Απο τα ψηλα στα χαμηλα και απο το Μηδεν πιο κατω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983

    Απο τα ψηλα στα χαμηλα και απο το Μηδεν πιο κατω

    Σιγουρα ολοι μας εχουμε πεσει σε ενα λυθαργο που λεγεται βουρκος . Σιγουρα εχουμε φτασει τοσο χαμηλα που νιωθαμε οτι το φως ειναι τοσο μικρο οσο το κεφαλι μιας καρφιτσας. Κλειστηκαμε στο κοσμο μας μεχρι να περασει ο κυκλος . Οι λογοι ? πολλοι .Το θεμα ομως ειναι ποσοι απο εμας που ζησαμε η και ζουμε ακομα μπορεσαμε να σηκωθουμε και να ξανασταθουμε στα ποδια μας. Μιληστε ελευθερα πανω κατω ολοι εχουμε καει απο κατι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Όλοι μας έχουμε καεί από κάτι όπως λες και συ.
    Για μένα όλα είναι δοκιμασίες. Αλλά πιστεύω και στο Θεό οπότε οι αντιλήψεις μου είναι σύμφωνες με πιο ανέφικτες για πολλούς προσεγγίσεις.
    Πιστεύω ότι τόσος πόνος δεν είναι απλά αδικία αλλά κάτι πολύ παραπάνω που απλά δεν μπορούμε να το δούμε γιατί είμαστε πολύ μικροί απέναντί του. Μπορεί να είναι και μορφή αυτοάμυνας που ανέπτυξα λόγω διαφόρων συγκυριών, δεν ξέρω .Αλλά δε θέλω να το βάζω κάτω. Όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο, αλλιώς προς τι τόσος πόνος?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Εγω παλι το εζησα για πολυ καιρο , πηγα να ανεβω αλλα πιαστικα σε λαθος ατομο και αντι να με βοηθησει να σηκωθω με εριξε πολυ πιο κατω. Βεβαια σηκωθηκα αφου ειχε καθαρισει το τοπιο μπροστα μου και αφου τα βρηκα με τον εαυτο μου. Μεχρι εκεινη τη στιγμη δε πιστευα οτι ενας ανθρωπος μπορει να αναγεννηθει και ομως ξαναγεννηθηκα μεσα απο της σταχτες μου , καθησα στα ποδια μου και εγινα ακομα πιο δυνατος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    εγω παλι, δυστυχως πιστευω οτι ο θεος παιζει ζαρια....
    μακαρι να πιστευα στις δοκιμασιες, στην τελικη δικαιωση, στον παραδεισο εστω!

    ναι, εχω περασει απο τουνελ διαφορων καταστασεων, δεν πιστευα καν οτι θα περασει.
    περασε τελικα ομως.
    ΑΡΑ:παντα υπαρχει η πιθανοτητα, το τουνελ να τελειωσει...
    πως αντιμετωπιζω τετοιες καταστασεις?
    αναπνεω αργα και αθορυβα και ελπιζω να περασει.

    κι οταν περασει, αν η κατασταση ειναι εστω και βιωσιμη, απλα ελπιζω οτι δεν θα παρει κανεις χαμπαρι οτι καλοπερναω για να με ξαναθυμηθει...
    γενικα, εχω μια αισθηση οτι βομβαρδιζομαστε μονιμως απο μετεωριτες γκαντεμιας και πρεπει να κανουμε σλαλομ για να μην μας πετυχουν...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Εγω παλι το εζησα για πολυ καιρο , πηγα να ανεβω αλλα πιαστικα σε λαθος ατομο και αντι να με βοηθησει να σηκωθω με εριξε πολυ πιο κατω. Βεβαια σηκωθηκα αφου ειχε καθαρισει το τοπιο μπροστα μου και αφου τα βρηκα με τον εαυτο μου. Μεχρι εκεινη τη στιγμη δε πιστευα οτι ενας ανθρωπος μπορει να αναγεννηθει και ομως ξαναγεννηθηκα μεσα απο της σταχτες μου , καθησα στα ποδια μου και εγινα ακομα πιο δυνατος.
    μπραβο σου!
    ετσι θα εμαθες φανταζομαι, οτι απο συγκεκριμενο ατομο, δεν πιανομαστε ποτε...
    μονο οταν σταθουμε στα δικα μας ποδια , σηκωνομαστε

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εχω καει απο το διαδικτυο, τις γκομενες και το αλκοολ. τον συνδιασμο και των 3. απο τοτε που μπλεξα με ολα αυτα εχασα τον εαυτο μου. δε ξερω ομως τελικα αν αυτα ευθυνονται ή θα τον εχανα ουτως ή αλλως, καθοτι η ζωη στην Ελλαδα, και πιο συγκεκριμενα το περιβαλλον εδω που ζω, ειναι χαλια. κι επειδη οπως ξερουμε το περιβαλλον μας επηρεαζει αμεσα, εμενα με επηρεασε και γνωρισα τον αρνητισμο. δε μπορω να απαλλαγω απ'αυτον απ'τη δευτερα γυμνασιου. ή καλυτερα να πω νηπιαγωγειο, αφου τοτε πρωτογνωρισα τι εστι βια. γενικοτερα νιωθω πως με καταστρεψαν και συνεχιζουν να με καταστρεφουν οι ανθρωποι. και για τη μοναξια μου αυτοι φταινε, αφου ακομα κι οταν την επιλεγω, ειναι παντα λογο των ασχημων συμπεριφορων και της ηλιθιοτητας τους. δυστυχως οσο υπαρχουν ανθρωποι, και ειδικα αυτοι που δε νιωθουν και δε καταλαβαινουν, δε θα μπορεσω να ξανασταθω ποτε στα ποδια μου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μπραβο σου!
    ετσι θα εμαθες φανταζομαι, οτι απο συγκεκριμενο ατομο, δεν πιανομαστε ποτε...
    μονο οταν σταθουμε στα δικα μας ποδια , σηκωνομαστε
    Αν δεν εχεις επιστοσυνη στον εαυτο σου τοτε την εχεις χε.η ,αν δε τα βρεις πρωτα με αυτον τοτε εισαι σε αδιεξοδο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω παλι, δυστυχως πιστευω οτι ο θεος παιζει ζαρια....
    μακαρι να πιστευα στις δοκιμασιες, στην τελικη δικαιωση, στον παραδεισο εστω!

    ναι, εχω περασει απο τουνελ διαφορων καταστασεων, δεν πιστευα καν οτι θα περασει.
    περασε τελικα ομως.
    ΑΡΑ:παντα υπαρχει η πιθανοτητα, το τουνελ να τελειωσει...
    πως αντιμετωπιζω τετοιες καταστασεις?
    αναπνεω αργα και αθορυβα και ελπιζω να περασει.

    κι οταν περασει, αν η κατασταση ειναι εστω και βιωσιμη, απλα ελπιζω οτι δεν θα παρει κανεις χαμπαρι οτι καλοπερναω για να με ξαναθυμηθει...
    γενικα, εχω μια αισθηση οτι βομβαρδιζομαστε μονιμως απο μετεωριτες γκαντεμιας και πρεπει να κανουμε σλαλομ για να μην μας πετυχουν...
    αυτή η σκέψη με γεμίζει με άγχος...και μάλιστα κάθε φορά που μου συμβαίνει κάτι καλό (έστω και το πιο απλό) φωλιάζει κατευθείαν μέσα μου ο αρνητισμός ότι κάτι θα γίνει, ότι πάλι θα με βομβαρδίσει ένας μετεωρίτης γκαντεμιάς που λες κι εσύ..με ηρεμεί η σκέψη πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει και νιώθω πιο δυνατή όταν σκέφτομαι λίγο πιο τελολογικά..
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by void View Post
    αυτή η σκέψη με γεμίζει με άγχος...και μάλιστα κάθε φορά που μου συμβαίνει κάτι καλό (έστω και το πιο απλό) φωλιάζει κατευθείαν μέσα μου ο αρνητισμός ότι κάτι θα γίνει, ότι πάλι θα με βομβαρδίσει ένας μετεωρίτης γκαντεμιάς που λες κι εσύ..με ηρεμεί η σκέψη πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει και νιώθω πιο δυνατή όταν σκέφτομαι λίγο πιο τελολογικά..
    ετσι να σκεφτεσαι.
    εξαλλου εσυ εισαι χριστιανοπουλο, μην μπερδευεσαι.
    η χριστιανικη θρησκεια ειναι μεγαλη ανακουφιση για τετοιες αγωνιες.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ετσι να σκεφτεσαι.
    εξαλλου εσυ εισαι χριστιανοπουλο, μην μπερδευεσαι.
    η χριστιανικη θρησκεια ειναι μεγαλη ανακουφιση για τετοιες αγωνιες.
    Ενταξει ο καθενας εχει τα πιστευω του . Ολοι πιστευουμε καπου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Κι εγω το εχω ζησει αυτο το να ξαναγεννιεμαι απο τις σταχτες μου, κι εχω καταληξει να πιστευω κι εγω οπως η βοιντ οτι καποια πραγματα ειναι δοκιμασιες, και οτι κατι καλο θα βγει τελικα.. Ακομα ομως νιωθω μερικες φορες οτι θα μου στριψει τελειως, ή οτι ειμαι χαμενη υποθεση εφοσον καποια πραγματα που βιωσα μικρη εχουν χαραχτει μεσα μου, και δεν ξερω πια, προσπαθω και διορθωνω, αλλα θα τα καταφερω;
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πως αντιμετωπιζω τετοιες καταστασεις?
    αναπνεω αργα και αθορυβα και ελπιζω να περασει.
    Οπως λεει η Σκαρλετ Ο Χαρα και ο κολλητος μου, αυριο ξημερωνει μια νεα μερα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    επισης "ουδεν κακον αμιγες καλου" ας το δουμε κ ετσι καμια φορα, οτι μεσα απο καθε εμποδιο κ δοκιμασια που μας τυχαινει μπορουμε να βγουμε νικητες κ πιο ανανεωμενοι κ με περισσοτερη δυναμη κ θεληση απ ο,τι ειχαμε πριν....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Να με προσεχεισ γιατι εχω πεσει χαμηλα...
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 08-04-2011, 12:19
  2. Από τα ψηλά στα χαμηλά.
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 14-10-2010, 11:58
  3. Θέλω να ξεκινήσω απ'το μηδέν.Μπορώ;
    By Paolo_1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 01-08-2010, 20:23
  4. αναποφασιστικότητα ώρα μηδέν
    By aenaon in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 11
    Last Post: 01-09-2008, 15:55
  5. άνω κάτω
    By Yllom in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2007, 01:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •