Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7

    Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ

    Γεια σας...θα ηθελα να γραψω μερικα πραγματα για τη προσωπικη μου κατασταση τα τελευταια 2 χρονια και κυριως για τους τελευταιους μηνες...Τα κυριοτερα συμπτωματα,ειναι αυτα σε BOLD γραμματοσειρα,πιο κατω...

    πριν απο 1,5 χρονο περιπου,αποφασισα να ελαττωσω παρα πολυ τις εξοδους μου,λογω διαφορων διαφωνιων με γνωστους/φιλους,και ειχα βαρεθει κ καποια πραγματα στη τελικη(χαζες παρεξηγησεις,ασκοπα λεφτα σε ποτα σε καθημερινη βαση κτλ)...αυτο δεν με ενοχλουσε ιδιαιτερα...ισα-ισα, ενιωθα να ειχα βρει και την ηρεμια μου σε καποια φαση...Αυτο μου βγηκε καλο και στον επαγγελματικο τομεα...περιπου την ιδια περιοδο,το αφεντικο μου, εδιωξε απο την δουλεια τον μαστορα μου(εγω ημουν βοηθος του),με αποτελεσμα να πονταρει πανω μου,στο να μαθω να δουλευω το τυπογραφειο(φλεξογραφια)...a nyway,το πραγμα πηγε καλα...απορροφηθηκα στη δουλεια,καταφερα να την μαθω/εγιναν μαστορας,και για να το καταφερω αυτο,εκανα τρελες υπομονες(και σε ωραρια κ σε σκεψη/αυτοσυγκεντρωση),γιατι ειναι μια σχετικα δυσκολη και εμπειροτεχνικη δουλεια...

    Παμε λιγο τωρα στη προβληματικη περιοδο...γυρω στον Μαρτιο αυτου του ετους,εμαθα οτι καποια ατομα στη δουλεια μιλησαν ασχημα για μενα(ρουφιανιες κτλ) και αυτα τα υιοθετησε κ το αφεντικο...ενιωθα ενα ασχημο κλιμα εναντιον μου,που μ'επνιγε(γιατι ηξερα το τι εχω κανει εκει μεσα) κ με εκανε ακομα πιο νευρικο,καθε φορα που πατουσα εκει μεσα,συν το οτι η δουλεια ειναι κ αρκετα αγωδης απο μονη της,γιατι εχει ευθυνες και το αφεντικο ειναι αρκετα...στην ουσια,λοιπον,πηγαινα εκει,χωρις να ηθελα πραγματικα να ειμαι...

    καπου εκει,λοιπον,αρχισα να χανω λιγο τη μπαλα...ημουν συνεχεια σε υπερενταση,πολλα νευρα(ακομα κ εκτος δουλειας),δεν ειχα κουραγιο να δουλεψω πλεον με/για τα ιδια ατομα,αρχισα να εχω προβηματα στον υπνο(μιλαμε ακομα και για 40+ ωρες συνεχομενες χωρις υπνο + αλκοολ),υπερβολικη καταναλωση αλκοολ,συνεχη κακη ψυχολογια/διαθεση,κουραγιο για τιποτα,καταστροφικες σκεψεις,απαισιοδοξια,καμια διαθεση για διαπροσωπικες σχεσεις,τρομερη δυσκολια στον υπνο,μιζερια,αρκετα νευρα,ελλειψη αυτοπεποιθησης,καχυποψια κ.α....Προσπαθησα ενα 2-μηνο να συνεχισω να δουλευω κατω απ'αυτες τις συνθηκες/καταστασεις,αλλα τελικα λυγισα και στις αρχες Μαιου,μετα κ απο ενα μικρο ατυχημα που ειχα εκει στη δουλεια,τα βροντηξα και εφυγα...στην αρχη ενιωθα ανακουφισμενος και πιστευα οτι οντως η αιτια του κακου,ηταν η δουλεια/το αγχος της/εργασιακο περιβαλλον κτλ...μετα ομως,μου εμφανιστηκαν ξανα καποια απο τα παραπανω εντονα συμπτωματα,πιθανον επειδη τωρα αντιμετωπιζω το φασμα της ανεργιας(που ειναι μεγαλη στις μερες μας),εχασα μια δημιουργικη δουλεια, την οποια ειχα αγαπησει,ηταν κοντα στο σπιτι μου,πληρωνομουν σχετικα καλα(για τις μερες μας) και ειχε και προοπτικες για παραπανω στο μελλον...

    εσεις,απ'αυτα τα συμπτωματα,τι συμπερασμα βγαζετε?? ειναι καταθλιψη η κατι αλλο??
    ηταν οντως η δουλεια η κυρια αιτια που "εφαγε"/"λυγισε" τους τελαυταιους μηνες??

    εχω σκεφτει αρκετες φορες για γιατρο,αλλα δεν εμπιστευομαι ευκολα ψυχιατρους/φαρμακα κτλ

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Ισως απλά να πέρασες μια πιεστική περίοδο, και πανω στα νευρα σου, να μην εκανες τη σωστη επιλογή. Και το αλκοόλ επιτείνει τα νεύρα, νομίζεις οτι σε βοηθάει στο άγχος, αλλά στην ουσια την επομένη σε κάνει πιο αγχωδη, νομιζεις οτι σε βοηθαει να κοιμηθεις, αλλά σου προσφέρει εναν κακο ύπνο, νεύρα κτλ. Προσπάθησε να ηρεμήσεις για να αποφασίσεις πως θα κινηθείς απο δω και στο εξής, και μην φοβάσαι να μιλήσεις με κάποιον γιατρό. Αυτός μπορεί να σου πει αν εχεις κάτι ή όχι. Εμείς εδω την γνωμη μας λεμε, ενας γιατρός θα σε βόηθήσει αν εχεις άγχος ή κατάθλιψη. Ευχομαι ολα να πάνε καλά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    συγχαρητηρια ενιωσεσ απαλεψια για πρωτη φορα στη ζωη σου να υποθεσω στρατο δεν εχεισ παει;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by pad View Post
    συγχαρητηρια ενιωσεσ απαλεψια για πρωτη φορα στη ζωη σου να υποθεσω στρατο δεν εχεισ παει;
    μαλλον δεν καταλαβες καλα φιλος...δεν ειπα οτι ηταν η πρωτη απαλεψια που εχω νιωσει στη ζωη μου...και φυσικα εχω παει και στρατο κ ειχα κ αλλες δυσκολιες,τισ οποιες τις αντιμετωπιζα παντα...απλα ποτε δεν ειχα τοσο σοβαρα και τοσα πολλα συμπτωματα ταυτοχρονα...στην κυριολεξια,υπηρχαν στιγμες που ενιωθα οτι ειμαι ενα τσαφ απο το να χασω τα μυαλα μου/να αυτοκτονησω,το βλεμα μου γουρλωνε σαν του τρελου κ πολλα αλλα,οπως αυτα που εγραψα στο πρωτο post...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Λέτος, τα συμπτώματα σου μοίαζουν πολύ με αυτά της κατάθλιψης, είμαι καταθλιπτική γι' αυτό στο λέω. Φυσικά η γνώμη μου δεν είναι γνώμη ειδικού. Αυτός θα κάνει την διάγνωση και αυτός πρέπει να βρει και την αιτία του προβλήματος που δεν νομίζω να οφείλεται στην δουλειά εξολοκλήρου. Σταμάτα την κατάχρηση αλκοόλ γιατί μπορεί να εθιστείς στο τέλος. Μήπως έχεις και προσωπικά προβλήματα τα οποία επιδεινώνουν την κατάσταση;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by letos View Post

    εχω σκεφτει αρκετες φορες για γιατρο,αλλα δεν εμπιστευομαι ευκολα ψυχιατρους/φαρμακα κτλ
    Αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα! Και αυτό θα ναι και το πρώτο βήμα στην λύση του προβλήματος. Από προσωπική εμπειρία προτίμησα τα φάρμακα και τους γιατρούς παρά τους ψυχολόγους. Το ιδανικότερο βέβαια είναι να συνδυάσεις αυτούς τους δύο. Καλά το τέλειο είναι να μην τους έχεις ποτέ ανάγκη αλλά είναι όπως οι όλοι οι υπόλοιποι γιατροί, απαραίτητοι όταν χρειάζονται!

    Καλά κάνεις και ανησυχείς για τα φάρμακα, είναι εμπόριο και ορισμένοι ίσως πολλοί είναι "επιστήμονες"-έμποροι για αυτό καλύτερα να πας κάπου συστημένος.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Συμφωνώ και γω με Μίλιτον, να προσέχεις αλλά σου εφιστώ την προσοχή: να πας εγκαίρως σ' έναν υπέυθυνο γιατρό και θα βρείτε μαζί αν χρειάζεσαι ή όχι φάρμακα. Κάντο νωρίς γιατί μετά μπορεί να γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Έτσι έλεγα και γω, φοβόμουν τα φάρμακα, φοβόμουν να εξωτερικεύσω συναισθήματα σ' έναν άγνωστο αλλά μετά επιδεινώθηκε η κατάσταση μου και ήμουν πολύ δυσλειτουργική στην καθημερινότητα μου. Αισθάνομαι ότι έχασα 2,5 χρόνια ζωής...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Αισθάνομαι ότι έχασα 2,5 χρόνια ζωής...
    Τα μόνα! τα μόνα χρόνια που χάνουμε είναι αυτά που δεν θα ζήσουμε! ;-)
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δεν ξέρω τι να πω. Ίσως να έπρεπε να το περάσω κι' αυτό λέω μερικές φορές...Ελπίζω να' ναι τα μόνα...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    μην τον κατηγορειτε εχω νιωσει απειρες φορες ετσι κ δεν εχω παει στρατο οτι δεν την παλευω, δεν αντεχω, αρρωσταινω και θελω να τα παρατησω ολα..μου φαινεται πολυ φυσιολογικο οτι εγινε αλλα δυστυχως υπαρχουν αυτες οι συνεπειες..ο καθενας εχεις τους δικους του βιορυθμους και υπάρχουν περιοδοι που πραγματικα δεν ειμαστε καλα, εχεις τουλαχιστον γονεις να σε στηρίξουν μεχρι να βρεις δουλεια?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Λέτος, τα συμπτώματα σου μοίαζουν πολύ με αυτά της κατάθλιψης, είμαι καταθλιπτική γι' αυτό στο λέω. Φυσικά η γνώμη μου δεν είναι γνώμη ειδικού. Αυτός θα κάνει την διάγνωση και αυτός πρέπει να βρει και την αιτία του προβλήματος που δεν νομίζω να οφείλεται στην δουλειά εξολοκλήρου. Σταμάτα την κατάχρηση αλκοόλ γιατί μπορεί να εθιστείς στο τέλος. Μήπως έχεις και προσωπικά προβλήματα τα οποία επιδεινώνουν την κατάσταση;
    Εχεις δικαιο για το αλκοολ...επινα για να την παλεψω/ξεχαστω/ηρεμησω κτλ,αλλα στην ουσια γινομουν ακομα πιο νευρικος/ψυχωτικος κτλ...
    Το περιεργο στην υποθεση ειναι,οτι ολα αυτο,παρουσιαστηκε σε μια περιοδο που τα πραγματα μου πηγαιναν αρκετα καλα για μενα...ειχα μαθει μια τεχνη,την οποια ειχα αγαπησει κ ολας,ειχαν ανεβει οι αποδοχες(απο βοηθο σε μαστορα),ενω υπηρχαν και προοπτικες για παραπανω στον μελλον,κατι καρτες/δανεια που χρωστουσα εδω και 3 χρονια(300 ευρω/μηνα),καταφερα τελικα και τα ξεχρεωσα τον Μαρτιο που μας περασε κτλ...και γι'αυτο το λογο,εσπαγα το κεφαλι απο που μπορει να προεκυψε αυτη η κατασταση κ γι'αυτο υποψιαστηκα οτι τελικα μπορει να ηταν απο το αγχος της δουλειας + το εργασιακο περιβαλλον,που ειχε χαλασει αρκετα τους τελευταιους μηνες...ισως και να ηταν και απο κατι αλλο οπως λες...π.χ. ειχα αρχισει να εχω ξανα καποιες αρνητικες σκεψεις για τις διαπροσωπικες σχεσεις,οτι ολες γινοντε(ειτε συνειδητα,ειτε ασυνειδητα),για το συμφερον κτλ...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    Οσο αναφορα τους γιατρους,τι εχετε να μου προτεινετε??
    καλυτερα ψυχολογο η κατ'ευθειαν ψυχιατρο??
    ξερει κανεις να μου προτεινει καποιον καλο/εμπιστο γιατρο,απο Θεσσαλονικη??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by letos View Post
    Οσο αναφορα τους γιατρους,τι εχετε να μου προτεινετε??
    καλυτερα ψυχολογο η κατ'ευθειαν ψυχιατρο??
    ξερει κανεις να μου προτεινει καποιον καλο/εμπιστο γιατρο,απο Θεσσαλονικη??
    λετος καλησπερα
    μιας και πεσαμε σε μια ιστορια διαγνωσεων για το αν υπαρχιε διαγνωση, να σου πω την γνωμη μου.
    η ιστορια σου μου φαινεται πολυ γνωριμη...
    οι συνθηκες σε δουλειες τριτων (δλδ εταιριες κλπ) ειναι συνηθως με τετοιες συνθηκες που περιεγραψες. με πιεση, πολυ ανταγωνισμο και κυριως πισωπλατα μαχαιρωματα. ισως να μην το ειχες ξαναντιμετωπισει και να σκεφτηκες οτι ησουν ατυχος, η αντιπαθης, η δεν ξερω τι αλλο.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. ουτε ατυχος εισαι, ουτε αντιπαθης και πεσαν να σε φανε.
    ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ! οι εταιρεις ειναι ζουγκλες για survivors.
    Θελει πολυ γερα νευρα και εγρηγορση για να μην πεφτεις στις παγιδες.
    εσυ προφανως, οπλισμενος μονο με καλες προθεσεις και εργατικοττηα, νομιζες οτι ο καλος ο ανθρωπας θα αναγνωριστει. ΑΜ ΔΕ!
    να το εχεις υποψιν σου σε επομενες συνεργασιες. ψυχραιμια παντα και πανω απ ολα.
    να αποφευγεις να κανεις φιλιες με συναδελφους και να ανοιγεσαι για το τι πιστευεις για την κατασταση, αν δεν βαζεις το χερι σου στην φωτια γι αυτους.
    ακου, βλεπε, σωπα και δουλευε!

    για την κατασταση που μας περιεγραψες, παρολο που δεν ειμαι ειδικη και δεν κανω διαγνωση, θα διακινδυνευσω μια ΜΗ διαγνωση.
    δεν πιστευω οτι εχεις κατι παθολογικο, αλλα αν συνεχισει η κακη κατασταση μπορει και να αποκτησεις.
    εφαγες την πιεση ανοιχτος και κλαταρες... αυτο ειναι ολο.
    κλαταρες= σε πηρε απο κατω.
    ενα μονο απ ολα που μας εγραψες, φτανει για να παρουσιαζεις συμπτωματα που να μοιαζουν απο καταθλιψη μεχρι και ψυχωση... 40ΩΡΑ ΑΥΠΝΟΣ??????????
    ξερεις τι μπορει να κανει η αυπνια στον οργανισμο>?
    αρκει να σου πω, οτι πεθαινεις πιο γρηγορα απο αυπνια παρα απο ανυδρια ... δλδ... μονο η αναπνοη ειναι πιο χρησιμη απο τον υπνο. μετα ερχεται ο υπνος!

    αυτο και μονο, με ολο το στρες που ετρωγες και που φυσικα μετα απο το ιστορικο της απομακρυνσης σου απο τους φιλους σου (αρα δεν ειχες στηριξη ουτε εκτος δουλειας) φτανει για να αποδιοργανωθεις πληρως και να μην ξερεις τ εχεις κι αν θα επιβιωσεις...
    οπως ακριβως το ειπες :εχασες την μπαλα.

    αυτο δεν σημαινει ομως, οτι ενας ειδικος δεν θα σε βοηθουσε να την βρεις..
    δεν χρειαζεται να εχεις ασθενεια για να δεις εναν ψυχοθεραπευτη.
    αυτο που πιστευω ειναι οτι δνε εχεις ασθενεια, αλλα η ψυχη σου υποφερει...
    μακρια απο φιλους και τοσο μπρεδεμενος, νομιζω αν απευθυνθεις σε εναν ψυχοθεραπευτη, θα σε βοηθησει να ξεμπλεξεις τις ζορικες σκεψεις και τις δυσλειτουργιες που αυτη τη στιγμη εχουν προκυψει.

    οσο για την δουλεια σου που τελικη και ψιλοκαλη ηταν και βολικη (και μη σου πω τι γινεται εκει εξω αυτη τη στιγμη)
    εγω θα σου προτεινα αν εχεις ηρεμησει να κανεις μια καλη κουβεντα με το πρωην αφεντικο, να τουε ξηγησεις ποσο πιεστηκες και οτι λυπασαι που σε πηρε απο κατω και αντεδρασες τοσο ακραια, να πεις καιγιατην αδικια που υπεστης, και να δεις αν υπαρχιε περιθωριο ξανα συνεργασιας.

    εκμεταλλευσου αυτο το διαστημα για να ηρεμησεις και να συγκροτηθεις.
    οσον αφορα ψυχοθεραπευτες στην θεσσαλονικη, μπορει να σου προτεινει καποιο μελος που ειναι ευχαριστημενο απο τον δικο του (μην πας στα τυφλα, δεν ειναι καλη επιλογη) . μπορεις επισης να ρωτησεις τον διαχειριστη του φορουμ που ειναι εμπειρος ψυχοθεραπευτης και θα μπορεσει να σε κατευθυνει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by letos View Post
    Οσο αναφορα τους γιατρους,τι εχετε να μου προτεινετε??
    καλυτερα ψυχολογο η κατ'ευθειαν ψυχιατρο??
    ξερει κανεις να μου προτεινει καποιον καλο/εμπιστο γιατρο,απο Θεσσαλονικη??
    Εγώ θα πρότεινα αρχικά έναν ψυχολόγο, δεν είναι τόσο σοβαρό ώστε ν' απευθυνθείς κατευθείαν σε ψυχίατρο. Στην Θεσσαλονίκη μένω αλλά δεν έχω εμπειρία προσωπική από κάποιον και έτσι δεν θα ήθελα ν' αναφέρω κάποιον συγκεκριμένα γιατί μπορεί να κάνω και λάθος. Όσον αφορά αυτά που λέει η Ρέμεντυ για τις εταιρίες, έχει απόλυτο δίκιο. Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα, επικρατεί έντονος ανταγωνισμός και χρειάζονται γερά νεύρα. Έχω κάνει την πρακτική μου σε εταιρεία και από τότε έιπα ότι δεν θα ξανασχοληθώ με εταιρείες..Είναι πολύ κουραστικό για μένα αυτό και δεν με εκφράζει καθόλου ένα τέτοιο εργασιακό περιβάλλον. Πρέπει να οπλιστείς με κουράγιο και υπομονή.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ακου, βλεπε, σωπα και δουλευε!
    μα το πιστευεις οτι αυτος ηταν ο λογος που στοχοποιηθηκα τελικα(οτι δηλαδη απομονωθηκα κ εγινα αμιλητος)??
    Οταν καταλαβα καποια πραγαμτα,κλειστηκα πιο πολυ,αλλα δεν προκαλουσα κ ολας...εκανα απλα τη δουλεια μου...και αυτο το πηραν σαν αντι-κοινωνικοτητα/οτι ειμαι μυστηριος/αντι-επικοινωνιακος κτλ...τρεχα γυρευε...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Περίπτωση εγκυμοσύνης;
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2012, 12:52
  2. Υπάρχει περίπτωση να τρελαθώ;;;
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 04-10-2010, 18:22
  3. Η δική μου περίπτωση
    By Digweed in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 27-05-2010, 02:18
  4. Ειδική περίπτωση
    By ΒΑΡΒΑΡΑ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 04-06-2008, 23:01
  5. Δεν ξέρω που ανηκει η περιπτωση μου
    By niriel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 03-08-2007, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •