέει πράγματα που δεν εννοεί.

    Μη αντέχοντας άλλο αυτή την κατάσταση, πρόσφατα του ζήτησα να μου πεί όλη την αλήθεια για την κατάσταση του.

    Μου είπε πως ο συνδυασμός του μετεγχειρικού σοκ μαζί με την σκληρή δουλειά, είχε ως αποτέλεσμα να πειραχθούν τα νεύρα του, να έχει πολύ στρες και βαριάς μορφής κατάθλιψη,είχε παραισθήσεις και άσχημες σκέψεις. Αποφάσισε να πάει σε νευροψυχίατρο ο οποίος του έδωσε βαριά φάρμακα για να επανέρθει. Με τα χρόνια η κατάσταση του καλυτέρευε και εκείνος του έδινε πιο ελαφριά φάρμακα σε μειωμένες δόσεις. Τώρα παίρνει Depakin compresse, Ziprexa και κάτι σταγόνες που λέγονται Serenase. Tα παίρνει όλα μαζί, μία φορά την ημέρα, λίγο πρίν κοιμηθεί. Μόλις τα πάρει, πέφτει αμέσως σε λίθαργο, δεν είναι σε θέση να επικοινωνήσει και κοιμάται ακόμα και όρθιος. Ο γιατρός του είπε πως πρέπει πάντα να τα παίρνει για να τον κρατούν σε ηρεμία και πως αν τα διακόψει θα επανέρθει στην πρώην άσχημη κατάσταση του. Έπειτα απο μια έρευνα στο διαδίκτυο γι'αυτά τα φάρμακα, είδα πως είναι αρκετά βαριά και πως έχουν τρομερές παρενέργειες.


    Εκείνος πολλές φορες,μού λέει πως είναι άρρωστος και πως χρειάζεται κατανόηση και αγάπη και πως θα θεραπευτεί .Άλλες φορές μου λέει πως είναι καλά και πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ. Δεν του αρέσει να το συζητάει όμως εγώ έχω τρελαθεί και δεν ξέρω τί να κάνω και πως να το χειριστώ γιατί κάνουμε σχέδια για οικογένεια όμως δεν ξέρω αν είναι σε θέση για κάτι τέτοιο. Ξέρω απο άτομο του οικογενειακού μου περιβάλλοντος, πως αυτά τα φάρμακα με τα χρόνια έχουν παρενέργειες όπως άνοια, νοητικές δυσκολίες ακόμα και σωματικές. Είναι μόνο 31 χρονών, τα παίρνει ήδη 6 χρόνια και αναρωτιέμαι που θα τον οδηγήσει αυτή η κατάσταση. Όταν δεν τα παίρνει, αποδιοργανώνεται και όταν τα παίρνει λειτουργεί σαν φυτό. Τον αγαπαώ πολύ και θέλω να τον βοηθήσω όμως δεν ξέρω πως...Μένει μόνιμα στο εξωτερικό και για να είμαι μαζί του, πρέπει να τα παρατήσω ΟΛΑ και να πάω στην χώρα του. Μετά από αυτά τα δεδομένα, δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω. Φοβάμαι για το μέλλον της οικογένειας που σκοπεύω να αποκτήσω μαζί του.

    Έχω σκοπό να επισκεφτώ νευροψυχίατρο ώστε να του εξηγήσω όλη την κατάσταση και να μάθω όλα όσα δεν θέλει να μου πεί εκείνος όμως θα ήθελα την γνώμη σας σε περίπτωση που κάποιος απο εσάς παίρνει τα ίδα φάρμακα ή έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

    Έχω τρελαθεί τελείως...

    καλησπερα.
    διαβαζοντας σε, θυμήθηκα πως ειχα γνωρίσει ένα παιδί μέσα απο μια κοινη παρεα κ
    είχε παθει ακριβως το ίδιο.
    υστερα απο τροχαίο με τη μηχανη του χρειαστηκε να παρει ντεπακιν.
    δν γνωρίζω αν λάμβανε κ αλλα φαρμακα.

    μόνο καποιος ειδικός θα μπορουσε να σε ενημερώσει.
    αυτό που στην ουσία θέλεις να μάθεις είναι αν προκειται κ για κατι κληρονομικό.
    έτσι δν είναι?

    αν θελεις μπορώ να σου δωσω τηλ ειδικού κ να λυσεις ολες σου τις απορίες.

    να δώσεις μεγάλη βαρύτητα στο ότι κάποιοι που ακολουθούν τετοια αγωγή συχνά φοβουνται για το πως θα τον αντιμετωπίσουν οι αλλοι.
    δν θα επρεπε, αλλα ετσι είναι.
    γι' αυτό να του δωσεις να καταλαβει με το πιο γλυκο τροπο πως δν εχεις προβλημα με αυτο.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Κατσε λιγο για να καταλαβουμε βρε κοριτσι μου..Το παλικαρι απο ποια χωρα ειναι? Που μενει??? Κι οσον αφορα αυτο που ειπες για την οικογενεια του οντως θα πρεπει να σε προβληματιζει το γεγονος... Συγγνωμη αν σου βαζω υποψιες η στις ενισχυω εστω αλλα για ψαξτο καλυτερα το θεμα.. Οταν δεν παιρνει τα φαρμακα του ειπες γινεται αλλος ανθρωπος..Δηλαδη? Βιαιος? Δεν εχει επαφη με το περιβαλλον? τι ακριβως?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    νάνσυ, τι διαφορα έχει αν μενει στην ισπανία ή στην νεα υορκη?

    η κοπελα ρωτησε για συγκεκριμενα φάρμακα τα οποια ναι έχουν κ ανεπιθυμητες παρενεργειες.

    όταν δν ακολουθεις πιστα τις οδηγίες του γιατρού σου κ σε συνδυασμό με στρεσογονες καταστασεις,
    υπαρχουν κ τα ανάλογα συνεπακολουθα.

    υποθετω πως η κοπελα δν γνωριζει αν ακολουθει την αγωγή του καθημερινα, απο τη στιγμή που δν ειναι μαζι συνέχεια.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    24
    Νάνσυ, παρόλο που ούτε κι εγώ πιστεύω πως έχει σχέση αυτό, μένει στην Ιταλία. Δεν είναι καθόλου βίαιος, δεν τον έχω δεί σχεδόν ποτέ θυμωμένο αυτόν τον έναν χρόνο. Είναι ένα παιδί πολύ καλό και ήρεμο, πολύ ευχάριστο, πανέξυπνο και με πολύ χιούμορ για το οποίο δεν θα μπορούσα πραγματικά να έχω κανένα παράπονο απο την συμπεριφορά του απέναντί μου. Είναι πολύ πιο σωστός απο κάθε αλλόν -μη χαπακωμένο- που έχω γνωρίσει. Είναι ένας άνθρωπος που κάνει τα πάντα όπως όλοι μας μόνο που κάθε βράδυ παίρνει αυτά τα φάρμακα.
    Όταν δεν τα παίρνει, απλά κουράζεται πολύ εύκολα, η δουλειά του είναι πολύ στρεσογόνα και όπως μου έχει πει, γυρνάει το μυαλό του με άσχημες σκέψεις. Δεν ξέρω ακριβώς τί σκέψεις γιατί δεν μου λέει ποτέ. Όταν τα παίρνει, πάει αμέσως για ύπνο και γενικά έχει πολύ υπνηλία.

    Όταν είμαστε μαζί, λέει πως δεν έχει ανάγκη απο τα φάρμακα γιατί νιώθει καλά μαζί μου και πραγματικά φαίνεται καλά και δεν τα παίρνει συχνά. Όταν είμαστε μακριά, τα παίρνει σχεδόν σε καθημερινή βάση απ'οτι λέει. Τα φάρμακα αυτά, φαντάζομαι πως του έχουν προκαλέσει όλα τα προβλήματα που προείπα όπως υπνηλία, τρομερή απώλεια μνήμης και πρόβλημα προσανατολισμού.

    Ο μεγαλύτερος μου φόβος και αυτό που θέλω να μάθω είναι το αν υπάρχει πιθανότητα με τα χρόνια η κατάσταση του να χειροτερέψει και αν θα αποκτήσει προβλήματα όπως άνοια και νοητικά προβλήματα γενικότερα. Αν δηλαδή αυτά τα φάρμακα τον φτάσουν στο σημείο να μην έχει μεγάλη επαφή με το περιβάλλον. Ξέρω πως αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς με απόλυτη σιγουρία αλλά θέλω να γνωρίζω τις πιθανότητες.

    Ξέρω πως θέλει να σταματήσει να τα παίρνει καθώς καμιά φορά τον πιάνει το παράπονο μου λέει πως θέλει να ζήσει όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος χωρίς να είναι γεμάτος φάρμακα. Δεν αντέχω και δεν μπορώ να τον βλέπω σε αυτή την κατάσταση και πέρα απο αυτό, είμαι μόλις 27 χρονών και δεν θα ήθελα σε δέκα χρόνια να έχω μια οικογένεια που θα βιώνει τέτοιες καταστάσεις. Δεν μπορώ να τον αφήσω όμως θέλω να ξέρω τί μου γίνεται ώστε να τον βοηθήσω όσο μπορώ ή να σηκώσω τα χέρια ψηλά και να το αποδεκτώ.
    Last edited by Iwantogetfree; 23-07-2011 at 22:49.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Iwantogetfree View Post
    Δεν είναι καθόλου βίαιος. Δεν τον έχω δεί σχεδόν ποτέ θυμωμένο αυτόν τον ένα χρόνο. Είναι ένα πολύ καλό και ήρεμο παιδί για το οποίο δεν θα μπορούσα πραγματικά να έχω κανένα παράπονο απο την συμπεριφορά του. Είναι πολύ πιο σωστός απο κάθε αλλόν -μη χαπακωμένο- που έχω γνωρίσει. Είναι ένας άνθρωπος που κάνει τα πάντα όπως όλοι μας μόνο που κάθε βράδυ παίρνει αυτά τα φάρμακα.
    Όταν δεν τα παίρνει, απλά κουράζεται πολύ εύκολα, η δουλειά του είναι πολύ στρεσογόνα και όπως μου έχει πει, γυρνάει το μυαλό του με άσχημες σκέψεις. Δεν ξέρω ακριβώς τί σκέψεις γιατί δεν μου λέει ποτέ. Όταν τα παίρνει, πάει αμέσως για ύπνο και γενικά έχει πολύ υπνηλία.

    Όταν είμαστε μαζί, λέει πως δεν έχει ανάγκη απο τα φάρμακα γιατί νιώθει καλά μαζί μου και πραγματικά φαίνεται καλά και δεν τα παίρνει συχνά. Όταν είμαστε μακριά, τα παίρνει σχεδόν σε καθημερινή βάση απ'οτι λέει. Τα φάρμακα αυτά, φαντάζομαι πως του έχουν προκαλέσει όλα τα προβλήματα που προείπα όπως υπνηλία, τρομερή απώλεια μνήμης και πρόβλημα προσανατολισμού.

    Ο μεγαλύτερος μου φόβος και αυτό που θέλω να μάθω είναι το αν υπάρχει πιθανότητα με τα χρόνια η κατάσταση του να χειροτερέψει και αν θα αποκτήσει προβλήματα όπως άνοια και νοητικά προβλήματα γενικότερα. Αν δηλαδή αυτά τα φάρμακα τον φτάσουν στο σημείο να μην έχει μεγάλη επαφή με το περιβάλλον. Ξέρω πως αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς με απόλυτη σιγουρία αλλά θέλω να γνωρίζω τις πιθανότητες.

    Ξέρω πως θέλει να σταματήσει να τα παίρνει καθώς καμιά φορά τον πιάνει το παράπονο μου λέει πως θέλει να ζήσει όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος χωρίς να είναι γεμάτος φάρμακα. Δεν αντέχω και δεν μπορώ να τον βλέπω σε αυτή την κατάσταση και πέρα απο αυτό, είμαι μόλις 27 χρονών και δεν θα ήθελα σε δέκα χρόνια να έχω μια οικογένεια που θα βιώνει τέτοιες καταστάσεις. Δεν μπορώ να τον αφήσω όμως θέλω να ξέρω τί μου γίνεται ώστε να τον βοηθήσω όσο μπορώ ή να σηκώσω τα χέρια ψηλά και να το αποδεκτώ.
    αυτο με τον τοσο ενθουσιασμο της οικογενειας του, ειναι λιγο ανησυχητικο να σου πω την αληθεια...
    αφου εισαι 27 εχεις αρκετα χρονια μπροστα σου για δημιουργια οικογενειας.
    αντι να την κανεις βιαστικα και να μην ξερεις αν θα εισαι καλα σε 10 χρονια, εγω λεω να καθυστερησεις την αποφαση για οικογενεια, αλλα να πας να μεινεις ενα διαστημα κοντα του αφου τον αγαπας κι αφου το θελει κι αυτος.
    ετσι θα δεις και πως ειστε πραγματικα ΜΑΖΙ και θα δεις την κατασταση απο πολυ κοντα για να βγαλεις πιο ασφαλη συμπερασματα.
    αν στην συμβιωση γινει πιεστικος για παιδι, πες του ξεκαθαρα τους ενδοιασμους σου κι οτι εχεις αναγκη να ξερεις ακριβως πως προβλεπεται να ειναι η κατασταση στο μελλον για να παρεις μια τετοια αποφαση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    το serenase ειναι παλιο αντιψυχωτικο κατεβαζει την ντοπαμινη και αρα την ενεργεια ολα τα συναισθηματα και προκαλει κοπωση και υπνηλια το depakin ειναι αντιελιπτικο κατεβαζει τον ηλεκτρισμο του οργανισμου γι αυτουσ που παθαινουν επιληψια(ασθενεια υψηλου ηλεκτρισμου του εγκεφαλου)και σταθεροποιητησ για την διαθεση και το ζιπρεχα ειναι νεοτερο αντιψυχωσικο κανει οτι και το παλιο με λιγοτερεσ παρενεργειεσ απλα το συγκεκριμενο παχαινει πολυ χαπια αυτου του ειδουσ υπαρχουν πολλα καθενασ παιρνει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    ενημερωθηκα τι κανει το σερενεισ και ειναι καθηκον μου να σε ενημερωσω η ντοπαμινη ειναι η ουσια που δινει ενεργεια στον οργανισμο το συστημα ανταμοιβησ τα συναισθηματα ολα ειναι ντοπαμινη οι παραισθησεισ κλπ ειναι ανεβασμενη ντοπαμινη και λεγεται ψυχωση τωρα υπαρχουν 4 δρομοι ντοπαμινησ νομιζω στον εγκεφαλο νομιζω παλι αυτοσ που ειναι στο μεσομαιτεχμιακο οφειλεται για τισ παραισθησεισ επισησ υπαρχουν και 5 υποδοχεισ ντοπαμινησ τα φαρμακα πιανουν μονο τουσ d2 γιατι αυτοι ευθυνονται για την ψυχωση αρα οι d2 στο μεσομαιταιχμιακο κομματι ειναι αυτοι που θελουμε να πιασουμε το κακο ειναι οτι το σερενεισ πιανει τουσ d2 παντου χωρισ διακριση κι ετσι πιανει και τουσ υποδοχεισ ντοπαμινησ στο μεταιχμιακο κομματι που ειναι κι ο ιπποκαμποσ που ευθυνεται για τη μνημη και την πλοηγηση επισησ λογικα θα εχει και κινητικεσ δυσκολιεσ θα τρεμουν λιγο τα χερια του και λογικα θα ειναι και λιγο φοβιτσιαρησ η θα αγχωνεται αρκετα το σερενεισ παντωσ ειναι πολυ βαρυ δρα γρηγορα και φευγει γρηγορα απο τον οργανισμο δηλαδη μεχρι να ξυπνησει εχει μεταβολιστει το ζιπρεχα τον κραταει μεσα στη μερα που ειναι νεοτερο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 18:13
  2. Έχω θεματάκι...όποιος πραγματικά γνωρίζει ας απαντήσει!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-2011, 15:47
  3. Οποιος θελει να chat-αρει.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 84
    Last Post: 03-10-2009, 18:05
  4. ας βοηθησει καποιος παρακαλω
    By deppy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 37
    Last Post: 02-06-2008, 13:28
  5. Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
    By pandwra__85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •