χειροτερεψη λογω αναμονης περιοδου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254

    χειροτερεψη λογω αναμονης περιοδου

    Καλησπερα!

    Πασχω απο καταθλιψη και αγχωδεις διαταραχες και προσπαθω να την παλεψω αλλα οποτε περιμενω περιοδο και οταν μου ρθει τις 3 πρωτες μερεσ τα συμπτωματα 10 πλασιαζονται και γινομαι ρακος. Δεν ξερω πως να την παλεψω πια. Την περιοδο την περναω πολυ βαρια με ολα τα χειροτερα συμπτωματα και πριν και κατα τη διαρκεια. Σας συμβαινει εσας αυτο? Κι αν ναι, τι κανετε για να την παλεψετε??

  2. #2
    Καλησπερα....ατιμη αυτη η περιοδος.... ατιμες ορμονες ... οι χειροτερες συμβουλοι... αφου το ξερεις να προσπαθεις να το προσπερνας... οι ορμονες φταινε θα λες.... τα σωματικα συμπτωματα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...του παυσιπονου!!! Περαστικουλια!! ))
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Moυ συμβαινει καθε μηνα. παρομοιως τα χειροτερα συμπτωματα πριν και μετα, και απο νευρα, καταθλιψη και κλαμμα αλλο τιποτα. Εγω απλα εχω καταστησει πολυ σαφες σε ολους τους κοντινους μου ανθρωπους οτι δεν πρεπει να με παρεξηγουνε εκεινες τις μερες που νευριαζω και τους τα χωνω με το παραμικρο, και οτι αν εχουν κατι να μου πουν που μπορει να με πειραξει να μου το πουν 5 μερες αργοτερα, γιατι εκεινη τη στιγμη θα το αντιμετωπισω με το χειροτερο τροπο. Ο φιλος μου αν και στην αρχη παθαινε πλακα με τα ξεσπασματα μου και με ειχε περασει για τρελη, δυσκολευτηκε αρχικα αλλα τωρα ξερει και οταν με βλεπει μυγιαγγιχτη και μες στα μουτρα με κανακευει και καπως με καλμαρει, αν και οχι παντα. Εχω εντοπισει λοιπον οτι αμα δε δοθει αφορμη τα νευρα μου ειναι μια χαρα στη θεση τους, αν και μπορει να ειμαι πιο ευσυγκινητη, τουλαχιστον χωρις αφορμη δεν το γυριζω σε καταθλιψη! Εσυ εχεις εντοπισει κατι τετοιο; Και τι σε καλμαρει; μανουλα μου σκεφτομαι καμια φορα, αν παθαινω αυτα στην περιοδο, ετσι και μεινω εγκυος τι εχει να γινει;;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    σε καταλαβαινω απολυτα.
    κι εγω που δεν πασχω, οταν περιμενω περιοδο, ειμαι σαν να πασχω, απο πανω απο μια ασθενειες...
    κανε υπομονη και βαλε μια παρενθεση σε οτι γινεται τις ημερες αυτες και ασε τις σοβαρες σκεψεις και την αποφαση για το αν θα σε παρει απο κατω για οταν περασει η μπορα...

  5. #5
    ντρεπομαι που θα το πω......ΑΛΛΑ....πραγματικα ειμαι από τις σπάνιες περιπτώσεις που δεν αλλάζει καθόλου η διάθεση μου.
    Έχω φίλη που κάθε μήνα κάνει ενέσεις από τους πόνους, άλλη που κρυβόμαστε μη μας σκοτώσει, αλλη που κλαίει χωρίς λόγο κλπ κλπ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    εγω ειμαι οι δυο τελευταιες φιλες σου, 2 σε 1. :P

  7. #7
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    εγω ειμαι οι δυο τελευταιες φιλες σου, 2 σε 1. :P

    (((.........(λυπάμαι τις φίλες σου).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    μπα δε νομιζω να χρεαιζεται, η μια ειναι τελειως στην κοσμαρα της και δεν ταραζεται με τπτ, και η αλλη εχει τελειωσει ειδικη αγωγη και ξερει να με κουμανταρει!!! χαχαχαχα :Pp

  9. #9
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    μπα δε νομιζω να χρεαιζεται, η μια ειναι τελειως στην κοσμαρα της και δεν ταραζεται με τπτ, και η αλλη εχει τελειωσει ειδικη αγωγη και ξερει να με κουμανταρει!!! χαχαχαχα :Pp
    εγω που δεν έχω τίποτε από τα δύο, περνάω μερικές δυσκολίες, τύπου..."δεν βλέπεις πως έχω δικιοοοοοοοο????????"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    χμ.. να σου πω την αληθεια, νομιζω οτι ειναι καλυτερα να εισαι στη θεση σου, παρα στη θεση μας, να σεληνιαζεσαι και να παθαινεις παρανοια καταθλιψη και νευρικη κριση μαζι, σαν να πεφτει ενα φιλτρο μπροστα σου και τα βλεπεις ολα μαυρα, και δε μπορεις να κανεις τιποτα, παρολο που ξερεις οτι η περιοδος φταιει. Πανω σε τετοια φαση εχω χωρισει, εχω τσακωθει ομηρικα, εχω σπασει πραγματα και πολλα αλλα.. Το αστειο ειναι οτι μεχρι πριν δυο χρονια δε με επιανε τιποτα τετοιο, και ελεγα μα τι λενε οτι καποιες οταν εχουν περιοδο εχουν νευρα, τι ονειροφαντασιες, και ομως, το επαθα, και ειναι πολυ χειροτερο απο οτι φανταζεσαι!!

  11. #11
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    χμ.. να σου πω την αληθεια, νομιζω οτι ειναι καλυτερα να εισαι στη θεση σου, παρα στη θεση μας, να σεληνιαζεσαι και να παθαινεις παρανοια καταθλιψη και νευρικη κριση μαζι, σαν να πεφτει ενα φιλτρο μπροστα σου και τα βλεπεις ολα μαυρα, και δε μπορεις να κανεις τιποτα, παρολο που ξερεις οτι η περιοδος φταιει. Πανω σε τετοια φαση εχω χωρισει, εχω τσακωθει ομηρικα, εχω σπασει πραγματα και πολλα αλλα.. Το αστειο ειναι οτι μεχρι πριν δυο χρονια δε με επιανε τιποτα τετοιο, και ελεγα μα τι λενε οτι καποιες οταν εχουν περιοδο εχω νευρα, ονειροφαντασιες, και ομως, το επαθα, και ειναι πολυ χειροτερο απο οτι φανταζεσαι!!
    ωχ, μη με τρομάζεις πως μπορεί να το πάθω κάποια στιγμή...:ρ

    κοίτα, και γω δεν καταλαβαινα τις φίλες μου, ειδικά στις αλλαγές διάθεσης. Μου πήρε χρόνο να συγχρονιστώ και να έχω κατανόηση.
    Εκεί που πιστεύω πως είναι το χειρότερο βέβαια, είναι οι πόνοι, γιατί το έχω ζήσει πολλές φορές με κολλητή να πονάει φρικτά και να μη μπορεί ούτε να μιλήσει.
    Φρίκη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    κι αυτο το εχω παθει, αλλα ενεση δεν εχω φαει ακομα, με σωζουν τα μεσουλιντ, που υποτιθεται ειναι επικινδυνα, αλλα ειναι τα μονα που με πιανουν, μετα απο κανα μισαωρο βεβεαια.. Εχω φτασει παντως απο τον πονο σε σημειο να αναρωτιεμαι αν κοντευει το τελος μου κι αν θα με προλαβουν στο νοσκομειο, δεν μπορουσα να εξηγησω αλλιως ΤΟΣΟ πονο! Παντου! χερια, ποδια, μεση, κοιλια, στομαχι, κεφαλι, διπλωμενη στα δυο πανω στο κρεβατι να στριφογυρναω και να σφαδαζω, ταση για εμετο, λιποθυμια, αυπνια ακομα και κοψιμο. Ουφ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ντρεπομαι που θα το πω......ΑΛΛΑ....πραγματικα ειμαι από τις σπάνιες περιπτώσεις που δεν αλλάζει καθόλου η διάθεση μου.
    Έχω φίλη που κάθε μήνα κάνει ενέσεις από τους πόνους, άλλη που κρυβόμαστε μη μας σκοτώσει, αλλη που κλαίει χωρίς λόγο κλπ κλπ....
    εχω καταληξει οτι οσο πιο πολλα συμπτωματα εχεις στην περιοδο, τοσο πιο βαρια ειναι η ψυχολογικη κατασταση.
    ειχα ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ φιλες, που οπως λες κι εσυ δεν ενοιωθαν ιδιαιτερη αλλαγη στην περιοδο, αλλα εκτος τουτου δεν ενοιωθαν ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟ, πραγμα αδιανοητο για μενα που παιρνω επι 2 μερες πονσταν ανελειπως και ειχαν και πολυ λιγο αιμα.. ενα σερβιετακι που δεν το πιανει ουτε το ματι σου, ενω εγω και αλλες φιλες με εντονα συμπτωματα, παραλληλα και πολυ αιμα.
    μαλλον θα χει να κανει με την ποσοτητα των ορμονων? ποιος ξερει..

  14. #14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχω καταληξει οτι οσο πιο πολλα συμπτωματα εχεις στην περιοδο, τοσο πιο βαρια ειναι η ψυχολογικη κατασταση.
    ειχα ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ φιλες, που οπως λες κι εσυ δεν ενοιωθαν ιδιαιτερη αλλαγη στην περιοδο, αλλα εκτος τουτου δεν ενοιωθαν ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟ, πραγμα αδιανοητο για μενα που παιρνω επι 2 μερες πονσταν ανελειπως και ειχαν και πολυ λιγο αιμα.. ενα σερβιετακι που δεν το πιανει ουτε το ματι σου, ενω εγω και αλλες φιλες με εντονα συμπτωματα, παραλληλα και πολυ αιμα.
    μαλλον θα χει να κανει με την ποσοτητα των ορμονων? ποιος ξερει..
    ΞΑΝΑ (ντρεπομαι)....αλλα ειμαι πολυ τυχερή σε αυτό....(ελπίζω να μη με ματιάσετε και αρχίσω να σφαδάζω σαν αρνί την επόμενη φορά).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    μπα, δεν νομιζω οτι αλλαζει αυτο απ τη μια μερα στην αλλη χωρις να γινει κατι. εγω ειχα για 10 περιπου μηνες 180 μοιρες αλλαγη στα συμπτωματα, λογω ενος χαπιου της επομενης ημερας που πηρα και δεν ηξερα τι μου γινεται πια. αλλα εχει 3-4 μηνες που επανηλθε με τον ιδιο ακριβως τροπο χωρις να παρω φαρμακα τελικα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος λόγω μη επαγγελματικής αποκατάστασης
    By s83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-07-2010, 08:44
  2. καθυστερηση..λογω αγχους???
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 00:09
  3. Δερμτικά προβλήματα λόγω κληρονομικότητας
    By giota in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 06-08-2009, 00:03
  4. Kαθυστερημένη εκσπερμάτιση λόγω SSRI's...
    By liantinis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-2008, 03:59
  5. Απόρριψη λόγω διαφοράς ηλικίας
    By PAnick in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 13-01-2006, 17:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •