Τα περιστέρια στην Αθήνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Τα περιστέρια στην Αθήνα

    Χρόνια τώρα στην Αθήνα παρατηρώ τα περιστέρια. ΤΟ είδος αυτό είναι το πίο μισητό είδος για μένα μετα τα κουνούπια. Πρόκειτε για ξεχωριστό είδος όμως; Γιατί περιστέρια σε άλλες πόλεις η προάστια της Αθήνας δεν είναι έτσι;;

    Να σας πω κάποια χαρακτηριστικήα που σίγουρα μπορείτε να διακρίνετε.

    1) Πάσχουν απο παχυσαρκία. Πολλά περιστέρια στην Αθήνα εχουν φθάσει σε μέγεθος της κότας. Ισως φθαίει που τα ταίζουμε δρακουλίνια, πατατάκια,σουβλάκια.

    2)Σπάνια πετάνε. Προτιμούν να περπατάνε και περπατάνε γρήγορα!

    3)Οταν πετάνε ,πετάνε μόνο σε ευθείες τροχιές. Εαν δείτε ένα περιστέρι στην Αθήνα να πετάει προς το μέρος σου κάνε γρήγορα στην άκρη γιατι δεν προκειτε να κάνει τον κόπο να στρίψει.

    4) Χέζουν πάρα πολυ!ΕΕ με αυτά που τρωνε ολη μέρα στην διάρροια είναι. Αν σε πετύχουν δεν θα είνα μια μικρή κουτσιλιά που θα την σκουπισεις και τέλος. Μου έχει τύχει να μην μπορώ να ανοίξω την μπαλκονόπορτα οταν έλειπα 15 μέρες γιατί είχε φρακάρει απο το πολύ σκ@*@ !!

    5) Οταν περπατάς στο πεζόδρομο ποτέ δεν κάνουν σην άκρη. Ο μόνος λόγος που θα κουνηθούν απο την θέση τους είναι όταν αισθανθούν την πατούσα σου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πάρε σφεντόνα και σκότωσε τα :p

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Που να δεις τι κόψιμο τα πηγαίνει όταν πέφτουν χημικά (ληγμένα) στις πορείες!!!
    Αλλά και γω τα μισώ. Άσε που δεν είναι περιστεράκια αυτά, είναι δεκαοχτούρες. Τα περιστεράκια νομίζω είναι μικρότερα στο σωματότυπο. Και είναι και το σύμβολο της ειρήνης!!
    Αυτά τα κοτοπουλοειδή είναι το σύμβολο της διάρροιας!!
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by void View Post
    Που να δεις τι κόψιμο τα πηγαίνει όταν πέφτουν χημικά (ληγμένα) στις πορείες!!!
    Αλλά και γω τα μισώ. Άσε που δεν είναι περιστεράκια αυτά, είναι δεκαοχτούρες. Τα περιστεράκια νομίζω είναι μικρότερα στο σωματότυπο. Και είναι και το σύμβολο της ειρήνης!!
    Αυτά τα κοτοπουλοειδή είναι το σύμβολο της διάρροιας!!
    λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ
    πραγματικα..
    και στην θεσσαλονικη υπαρχει το ιδιο προβλημα.
    κανω αγωνα για να μην εγκατασταθουν στο πισω μπαλκονι μου που καλοβλεπουν τελευταιως μια -δυο παρεες.
    στο κεντρο υπαρχει τρομερο προβλημα , ειδικα στους ακαλυπτους των πολυκατοικιων που ειναι κανονικα αποχωρητηρια των κοτοπουλοειδων..
    χρειαζονται ειδικες κοτετσοκατασκευες για να μπορουν να χρησιμοποιουν τα μπαλκονια τους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    τα σιντις στα μπαλκόνια πιάνουν τελικά? εμένα μου κάνει λίγο γυφτιά αλλά κάτι γείτονες τα βάζουν..
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  6. #6
    Quote Originally Posted by void View Post
    τα σιντις στα μπαλκόνια πιάνουν τελικά? εμένα μου κάνει λίγο γυφτιά αλλά κάτι γείτονες τα βάζουν..
    Επιτελους μου λυθηκε κ η απορια με τα κρεμασμενα cd!!!!Χαχαχαχα!!Γι αυτο τα βαζουν??
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    Χρόνια τώρα στην Αθήνα παρατηρώ τα περιστέρια. ΤΟ είδος αυτό είναι το πίο μισητό είδος για μένα μετα τα κουνούπια. Πρόκειτε για ξεχωριστό είδος όμως; Γιατί περιστέρια σε άλλες πόλεις η προάστια της Αθήνας δεν είναι έτσι;;

    Μιάς και λες για κουνούπια έχουν μέρες να με τσιμπήσουν αλλά και να δω κουνούπια γενικά, η να ακούσω παράπονα από άλλους. Λες να τα καταφέραμε τελικά (να τα εξολοθρεύσαμε) τα κουνούπια και διάφορα άλλα έντομα; Έχω την εντύπωση πως κινούμαστε με ταχύτητα φωτός προς κάτι καινούργιο, κάποια νέο είδος ζωής.

    Να σας πω κάποια χαρακτηριστικήα που σίγουρα μπορείτε να διακρίνετε.

    1) Πάσχουν απο παχυσαρκία. Πολλά περιστέρια στην Αθήνα εχουν φθάσει σε μέγεθος της κότας. Ισως φθαίει που τα ταίζουμε δρακουλίνια, πατατάκια,σουβλάκια.

    Πιθανό. Και δεν είναι μόνο τα πατατράκια.

    2)Σπάνια πετάνε. Προτιμούν να περπατάνε και περπατάνε γρήγορα!

    Εμένα απλά μου φαίνονται άρρωστα. Δεν έχω καμία όρεξη να τα μισήσω.

    3)Οταν πετάνε ,πετάνε μόνο σε ευθείες τροχιές. Εαν δείτε ένα περιστέρι στην Αθήνα να πετάει προς το μέρος σου κάνε γρήγορα στην άκρη γιατι δεν προκειτε να κάνει τον κόπο να στρίψει.

    Σπάνια τα παρατηρώ να πετάνε. Μου έκανε εντύπωση τις προάλλες ένα περιστέρι νομίζω σε ένα σύρμα ολομόναχο, και ακίνητο...

    4) Χέζουν πάρα πολυ!ΕΕ με αυτά που τρωνε ολη μέρα στην διάρροια είναι. Αν σε πετύχουν δεν θα είνα μια μικρή κουτσιλιά που θα την σκουπισεις και τέλος. Μου έχει τύχει να μην μπορώ να ανοίξω την μπαλκονόπορτα οταν έλειπα 15 μέρες γιατί είχε φρακάρει απο το πολύ σκ@*@ !!

    Δεν τους χέζουν όλους. Λένε πάντως ότι τα "κακά" είναι χρήμα, οπότε μην πτοείσαι μπορεί να το δείς και αυτό από την "θετική" πλευρά

    5) Οταν περπατάς στο πεζόδρομο ποτέ δεν κάνουν σην άκρη. Ο μόνος λόγος που θα κουνηθούν απο την θέση τους είναι όταν αισθανθούν την πατούσα σου
    Ουδέν περαιτέρω σχόλιο.
    .................................!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by πιεσμενη View Post
    Επιτελους μου λυθηκε κ η απορια με τα κρεμασμενα cd!!!!Χαχαχαχα!!Γι αυτο τα βαζουν??
    ναι γι'αυτό..μη ζητήσεις όμως επιστημονική εξήγηση γιατί και πως!!
    Πάντως αν κρεμάσει κανείς σιντι με τερλέγκα δε μου κάνει εντύπωση άμα σκιαχτεί το πουλί και φύγει..
    Τι γίνεται όμως αν σκιαχτεί πολύ και τα κάνει πάνω του?
    Πάλι χεσμένος καταλήγεις..πφφφφ
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Quote Originally Posted by void View Post
    ναι γι'αυτό..μη ζητήσεις όμως επιστημονική εξήγηση γιατί και πως!!
    Πάντως αν κρεμάσει κανείς σιντι με τερλέγκα δε μου κάνει εντύπωση άμα σκιαχτεί το πουλί και φύγει..
    Τι γίνεται όμως αν σκιαχτεί πολύ και τα κάνει πάνω του?
    Πάλι χεσμένος καταλήγεις..πφφφφ
    Να σαι καλαααααααααααααα!!!!Μ εκανες κ γελασα!!!!Αν κρεμασουν δλδ cd με Παβαροτι τι θα γινει??? ;)
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by void View Post
    τα σιντις στα μπαλκόνια πιάνουν τελικά? εμένα μου κάνει λίγο γυφτιά αλλά κάτι γείτονες τα βάζουν..
    Και στα μπαλκόνια και σε άλλα μέρη (πχ τάφους) βάζουν CD για να τρομάζουν και να διώχνουν τα πουλιά, όπως έκαναν και οι χωρικοί παλαιά με τα σκιάχτρα.

  11. #11
    Quote Originally Posted by void View Post
    τα σιντις στα μπαλκόνια πιάνουν τελικά? εμένα μου κάνει λίγο γυφτιά αλλά κάτι γείτονες τα βάζουν..
    αν τα cd ειναι της Εφης Σαρης πιάνουν
    Last edited by ΝεοΞεκινημα; 24-07-2011 at 16:22. Reason: με προλαβε η πιεσμενη με τον τερλεγκα!!

  12. #12
    Quote Originally Posted by void View Post
    Που να δεις τι κόψιμο τα πηγαίνει όταν πέφτουν χημικά (ληγμένα) στις πορείες!!!
    Αλλά και γω τα μισώ. Άσε που δεν είναι περιστεράκια αυτά, είναι δεκαοχτούρες. Τα περιστεράκια νομίζω είναι μικρότερα στο σωματότυπο. Και είναι και το σύμβολο της ειρήνης!!
    Αυτά τα κοτοπουλοειδή είναι το σύμβολο της διάρροιας!!
    ΛΟΛΛΛΛΛλλλλ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μονο στην αθηνα?? στη θεσσαλονικη να δεις τι γινεται, παραλια, αριστοτελους, καμαρα κ δεν συμαζευεται, κ μεσα στο χωρο που ειναι τα πανεπιστημια, ειναι εκνευριστικα, εμενα μου τη σπανε πολυ γιατι δεν κανουν στην ακρη κ φοβαμαι μην τα πατησω....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    Ίσως να ναι μεταλλαγμένα λόγω της μόλυνσης του περιβάλλοντος και με αυτά που τρώνε.
    Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τις κατσαρίδες της Αθήνας.
    Φαντάσου δηλαδή τι γίνεται και με τους ανθρώπους.
    Υou don't know the power of the darkside...

  15. #15

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?
    By kyknos25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 19-06-2011, 20:47
  2. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  3. Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-09-2010, 04:49
  4. πρόταση για συνάντηση στην Αθήνα
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 237
    Last Post: 06-08-2007, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •