ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ??

    Γεια σας, θελω μ αυτο το θεμα (αν κ ισως φανει κουλο σε καποιους, αλλα εμενα ταλανιζει καιρο τη σκεψη μου) να πω καποια πραγματα που εχω προσεξει σχετικα με τη συνδεση σωματικου βαρους κ ειδικων αναγκων καθως κ μαθησιακων δυσκολιων σε παιδακια κυριως ηλικιας δημοτικου...
    Επειδη λογω αντικειμενου σπουδων εχω ασχοληθει με τετοια παιδακια κ εχω επισκεφθει ειδικα σχολεια κ κανονικα σχολεια, εχω παρατηρησει τουλαχιστον απο την προσωπικη μου εμπειρια οτι στο ειδικο σχολειο σχεδον ολα τα παιδακια ηταν υπερβαρα κ ειχαν περιεργη κατασκευη σωματος, ακομη κ αυτα με αυτισμο γιατι υπηρχαν κ πιο βαριες περιπτωσεις...
    Γιατι συμβαινει αυτο ομως ?? Το χει προσεξει κ κανεις αλλος?? Ξερει μηπως κανεις να μου εξηγησει ?? Πουθενα δεν εχω διαβασει για συνδεση αυξημενου σωματικου βαρους με τις μαθησιακες δυσκολιες, δυσλεξια, δυσαριθμια, διαταραχη ελειμματικης προσοχης, συνδρομο asperger, συνδρομο down, διαταραχες αυτιστικου φασματος κ παει λεγοντας...
    Μηπως λογω του οτι εχουν κ πολλα εναν μικρο η μεγαλο βαθμο νοητικης στερησης δεν τα κοβει σχετικα με την ποσοτητα φαγητου ποσο πρεπει να τρωνε ??
    Στενοχωριεμαι παντως με αυτην την κατασταση αλλα δεν μπορω να το εξηγησω...
    Παντως μου χει κανει εντυπωση κ σκεφτομουν καιρο να το ρωτησω, αλλα δισταζα...
    Επισης εκτος απο τα παιδακια εχω προσεξει κατι αναλογο κ σε ενα ψυχιατρειο σε ενα νησι εβλεπα μια εκπομπη στην τηλεοραση κ εδειχνε κατι πλανα με καποιους ασθενεις ξαπλωμενους οι οποιοι ηταν ολοι υπερβαροι, αλλα νταξ εκει ειναι κ απο τα χαπια, αλλα στα παιδακια με ειδικες αναγκες κ μαθησιακες δυσκολιες η νοητικη υστερηση πως εξηγειται??
    (Επισης υπαρχουν περιπτωσεις αυτιστικων παιδιων στα οποια χορηγουν νευροληπτικα, ΕΛΕΟΣ !!!)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    λογω των χρωμοσωμικων ανωμαλιων που επιρεαζουν και τον μεταβολισμο και λογω ελλειψης κινησης μερικων
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Eγω θα ελεγα οτι δεν ειμαι σιγουρη οτι οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες επηρεαζουν το βαρος με αυτον τον τροπο, πιστευω οτι μαλλον οφειλεται στα φαρμακα που παιρνουν εξαιτιας της αρρωστιας τους, και ναι ξεκινανε απο τα παιδακια αυτα. Παρολα αυτα δεν ξερω τι ακριβως δινουν, αλλα εχω ακουσει και εγω για νευροληπτικα, που ειναι γνωστο οτι προκαλουν αυξηση βαρους, ισως ομως να μην ειναι μονο η καν αυτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ευχαριστω για τις απαντησεις, ουτε καν μου πηγε το μυαλο σε αιτια χρωμοσωμικων ανωμαλιων... ισως παιζουν ρολο κ τα φαρμακα που κακως κατα την γνωμη μου δινονται σε παιδακια με αυτισμο πχ, τα ψυχοντραγκς πανε συννεφο, οταν νοσληλευομουν ειχε δυο μικρα με αυτισμο κ παιρναν πιο πολλα χαπια απο μενα κ μετα επιδεινωνεται το προβλημα, σε τετοιες περιπτωσεις εχω διαβασει οτι δινουν απο αντικαταθλιπτικα μεχρι λιθιο κ νευροληπτικα, ο,τι δλδ καπνισει στον εκαστοτε ψυχιατρο κ μου τη σπαει πολυ αυτο, εδω 9χρονο κοριτσακι το ειχαν διαγνωσει με ψυχωση, επειδη ελεγε οτι μηπως εδω υπαρχουν λυκοι, δεν παμε καλα.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5
    ειναι επειδη οι δικοι τους που αυτοι ειναι υπευθυνοι για την διατροφη τους αμεσα τα ταιζουν... επισης ειναι και η μειωμενη δραστηριοτητα και κινητηκοτητα αυτων των παιδιων. νευροληπτικα ειναι αναλογως με την παθηση και σε τι βαθμο ειναι και τι ειδους συνδρομο εχουν και και και ενω ολα σας φαινοντε ιδια ειναι πολυ διαφορετικα στην ουσια...εχουμε στην οικογενεια ενα ατομο με ειδικες αναγκες και το εχω ψαξει πολυ.....παντως ο μπομπος μας γιατι μπομπο τον λεμε που ειναι χοντρουλης χωρις φαγητο δε μπορει....μιλαμε μεχρι και χαστουκι μας εχει σκασει που τρωγαμε και δε του διναμε :P και κινειται κιολας γιατι τον παμε για περπατημα καθε μερα μια ωρα,για μπανιο καθε μερα ολο το καλοκαιρι γενικα ειναι δραστηριος αλλα ειναι και λιχουδης

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    4
    και ναι ξεκινανε απο τα παιδακια αυτα. Παρολα αυτα δεν ξερω τι ακριβως δινουν, αλλα εχω ακουσει και εγω για νευροληπτικα.



    -----------------------------------------------------
    buy dvd*tv series
    Two and a Half Men Season 9 DVD
    http://www.idealdvdmall.com.au/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Τα ιδιαιτερα σωματικα χαρακτηριστηκα οφειλονται στις χρωμοσωμικες ανωμαλιες που σχετιζονται με καποιες μορφες νοητικης υστερισης. Αυτο μπορει να επηρεασει την εναποθεση λιπους στο σωμα.

Similar Threads

  1. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58
  2. γιατι ναι μην ειναι ολα πιο ευκολα?
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 06-02-2008, 03:10
  3. Ειδικες κατηγοριες ΑΣΕΠ και ποσοστο αναπηριας.
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 19-07-2007, 21:36
  4. Ποσα ακομα παιδάκια θα ειναι θυματα;
    By alex30 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 21-08-2006, 00:19
  5. οι ανάγκες μου σε προτεραιότητα
    By madarini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 05-04-2005, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •