Γιατί μένουμε σε τελειωμένες καταστάσεις;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    8

    Γιατί μένουμε σε τελειωμένες καταστάσεις;;;

    Γεια σας!Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημά μου μαζί σας αν κ ίσως να μη φαίνεται κάτι σοβαρό η σημαντικό.Ωστόσο πιστεύω οτι αγγίζει θέματα ψυχολογίας και ίσως έχει συμβεί σε κάποιους από εσάς.Καταρχήν να σας πω λίγα λόγια για μένα.Είμαι γενικά ντροπαλό κ σχετικά κλειστό άτομο αλλά έχω κάποιες παρέες-φίλες που εκτιμούν κ καταλαβαίνουν το χιούμορ μου κ θέλουν να ειναι μαζι μου..περνάμε καλά.Μένω σ'ενα μέρος επαρχιακό κ δουλεύω εκει.Το Νοέμβρη γνώρισα ένα παιδί έξω σε μπαρ της περιοχής.Εξ αρχης μου φαινόταν πολύ πιο ανοιχτος και απελευθερωμένος απο μενα.Αυτός με διεκδικουσε εντονα κι απροκάλυπτα μπροστα στη παρέα μου χωρις να ξερει κανεναν στεκόταν διπλα μας με το ποτο του κι απλα με κοιτουσε με πλησιασε ανταλλάξαμε κινητα βγηκαμε καποιες φορες και αρχισαμε να κοιμομαστε μαζι.Απ'την αρχη ημουν καχύποπτη αλλα καθώς ημουν και καιρο μονη μου ειπα να το ρισκαρω.Αυτο κράτησε ενα μηνα.Μετα η συμπεριφορα του αρχιζε ν αλλαζει.Τη μια δεν ηθελε να μιλαμε συχνα στο τηλ και την αλλη μου κανε παραπονα οτι τον ξεχναω.Οταν τον ρωτησα αν θα τα ξαναπουμε μου ειπε οτι γενικα με θεωρει καλη κοπελα αλλά οτι ειναι πιεσμενος αυτο το καιρο κι οτι εμενα δεν ηθελε να με βλεπει σα μια πιεση που τν αγχωνει γι αυτο ειπε να ξεκινησει μαζι μου κατι "χαλαρό"χωρις πολλεσ δεσμευσεις...αλλα δεν εφερε αντιρρηση στο να τα ξαναπουμε απλα ρωτησε"ναι αμε γιατι δε θες"Κι αναρωτιεμαι προς τι τα παραπονα που μιλαγες στο τηλ..τρεχει κατι μ αυτον που μιλησες εξω...η δε με πηρες τηλ...αν θελεις κατι χαλαρο???Να Κσημειωσω οτι γενικα δουλευε χρονια σε μπαρ κτλ κ γενικα ειναι πολυ πιο εμπειρος απο μενα.Κι εγω ειμαι γνωστη στη περιοχη λογω επαγγελματος αλλα δεν εχω σχεση με τη νυχτα.Τελος παντων του ειπα οτι τον καταλαβαινω κ οκ τα λεμε.Ολα αυτα μεσω facebook.Το θεμα ειναι οτι ζουμε στο ιδιο μερος κ τον βλέπω εξω συχνα.Κοιταζει εντονα χωρις να εχει δισταγμους κ μ εχει πλησιασει καποιες φορες φιλικα κ καποιες για να κανει κοπλιμεντα η να προσπαθησει με ερωτησεις να καταλάβει αν χαρηκα που τν ειδα η οχι.του μιλαω φιλικα γενικα όμως όταν παει στο πιο πονηρο γινομαι πιο ψυχρη.Ωστοσο μεσα μου ακομα τον σκεφτομαι μετα απο τοσους μηνες....!Κι αυτο το χω με ολους τους πρωην (που δεν ηταν κ πολλοι ...)Το πρόβλημά μου λοιπόν ειναι κυρίως πως να τον αντιμετωπίζω απο δω και περα γιατι θα βρισκομαστε εξω και δευτερον πως να μη μένω σε καταστασεις που ειναι προφανες οτι εχουν τελειωσει.Ελπίζω σε μια κατατοπιστικη κι ενθαρρυντικη απάντηση-συμβουλή!!ευχαριστώ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Κοπελα μου την ολη κατασταση την θεωρεις αγκαθι? βλεπεις οτι δεν υπαρχει λυση και οτι δε προκειται να βγαλει καπου αυτο? τοτε αυτο που εχεισ να κανεις ειναι οτι κανεις στη περιπτωση του αγκαθιου . Τι κανουμε οταν ενα αγακθι μας ποναει? το βγαζεις και μετα περνας στο κανονα των 3 χρωματων. πρωτα θα σου ειναι κοκκινος , μετα με την παροδο του χρονου θα γινει ροζ και οταν πλεον θα εχει σβησει θα γινει ασπρος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Γιατί μένουμε σε τελειωμένες καταστάσεις;;; Από ανασφάλεια και τον φόβο της απόρριψης.
    Πρακτικά, όταν εμφανιστεί κάποιο άλλο ενδιαφέρον στην ζωή μας, ξεχνάμε το προηγούμενο κόλλημα. Πολλές φορές και μέσα σε μια νύχτα. Η έξαψη του καινούργιου είναι μεγάλη γιατριά.

    Οι άνθρωποι σαν το παιδί που μας περιγράφεις , «στρίβειν δια του αρραβώνος» αν θυμάσαι την Ελληνική ταινία, αρέσκονται στην κολακεία και θέλουν να έχουν την αυλή τους για κάθε ενδεχόμενο. Αυτός είναι ο λόγος που μπερδεύεσαι από φιλοφρονήσεις κτλ. Εκ του αποτελέσματος μπορείς να καταλάβεις και τον σκοπό. Δεν θέλει να είναι μαζί σου, αλλά δεν θέλει να είσαι και με κανέναν άλλο, για να είσαι διαθέσιμη για εκείνον! Ωραίος….
    Εσύ τι σκοπεύεις να κάνεις; Θα τον κάνεις μάγκα ή θα κοιτάξεις τον εαυτό σου και την ζωή σου;
    Εκείνος μπορεί να κάνει ότι γουστάρει και καλά κάνει. Εσένα όμως δεν σε καλύπτει αυτό. Η ασαφής του συμπεριφορά δεν σου κάνει καλό και δεν θα την αλλάξει γιατί είναι το στιλ του, ιδιαίτερα σε θύματα των κυβικών του.

    Λος πούλος, καλό μου παιδί. Να περάσει ο επόμενος με το νουμεράκι του. Όσο για τον προηγούμενο, θεός σχωρέστον… Ήταν καλό παιδί…

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    8
    Ωραίο το παράδειγμά σου..:-)ευχαριστω.Ομως στη πράξη ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα.Ιδιαιτερα αν εισαι ντροπαλη και περιμενεις παντα απο αλλους να κανουν τη πρωτη κίνηση δε προχωρας και ετσι μένεις στο παρελθον.επισης δε ξερω τι να κάνω με το facebook δε τον εχω διαγραψει απο τους φίλους μου με αποτελεσμα να μην εχει περασει μέρα απο τότε που να μη μπαινω στο προφιλ του να τσεκαρω διαφορα κι αυτο ισως με κραταει περισσοτερο κολλημενη ομως τωρα αν το κανω θα φανει οτι ασχολουμαι μετα απο τοσο καιρο...ανωριμότητες αυτα το ξερω αλλα όπως και να χει ειναι μεσα στα προβλμηματα της συγχρονης νεολαιας...Τι να κανω λοιπόν;Ας απαντήσει καποιος...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    8
    Πολύ μ'ανέβασες τωρα μ 'αυτα που μου είπες ;-) κι εχεις δικιο σε ολα το ξερω.Και να πεις οτι δε μου τα χε πει κι ο ιδιος;Σε μια στιγμη φιλοσοφικων συζητησεων που ειχαμε (γιατι γενικα δεν ειχαμε πολλες συζητησεις)μου ειπε οτι γενικα δεν εχει προσωπικοτητα (δυνατη).κ στο τελος μου χε πει οτι εγω απ'ο,τι φαινεται θέλω καποιον πιο πολυ διπλα μου να με στηριζει να με προσεχει κ να με φροντιζει κι αυτος δεχοταν να με στηριξει αλλα ενιςτηε οτι εγς ητηελα να μιλαμε 24 ςρεσ το 24ςρο στο τηλ.και δε τον ειχα πιεσει κατηολοθ σ αυτο τ τηεμα οταν ειδα οτι τσινισε μα τα τηλ κ τα μηνυματα...τι να πς κοσμος κ κοσμακης.κι εχω δειχνει να χει τοση αυτοπεποιθηση....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Οπως σε ειπε και η Ληθη , επομενος παμε σ'αλλα . Μη κολλας στο παρελθον γιατι ετσι σκοτωνεις το μελλον ,προχωρα μπροστα και μην σκεφτεσαι τιποτα .

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    8
    Το θέμα ειναι πως τον αντιμετωπίζω απο δω και περα.Με ψυχροτητα η με χαμογελο φιλικα??Η ψυχροτητα μου βγαινει περισσοτερο και η αδιαφορια αλλα αυτο ισως δειχνει οτι με νοιαζει ακομα κ προσπαθω να τον αποφυγω...θελω να βγαίνω εξω και να μη με νοιαζει να γυρισω πλατη επειδη θα ειναι στο μισο μέτρο διπλα μου με τους φιλους τ και θα πινει το ποτο του...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Το να τον διαγράψεις από αυτόν τον διάολο το facebook, είναι μεγάλη Κατινιά. Δεν έχεις λόγους. Δείχνει εμπάθεια και η εμπάθεια είναι για τους μικρόψυχους. Ας τον εκεί και μην ασχολείσαι. Καταλαβαίνω τι λες γιατί σχετικά πρόσφατα χώρισα και όταν έμπαινα στο messenger, τον έβλεπα εκεί και πάθαινα κολάπσους με επιπλοκές σύφιλης ! Έκανα την καρδιά μου πέτρα όμως και το κατάπια το σκουμπρί. Το συνηθίζεις με τον καιρό και στο τέλος δεν σε πειράζει καν.
    Μια καλή άσκηση , είναι να θυμάσαι όλους τους τρόπους που ΔΕΝ σου κάλυπτε τις ανάγκες σου και ΔΕΝ σε έκανε να νιώθεις ευτυχισμένη. Επομένως, τι το θες αυτό το διαμαρτυρημένο γραμμάτιο;

    Επικεντρώσου στην αυτοβελτίωση. Δες την νίκη σου να καταφέρεις να ξεφύγεις από αυτόν, σαν μια κερδισμένη μάχη για τον αγώνα κατά της χαμηλής αυτοεκτίμησής σου. Από μένα έχεις το πρώτο 10άρι, για την προσπάθεια! Μπορείς και καλύτερα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Xαλαρα σα να μη τρεχει τιποτα ..... δε χρειαζεται να πιεζεσαι οπως εσυ νομιζεις

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    8
    Ληθη σ'ευχαριστω για τη συμβουλη!εχεις δικιο θα το προσπαθησω...κι αν μπορει κ καποιος να μου πει πως να φέρομαι εξω οταν τον πετυχαινω??ευχαριστω!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    φιλη μου γεια σου θα σου δωσω μια επιγραμματικη συμβουλη κ μονο ingnorance will be his new best friend αν θελεις!! keep on your own life and to everyone who doubts you just give them hell !!
    οταν τον βλεπεις εξω αυτο που σου ειπα, συνεχιζεις την πορεια σου ακαθεκτη σαν να μην συμβαινει τιποτα....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by pinkwoman View Post
    Ληθη σ'ευχαριστω για τη συμβουλη!εχεις δικιο θα το προσπαθησω...κι αν μπορει κ καποιος να μου πει πως να φέρομαι εξω οταν τον πετυχαινω??ευχαριστω!!
    συμφωνω σε ολα οσα σου ειπε η ληθη.
    οσο για το εξω, να μην δειχνεις ουτε παγωμενη , ουτε πολυ εγκαρδια. καπως τυπου "κοινωνικα φιλικη" ενα γεια στα πεταχτα, κοιταζοντας λιγο αυτον και λιγο την παρεα σου και μετα ασχολεισαι με την παρεα σου σαν να λετε κατι πολυ σημαντικο.
    επισης αν προσπαθει να σε πλησιασει για πριβε συζητησεις, χωρις να κανεις την ξυνη, φροντιζε απλα να μην εισαι πολυ ευκαιρη, να αναγκαζεται να μιλαει μπροστα στην παρεα σου κλπ

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    21
    Μένουμε σε τελειωμενες καταστασεις επειδη ψαχνουμε να βρουμε αυτα που εχουμε αναγκη απ τα λαθος ατομα.. Στην πραξη ειναι δυσκολο να το αποφυγεις.. Αυτο ζω κι εγω τωρα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    εμενα παντως κατι μου λεει οτι αν σε δει πουθενα με κανεναν αλλον θα φαει τα λυσσακα του!! Χαλαρουιτα θα εισαι εξω, χαρουμενη και τραλαλα, οπως πρεπει να εισαι!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    8
    σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!επειδη το εψαξα λιγο μεσω καποιων αρθρων στο ιντερνετ σκεφτομαι οτι το προβλημα ισως δεν ειναι αυτος ο ιδιος αλλα μαλλον κατι βαθυτερο μεσα μου.Γιατι συμβαινει με οποιον ζησω κατι να κολλαω μαζι του για καιρο μετα ειτε ημουν ερωτευμενη ειτε οχι τοσο..κι ισως ειναι κοινοτυπο και χιλιοειπωμενο αυτο που θα πω αλλα αυτο που φταιει ισως ειναι "η σχεση με τον πατερα"μου.Οι επιλογες μου και τα ατομα με τα οποια τρωω "κολλημα" ειναι ατομα που θα με φτησουν που δε θα τους εχω και απολυτη εμπιστοσυνη κτλ..Και διαβασα οτι τετοιες επιλογες μπορει να κανουν κοπελες που ναι μεν ειχαν παρων τον πατερα τους κατα την αναπτυξη τους αλλα ο πατερας αυτος ηταν σα "φαντασμα" δλδ μονο για την εικονα κι οχι να ασχολειται και να ειναι διπλα στη κορη τ.Με απροβλεπτες και αψυχολογητες συμπεριφορες.Τον αγαπαω αλλα δεν υπαρχει επικοινωνια και το χει καταλαβει οτι οσο παει απομακρυνομαι.προτιμω να μη πολυμιλαω μαζι του.Εχω κανει σχεση 3 χρονια με ατομο που ηταν διπλα μου με φροντιζε και γενικα "ετρεχε"περισσοτερο απο μενα στη σχεση παντα.αλλα ποτε δεν ημουν ερωτευμενη μαζι του.

Similar Threads

  1. διλημματικές καταστάσεις.
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 18-03-2011, 12:30
  2. παθολογικοποιούμε καταστάσεις /συμπεριφορές?
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 27-02-2011, 03:05
  3. Φοβίες για διάφορες καταστάσεις
    By Φούλα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-02-2010, 01:17
  4. Τελειωμένες καταστάσεις
    By someone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 11-12-2009, 20:37
  5. Καταστάσεις Βίας Στην Οικογένεια
    By anasia in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-2006, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •